qreator - en to hu translation catalogue (99 entries)

en: Latitude:
hu: Szélesség:

en: Longitude:
hu: Hosszúság:

en: Location details
hu: Hely részletei

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
hu: [Várjon néhány másodpercet az automatikus kiegészítés bekapcsolásához…]

en: [Type the name of an app]
hu: [Adja meg az alkalmazás nevét]

en: A network connection error occured: {0}
hu: Hálózati hiba történt: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
hu: Hiba történt az URL-cím rövidítése során: {0}

en: Text
hu: Szöveg

en: Create a QR code from text
hu: QR kód készítése szövegből

en: Geolocation
hu: Földrajzi hely

en: Create a QR code for a location
hu: QR kód készítése helyhez

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
hu: Hívás

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
hu: Szöveges üzenet

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
hu:   [Szöveges üzenet. Néhány olvasó nem biztos, hogy támogatja ezt a QR kódtípust]

en: Wifi network
hu: WiFi hálózat

en: Create a QR code for WiFi settings
hu: QR kód készítése a vezeték nélküli hálózat beállításaihoz

en: [Network identifier - expand for autodetection]
hu: [Hálózatazonosító - bontsa ki az automatikus felismeréshez]

en: [Network password]
hu: [Hálózati jelszó]

en: Create your own QR codes
hu: Hozza létre a saját QR kódjait

en: New QR code for URL
hu: Új QR kód URL-címhez

en: New QR code for Text
hu: Új QR kód szöveghez

en: New QR code for Location
hu: Új QR kód helyhez

en: New QR code for WiFi network
hu: Új QR kód WiFi hálózathoz

en: New QR code for a Software Center app
hu: QR kód készítése egy Szoftverközpont alkalmazáshoz

en: New QR code for a Business card
hu: QR kód készítése névjegykártyához

en: New QR code for a Call or text message
hu: QR kód készítése híváshoz vagy szöveges üzenethez

en: Create a QR code for a URL
hu: QR kód készítése URL-hez

en: Ubuntu Software Center app:
hu: Ubuntu Szoftverközpont alkalmazás:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
hu: Rövidítés

en: Phone:
hu: Telefon:

en: Type:
hu: Típus:

en: Message:
hu: Üzenet:

en: Ubuntu Software Center app
hu: Ubuntu Szoftverközpont alkalmazás

en: Create a QR code for an app from the Software Center
hu: QR kód készítése egy alkalmazáshoz a Szoftverközpontban

en: Business card
hu: Cégkártya

en: Create a QR code for a business card
hu: QR kód készítése névjegykártyához

en: Phone
hu: Telefonszám

en: Address
hu: Cím

en: Website
hu: Weboldal

en: Nickname
hu: Becenév

en: Title
hu: Cím

en: Role
hu: Szerepkör

en: Note
hu: Megjegyzés

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
hu: Mobiltelefon

en: Voice
hu: Hang

en: Video
hu: Videó

en: Pager
hu: Személyhívó

en: Textphone
hu: Szöveges telefon

en: Home
hu: Otthon

en: Work
hu: Munkahely

en: Remove this field
hu: Mező eltávolítása

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Region
hu: Régió

en: Zip code
hu: Irányítószám

en: Country
hu: Ország

en: Postbox
hu: Postafiók

en: [Required for a valid business card]
hu: [Érvényes cégkártyához szükséges]

en: Family name:
hu: Vezetéknév:

en: Given name:
hu: Keresztnév:

en: Full name:
hu: Teljes név

en: Swap full name components
hu: Név részeinek cseréje

en: Add an additional field
hu: További mező hozzáadása

en: Change foreground color
hu: Előtérszín módosítása

en: Change background color
hu: Háttérszín módosítása

en: _File
hu: _Fájl

en: _Edit
hu: Sz_erkesztés

en: Create a new QR code
hu: Új QR kód létrehozása

en: New
hu: Új

en: Browse QR codes history
hu: QR-kódok előzményeinek böngészése

en: History
hu: Előzmények

en: About this application
hu: Az alkalmazás névjegye

en: About
hu: Névjegy

en: Not in your language yet?
hu: Nem érhető még el az Ön nyelvén,

en: Something not working?
hu: Valami nem működik?

en: Do you want to improve it?
hu: Szeretné fejleszteni?

en: Translate it!
hu: Fordítsa le!

en: Report a bug!
hu: Jelentsen hibát!

en: Contribute code!
hu: Járuljon hozzá kóddal!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
hu: Ha használja és kedveli a Qreatort, gondolkozzon el a hozzájáruláson. Köszönjük!

en: Save
hu: Mentés

en: Save QR code to disk
hu: QR kód mentése a lemezre

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy QR code to clipboard
hu: QR kód másolása a vágólapra

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Print QR code
hu: QR kód nyomtatása

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit QR code
hu: QR kód szerkesztése

en: Change the QR code colors
hu: QR kód színeinek módosítása

en: Swap the foreground and background color
hu: Előtér- és háttérszín cseréje

en: Reset to defaults
hu: Alapértelmezett értékek visszaállítása

en: Phone call and messaging
hu: Telefonhívás és üzenetküldés

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
hu: QR kód készítése telefonhívás indításához vagy szöveges üzenet küldéséhez

en: Security:
hu: Biztonság:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Show Password
hu: Jelszó megjelenítése

en: Distributed under the GPL v3 license.
hu: A GPLv3 licenc feltételei szerint terjesztve.

en: Please choose a file
hu: Válasszon fájlt

en: PNG images
hu: PNG képek
