Holidays 0.66 - en to uk translation catalogue (16 entries)

note: New Year's Day.
en: Yangi yil
uk: Новий рік

note: Women's Day.
en: Xotin-qizlar kuni
uk: Жіночий день

note: Nowruz.
en: Navro‘z bayrami
uk: Свято Новруз

note: Day of Memory and Honor.
en: Xotira va qadrlash kuni
uk: День памʼяті і шани

note: Victory Day.
en: G‘alaba kuni
uk: День Перемоги

note: Independence Day.
en: Mustaqillik kuni
uk: День незалежності

note: Teachers and Instructors Day.
en: O‘qituvchi va murabbiylar kuni
uk: День вчителя і наставника

note: Constitution Day.
en: O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni
uk: День Конституції Республіки Узбекистан

note: Eid al-Fitr.
en: Ro‘za hayit
uk: Рамазан-байрам

note: Eid al-Adha.
en: Qurbon hayit
uk: Курбан-байрам

note: %s (estimated).
en: %s (taxminiy)
uk: %s (приблизна дата)

note: %s (observed).
en: %s (ko‘chirilgan)
uk: %s (вихідний)

note: Date format (see strftime() Format Codes)
en: %d/%m %Y
uk: %d.%m.%Y

note: Day off (substituted from %s).
en: Dam olish kuni (%s dan ko‘chirilgan)
uk: Вихідний день (перенесено з %s)

note: Additional day off by Presidential decree.
en: Prezidentining farmoni bilan qo‘shimcha dam olish kuni
uk: Додатковий вихідний згідно указу Президента

note: %s (observed, estimated).
en: %s (ko‘chirilgan, taxminiy)
uk: %s (вихідний, приблизна дата)
