qreator - en to bs translation catalogue (99 entries)

en: Latitude:
bs: Geografska širina:

en: Longitude:
bs: Geografska dužina:

en: Location details
bs: Detalji o lokaciji

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
bs: [Sačekajte par sekundi dok se vrši automatsko popunjavanje...]

en: [Type the name of an app]
bs: [Upišite naziv aplikacije]

en: A network connection error occured: {0}
bs: Desila se greška pri povezivanju na mrežu: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
bs: Desila se greška prilikom skraćivanja URL-a: {0}

en: Text
bs: Tekst

en: Create a QR code from text
bs: Kreiraj QR kod pomoću teksta

en: Geolocation
bs: Geolokacija

en: Create a QR code for a location
bs: Kreiraj QR za lokaciju

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
bs: Poziv

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
bs: Tekstualna poruka

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
bs:   [Tekstualna poruka. Neki čitači ne podržavaju ovu vrstu QR koda]

en: Wifi network
bs: Wifi mreža

en: Create a QR code for WiFi settings
bs: Kreiraj QR kod za WiFi postavke

en: [Network identifier - expand for autodetection]
bs: [Mrežna identifikacija - proširite za autodetekciju]

en: [Network password]
bs: [Šifra mreže]

en: Create your own QR codes
bs: Kreirajte vlastite QR kodove

en: New QR code for URL
bs: Novi QR kod za URL

en: New QR code for Text
bs: Novi QR kod za tekst

en: New QR code for Location
bs: Novi QR kod za lokaciju

en: New QR code for WiFi network
bs: Novi QR kod za WiFi mrežu

en: New QR code for a Software Center app
bs: Novi QR kod za Software Center aplikaciju

en: New QR code for a Business card
bs: Novi QR kod za biznis karticu

en: New QR code for a Call or text message
bs: Novi QR kod za poziv ili tekstualnu poruku

en: Create a QR code for a URL
bs: Kreiraj QR kod za URL

en: Ubuntu Software Center app:
bs: Ubuntu Software Center aplikacija:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
bs: Skrati

en: Phone:
bs: Telefon:

en: Type:
bs: Vrsta:

en: Message:
bs: Poruka:

en: Ubuntu Software Center app
bs: Ubuntu Software Center aplikacija

en: Create a QR code for an app from the Software Center
bs: Kreiraj QR kod za Software Center aplikaciju

en: Business card
bs: Biznis kartica

en: Create a QR code for a business card
bs: Kreiraj QR kod za biznis karticu

en: Phone
bs: Telefon

en: Address
bs: Adresa

en: Website
bs: Web stranica

en: Nickname
bs: Nadimak

en: Title
bs: Naziv

en: Role
bs: Uloga

en: Note
bs: Napomena

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
bs: Mobitel

en: Voice
bs: Glas

en: Fax
bs: Faks

en: Pager
bs: Pejdžer

en: Textphone
bs: Tekst telefon

en: Home
bs: Početna lokacija

en: Work
bs: Posao

en: Remove this field
bs: Ukloni ovo polje

en: Street
bs: Ulica

en: City
bs: Grad

en: Region
bs: Oblast

en: Zip code
bs: Poštanski broj

en: Country
bs: Država

en: Postbox
bs: Poštanski pretinac

en: [Required for a valid business card]
bs: [Neophodno za ispravnu biznis karticu]

en: Family name:
bs: Prezime:

en: Given name:
bs: Ime:

en: Full name:
bs: Puno ime:

en: Swap full name components
bs: Zamijeni komponente punog imena

en: Add an additional field
bs: Dodaj dodatno polje

en: Change foreground color
bs: Promijeni prednju boju

en: Change background color
bs: Promijeni boju pozadine

en: _File
bs: _Datoteka

en: _Edit
bs: _Uredi

en: Create a new QR code
bs: Kreiraj novi QR kod

en: New
bs: Novi

en: Browse QR codes history
bs: Pregled historije QR kodova

en: History
bs: Historija

en: About this application
bs: O aplikaciji

en: About
bs: O programu

en: Not in your language yet?
bs: Program nije na vašem jeziku?

en: Something not working?
bs: Desila se greška?

en: Do you want to improve it?
bs: Želite li izvršiti poboljšanja?

en: Translate it!
bs: Prevođenje!

en: Report a bug!
bs: Prijavite grešku!

en: Contribute code!
bs: Pošaljite nam kod!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
bs: Ako koristite Qreator i smatrate da je ovo dobar program, molimo vas da razmislite o tome da doprinesete njegovom razvoju. Hvala vam!

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Save QR code to disk
bs: Sačuvaj QR kod na disk

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Copy QR code to clipboard
bs: Kopiraj QR kod u memoriju

en: Print
bs: Štampaj

en: Print QR code
bs: Štampaj QR kod

en: Edit
bs: Uredi

en: Edit QR code
bs: Uredi QR kod

en: Change the QR code colors
bs: Promijeni boje QR koda

en: Swap the foreground and background color
bs: Zamijeni prednju i pozadinsku boju

en: Reset to defaults
bs: Vrati na početno

en: Phone call and messaging
bs: Pozivi i poruke

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
bs: Kreirajte QR kod za uspostavljanje poziva ili slanje tekstualnih poruka

en: Security:
bs: Sigurnost:

en: Password:
bs: Šifra:

en: Show Password
bs: Prikaži šifru

en: Distributed under the GPL v3 license.
bs: Distribuira se pod uslovima GPL v3 licence.

en: Please choose a file
bs: Molimo vas da odaberete datoteku

en: PNG images
bs: PNG slike
