qreator - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: Latitude:
fr: Latitude :

en: Longitude:
fr: Longitude :

en: Location details
fr: Détails de l'emplacement

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
fr: [Attendez quelques secondes pour activer l'autocomplétion...]

en: [Type the name of an app]
fr: [Saisissez le nom d'une application]

note: TRANSLATORS: this refers to the is.gd URL shortening service
en: Isgd
fr: Is.gd

en: A network connection error occured: {0}
fr: Une erreur de connexion au réseau est survenue : {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
fr: Une erreur est survenue lors de l'essai de raccourcissement de l'URL : {0}

en: Text
fr: Texte

en: Create a QR code from text
fr: Créer un code QR à partir d'un texte

en: Geolocation
fr: Géolocalisation

en: Create a QR code for a location
fr: Créer le code QR d'un lieu

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
fr: Appel

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
fr: Message textuel (SMS)

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
fr:   [Message textuel (SMS). Certains lecteurs peuvent ne pas savoir lire ce type de code QR]

en: Wifi network
fr: Réseau Wi-Fi

en: Create a QR code for WiFi settings
fr: Créer le code QR d'un réseau Wi-Fi

en: [Network identifier - expand for autodetection]
fr: [Nom du réseau - développez pour autodétecter]

en: [Network password]
fr: [Mot de passe du réseau]

en: Create your own QR codes
fr: Créez vos propres codes QR

en: New QR code for URL
fr: Nouveau code QR pour une URL

en: New QR code for Text
fr: Nouveau code QR pour un texte

en: New QR code for Location
fr: Nouveau code QR pour un emplacement

en: New QR code for WiFi network
fr: Nouveau code QR pour un réseau Wi-Fi

en: New QR code for a Software Center app
fr: Nouveau code QR pour une application de logithèque

en: New QR code for a Business card
fr: Nouveau code QR pour une carte de visite

en: New QR code for a Call or text message
fr: Nouveau code QR pour un appel ou un message textuel (SMS)

en: Create a QR code for a URL
fr: Créer un code QR pour une URL

en: Ubuntu Software Center app:
fr: Application de la logithèque Ubuntu :

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
fr: Réduire

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Type:
fr: Type :

en: Message:
fr: Message :

en: Ubuntu Software Center app
fr: Application de la logithèque Ubuntu

en: Create a QR code for an app from the Software Center
fr: Créer un code QR pour une application de la logithèque

en: Business card
fr: Carte de visite

en: Create a QR code for a business card
fr: Créer un code QR pour une carte de visite

en: E-mail
fr: Courriel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Website
fr: Site Web

en: Nickname
fr: Surnom

en: Title
fr: Titre

en: Role
fr: Fonction

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
fr: Téléphone portable

en: Voice
fr: Voix

en: Fax
fr: Télécopie

en: Video
fr: Vidéo

en: Pager
fr: Radiomessagerie

en: Home
fr: Maison

en: Work
fr: Travail

en: Remove this field
fr: Supprimer ce champ

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: Region
fr: Région

en: Zip code
fr: Code postal

en: Country
fr: Pays

en: Postbox
fr: Boîte postale

en: [Required for a valid business card]
fr: [Requis pour une carte de visite valide]

en: Family name:
fr: Nom de famille :

en: Given name:
fr: Prénom :

en: Full name:
fr: Nom complet :

en: Swap full name components
fr: Échanger les composants du nom complet

en: Add an additional field
fr: Ajouter un champ supplémentaire

en: Change foreground color
fr: Changer la couleur du premier plan

en: Change background color
fr: Changer la couleur de fond

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Édition

en: Create a new QR code
fr: Créer un nouveau code QR

en: New
fr: Nouveau

en: Browse QR codes history
fr: Parcourir l'historique des codes QR

en: History
fr: Historique

en: About this application
fr: À propos de cette application

en: About
fr: À propos

en: Not in your language yet?
fr: Pas encore dans votre langue ?

en: Something not working?
fr: Quelque chose ne fonctionne pas ?

en: Do you want to improve it?
fr: Souhaitez-vous l'améliorer ?

en: Translate it!
fr: Participez à la traduction !

en: Report a bug!
fr: Rapportez un bogue !

en: Contribute code!
fr: Contribuez au code !

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
fr: Si vous utilisez Qreator et que vous l'appréciez, n'hésitez pas à apporter votre aide pour qu'il devienne encore meilleur pour vous et pour beaucoup d'autres. Merci !

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save QR code to disk
fr: Enregistrer le code QR sur le disque

en: Copy
fr: Copier

en: Copy QR code to clipboard
fr: Copier le code QR dans le presse-papiers

en: Print
fr: Imprimer

en: Print QR code
fr: Imprimer le code QR

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit QR code
fr: Modifier le code QR

en: Change the QR code colors
fr: Changer les couleurs du code QR

en: Swap the foreground and background color
fr: Échanger les couleurs de premier plan et de fond

en: Reset to defaults
fr: Rétablir les valeurs par défaut

en: Phone call and messaging
fr: Appel téléphonique et message

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
fr: Créer un code QR pour initier des appels ou envoyer des messages textuels (SMS)

en: Security:
fr: Sécurité :

en: SSID:
fr: SSID :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Show Password
fr: Montrer le mot de passe

en: Distributed under the GPL v3 license.
fr: Distribué sous la licence GPL v3.

en: Please choose a file
fr: Veuillez choisir un fichier

en: PNG images
fr: Images PNG
