Holidays 0.25 - en to uk translation catalogue (17 entries)

note: 100th anniversary of the adoption of the Declaration of the Slovak Nation.
en: 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa
uk: 100-а річниця прийняття Декларації словацької нації

note: Day of the Establishment of the Slovak Republic.
en: Deň vzniku Slovenskej republiky
uk: День утворення Словацької Республіки

note: Epiphany.
en: Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov)
uk: Богоявлення (Три царі і православне Різдво Христове)

note: Good Friday.
en: Veľký piatok
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Monday.
en: Veľkonočný pondelok
uk: Великодній понеділок

note: Labor Day.
en: Sviatok práce
uk: День праці

note: Day of Victory over Fascism.
en: Deň víťazstva nad fašizmom
uk: День перемоги над фашизмом

note: Saints Cyril and Methodius Day.
en: Sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda
uk: День Святих Кирила та Мефодія

note: Slovak National Uprising Anniversary.
en: Výročie Slovenského národného povstania
uk: Річниця Словацького національного повстання

note: Constitution Day.
en: Deň Ústavy Slovenskej republiky
uk: День конституції Словацької Республіки

note: Day of Our Lady of the Seven Sorrows.
en: Sedembolestná Panna Mária
uk: День Божої Матері семи скорбот

note: Day of the Establishment of the Independent Czech-Slovak State.
en: Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu
uk: День створення незалежної чесько-словацької держави

note: All Saints' Day.
en: Sviatok Všetkých svätých
uk: День усіх святих

note: Struggle for Freedom and Democracy Day.
en: Deň boja za slobodu a demokraciu
uk: День боротьби за свободу та демократію

note: Christmas Eve.
en: Štedrý deň
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Prvý sviatok vianočný
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Druhý sviatok vianočný
uk: Другий день Різдва
