qreator - en to cs translation catalogue (97 entries)

en: Latitude:
cs: Zeměpisná šířka:

en: Longitude:
cs: Zeměpisná délka:

en: Location details
cs: Podrobnosti umístění

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
cs: [Počkejte několik sekund na povolení automatického doplnění...]

en: [Type the name of an app]
cs: [Zadejte název aplikace]

en: A network connection error occured: {0}
cs: Vyskytla se chyba v síťovém spojení: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
cs: Při pokusu o zkrácení adresy (URL) se vyskytla chyba: {0}

en: Create a QR code from text
cs: Vytvořit QR kód z textu

en: Geolocation
cs: Umístění

en: Create a QR code for a location
cs: Vytvořit QR kód pro umístění

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
cs: Volání

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
cs: Textová zpráva

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
cs:   [Textová zpráva. Některé čtečky nemusí tento typ QR kódu podporovat]

en: Wifi network
cs: Wifi síť

en: Create a QR code for WiFi settings
cs: Vytvořit QR kód pro nastavení WiFi

en: [Network identifier - expand for autodetection]
cs: [Identifikátor sítě - rozbalit pro automatické zjištění]

en: [Network password]
cs: [Heslo sítě]

en: Create your own QR codes
cs: Vytvořte své vlastní QR kódy

en: New QR code for URL
cs: Nový QR kód pro adresu (URL)

en: New QR code for Text
cs: Nový QR kód pro text

en: New QR code for Location
cs: Nový QR kód pro umístění

en: New QR code for WiFi network
cs: Nový QR kód pro WiFi síť

en: New QR code for a Software Center app
cs: Nový QR kód pro aplikaci Centra softwaru

en: New QR code for a Business card
cs: Nový QR kód pro navštívenku

en: New QR code for a Call or text message
cs: Nový QR kód pro volání nebo textovou zprávu

en: URL
cs: Adresa (URL)

en: Create a QR code for a URL
cs: Vytvořit QR kód pro adresu (URL)

en: Ubuntu Software Center app:
cs: Aplikace z Centra softwaru pro Ubuntu:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
cs: Zkrátit

en: Phone:
cs: Telefon:

en: Type:
cs: Typ:

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Ubuntu Software Center app
cs: Aplikace v Centru softwaru pro Ubuntu

en: Create a QR code for an app from the Software Center
cs: Vytvořit QR kód pro aplikaci Centra softwaru

en: Business card
cs: Navštívenka

en: Create a QR code for a business card
cs: Vytvořit QR kód pro navštívenku

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: Website
cs: Stránky

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Title
cs: Název

en: Role
cs: Úloha

en: Note
cs: Poznámka

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
cs: Telefonní číslo

en: Voice
cs: Hlas

en: Textphone
cs: Textový telefon

en: Home
cs: Domovská složka

en: Work
cs: Práce

en: Remove this field
cs: Odstranit toto pole

en: Street
cs: Ulice

en: City
cs: Město

en: Region
cs: Kraj

en: Zip code
cs: PSČ

en: Country
cs: Země

en: Postbox
cs: Poštovní přihrádka

en: [Required for a valid business card]
cs: [Požadováno pro platnou navštívenku]

en: Family name:
cs: Příjmení:

en: Given name:
cs: Křestní jméno:

en: Full name:
cs: Celé jméno:

en: Swap full name components
cs: Prohodit součásti celého jména

en: Add an additional field
cs: Přidat další pole

en: Change foreground color
cs: Změnit barvu popředí

en: Change background color
cs: Změnit barvu pozadí

en: _File
cs: _Soubor

en: _Edit
cs: Ú_pravy

en: Create a new QR code
cs: Vytvořit nový QR kód

en: New
cs: Nový

en: Browse QR codes history
cs: Procházet historii QR kódů

en: History
cs: Historie

en: About this application
cs: O této aplikaci

en: About
cs: O aplikaci

en: Not in your language yet?
cs: Ještě není přeložen do vašeho jazyka?

en: Something not working?
cs: Něco nepracuje?

en: Do you want to improve it?
cs: Chcete jej vylepšit?

en: Translate it!
cs: Přeložte jej!

en: Report a bug!
cs: Nahlaste chybu!

en: Contribute code!
cs: Přispějte kódem!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
cs: Pokud používáte Qreator a ten se vám líbí, zvažte, prosím, svou pomoc při jeho zlepšování pro vás a ostatní. Děkuji!

en: Save
cs: Uložit

en: Save QR code to disk
cs: Uložit QR kód na disk

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy QR code to clipboard
cs: Kopírovat QR kód do schránky

en: Print
cs: Tisk

en: Print QR code
cs: Vytisknout QR kód

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit QR code
cs: Upravit QR kód

en: Change the QR code colors
cs: Změnit barvy QR kódu

en: Swap the foreground and background color
cs: Prohodit barvu popředí a barvu pozadí

en: Reset to defaults
cs: Obnovit výchozí hodnoty

en: Phone call and messaging
cs: Telefonní volání a zprávy

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
cs: Vytvořit QR kód k uskutečnění hovorů nebo poslání textových zpráv

en: Security:
cs: Zabezpečení:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Show Password
cs: Ukázat heslo

en: Distributed under the GPL v3 license.
cs: Šířeno pod licencí GPL v3.

en: Please choose a file
cs: Vyberte prosím soubor

en: PNG images
cs: Obrázky PNG
