oslo.cache Release Notes 1.25.1 - en to de translation catalogue (7 entries)

en: Added a new etcd3gw driver that uses the etcd 3.x grpc-gateway HTTP "/v3alpha" API to cache key/value pairs.
de: Ein neuer etcd3gw Treiber wurde hinzugefügt,  der das etcd 3.x grpc-gateway HTTP "/v3alpha" API nutzt um key/value Paare zu cachen.

en: New Features
de: Neue Funktionen

en: Newton Series Release Notes
de: Newton Serie Releasenotes

en: Ocata Series Release Notes
de: Ocata Serie Releasenotes

en: Other Notes
de: Andere Notes

en: Switch to reno for managing release notes.
de: Reno wird für die Verwaltung der Releasenotes verwendet.

en: Unreleased Release Notes
de: oslo.cache Release Notes
