qreator - en to it translation catalogue (97 entries)

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: Location details
it: Dettagli sulla posizione

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
it: [Attendere qualche secondo per abilitare il completamento automatico...]

en: [Type the name of an app]
it: [Digitare il nome di un'applicazione]

en: A network connection error occured: {0}
it: Si è verificato un errore di connessione alla rete: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di accorciare l'URL: {0}

en: Text
it: SMS

en: Create a QR code from text
it: Crea un codice QR da un testo

en: Geolocation
it: Posizione geografica

en: Create a QR code for a location
it: Crea un codice QR per un luogo

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
it: Chiamata

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
it: Messaggio di testo

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
it:   [Messaggio di testo. Alcuni dispositivi potrebbero non supportare questo tipo di codice QR.]

en: Wifi network
it: Rete Wifi

en: Create a QR code for WiFi settings
it: Crea un codice QR per le impostazioni WiFi

en: [Network identifier - expand for autodetection]
it: [Identificatore di rete - espandere per il rilevamento automatico]

en: [Network password]
it: [Password di rete]

en: Create your own QR codes
it: Creare i propri codici QR

en: New QR code for URL
it: Nuovo codice QR per un URL

en: New QR code for Text
it: Nuovo codice QR per un testo

en: New QR code for Location
it: Nuovo codice QR per una posizione

en: New QR code for WiFi network
it: Nuovo codice QR per una rete WiFi

en: New QR code for a Software Center app
it: Nuovo codice QR per un'app del Software Center

en: New QR code for a Business card
it: Nuovo codice QR per un biglietto da visita

en: New QR code for a Call or text message
it: Nuovo codice QR per una telefonata o un messaggio di testo

en: Create a QR code for a URL
it: Crea un codice QR per un URL

en: Ubuntu Software Center app:
it: Applicazione di Ubuntu Software Center:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
it: Accorcia

en: Phone:
it: Telefono:

en: Type:
it: Tipo:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Ubuntu Software Center app
it: Applicazione di Ubuntu Software Center

en: Create a QR code for an app from the Software Center
it: Crea un codice QR per un'app dal Software Center

en: Business card
it: Biglietto da visita

en: Create a QR code for a business card
it: Crea un codice QR per un biglietto da visita

en: E-mail
it: Email

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Website
it: Sito web

en: Nickname
it: Soprannome

en: Title
it: Titolo

en: Role
it: Ruolo

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
it: Cellulare

en: Voice
it: Chiamata vocale

en: Video
it: Chiamata video

en: Pager
it: Cercapersone

en: Textphone
it: Telefono testuale

en: Home
it: Casa

en: Work
it: Lavoro

en: Remove this field
it: Rimuovi questo campo

en: Street
it: Via

en: City
it: Città

en: Region
it: Regione

en: Zip code
it: CAP

en: Country
it: Nazione

en: Postbox
it: Casella postale

en: [Required for a valid business card]
it: [Richiesto per un biglietto da visita valido]

en: Family name:
it: Cognome:

en: Given name:
it: Nome:

en: Full name:
it: Nome completo:

en: Swap full name components
it: Inverti elementi nome completo

en: Add an additional field
it: Aggiungi un altro campo

en: Change foreground color
it: Modifica colore primo piano

en: Change background color
it: Modifica colore di sfondo

en: _Edit
it: _Modifica

en: Create a new QR code
it: Crea un nuovo codice QR

en: New
it: Nuovo

en: Browse QR codes history
it: Sfoglia la cronologia dei codici QR

en: History
it: Cronologia

en: About this application
it: Informazioni su questa applicazione

en: About
it: Informazioni

en: Not in your language yet?
it: Non ancora tradotto nella tua lingua?

en: Something not working?
it: Qualcosa non funziona?

en: Do you want to improve it?
it: Vuoi migliorarlo?

en: Translate it!
it: Traducilo!

en: Report a bug!
it: Segnala un problema!

en: Contribute code!
it: Scrivi codice!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
it: Se usi Qreator e ti piace, puoi contribuire per migliorarlo, per te e tutti gli altri.

en: Save
it: Salva

en: Save QR code to disk
it: Salva il codice QR su disco

en: Copy
it: Copia

en: Copy QR code to clipboard
it: Copia il codice QR negli appunti

en: Print
it: Stampa

en: Print QR code
it: Stampa il codice QR

en: Edit
it: Modifica

en: Edit QR code
it: Modifica codice QR

en: Change the QR code colors
it: Modifica colori del codice QR

en: Swap the foreground and background color
it: Scambia il colore di sfondo con quello in primo piano

en: Reset to defaults
it: Ripristina impostazioni predefinite

en: Phone call and messaging
it: Chiamate telefoniche e messaggi

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
it: Crea un codice QR per avviare chiamate o inviare messaggi i testo

en: Security:
it: Sicurezza:

en: Show Password
it: Mostra password

en: Distributed under the GPL v3 license.
it: Distribuito secondo i termini della licenza GPL v3.

en: Please choose a file
it: Scelta file

en: PNG images
it: Immagini PNG
