qreator - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Latitude:
ro: Latitudine:

en: Longitude:
ro: Longitudine:

en: Location details
ro: Detalii loc:

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
ro: [Așteptați câteva secunde pentru a activa completarea automată...]

en: [Type the name of an app]
ro: [Scrieți numele unei aplicații]

en: Geolocation
ro: Geolocație

en: Wifi network
ro: Rețea WiFi

en: [Network identifier - expand for autodetection]
ro: [Identificator rețea - extindeți pentru detectare automată]

en: [Network password]
ro: [Parolă rețea]

en: Create your own QR codes
ro: Creați-vă propriile coduri QR

en: New QR code for URL
ro: Noul cod QR pentru URL

en: New QR code for Text
ro: Noul cod QR pentru text

en: New QR code for Location
ro: Noul cod QR pentru loc

en: New QR code for WiFi network
ro: Noul cod QR pentru rețea WiFi

en: Ubuntu Software Center app:
ro: Aplicație din Centrul Software Ubuntu:

en: Ubuntu Software Center app
ro: Aplicație din Centrul Software Ubuntu:

en: Business card
ro: Carte de vizită

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Website
ro: Sait web

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Title
ro: Titlu

en: Role
ro: Rol

en: Note
ro: Notă

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
ro: Celulă

en: Voice
ro: Voce

en: Home
ro: Acasă

en: Work
ro: Serviciu

en: Remove this field
ro: Elimină acest câmp

en: Street
ro: Stradă

en: City
ro: Oraș

en: Region
ro: Regiune

en: Zip code
ro: Cod poștal

en: Country
ro: Țară

en: Postbox
ro: Cutie poștală

en: [Required for a valid business card]
ro: [Obligatoriu pentru o carte de vizită validă]

en: Family name:
ro: Nume de familie:

en: Given name:
ro: Prenume:

en: Full name:
ro: Nume complet:

en: Swap full name components
ro: Inversează numele complet

en: Add an additional field
ro: Adaugă un câmp nou

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editare

en: Create a new QR code
ro: Creează un nou cod QR

en: New
ro: Nou

en: Browse QR codes history
ro: Răsfoiți istoricul codurilor QR

en: History
ro: Istoric

en: About this application
ro: Despre aplicație

en: About
ro: Despre

en: Not in your language yet?
ro: Nedisponibilă în limba dvs.?

en: Something not working?
ro: Nu merge ceva?

en: Do you want to improve it?
ro: Vreți să o îmbunătățiți?

en: Translate it!
ro: Traduceți-o!

en: Report a bug!
ro: Raportați un defect!

en: Contribute code!
ro: Contribuiți cu cod de programare!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
ro: Dacă utilizați Qreator și vă place, vă rugăm dați o mână de ajutor pentru a-l face mai bun pentru voi și mulți alții. Mulțumim!

en: Save
ro: Salvează

en: Save QR code to disk
ro: Salvează codul QR pe disc

en: Copy
ro: Copiere

en: Copy QR code to clipboard
ro: Coiați codul QR în clipboard

en: Edit
ro: Editare

en: Security:
ro: Securitate

en: Password:
ro: Parolă

en: Show Password
ro: Arată parola

en: Distributed under the GPL v3 license.
ro: Distribuită sub licența GPL v3

en: Please choose a file
ro: Alegeți un fișier

en: PNG images
ro: Imagini PNG
