qmlkonsole - en to hi translation catalogue (11 entries)

en: Action %1 removed
hi: %1 क्रिया हटा दी गई

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: reverse-i-search
hi: पिछला ढूंढ़ें

en: Cancel current command
hi: वर्तमान समादेश रद्द करें

en: Send EOF
hi: EOF भेजें

en: Cursor to line start
hi: पंक्ति प्रारंभ में संकेतक

en: Cursor to line end
hi: पंक्ति अंत में संकेतक

en: Copy
hi: प्रतिलिपि बनाएँ

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: selection mode
hi: चयन मोड

en: Disable
hi: अक्षम
