qreator - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: Latitude:
nl: Breedtegraad:

en: Longitude:
nl: Lengtegraad:

en: Location details
nl: Locatiedetails

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
nl: [Wacht enkele seconden om automatisch aanvullen te activeren…]

en: [Type the name of an app]
nl: [Typ de naam van een toepassing]

en: A network connection error occured: {0}
nl: Er is een netwerkverbindingsfout opgetreden: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
nl: Er is een fout opgetreden tijdens poging de URL in te korten: {0}

en: Text
nl: Tekst

en: Create a QR code from text
nl: QR-code van tekst aanmaken

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: Create a QR code for a location
nl: QR-code voor een locatie aanmaken

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
nl: Oproep

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
nl: Tekstbericht

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
nl:   [Tekstbericht. Sommige codelezers ondersteunen deze vorm van QR-code mogelijk niet]

en: Wifi network
nl: WiFi-netwerk

en: Create a QR code for WiFi settings
nl: QR-code voor WiFi-instellingen aanmaken

en: [Network identifier - expand for autodetection]
nl: [Netwerkidentificatie - vouw uit voor automatische detectie]

en: [Network password]
nl: [Netwerkwachtwoord]

en: Create your own QR codes
nl: Uw eigen QR-codes maken

en: New QR code for URL
nl: Nieuwe QR-code voor URL

en: New QR code for Text
nl: Nieuwe QR-code voor tekst

en: New QR code for Location
nl: Nieuwe QR-code voor locatie

en: New QR code for WiFi network
nl: Nieuwe QR-code voor WiFi-netwerk

en: New QR code for a Software Center app
nl: Nieuwe QR-code voor een Softwarecentrum-app

en: New QR code for a Business card
nl: Nieuwe QR-code voor een visitekaartje

en: New QR code for a Call or text message
nl: Nieuwe QR-code voor een oproep of tekstbericht

en: Create a QR code for a URL
nl: QR-code aanmaken voor een URL

en: Ubuntu Software Center app:
nl: Ubuntu softwarecentrum:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
nl: Verkorten

en: Phone:
nl: Telefoon:

en: Message:
nl: Bericht:

en: Ubuntu Software Center app
nl: Ubuntu softwarecentrum

en: Create a QR code for an app from the Software Center
nl: QR-code aanmaken voor een toepassing uit het Softwarecentrum

en: Business card
nl: Visitekaartje

en: Create a QR code for a business card
nl: QR-code aanmaken voor een visitekaartje

en: Phone
nl: Telefoon

en: Address
nl: Adres

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Title
nl: Titel

en: Role
nl: Functie

en: Note
nl: Opmerking

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
nl: Mobiel

en: Voice
nl: Spraak

en: Pager
nl: Pieper

en: Textphone
nl: Teksttelefoon

en: Home
nl: Thuis

en: Work
nl: Werk

en: Remove this field
nl: Dit veld verwijderen

en: Street
nl: Straat

en: City
nl: Stad

en: Region
nl: Regio

en: Zip code
nl: Postcode

en: Country
nl: Land

en: Postbox
nl: Postbus

en: [Required for a valid business card]
nl: Vereist voor een geldig visitekaartje

en: Family name:
nl: Achternaam:

en: Given name:
nl: Voornaam:

en: Full name:
nl: Volledige naam:

en: Swap full name components
nl: Delen van volledige naam verruilen

en: Add an additional field
nl: Een extra veld toevoegen

en: Change foreground color
nl: Voorgrondkleur wijzigen

en: Change background color
nl: Achtergrondkleur wijzigen

en: _File
nl: _Bestand

en: _Edit
nl: B_ewerken

en: Create a new QR code
nl: Nieuwe QR-code maken

en: New
nl: Nieuw

en: Browse QR codes history
nl: Door geschiedenis QR-codes bladeren

en: History
nl: Geschiedenis

en: About this application
nl: Over deze toepassing

en: About
nl: Over

en: Not in your language yet?
nl: Nog niet volledig vertaald?

en: Something not working?
nl: Werkt iets niet goed?

en: Do you want to improve it?
nl: Wilt u dit programma verbeteren?

en: Translate it!
nl: Help vertalen!

en: Report a bug!
nl: Een programmafout melden!

en: Contribute code!
nl: Code bijdragen!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
nl: Als u Qreator met plezier gebruikt kunt u misschien helpen om Qreator voor uzelf en vele anderen te verbeteren. Alvast bedankt!

en: Save
nl: Opslaan

en: Save QR code to disk
nl: QR-code op schijf opslaan

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy QR code to clipboard
nl: QR-code naar klembord kopiëren

en: Print
nl: Afdrukken

en: Print QR code
nl: QR-code afdrukken

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit QR code
nl: QR-code bewerken

en: Change the QR code colors
nl: Kleuren QR-code wijzigen

en: Swap the foreground and background color
nl: Voorgrond- en achtergrondkleur wisselen

en: Reset to defaults
nl: Terug naar standaardinstellingen

en: Phone call and messaging
nl: Telefoongesprek en berichten

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
nl: QR-code aanmaken om telefoongesprekken te starten of tekstberichten te verzenden

en: Security:
nl: Beveiliging:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Show Password
nl: Wachtwoord tonen

en: Distributed under the GPL v3 license.
nl: Verspreid onder de GPL v3-licentie.

en: Please choose a file
nl: Kies een bestand

en: PNG images
nl: PNG-afbeeldingen
