qreator - en to fi translation catalogue (102 entries)

en: Latitude:
fi: Leveysaste:

en: Longitude:
fi: Pituusaste:

en: Location details
fi: Sijainnin tiedot

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
fi: [Odota muutama sekunti käyttääksesi automaattista täydennystä...]

en: [Type the name of an app]
fi: [Kirjoita sovelluksen nimi]

note: Initialize placeholder text (we need to do that because due to a Glade bug they are otherwise not marked as translatable)
en: [URL]
fi: [Verkko-osoite]

en: A network connection error occured: {0}
fi: Verkkovirhe: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
fi: Virhe osoitetta lyhennettäessä: {0}

en: Text
fi: Teksti

en: Create a QR code from text
fi: Luo QR-koodi tekstistä

en: Geolocation
fi: Maantieteellinen sijainti

en: Create a QR code for a location
fi: Luo QR-koodi sijainnista

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
fi: Puhelu

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
fi: Tekstiviesti

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
fi:   [Tekstiviesti. Jotkin koodilukijat eivät välttämättä tue tätä QR-koodityyppiä]

en: Wifi network
fi: Wlan-verkko

en: Create a QR code for WiFi settings
fi: Luo QR-koodi wifi-asetuksista

en: [Network identifier - expand for autodetection]
fi: [Verkon tunniste - tunnista verkot automaattisesti laajentamalla tämä valikko]

en: [Network password]
fi: [Verkon salasana]

en: Create your own QR codes
fi: Luo omia QR-koodeja

en: New QR code for URL
fi: Uusi QR-koodi verkko-osoitteesta

en: New QR code for Text
fi: Uusi QR-koodi tekstistä

en: New QR code for Location
fi: Uusi QR-koodi maantieteellisestä sijainnista

en: New QR code for WiFi network
fi: Uusi QR-koodia WiFi-verkosta

en: New QR code for a Software Center app
fi: Uusi QR-koodi sovellusvalikoiman sovelluksesta

en: New QR code for a Business card
fi: Uusi QR-koodi käyntikorttia varten

en: New QR code for a Call or text message
fi: Uusi QR-koodi puhelua tai tekstiviestiä varten

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: Create a QR code for a URL
fi: Luo QR-koodi verkko-osoitteesta

en: Ubuntu Software Center app:
fi: Sovellus Ubuntun sovellusvalikoimasta:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
fi: Lyhennä

en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Message:
fi: Viesti:

en: Ubuntu Software Center app
fi: Sovellus Ubuntun sovellusvalikoimasta

en: Create a QR code for an app from the Software Center
fi: Luo QR-koodi sovellusvalikoiman sovelluksesta

en: Business card
fi: Käyntikortti

en: Create a QR code for a business card
fi: Luo QR-koodi käyntikorttia varten

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: Title
fi: Titteli

en: Role
fi: Rooli

en: Note
fi: Merkintä

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
fi: Matkapuhelin

en: Voice
fi: Vastaajapalvelu

en: Fax
fi: Faksi

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Textphone
fi: Tekstipuhelin

en: Home
fi: Koti

en: Work
fi: Työ

en: Remove this field
fi: Poista tämä kenttä

en: Street
fi: Katu

en: City
fi: Kaupunki

en: Region
fi: Alue

en: Zip code
fi: Postinumero

en: Country
fi: Maa

en: Postbox
fi: Postilokero

en: [Required for a valid business card]
fi: [Vaaditaan kelvollista käyntikorttia varten]

en: Family name:
fi: Sukunimi:

en: Given name:
fi: Etunimi:

en: Full name:
fi: Koko nimi:

en: Swap full name components
fi: Vaihda koko nimen osien sijaintia

en: Add an additional field
fi: Lisää lisäkenttä

en: Change foreground color
fi: Vaihda edustaväriä

en: Change background color
fi: Vaihda taustaväriä

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Create a new QR code
fi: Luo uusi QR-koodi

en: New
fi: Uusi

en: Browse QR codes history
fi: Selaa QR-koodien historiaa

en: History
fi: Historia

en: About this application
fi: Tietoja sovelluksesta

en: About
fi: Tietoja

en: Not in your language yet?
fi: Eikö sovellus ole tarjolla haluamallasi kielellä?

en: Something not working?
fi: Kohtasitko ongelman?

en: Do you want to improve it?
fi: Haluatko auttaa?

en: Translate it!
fi: Käännä!

en: Report a bug!
fi: Ilmoita ongelmasta!

en: Contribute code!
fi: Koodaa!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
fi: Pidätkö Qreatorista? Auta parantamaan sovelluksen käyttökokemusta. Kiitos!

en: Save
fi: Tallenna

en: Save QR code to disk
fi: Tallenna QR-koodi levylle

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy QR code to clipboard
fi: Kopioi QR-koodi leikepöydälle

en: Print
fi: Tulosta

en: Print QR code
fi: Tulosta QR-koodi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit QR code
fi: Muokkaa QR-koodia

en: Change the QR code colors
fi: Vaihda QR-koodin värejä

en: Swap the foreground and background color
fi: Vaihda edusta- ja taustaväriä

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletusarvot

en: Phone call and messaging
fi: Puhelut ja tekstiviestit

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
fi: Luo QR-koodi puhelun aloitusta tai tekstiviestien lähetystä varten

en: Security:
fi: Salaus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Show Password
fi: Näytä salasana

en: Distributed under the GPL v3 license.
fi: Levitetään GPL v3 -lisenssin alaisena.

en: Please choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: PNG images
fi: PNG-kuvat
