qmlkonsole - en to ro translation catalogue (18 entries)

en: Settings
ro: Configurări

en: Toggle Virtual Keyboard
ro: Comută tastatura virtuală

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
ro: Filă nouă

en: Cancel current command
ro: Anulează comanda actuală

en: Send EOF
ro: Trimite EOF

en: Cursor to line start
ro: Cursor la început de linie

en: Cursor to line end
ro: Cursor la sfârșit de linie

en: Kill to line end
ro: Taie spre sfârșitul liniei

en: Paste from kill buffer
ro: Lipește din tamponul tăierilor

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
ro: Confirmă închiderea %1

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
ro: Un proces rulează în această filă. Sigur o închideți?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
ro: Alege fila

en: Close
ro: Închide

en: selection mode
ro: regim selecție

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Tab %1
ro: Fila %1
