Holidays 0.66 - en to uk translation catalogue (22 entries)

note: New Year's Day.
en: novo leto
uk: Новий рік

note: Prešeren's Day, the Slovenian Cultural Holiday.
en: Prešernov dan, slovenski kulturni praznik
uk: День Прешерена, свято словенської культури

note: Easter Sunday.
en: velikonočna nedelja
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: velikonočni ponedeljek
uk: Великодній понеділок

note: Day of Uprising Against Occupation.
en: dan upora proti okupatorju
uk: День спротиву окупантам

note: Labor Day.
en: praznik dela
uk: День праці

note: Whit Sunday.
en: binkoštna nedelja
uk: Трійця

note: Statehood Day.
en: dan državnosti
uk: День державності

note: Assumption Day.
en: Marijino vnebovzetje
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: Reformation Day.
en: dan reformacije
uk: День Реформації

note: Day of Remembrance for the Dead.
en: dan spomina na mrtve
uk: День памʼяті померлих

note: Christmas Day.
en: božič
uk: Різдво Христове

note: Independence and Unity Day.
en: dan samostojnosti in enotnosti
uk: День незалежності та єднання

note: Independence Day.
en: dan samostojnosti
uk: День незалежності

note: Solidarity Day.
en: dan solidarnosti
uk: День солідарності

note: Primož Trubar Day.
en: dan Primoža Trubarja
uk: День Приможа Трубара

note: Unification of Prekmurje Slovenes with the Mother Nation.
en: združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom
uk: Обʼєднання прекмурських словенців з материнською нацією

note: Integration of Primorska into the Homeland.
en: priključitev Primorske k matični domovini
uk: Приєднання Словенського Приморʼя до батьківщини

note: Return of Primorska into the Homeland.
en: vrnitev Primorske k matični domovini
uk: Повернення Словенського Приморʼя до батьківщини

note: Slovenian Sport's Day.
en: dan slovenskega športa
uk: День словенського спорту

note: Sovereignty Day.
en: dan suverenosti
uk: День суверенітету

note: Rudolf Maister Day.
en: dan Rudolfa Maistra
uk: День Рудольфа Майстера
