Python Holidays 0.28 - en to uk translation catalogue (12 entries)

note: New Year's Day.
en: novo leto
uk: Новий рік

note: Preseren's Day.
en: Prešernov dan
uk: День Прешерена

note: Easter Monday.
en: Velikonočni ponedeljek
uk: Великодній понеділок

note: Day of Uprising Against Occupation.
en: dan upora proti okupatorju
uk: День спротиву окупантам

note: Labor Day.
en: praznik dela
uk: День праці

note: Statehood Day.
en: dan državnosti
uk: День державності

note: Assumption Day.
en: Marijino vnebovzetje
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: Reformation Day.
en: dan reformacije
uk: День Реформації

note: Remembrance Day.
en: dan spomina na mrtve
uk: День памʼяті померлих

note: Christmas Day.
en: Božič
uk: Різдво Христове

note: Independence and Unity Day.
en: dan samostojnosti in enotnosti
uk: День незалежності та єднання

note: Solidarity Day.
en: dan solidarnosti
uk: День солідарності
