qreator - en to is translation catalogue (103 entries)

en: Latitude:
is: Breiddargráða:

en: Longitude:
is: Lengdargráða:

en: Location details
is: Nánar um staðsetningu

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
is: [Bíddu í nokkrar sekúndur til að klára sjálfvirkt...]

en: [Type the name of an app]
is: [Settu inn forritsheiti]

note: Initialize placeholder text (we need to do that because due to a Glade bug they are otherwise not marked as translatable)
en: [URL]
is: [slóð]

en: A network connection error occured: {0}
is: Villa kom upp í nettengingu: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
is: Villa kom upp við að stytta URL-slóðina: {0}

en: Text
is: Texti

en: Create a QR code from text
is: Búa til QR-kóða úr texta

en: Geolocation
is: Hnattstaðsetning

en: Create a QR code for a location
is: Búa til QR-kóða fyrir staðsetningu

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
is: Hringja

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
is: Textaskilaboð

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
is:   [Textaskilaboð. Sumir kóðalesarar gætu verið án stuðnings við þessa gerð QR kóða]

en: Wifi network
is: Þráðlaust net

en: Create a QR code for WiFi settings
is: Búa til QR-kóða fyrir þráðlausar stillingar

en: [Network identifier - expand for autodetection]
is: [Auðkenni nets - útvíkka til að finna sjálfkrafa]

en: [Network password]
is: [Lykilorð netsins]

en: Create your own QR codes
is: Búðu til þína eigin QR-kóða

en: New QR code for URL
is: Nýr QR-kóði fyrir vefslóð

en: New QR code for Text
is: Nýr QR-kóði fyrir texta

en: New QR code for Location
is: Nýr QR-kóði fyrir staðsetningu

en: New QR code for WiFi network
is: Nýr QR-kóði fyrir stillingar þráðlauss nets

en: New QR code for a Software Center app
is: Nýr QR-kóði fyrir forrit í hugbúnaðarsafni

en: New QR code for a Business card
is: Nýr QR-kóði fyrir nafnspjald

en: New QR code for a Call or text message
is: Nýr QR-kóði fyrir símtal eða textaskilaboð

en: URL
is: Slóð (URL)

en: Create a QR code for a URL
is: Búa til QR-kóða fyrir vefslóð

en: Ubuntu Software Center app:
is: Forrit í Ubuntu hugbúnaðarmiðstöð:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
is: Stytta

en: Phone:
is: Símanúmer:

en: Type:
is: Tegund:

en: Message:
is: Skilaboð:

en: Ubuntu Software Center app
is: Forrit í Ubuntu hugbúnaðarmiðstöð

en: Create a QR code for an app from the Software Center
is: Búa til QR-kóða fyrir forrit í hugbúnaðarsafni

en: Business card
is: Nafnspjald

en: Create a QR code for a business card
is: Búa til QR-kóða fyrir nafnspjald

en: E-mail
is: Tölvupóstur

en: Phone
is: Sími

en: Address
is: Heimilisfang

en: Website
is: Vefsvæði

en: Nickname
is: Gælunafn

en: Title
is: Titill

en: Role
is: Hlutverk

en: Note
is: Athugasemd

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
is: Farsími

en: Voice
is: Talhólf

en: Video
is: Myndsími

en: Pager
is: Friðþjófur

en: Textphone
is: Textasími

en: Home
is: Heimasími

en: Work
is: Vinnusími

en: Remove this field
is: Fjarlægja þennan reit

en: Street
is: Götuheiti

en: City
is: Staður

en: Region
is: Hérað

en: Zip code
is: Póstnúmer

en: Country
is: Land

en: Postbox
is: Pósthólf

note: TRANSLATORS: This refers to the most likely family name {0} - given name {1} order in the language
en: {1} {0}
is: {0} {1}

en: [Required for a valid business card]
is: [Krafist fyrir gilt nafnspjald]

en: Family name:
is: Eftirnafn:

en: Given name:
is: Fornafn:

en: Full name:
is: Fullt nafn:

en: Swap full name components
is: Snúa við nafnareitum

en: Add an additional field
is: Bæta við aukareit

en: Change foreground color
is: Breyta forgrunnslit

en: Change background color
is: Breyta bakgrunnslit

en: _File
is: _Skrá

en: _Edit
is: Br_eyta

en: Create a new QR code
is: Búa til nýjan QR-kóða

en: New
is: Nýtt

en: Browse QR codes history
is: Skoða feril QR-kóða

en: History
is: Ferill

en: About this application
is: Um þetta forrit

en: About
is: Um forritið

en: Not in your language yet?
is: Ekki ennþá á þínu tungumáli?

en: Something not working?
is: Eittvað sem ekki virkar?

en: Do you want to improve it?
is: Viltu bæta það?

en: Translate it!
is: Þýddu það!

en: Report a bug!
is: Tilkynntu um villu!

en: Contribute code!
is: Leggðu til kóða!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
is: Ef þú notar Qreator og kannt vel við það, hafðu þá í huga að rétta hjálparhönd við að gera það enn betra fyrir þig og marga aðra. Takk fyrir!

en: Save
is: Vista

en: Save QR code to disk
is: Vista QR-kóða á disk

en: Copy
is: Afrita

en: Copy QR code to clipboard
is: Afrita QR-kóða á klippispjald

en: Print
is: Prenta

en: Print QR code
is: Prenta QR-kóða

en: Edit
is: Breyta

en: Edit QR code
is: Breyta QR-kóða

en: Change the QR code colors
is: Breyta litum í QR-kóða

en: Swap the foreground and background color
is: Víxla forgrunns- og bakgrunnslitum

en: Reset to defaults
is: Frumstilla á sjálfgefin gildi

en: Phone call and messaging
is: Símtöl og skilaboð

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
is: Búa til QR-kóða til að setja í gang símtal eða senda textaskilaboð

en: Security:
is: Öryggi:

en: Password:
is: Lykilorð:

en: Show Password
is: Birta lykilorð

en: Distributed under the GPL v3 license.
is: Dreift með GPL v3 notkunarleyfinu.

en: Please choose a file
is: Veldu skrá

en: PNG images
is: PNG myndir
