qreator - en to ja translation catalogue (101 entries)

en: Latitude:
ja: 緯度:

en: Longitude:
ja: 経度:

en: Location details
ja: 場所の詳細

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
ja: [自動補完機能が有効になるまで数秒ほどお待ちください…]

en: [Type the name of an app]
ja: [アプリの名前を入力してください]

en: A network connection error occured: {0}
ja: ネットワーク接続エラーが発生しました: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
ja: URL を短縮中にエラーが発生しました: {0}

en: Text
ja: テキスト

en: Create a QR code from text
ja: テキストから QR コードを作成する

en: Geolocation
ja: ジオロケーション

en: Create a QR code for a location
ja: 場所に対して QR コードを作成する

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
ja: 発信

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
ja: テキストメッセージ

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
ja:   [テキストメッセージ。QR コードリーダがこのタイプの QR コードに対応していない場合があります]

en: Wifi network
ja: Wifi ネットワーク

en: Create a QR code for WiFi settings
ja: WiFi 設定に対して QR コードを作成する

en: [Network identifier - expand for autodetection]
ja: [ネットワーク識別子 - 展開すると自動検出を行います]

en: [Network password]
ja: [ネットワークパスワード]

en: Create your own QR codes
ja: オリジナルのQRコードを作成

en: New QR code for URL
ja: URLを新しいQRコードで作成

en: New QR code for Text
ja: テキストを新しいQRコードで作成

en: New QR code for Location
ja: 場所を新しいQRコードで作成

en: New QR code for WiFi network
ja: WiFiネットワークを新しいQRコードで作成

en: New QR code for a Software Center app
ja: ソフトウェアセンターアプリ用の新規 QR コード

en: New QR code for a Business card
ja: 名刺用の新規 QR コード

en: New QR code for a Call or text message
ja: 発信またはテキストメッセージ用の QR コード

en: Create a QR code for a URL
ja: URL 用の QR コードを作成する

en: Ubuntu Software Center app:
ja: Ubuntu ソフトウェアセンターアプリ:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
ja: 短縮

en: Phone:
ja: 電話番号:

en: Type:
ja: 種類:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Ubuntu Software Center app
ja: Ubuntu ソフトウェアセンターアプリ

en: Create a QR code for an app from the Software Center
ja: ソフトウェアセンターのアプリ用の QR コードを作成する

en: Business card
ja: 名刺

en: Create a QR code for a business card
ja: 名刺用の QR コードを作成する

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Title
ja: 肩書き

en: Role
ja: 役職

en: Note
ja: メモ

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
ja: 携帯電話

en: Voice
ja: 音声電話

en: Video
ja: ビデオ電話

en: Pager
ja: ポケベル

en: Textphone
ja: テキストフォン

en: Home
ja: 自宅

en: Work
ja: 勤務先

en: Remove this field
ja: このフィールドを削除する

en: Street
ja: 町名・番地

en: City
ja: 市町村

en: Region
ja: 都道府県名

en: Zip code
ja: 郵便番号

en: Country
ja: 国名

en: Postbox
ja: 郵便受け

note: TRANSLATORS: This refers to the most likely family name {0} - given name {1} order in the language
en: {1} {0}
ja: {0} {1}

en: [Required for a valid business card]
ja: [名刺には必須です]

en: Family name:
ja: 性:

en: Given name:
ja: 名:

en: Full name:
ja: フルネーム:

en: Swap full name components
ja: 姓と名を入れ替える

en: Add an additional field
ja: 新しいフィールドを追加する

en: Change foreground color
ja: 前景色を変更する

en: Change background color
ja: 背景色を変更する

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Create a new QR code
ja: 新規QRコードを作成

en: New
ja: 新規

en: Browse QR codes history
ja: QR コードの履歴を閲覧する

en: History
ja: 履歴

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

en: About
ja: 情報

en: Not in your language yet?
ja: まだ翻訳されてませんか?

en: Something not working?
ja: 動作しませんか?

en: Do you want to improve it?
ja: さらに良くしたいですか?

en: Translate it!
ja: 翻訳する!

en: Report a bug!
ja: バグを報告する!

en: Contribute code!
ja: コードで貢献する!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
ja: Qreatorを使って気に入ったら、あなたや他の多くの人のためにソフトを改善する手助けができないか考えてください。ありがとう!

en: Save
ja: 保存

en: Save QR code to disk
ja: QRコードをディスクに保存

en: Copy
ja: コピー

en: Copy QR code to clipboard
ja: QRコードをクリップボードに保存

en: Print
ja: 印刷

en: Print QR code
ja: QR コードを印刷する

en: Edit
ja: 編集

en: Edit QR code
ja: QR コードを編集する

en: Change the QR code colors
ja: QR コードの色を変更する

en: Swap the foreground and background color
ja: 前景色と背景色を交換する

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Phone call and messaging
ja: 発信とメッセージ送信

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
ja: 電話の発信を行ったり、テキストメッセージを送信する QR コードを作成する

en: Security:
ja: セキュリティ:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Show Password
ja: パスワードを表示

en: Distributed under the GPL v3 license.
ja: GPL v3 ライセンスのもとで配布されています。

en: Please choose a file
ja: ファイルを選択してください

en: PNG images
ja: PNG 画像
