qreator - en to nb translation catalogue (70 entries)

en: Latitude:
nb: Breddegrad:

en: Longitude:
nb: Lengdegrad:

en: Location details
nb: Detaljer om plassering

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
nb: [Vent noen sekunder for å oppdage automatisk …]

en: [Type the name of an app]
nb: [Skriv inn navnet på et program]

en: Text
nb: Tekst

en: Geolocation
nb: Geografisk plassering

en: Wifi network
nb: Wi-Fi-nettverk

en: [Network identifier - expand for autodetection]
nb: [Nettverksidentitet - utvid for å oppdage automatisk]

en: [Network password]
nb: [Nettverkspassord]

en: Create your own QR codes
nb: Lag dine egne QR-koder

en: New QR code for URL
nb: Ny QR-kode for en URL

en: New QR code for Text
nb: Ny QR-kode for tekst

en: New QR code for Location
nb: Ny QR-kode for en plassering

en: New QR code for WiFi network
nb: Ny QR-kode for WiFi-nettverk

en: Ubuntu Software Center app:
nb: Program fra Ubuntus programvaresenter:

en: Ubuntu Software Center app
nb: Program fra Ubuntus programvaresenter

en: Business card
nb: Visittkort

en: E-mail
nb: E-post

en: Phone
nb: Telefon

en: Address
nb: Adresse

en: Website
nb: Nettsted

en: Nickname
nb: Kallenavn

en: Title
nb: Tittel

en: Note
nb: Notat

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
nb: Mobiltelefon

en: Voice
nb: Tale

en: Fax
nb: Telefaks

en: Pager
nb: Personsøker

en: Textphone
nb: Teksttelefon

en: Home
nb: Hjemme

en: Work
nb: Arbeid

en: Remove this field
nb: Fjern dette feltet

en: Street
nb: Gate

en: City
nb: By

en: Region
nb: Område

en: Zip code
nb: Postnummer

en: Country
nb: Land

en: Postbox
nb: Postboks

en: [Required for a valid business card]
nb: [Nødvendig for et gyldig visittkort]

en: Family name:
nb: Etternavn:

en: Given name:
nb: Fornavn:

en: Full name:
nb: Fullt navn:

en: Add an additional field
nb: Legg til et felt

en: _File
nb: _Fil

en: _Edit
nb: _Rediger

en: Create a new QR code
nb: Lag en ny QR-kode

en: New
nb: Ny

en: Browse QR codes history
nb: Se gjennom QR-kodehistorikken

en: History
nb: Historikk

en: About this application
nb: Om dette programmet

en: About
nb: Om

en: Not in your language yet?
nb: Ikke på ditt språk enda?

en: Something not working?
nb: Noe som ikke virker?

en: Do you want to improve it?
nb: Vil du forbedre det?

en: Translate it!
nb: Oversett det!

en: Report a bug!
nb: Rapporter en feil!

en: Contribute code!
nb: Bidra med kode!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
nb: Hvis du bruker Qreator og liker det, vurder gjerne å hjelpe til med å gjøre det bedre for både deg selv og mange andre. Takk!

en: Save
nb: Lagre

en: Save QR code to disk
nb: Lagre QR-koden på disken

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy QR code to clipboard
nb: Kopier QR-koden til utklippstavlen

en: Edit
nb: Rediger

en: Security:
nb: Sikkerhet:

en: Password:
nb: Passord:

en: Show Password
nb: Vis passord

en: Distributed under the GPL v3 license.
nb: Utgitt under GPL v3-lisensen.

en: Please choose a file
nb: Velg en fil

en: PNG images
nb: PNG-bilder
