Holidays 0.28 - en to uk translation catalogue (18 entries)

note: General Latvian Song and Dance Festival closing day.
en: Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku noslēguma dienu
uk: День закриття загальнолатвійського фестивалю пісні і танцю

note: Day of His Holiness Pope Francis' pastoral visit to Latvia.
en: Viņa Svētības pāvesta Franciska pastorālās vizītes Latvijā diena
uk: День пастирського візиту Його Святості Папи Франциска до Латвії

note: Day the Latvian hockey team won the bronze medal at the 2023 World Ice Hockey Championship.
en: Diena, kad Latvijas hokeja komanda ieguva bronzas medaļu 2023. gada Pasaules hokeja čempionātā
uk: День здобуття збірною Латвії з хокею бронзової медалі Чемпіонату світу

note: %s (observed).
en: %s (brīvdiena)
uk: %s (вихідний)

note: New Year's Day.
en: Jaunais Gads
uk: Новий рік

note: Good Friday.
en: Lielā Piektdiena
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Lieldienas
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Otrās Lieldienas
uk: Великодній понеділок

note: Labor Day.
en: Darba svētki
uk: День праці

note: Restoration of Independence Day.
en: Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena
uk: День відновлення незалежности Латвійської Республіки

note: Mother's Day.
en: Mātes diena
uk: День матері

note: Midsummer Day.
en: Jāņu diena
uk: Янів день

note: Midsummer Eve.
en: Līgo diena
uk: Ліго

note: Republic of Latvia Proclamation Day.
en: Latvijas Republikas proklamēšanas diena
uk: День проголошення Латвійської Республіки

note: Christmas Eve.
en: Ziemassvētku vakars
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Ziemassvētki
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Otrie Ziemassvētki
uk: Другий день Різдва

note: New Year's Eve.
en: Vecgada vakars
uk: Переддень Нового року
