Holidays 0.67 - en to uk translation catalogue (16 entries)

note: New Year's Day.
en: Ukiortaaq
uk: Новий рік

note: Maundy Thursday.
en: Sisamanngortoq illernartoq
uk: Великий четвер

note: Good Friday.
en: Tallimanngorneq tannaartoq
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Poorskip ullua
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Poorskip-aappaa
uk: Великодній понеділок

note: Great Prayer Day.
en: Ulloq qinuffiusoq
uk: День загальної молитви

note: Ascension Day.
en: Qilaliarfik
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Piinsip ullua
uk: Трійця

note: Whit Monday.
en: Piinsip-aappaa
uk: День Святого Духа

note: Christmas Day.
en: Juullip ullua
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Juullip-aappaa
uk: Другий день Різдва

note: Epiphany.
en: Kunngit pingasut ulluat
uk: Богоявлення

note: International Workers' Day.
en: Sulisartut ulluat
uk: День трудящих

note: National Day.
en: Ullortuneq
uk: Національне свято

note: Christmas Eve.
en: Juulliaraq
uk: Святий вечір

note: New Year's Eve.
en: Ukiortaami
uk: Переддень Нового року
