qreator - en to ru translation catalogue (103 entries)

en: Latitude:
ru: Широта:

en: Longitude:
ru: Долгота:

en: Location details
ru: Подробности местоположения

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
ru: [Подождите несколько секунд для автозавершения...]

en: [Type the name of an app]
ru: [Введите название приложения]

en: A network connection error occured: {0}
ru: Произошла ошибка сетевого соединения: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
ru: Произошла ошибка при попытке сократить URL: {0}

en: Text
ru: Текст

en: Create a QR code from text
ru: Создать QR-код из текста

en: Geolocation
ru: Местоположение

en: Create a QR code for a location
ru: Создать QR-код для местоположения

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
ru: Телефонный звонок

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
ru: Текстовое сообщение

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
ru:   [Текстовое сообщение. Некоторые сканеры могут не поддерживать этот тип QR-кода]

en: Wifi network
ru: Сеть Wifi

en: Create a QR code for WiFi settings
ru: Создать QR-код для настроек Wi-Fi

en: [Network identifier - expand for autodetection]
ru: [Идентификатор сети - раскрыть для автоопределения]

en: [Network password]
ru: [Пароль]

en: Create your own QR codes
ru: Создайте свои QR коды

en: New QR code for URL
ru: Новый QR-код для URL

en: New QR code for Text
ru: Новый QR-код для текста

en: New QR code for Location
ru: Новый QR-код для местоположения

en: New QR code for WiFi network
ru: Новый QR-код для сети WiFi

en: New QR code for a Software Center app
ru: Новый QR-код для приложения из Центра приложений

en: New QR code for a Business card
ru: Новый QR-код для визитной карточки

en: New QR code for a Call or text message
ru: Новый QR-код для телефонного звонка или текстового сообщения

en: URL
ru: Ссылка

en: Create a QR code for a URL
ru: Создать QR-код для URL

en: Ubuntu Software Center app:
ru: Приложение в центре приложений Ubuntu:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
ru: Сократить

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Type:
ru: Тип:

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Ubuntu Software Center app
ru: Приложение в центре приложений Ubuntu

en: Create a QR code for an app from the Software Center
ru: Создать QR-код для приложения из Центра приложений

en: Business card
ru: Визитная карточка

en: Create a QR code for a business card
ru: Создать QR-код для визитной карточки

en: E-mail
ru: Электронная почта

en: Phone
ru: Телефон

en: Address
ru: Адрес

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: Title
ru: Название

en: Role
ru: Должность

en: Note
ru: Заметка

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
ru: Мобильный

en: Voice
ru: Голосовой

en: Fax
ru: Факс

en: Video
ru: Видео

en: Pager
ru: Пейджер

en: Textphone
ru: Текстофон

en: Home
ru: Домашний

en: Work
ru: Рабочий

en: Remove this field
ru: Удалить это поле

en: Street
ru: Улица

en: City
ru: Город

en: Region
ru: Регион

en: Zip code
ru: Индекс

en: Country
ru: Страна

en: Postbox
ru: Почтовый ящик

en: [Required for a valid business card]
ru: [Обязательно для корректной визитки]

en: Family name:
ru: Фамилия:

en: Given name:
ru: Имя:

en: Full name:
ru: Полное имя:

en: Swap full name components
ru: Поменять местами составляющие полного имени

en: Add an additional field
ru: Добавить дополнительное поле

en: Change foreground color
ru: Изменить основной цвет

en: Change background color
ru: Изменить цвет фона

en: _File
ru: _Файл

en: _Edit
ru: _Правка

en: Create a new QR code
ru: Создать новый QR код

en: New
ru: Новый

en: Browse QR codes history
ru: Просмотреть историю QR кодов

en: History
ru: Журнал

en: About this application
ru: О программе

en: About
ru: О программе

en: Not in your language yet?
ru: Ещё не на вашем языке?

en: Something not working?
ru: Что-то не работает?

en: Do you want to improve it?
ru: Вы действительно хотите усовершенствовать программу?

en: Translate it!
ru: Переведите её!

en: Report a bug!
ru: Сообщить об ошибке!

en: Contribute code!
ru: Помочь с разработкой!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
ru: Если вам нравится Qreator, помогите сделать его ещё лучше! Спасибо!

en: Save
ru: Сохранить

en: Save QR code to disk
ru: Сохранить QR-код на диск

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy QR code to clipboard
ru: Скопировать QR код в буфер обмена

en: Print
ru: Печать

en: Print QR code
ru: Распечатать QR-код

en: Edit
ru: Правка

en: Edit QR code
ru: Редактировать QR-код

en: Change the QR code colors
ru: Изменить цвета QR-кода

en: Swap the foreground and background color
ru: Поменять местами цвет фона и основной цвет

en: Reset to defaults
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Phone call and messaging
ru: Телефонный звонок и сообщения

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
ru: Создать QR-код для начала звонка или отправки текстовых сообщений

en: Security:
ru: Шифрование:

en: SSID:
ru: Имя сети:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Show Password
ru: Показать пароль

en: Distributed under the GPL v3 license.
ru: Распространяется по лицензии GPL v3.

en: Please choose a file
ru: Выберите файл

en: PNG images
ru: Изображения PNG
