qreator - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: Location details
sv: Platsdetaljer

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
sv: [Vänta några sekunder för att aktivera automatisk komplettering...]

en: [Type the name of an app]
sv: [Ange namn för applikation]

en: A network connection error occured: {0}
sv: Ett anslutningsfel i nätverket uppstod: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
sv: Ett fel uppstod vid förkortning av URL: {0}

en: Create a QR code from text
sv: Skapa en QRkod av text

en: Geolocation
sv: Geografisk plats

en: Create a QR code for a location
sv: Skapa en QRkod för en plats

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
sv: Samtal

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
sv: Textmeddelande

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
sv:   [Textmeddelande. Några kodlavläsare kanske inte fungerar med denna typ av QR-kod.]

en: Wifi network
sv: Wifi-nätverk

en: Create a QR code for WiFi settings
sv: Skapa en QR-kod för WiFI-inställningar

en: [Network identifier - expand for autodetection]
sv: [Nätverksidentifierare - expandera för automatisk identifiering]

en: [Network password]
sv: [Nätverkslösenord]

en: Create your own QR codes
sv: Skapa dina egna QR-koder

en: New QR code for URL
sv: Ny QR-kod för URL

en: New QR code for Text
sv: Ny QR-kod för Text

en: New QR code for Location
sv: Ny QR-kod för plats

en: New QR code for WiFi network
sv: Ny QR-kod för WiFi-nätverk

en: New QR code for a Software Center app
sv: Ny QR-kod för en applikation i programcentralen

en: New QR code for a Business card
sv: Ny QR-kod för ett Visitkort

en: New QR code for a Call or text message
sv: Ny QR-kod för ett Samtal eller textmeddelande

en: Create a QR code for a URL
sv: Skapa en QR-kod för en URL

en: Ubuntu Software Center app:
sv: Programcentral för Ubuntu

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
sv: Förkorta

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Type:
sv: Typ:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Ubuntu Software Center app
sv: Programcentral för Ubuntu

en: Create a QR code for an app from the Software Center
sv: Skapa en QR-kod för en applikation från Mjukvarucentralen

en: Business card
sv: Visitkort

en: Create a QR code for a business card
sv: Skapa en QR-kod för ett visitkort

en: E-mail
sv: E-post

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Website
sv: Webbplats

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Title
sv: TItel

en: Role
sv: Roll

en: Note
sv: Anteckning

en: Voice
sv: Röst

en: Pager
sv: Personsökare

en: Textphone
sv: Texttelefon

en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

en: Remove this field
sv: Ta bort detta fält

en: Street
sv: Gatuadress

en: City
sv: Stad

en: Zip code
sv: Postnummer

en: Country
sv: Land

en: Postbox
sv: Postlåda

en: [Required for a valid business card]
sv: [Krävs för ett giltigt visitkort]

en: Family name:
sv: Efternamn:

en: Given name:
sv: Tilltalsnamn:

en: Full name:
sv: Fullständigt namn:

en: Swap full name components
sv: Byt plats på för- och efter-namn

en: Add an additional field
sv: Lägg till ytterliggare ett fält

en: Change foreground color
sv: Byta förgrundsfärg

en: Change background color
sv: Ändra bakgrundsfärg

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Create a new QR code
sv: Skapa en ny QR-kod

en: New
sv: Ny

en: Browse QR codes history
sv: Bläddra bland historiken för QR-koder

en: History
sv: Historik

en: About this application
sv: Om denna applikation

en: About
sv: Om

en: Not in your language yet?
sv: Inte tillgängligt för ditt språk än?

en: Something not working?
sv: Fungerar något inte?

en: Do you want to improve it?
sv: Vill du förbättra detta program?

en: Translate it!
sv: Översätt det!

en: Report a bug!
sv: Rapportera en bugg!

en: Contribute code!
sv: Bidra med kod!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
sv: Om du använder Qreator och tycker om det, var vänlig och överväg att skänka en hjälpande hand för att förbättra för dig och många andra. Tack!

en: Save
sv: Spara

en: Save QR code to disk
sv: Spara QR-kod på disk

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy QR code to clipboard
sv: Kopiera QR-kod till urklipp

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print QR code
sv: Skriv ut QR-kod

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit QR code
sv: Redigera QR-kod

en: Change the QR code colors
sv: Ändra färgerna för QR-kod

en: Swap the foreground and background color
sv: Byt ut förgrunds- och -bakgrundsfärg

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standard

en: Phone call and messaging
sv: Telefonsamtal och meddelanden

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
sv: Skapa en QR-kod för att påbörja samtal eller skicka textmeddelande

en: Security:
sv: Säkerhet:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Show Password
sv: Visa lösenord

en: Distributed under the GPL v3 license.
sv: Distribueras under GPL v3-licensen.

en: Please choose a file
sv: Välj en fil

en: PNG images
sv: PNG-bilder
