qreator - en to uk translation catalogue (103 entries)

en: Latitude:
uk: Широта:

en: Longitude:
uk: Довгота:

en: Location details
uk: Параметри розташування

en: [Wait a few seconds to enable autocompletion...]
uk: [Зачекайте декілька секунд, доки увімкнеться автодоповнення...]

en: [Type the name of an app]
uk: [Введіть назву програми]

note: Initialize placeholder text (we need to do that because due to a Glade bug they are otherwise not marked as translatable)
en: [URL]
uk: [Адреса]

en: A network connection error occured: {0}
uk: Сталася помилка у з’єднанні з мережею: {0}

en: An error occured while trying to shorten the URL: {0}
uk: Під час спроби скористатися службою скорочення адрес сталася помилка: {0}

en: Text
uk: Текст

en: Create a QR code from text
uk: Створити код QR на основі тексту

en: Geolocation
uk: Географічне розташування

en: Create a QR code for a location
uk: Створити код QR для адреси

note: TRANSLATORS: this refers to a phone call QR code type
en: Call
uk: Телефон

note: TRANSLATORS: this refers to an SMS message QR code type
en: Text Message
uk: Текстове повідомлення

en:   [Text message. Some code readers might not support this QR code type]
uk:   [Текстове повідомлення. Підтримку цього типу кодів QR передбачено не у всіх зчитувачах]

en: Wifi network
uk: Мережа wifi

en: Create a QR code for WiFi settings
uk: Створити код QR для параметрів WiFi

en: [Network identifier - expand for autodetection]
uk: [Ідентифікатор у мережі — розгорніть для автовизначення]

en: [Network password]
uk: [Пароль у мережі]

en: Create your own QR codes
uk: Створюйте власні коди QR

en: New QR code for URL
uk: Новий код QR для адреси

en: New QR code for Text
uk: Новий код QR для фрагмента тексту

en: New QR code for Location
uk: Новий код QR для місця

en: New QR code for WiFi network
uk: Новий код QR для мережі WiFi

en: New QR code for a Software Center app
uk: Новий код QR для програми з Центру програм

en: New QR code for a Business card
uk: Новий код QR для візитівки

en: New QR code for a Call or text message
uk: Новий код QR для телефону або текстового повідомлення

en: URL
uk: Адреса

en: Create a QR code for a URL
uk: Сторити код QR для адреси

en: Ubuntu Software Center app:
uk: Програма Центру програм Ubuntu:

note: TRANSLATORS: this refers to the button to shorten a URL for the URL QR code type
en: Shorten
uk: Скоротити

en: Phone:
uk: Телефон:

en: Type:
uk: Тип:

en: Message:
uk: Повідомлення:

en: Ubuntu Software Center app
uk: Програма Центру програм Ubuntu

en: Create a QR code for an app from the Software Center
uk: Створити код QR для програми з Центру програм

en: Business card
uk: Візитівка

en: Create a QR code for a business card
uk: Створити код QR для візитівки

en: E-mail
uk: Ел. пошта

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: Website
uk: Сайт

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Title
uk: Звертання

en: Role
uk: Посада

en: Note
uk: Примітка

note: TRANSLATORS: text: Indicates that the telephone number supports text messages (SMS). voice: Indicates a voice telephone number. fax: Indicates a facsimile telephone number. cell: Indicates a cellular or mobile telephone number. video: Indicates a video conferencing telephone number. pager: Indicates
en: Cell
uk: Мобільний

en: Voice
uk: Голосовий

en: Fax
uk: Факс

en: Video
uk: Відео

en: Pager
uk: Пейджер

en: Textphone
uk: Текстовий

en: Home
uk: Домашній

en: Work
uk: Робочий

en: Remove this field
uk: Вилучити це поле

en: Street
uk: Вулиця

en: City
uk: Місто

en: Region
uk: Область

en: Zip code
uk: Поштовий індекс

en: Country
uk: Країна

en: Postbox
uk: Поштова скринька

en: [Required for a valid business card]
uk: [Потрібне для коректної візитівки]

en: Family name:
uk: Прізвище:

en: Given name:
uk: Ім'я:

en: Full name:
uk: Повне ім'я:

en: Swap full name components
uk: Поміняти місцями компоненти повного імені

en: Add an additional field
uk: Додати поле

en: Change foreground color
uk: Змінити колір переднього плану

en: Change background color
uk: Змінити колір тла

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: З_міни

en: Create a new QR code
uk: Створити код QR

en: New
uk: Створити

en: Browse QR codes history
uk: Переглянути журнал QR-кодів

en: History
uk: Журнал

en: About this application
uk: Про цю програму

en: About
uk: Про програму

en: Not in your language yet?
uk: Ще не перекладено вашою мовою?

en: Something not working?
uk: Щось не працює?

en: Do you want to improve it?
uk: Хочете покращити програму?

en: Translate it!
uk: Перекладіть!

en: Report a bug!
uk: Повідомте про ваду!

en: Contribute code!
uk: Долучайтеся до розробки!

en: If you use Qreator and you like it, please consider giving a hand in making it better for you and many others. Thank you!
uk: Якщо ви користуєтеся Qreator і програма вам подобається, допоможіть зробити її кращою для вас та для інших людей. Дякуємо!

en: Save
uk: Зберегти

en: Save QR code to disk
uk: Зберегти код QR на диску

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy QR code to clipboard
uk: Копіювати код QR до буфера обміну даними

en: Print
uk: Надрукувати

en: Print QR code
uk: Надрукувати код QR

en: Edit
uk: Змінити

en: Edit QR code
uk: Змінити код QR

en: Change the QR code colors
uk: Змінити кольори коду QR

en: Swap the foreground and background color
uk: Поміняти місцями кольори тла і переднього плану

en: Reset to defaults
uk: Повернутися до типових значень

en: Phone call and messaging
uk: Телефонування та обмін повідомленнями

en: Create a QR code to initiate calls or send text messages
uk: Створити код QR для телефонування або надсилання текстових повідомлень

en: Security:
uk: Захист:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Show Password
uk: Показувати пароль

en: Distributed under the GPL v3 license.
uk: Поширюється за умов дотримання GPL 3.

en: Please choose a file
uk: Будь ласка, виберіть файл

en: PNG images
uk: Зображення PNG
