qreator - en to sr translation catalogue (29 entries)

en: Latitude:
sr: Географска ширина:

en: Longitude:
sr: Географска дужина:

en: Location details
sr: Подаци о месту

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
sr: [Сачекајте неколико секунди да омогућите аутодопуњавање...]

en: [Type the name of an app]
sr: [Унесите назив апликације]

note: TRANSLATORS: this refers to the is.gd URL shortening service
en: Isgd
sr: Исгд

note: TRANSLATORS: this refers to the tinyurl.com URL shortening service
en: TinyUrl
sr: ТајниУРЛ

note: TRANSLATORS: this refers to the bit.ly URL shortening service
en: Bitly
sr: Битли

note: TRANSLATORS: this refers to the goo.gl URL shortening service
en: Google
sr: Гугл

note: Initialize placeholder text (we need to do that because due to a Glade bug they are otherwise not marked as translatable)
en: [URL]
sr: [УРЛ]

en: A network connection error occured: {0}
sr: Дошло је до грешке у повезивању са мрежом: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
sr: Дошло је до грешке при скраћивању УРЛ: {0}

en: Text
sr: Текст

en: Create a QR code from text
sr: Направи QR код од текста

en: Geolocation
sr: Гео-локација

en: Create a QR code for a location
sr: Направи QR код од места

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
sr: Позив

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
sr: Текстуална порука

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
sr:   [Текстуална порука. Неки  читачи кода можда не подржавају овај тип QR кода]

en: Wifi network
sr: ВајФај мрежа

en: Create a QR code for WiFi settings
sr: Направи QR код за ВајФај поставке

en: [Network identifier - expand for autodetection]
sr: [Идентификатор мреже - рашири за ауто-откривање]

en: [Network password]
sr: [Мрежна лозинка]

en: Create your own QR codes
sr: Правите сопствене QR кодове

en: New QR code for URL
sr: Нови QR код за УРЛ

en: New QR code for Text
sr: Нови QR код за Текст

en: New QR code for Location
sr: Нови QR код за Место

en: New QR code for WiFi network
sr: Нови QR код за ВајФај мрежу

en: New QR code for a Software Center app
sr: Нови QR код  за апликацију из Софтверског центра
