qreator - en to ug translation catalogue (73 entries)

en: Latitude:
ug: كەڭلىك:

en: Longitude:
ug: ئۇزۇنلۇق:

en: Location details
ug: ئورۇن تەپسىلاتى

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
ug: [ئۆزلۈكىدىن تاماملاش قوزغالغۇچە سەل كۈتۈڭ…]

en: [Type the name of an app]
ug: [ئەپ ئاتىنى كىرگۈزۈڭ]

en: Text
ug: مەتىن

en: Geolocation
ug: جۇغراپىيەلىك ئورۇن

en: Wifi network
ug: Wifi تورى

en: [Network identifier - expand for autodetection]
ug: [تور كىملىكى - ئۆزلۈكىدىن بايقاش ئۈچۈن كېڭەيت]

en: [Network password]
ug: [تور ئىم]

en: Create your own QR codes
ug: ئۆزىڭىزنىڭ QR كودىڭىزنى قۇرۇڭ

en: New QR code for URL
ug: URL نىڭ يېڭى QR كودى

en: New QR code for Text
ug: مەتىننىڭ يېڭى QR كودى

en: New QR code for Location
ug: ئورۇننىڭ يېڭى QR كودى

en: New QR code for WiFi network
ug: WiFi تورىنىڭ يېڭى QR كودى

en: Ubuntu Software Center app:
ug: ئۇبۇنتۇ يۇمشاق دېتال مەركىزىدىكى ئەپ:

en: Ubuntu Software Center app
ug: ئۇبۇنتۇ يۇمشاق دېتال مەركىزىدىكى ئەپ

en: Business card
ug: ئىسىم كارتىسى

en: E-mail
ug: تور خەت

en: Phone
ug: تېلېفون

en: Address
ug: ئادرېس

en: Website
ug: تورتۇرا

en: Nickname
ug: تەخەللۇس

en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Role
ug: رول

en: Note
ug: ئىزاھات

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
ug: كاتەكچە

en: Voice
ug: ئاۋاز

en: Fax
ug: فاكىس

en: Video
ug: سىن

en: Pager
ug: چاقىرغۇ

en: Textphone
ug: تېكىست تېلېفون

en: Home
ug: ئۆي

en: Work
ug: ئىش

en: Remove this field
ug: بۇ سۆز بۆلەكنى چىقىرىۋەت

en: Street
ug: كوچا

en: City
ug: شەھەر

en: Region
ug: رايون

en: Zip code
ug: پوچتا نومۇرى

en: Country
ug: دۆلەت

en: Postbox
ug: خەت ساندۇقى

en: [Required for a valid business card]
ug: [ئىناۋەت كارتىدىن بىرسى بولۇشى زۆرۈر]

en: Family name:
ug: تەگئات:

en: Given name:
ug: ئاتى:

en: Full name:
ug: تولۇق ئاتى:

en: Swap full name components
ug: تولۇق ئاتىنى ئالماشتۇرىدىغان ئورۇن

en: Add an additional field
ug: قوشۇمچە سۆز بۆلەكتىن بىرنى قوش

en: _File
ug: ھۆججەت(_F)

en: _Edit
ug: تەھرىر(_E)

en: Create a new QR code
ug: يېڭى بىر QR كودى قۇرىدۇ

en: New
ug: يېڭى

en: Browse QR codes history
ug: QR كود تارىخ خاتىرىسىگە كۆز يۈگۈرتىدۇ

en: History
ug: تارىخ

en: About this application
ug: بۇ ئەپ ھەققىدە

en: About
ug: ھەققىدە

en: Not in your language yet?
ug: تېخى سىزنىڭ تىلىڭىز يوقمۇ؟

en: Something not working?
ug: ئىشلىمەيۋاتامدۇ؟

en: Do you want to improve it?
ug: ئۇنى ياخشىلامسىز؟

en: Translate it!
ug: ئۇنىڭ تەرجىمىسى!

en: Report a bug!
ug: خاتالىق دوكلاتى!

en: Contribute code!
ug: كود تۆھپىسى!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
ug: ئەگەر سىز Qreator نى ئىشلىتىپ ياقتۇرغان بولسىڭىز، ئۇنى تېخىمۇ ياخشىلاش ئۈچۈن سىز ۋە باشقىلار ئۈچۈن بىر كىشىلىك ھەسسە قوشۇڭ. رەھمەت سىزگە!

en: Save
ug: ساقلا

en: Save QR code to disk
ug: QR كودىنى دىسكىغا ساقلايدۇ

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Copy QR code to clipboard
ug: QR كودىنى چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈرىدۇ

en: Edit
ug: تەھرىر

en: Security:
ug: بىخەتەرلىك:

en: Password:
ug: ئىم:

en: Show Password
ug: ئىم كۆرسەت

en: Distributed under the GPL v3 license.
ug: GPL v3 ئىجازىتىدە تارقىتىلدى

en: Please choose a file
ug: بىر ھۆججەت تاللاڭ

en: PNG images
ug: PNG سۈرەتلەر
