qmlkonsole - en to tr translation catalogue (50 entries)

en: Terminal
tr: Uçbirim

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
tr: Kaydedilen Komutlar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: No saved commands
tr: Kaydedilen komut yok

en: Save commands to quickly run them without typing them out.
tr: Komutları yazmadan tez çalıştırmak için onları kaydedin.

en: Saved Commands
tr: Kaydedilen Komutlar

en: Add Command
tr: Komut Ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Add command
tr: Komut ekle

en: Command %1 removed
tr: %1 komutu kaldırıldı

en: General
tr: Genel

en: About
tr: Hakkında

en: Appearance
tr: Görünüş

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Font Family
tr: Yazıtipi Ailesi

[ctx: @title:window]
en: Pick font
tr: Yazıtipi Seç

en: Font Size
tr: Yazıtipi Puntosu

en: Window Transparency
tr: Pencere Saydamlığı

en: Blur Background
tr: Arka Planı Bulanıklaştır

en: Always Show Keyboard Modifier Buttons
tr: Niteleyici düğmeleri her zaman göster

en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: Control Key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Ctrl
tr: Kontrol

[ctx: Alt Key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Alt
tr: Seçenek

[ctx: Escape key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Esc
tr: Vazgeç

[ctx: Tab character key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Tab
tr: Sekme

en: Toggle Virtual Keyboard
tr: Sanal Klavyeyi Aç/Kapat

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
tr: Yeni Sekme

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
tr: Kaydedilen Komutlar

en: reverse-i-search
tr: ters–i–arama

en: Cancel current command
tr: Geçerli komutu iptal et

en: Send EOF
tr: Dosya Sonu Gönder

en: Cursor to line start
tr: İmleç satır başına

en: Cursor to line end
tr: İmleç satır sonuna

en: Kill to line end
tr: Satır sonuna dek öldür

en: Paste from kill buffer
tr: Öldürme arabelleğinden yapıştır

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
tr: %1 Kapatmayı Onayla

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
tr: Bu sekmede şu an bir süreç çalışıyor. Kapatmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing window
tr: Pencereyi Kapatmayı Onayla

en: There are processes currently running in this window. Are you sure you want to close it?
tr: Bu pencerede şu anda çalışan süreçler var. Kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: A process is currently running in this window. Are you sure you want to close it?
tr: Bu pencerede şu anda bir süreç çalışıyor. Kapatmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
tr: Sekmeyi Seç

en: Close
tr: Kapat

en: selection mode
tr: seçim kipi

en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: © 2020-2022 KDE Community
tr: © 2020–2022 KDE Topluluğu

en: Command to execute
tr: Yürütülecek komut

en: Set the initial working directory to 'dir'
tr: Başlangıç çalışma dizinini “dizin” olarak ayarla

en: Tab %1
tr: Sekme %1
