qmlkonsole - en to fi translation catalogue (42 entries)

en: Terminal
fi: Pääte

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
fi: Tallennetut komennot

en: Configure
fi: Asetukset

en: Close
fi: Sulje

en: No saved commands
fi: Ei tallennettuja komentoja

en: Save commands to quickly run them without typing them out.
fi: Tallenna komennot niiden suorittamiseksi nopeasti kirjoittamatta niitä.

en: Saved Commands
fi: Tallennetut komennot

en: Add Command
fi: Lisää komento

en: Add command
fi: Lisää komento

en: Action %1 removed
fi: Toiminto %1 poistettu

en: General
fi: Perusasetukset

en: About
fi: Tietoa

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Color scheme
fi: Värimalli

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

[ctx: @title:window]
en: Pick font
fi: Valitse fontti

en: Font Size
fi: Fonttikoko

en: Window Transparency
fi: Ikkunan läpikuultavuus

en: Blur Background
fi: Sumenna tausta

en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: Tab character key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Tab
fi: Sarkain

en: Toggle Virtual Keyboard
fi: Näytä tai piilota näyttönäppäimistö

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
fi: Tallennetut komennot

en: reverse-i-search
fi: käänteinen-i-haku

en: Cancel current command
fi: Peru nykyinen komento

en: Send EOF
fi: Lähetä EOF

en: Cursor to line start
fi: Kohdistin rivin alkuun

en: Cursor to line end
fi: Kohdistin rivin loppuun

en: Kill to line end
fi: Poista rivin loppuun

en: Paste from kill buffer
fi: Liitä poistopuskurista

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
fi: %1 – vahvista sulkeminen

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
fi: Välilehdessä on yhä prosessi käynnissä. Haluatko varmasti sulkea sen?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
fi: Valitse välilehti

en: selection mode
fi: valintatapa

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: © 2020-2022 KDE Community
fi: © 2020–2022 KDE-yhteisö

en: Command to execute
fi: Suoritettava komento

en: Set the initial working directory to 'dir'
fi: Aseta alustavaksi työkansioksi ”kansio”

en: Tab %1
fi: Välilehti %1
