qmlkonsole - en to ia translation catalogue (43 entries)

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
ia: Commandos salveguardate

en: Configure
ia: Configura

en: No saved commands
ia: Necun Commandos salveguardate

en: Save commands to quickly run them without typing them out.
ia: Salveguarda commandos per executar los rapidemente sintypar los novemente.

en: Saved Commands
ia: Commandos salveguardate

en: Add Command
ia: Adde Commando

en: Edit
ia: Modifica

en: Add command
ia: Adde commando

en: Command %1 removed
ia: Commando %1 removite

en: About
ia: A proposito

en: Appearance
ia: Apparentia

en: Color scheme
ia: Schema de Color

en: Font Family
ia: Familia de Font

[ctx: @title:window]
en: Pick font
ia: Collige font

en: Font Size
ia: Dimension de Font

en: Window Transparency
ia: Transparentia de fenestra

en: Blur Background
ia: Fundo de disfocalisar

en: Always Show Keyboard Modifier Buttons
ia: Monstra sempre Buttones de Modificator de Claviero

en: Settings
ia: Preferentias

en: Toggle Virtual Keyboard
ia: Commuta Claviero Virtual

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
ia: Nove scheda

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
ia: Commandos salveguardate

en: reverse-i-search
ia: reverse-i-search (cerca inverse)

en: Cancel current command
ia: Cancella commando currente

en: Send EOF
ia: Invia EOF

en: Cursor to line start
ia: Cursor al linea de initio

en: Cursor to line end
ia: Cursor al linea de fin

en: Kill to line end
ia: Occide al fin de linea

en: Paste from kill buffer
ia: Colla ex buffer de occider (kill)

en: Copy
ia: Copia

en: Paste
ia: Colla

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
ia: Confirma clauder %1

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
ia: Un processo es currentemente executante in iste scheda. Tu es secur que tu vole clauder lo?

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing window
ia: Confirma clauder fenestra

en: There are processes currently running in this window. Are you sure you want to close it?
ia: Il ha un processo currentemente executante in istefenestra. Tu es secur que tu vole clauder lo?

en: A process is currently running in this window. Are you sure you want to close it?
ia: Un processo es currentemente executante in iste fenestra. Tu es secur que tu vole clauder lo?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
ia: Selige scheda

en: Close
ia: Claude

en: selection mode
ia: Modo de Selection

en: Disable
ia: Dishabilita

en: © 2020-2022 KDE Community
ia: © 2020-2022 Communitate de KDE

en: Command to execute
ia: Commando que il debe exequer

en: Set the initial working directory to 'dir'
ia: Assigna le directorio de labor initial a 'dir'
