Holidays 0.22 - en to uk translation catalogue (16 entries)

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Monday of Carnival.
en: Lunes de Carnaval
uk: Карнавальний понеділок

note: Tuesday of Carnival.
en: Martes de Carnaval
uk: Карнавальний вівторок

note: Maundy Thursday.
en: Jueves Santo
uk: Великий четвер

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Declaration of Independence.
en: Declaración de la Independencia
uk: День проголошення незалежності

note: International Worker's Day.
en: Dia Mundial del Trabajador
uk: Міжнародний день трудящих

note: Battle of Carabobo.
en: Batalla de Carabobo
uk: День битви при Карабобо

note: Independence Day.
en: Día de la Independencia
uk: День незалежності

note: Birthday of Simon Bolivar.
en: Natalicio de Simón Bolívar
uk: Річниця Сімона Болівара

note: Day of Indigenous Resistance.
en: Día de la Resistencia Indígena
uk: День спротиву корінних народів

note: Columbus Day.
en: Día de la Raza
uk: День Колумба

note: Unknown Holiday.
en: Día Festivo Desconocido
uk: Невідоме свято

note: Christmas Eve.
en: Nochebuena
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Día de Navidad
uk: Різдво Христове

note: New Year's Eve.
en: Fiesta de Fin de Año
uk: Переддень Нового року
