webkit HEAD - en to id_ID translation catalogue (401 entries)

en: Load request cancelled
id_ID: Permintaan memuat dibatalkan

en: Not allowed to use restricted network port
id_ID: Tak diijinkan memakai port jaringan yang dibatasi

en: URL cannot be shown
id_ID: URL tak bisa ditampilkan

en: Frame load was interrupted
id_ID: Pemuatan rangka terputus

en: Content with the specified MIME type cannot be shown
id_ID: Isi dengan jenis MIME yang dinyatakan tidak dapat ditampilkan

en: File does not exist
id_ID: Berkas tak ada

en: Plugin will handle load
id_ID: Plugin akan menangani beban

en: User cancelled the download
id_ID: Pengguna membatalkan pengunduhan

en: Printer not found
id_ID: Pencetak tak ditemukan

en: Invalid page range
id_ID: Kisaran halaman tak valid

en: A username and password are being requested by the site %s
id_ID: Suatu nama pengguna dan kata sandi sedang diminta oleh situs %s

en: Server message:
id_ID: Pesan server:

en: Username:
id_ID: Nama Pengguna:

en: Password:
id_ID: Kata Sandi:

en: _Remember password
id_ID: Ingat _sandi

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Details
id_ID: Rincian

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
id_ID: Ini adalah indeks yang dapat dicari. Masukkan kata kunci pencarian:

en: Choose File
id_ID: Pilih Berkas

en: Choose Files
id_ID: Pilih Berkas

en: (None)
id_ID: (Tidak ada)

en: Open Link in New _Window
id_ID: Buka Taut di _Jendela Baru

en: _Download Linked File
id_ID: Un_duh Berkas Tertaut

en: Copy Link Loc_ation
id_ID: Salin Lokasi T_aut

en: Open _Image in New Window
id_ID: Buka Gambar d_i Jendela Baru

en: Sa_ve Image As
id_ID: Sim_pan Gambar Sebagai

en: Cop_y Image
id_ID: Sal_in Gambar

en: Copy Image _Address
id_ID: Salin _Alamat Gambar

en: Open _Video in New Window
id_ID: Buka _Video pada Jendela Baru

en: Open _Audio in New Window
id_ID: Buka Suar_a pada Jendela Baru

en: Cop_y Video Link Location
id_ID: Salin Lokasi T_aut Video

en: Cop_y Audio Link Location
id_ID: Salin Lokasi T_aut Suara

en: _Toggle Media Controls
id_ID: Jungki_tkan Kendali Media

en: Toggle Media _Loop Playback
id_ID: Jungkitkan Pengu_langan Memutar Media

en: Switch Video to _Fullscreen
id_ID: Tukar Video ke Mode Layar _Penuh

en: _Play
id_ID: _Putar

en: _Pause
id_ID: _Jeda

en: _Mute
id_ID: _Senyap

en: Open _Frame in New Window
id_ID: Buka _Frame di Jendela Baru

en: _Insert Unicode Control Character
id_ID: S_isipkan karakter Kontrol Unicode

en: Input _Methods
id_ID: _Metoda Masukan

en: _Reload
id_ID: _Muat Ulang

en: No Guesses Found
id_ID: Tebakan Tak Ditemukan

en: _Ignore Spelling
id_ID: Aba_ikan Ejaan

en: _Learn Spelling
id_ID: Pe_lajari Ejaan

en: _Search the Web
id_ID: _Cari Web

en: _Look Up in Dictionary
id_ID: _Lihat Di Kamus

en: _Open Link
id_ID: _Buka Taut

en: Ignore _Grammar
id_ID: Abaikan Tata _Bahasa

en: Spelling and _Grammar
id_ID: Ejaan dan Tata _Bahasa

en: _Show Spelling and Grammar
id_ID: Tampilkan Ejaan dan Tata Baha_sa

en: _Hide Spelling and Grammar
id_ID: Sembunyikan Ejaan dan Tata Ba_hasa

en: _Check Document Now
id_ID: Periksa Do_kumen Sekarang

en: Check Spelling While _Typing
id_ID: Periksa Ejaan Ketika Menge_tik

en: Check _Grammar With Spelling
id_ID: Periksa Tata _Bahasa Bersama Dengan Ejaan

en: _Font
id_ID: _Fonta

en: Inspect _Element
id_ID: Periksa _Elemen

en: No recent searches
id_ID: Tak ada pencarian terkini

en: Recent searches
id_ID: Pencarian terkini

en: _Clear recent searches
id_ID: _Bersihkan pencarian terkini

en: term
id_ID: istilah

en: definition
id_ID: definisi

en: footer
id_ID: kaki

en: press
id_ID: tekan

en: select
id_ID: pilih

en: activate
id_ID: aktifkan

en: uncheck
id_ID: hapus contreng

en: check
id_ID: contreng

en: jump
id_ID: lompat

en: Missing Plug-in
id_ID: Kehilangan Plug-in

en: Plug-in Failure
id_ID: Kegagalan Plug-in

note: FIXME: If this file gets localized, this should really be localized as one string with a wildcard for the number.
en:  files
id_ID:  berkas

en: Unknown
id_ID: Tidak dikenal

[ctx: Title string for images]
en: %s  (%dx%d pixels)
id_ID: %s  (%dx%d piksel)

en: Loading...
id_ID: Sedang memuat...

en: Live Broadcast
id_ID: Siaran Langsung

en: audio element controller
id_ID: pengendali elemen audio

en: video element controller
id_ID: pengendali elemen video

en: mute
id_ID: senyap

en: unmute
id_ID: usai senyap

en: play
id_ID: putar

en: pause
id_ID: jeda

en: movie time
id_ID: waktu film

en: timeline slider thumb
id_ID: jempol penggeser waktu

en: back 30 seconds
id_ID: mundur 30 detik

en: return to realtime
id_ID: kembali ke waktu nyata

en: elapsed time
id_ID: waktu berjalan

en: remaining time
id_ID: sisa waktu

en: enter fullscreen
id_ID: masuk mode layar penuh

en: exit fullscreen
id_ID: keluar mode layar penuh

en: fast forward
id_ID: maju cepat

en: fast reverse
id_ID: mundur cepat

en: show closed captions
id_ID: tampilkan takarir gambar

en: hide closed captions
id_ID: sembunyikan takarir gambar

en: media controls
id_ID: kendali media

en: audio element playback controls and status display
id_ID: tampilan status dan kendali main ulang elemen suara

en: video element playback controls and status display
id_ID: tampilan status dan kendali main ulang elemen video

en: mute audio tracks
id_ID: bisukan trek suara

en: unmute audio tracks
id_ID: bunyikan trek suara

en: begin playback
id_ID: mulai memutar

en: pause playback
id_ID: jeda memutar

en: movie time scrubber
id_ID: pembersih waktu film

en: movie time scrubber thumb
id_ID: jempol pembersih waktu film

en: seek movie back 30 seconds
id_ID: seem film mundur 30 detik

en: return streaming movie to real time
id_ID: kembalikan film mengalir ke waktu nyata

en: current movie time in seconds
id_ID: waktu film kini dalam detik

en: number of seconds of movie remaining
id_ID: cacah detik sisa film

en: current movie status
id_ID: status film kini

en: seek quickly back
id_ID: seek mundur cepat

en: seek quickly forward
id_ID: seek maju cepat

en: Play movie in fullscreen mode
id_ID: Mainkan film pada mode layar penuh

en: Exit fullscreen mode
id_ID: Keluar dari mode layar penuh

en: start displaying closed captions
id_ID: mulai tampilkan takarir gambar

en: stop displaying closed captions
id_ID: tak tampilkan lagi takarir gambar

en: indefinite time
id_ID: waktu tak tentu

en: value missing
id_ID: nilai hilang

en: type mismatch
id_ID: jenis tak cocok

en: pattern mismatch
id_ID: pola tak cocok

en: too long
id_ID: terlalu panjang

en: range underflow
id_ID: limpah bawah rentang

en: range overflow
id_ID: limpah atas rentang

en: step mismatch
id_ID: langkah tak cocok

en: Unacceptable TLS certificate
id_ID: Sertifikat TLS tak dapat diterima

en: Play
id_ID: Putar

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Play / Pause
id_ID: Putar / Jeda

en: Play or pause the media
id_ID: Putar atau tahan media

en: Time:
id_ID: Waktu:

en: Exit Fullscreen
id_ID: Keluar Mode Layar Penuh

en: Exit from fullscreen mode
id_ID: Keluar dari mode layar penuh

en: Network Request
id_ID: Request Jaringan

en: The network request for the URI that should be downloaded
id_ID: Request jaringan bagi URI yang mesti diunduh

en: Network Response
id_ID: Respon Jaringan

en: The network response for the URI that should be downloaded
id_ID: Respon jaringan bagi URI yang mesti diunduh

en: Destination URI
id_ID: URI tujuan

en: The destination URI where to save the file
id_ID: URI tujuan tempat menyimpan berkas

en: Suggested Filename
id_ID: Nama Berkas Yang Disarankan

en: The filename suggested as default when saving
id_ID: Nama berkas yang disarankan sebagai bawaan ketika menyimpan

en: Progress
id_ID: Kemajuan

en: Determines the current progress of the download
id_ID: Menyatakan tingkat kemajuan pengunduhan

en: Determines the current status of the download
id_ID: Menyatakan status pengunduhan kini

en: Current Size
id_ID: Ukuran Kini

en: The length of the data already downloaded
id_ID: Panjang data yang telah diunduh

en: Total Size
id_ID: Ukuran Total

en: The total size of the file
id_ID: Ukuran total berkas

en: Operation was cancelled
id_ID: Operasi dibatalkan

en: The absolute path of the icon database folder
id_ID: Path absolut dari folder basis data ikon

en: MIME types filter
id_ID: Penyaring tipe MIME

en: The filter currently associated with the request
id_ID: Penyaring yang kini terkait dengan permintaan

en: MIME types
id_ID: Tipe MIME

en: The list of MIME types associated with the request
id_ID: Daftar tipe MIME yang terkait dengan permintaan

en: Select multiple files
id_ID: Pilih beberapa berkas

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
id_ID: Apakah pemilih berkas diperbolehkan memilih berkas berganda

en: Selected files
id_ID: Berkas yang dipilih

en: The list of selected files associated with the request
id_ID: Daftar berkas yang dipilih terkat dengan permintaan

en: Context
id_ID: Konteks

en: Flags indicating the kind of target that received the event.
id_ID: Flag yang mengindikasikan jenis target yang menerima kejadian.

en: Link URI
id_ID: URI Taut

en: The URI to which the target that received the event points, if any.
id_ID: URI tautan yang menjadi bagian dari target yang menerima kejadian, bila ada.

en: Image URI
id_ID: URI Gambar

en: The URI of the image that is part of the target that received the event, if any.
id_ID: URI gambar yang menjadi bagian dari target yang menerima kejadian, bila ada.

en: Media URI
id_ID: URI Media

en: The URI of the media that is part of the target that received the event, if any.
id_ID: URI media yang menjadi bagian dari target yang menerima kejadian, bila ada.

en: Inner node
id_ID: Node dalam

en: The inner DOM node associated with the hit test result.
id_ID: Node DOM dalam yang terkait dengan hasil uji hit.

en: X coordinate
id_ID: Koordinat X

en: The x coordintate of the event relative to the view's window.
id_ID: Koordinat x dari kejadian relatif terhadap jendela tilikan.

en: Y coordinate
id_ID: Koordinat Y

en: The y coordintate of the event relative to the view's window.
id_ID: Koordinat y dari kejadian relatif terhadap jendela tilikan.

en: The URI to which the request will be made.
id_ID: URI kemana permintaan akan dibuat.

en: Message
id_ID: Pesan

en: The SoupMessage that backs the request.
id_ID: SoupMessage yang mendukung permintaan.

en: The URI to which the response will be made.
id_ID: URI kemana respon akan dibuat.

en: The SoupMessage that backs the response.
id_ID: SoupMessage yang mendukung respon.

en: Suggested filename
id_ID: Nama berkas yang disarankan

en: The suggested filename for the response.
id_ID: Nama berkas yang disarankan bagi respon.

en: Protocol
id_ID: Protokol

en: The protocol of the security origin
id_ID: Protokol dari asal keamanan

en: The host of the security origin
id_ID: Host dari asal keamanan

en: The port of the security origin
id_ID: Port dari asal keamanan

en: Web Database Usage
id_ID: Penggunaan Basis Data Web

en: The cumulative size of all web databases in the security origin
id_ID: Ukuran kumulatif dari semua basis data web dalam asal keamanan

en: Web Database Quota
id_ID: Kuota Basis Data Web

en: The web database quota of the security origin in bytes
id_ID: Kuota basis data web dari asal keamanan dalam byte

en: Device Width
id_ID: Lebar Perangkat

en: The width of the screen.
id_ID: Lebar layar.

en: Device Height
id_ID: Tinggi Perangkat

en: The height of the screen.
id_ID: Tinggi layar.

en: Available Width
id_ID: Lebar Tersedia

en: The width of the visible area.
id_ID: Lebar wilayah yang nampak.

en: Available Height
id_ID: Tinggi Tersedia

en: The height of the visible area.
id_ID: Lebar wilayah yang nampak.

en: Desktop Width
id_ID: Lebar Desktop

en: The width of viewport that works well for most web pages designed for desktop.
id_ID: Lebar viewport yang bekerja baik bagi kebanyakan halaman web yang dirancang untuk desktop.

en: Device DPI
id_ID: DPI Perangkat

en: The number of dots per inch of the screen.
id_ID: Banyaknya dot per inci layar.

en: Width
id_ID: Lebar

en: The width of the viewport.
id_ID: Lebar viewport.

en: Height
id_ID: Tinggi

en: The height of the viewport.
id_ID: Tinggi viewport.

en: Initial Scale Factor
id_ID: Faktor Skala Awal

en: The initial scale of the viewport.
id_ID: Skala awal viewport.

en: Minimum Scale Factor
id_ID: Faktor Skala Minimum

en: The minimum scale of the viewport.
id_ID: Skala minimum viewport.

en: Maximum Scale Factor
id_ID: Faktor Skala Maksimum

en: The maximum scale of the viewport.
id_ID: Skala maksimum viewport.

en: Device Pixel Ratio
id_ID: Rasio Piksel Perangkat

en: The device pixel ratio of the viewport.
id_ID: Rasio piksel perangkat dari viewport.

en: User Scalable
id_ID: Dapat Diskala Oleh Pengguna

en: Determines whether or not the user can zoom in and out.
id_ID: Menentukan apakah pengguna dapat memperbesar dan memperkecil.

en: Determines whether or not the attributes are valid, and can be used.
id_ID: Menentukan apakah atribut valid atau tidak, dan dapat dipakai.

en: Security Origin
id_ID: Asal Keamanan

en: The security origin of the database
id_ID: Asal keamanan dari basis data

en: Name
id_ID: Nama

en: The name of the Web Database database
id_ID: Nama dari basis data Basis Data Web

en: Display Name
id_ID: Nama Tampilan

en: The display name of the Web Storage database
id_ID: Nama tampilan dari basis data Penyimpanan Web

en: Expected Size
id_ID: Ukuran Diharapkan

en: The expected size of the Web Database database
id_ID: Ukuran yang diharapkan dari basis data Basis Data Web

en: Size
id_ID: Ukuran

en: The current size of the Web Database database
id_ID: Ukuran kini dari basis data Basis Data Web

en: Filename
id_ID: Nama berkas

en: The absolute filename of the Web Storage database
id_ID: Nama berkas absolut dari basis data Penyimpanan Web

en: The name of the frame
id_ID: Nama rangka

en: Title
id_ID: Judul

en: The document title of the frame
id_ID: Judul dokumen dari rangka

en: The current URI of the contents displayed by the frame
id_ID: URI kini dari isi yang ditampilkan oleh rangka

en: Horizontal Scrollbar Policy
id_ID: Kebijakan Penggulungan Horisontal

en: Determines the current policy for the horizontal scrollbar of the frame.
id_ID: Menentukan kebijakan kini bagi bilah penggulung horisontal dari bingkai.

en: Vertical Scrollbar Policy
id_ID: Kebijakan Penggulungan Vertikal

en: Determines the current policy for the vertical scrollbar of the frame.
id_ID: Menentukan kebijakan kini bagi bilah penggulung horisontal dari bingkai.

en: The title of the history item
id_ID: Judul butir riwayat

en: Alternate Title
id_ID: Judul Alternatif

en: The alternate title of the history item
id_ID: Judul alternatif dari butir riwayat

en: The URI of the history item
id_ID: URI dari butir riwayat

en: Original URI
id_ID: URI Asli

en: The original URI of the history item
id_ID: URI asli dari butir riwayat

en: Last visited Time
id_ID: Waktu kunjungan terakhir

en: The time at which the history item was last visited
id_ID: Waktu saat butir riwayat terakhir kali dikunjungi

en: Web View
id_ID: Tilikan Web

en: The Web View that renders the Web Inspector itself
id_ID: Tilikan Web yang merender Pemeriksa Web itu sendiri

en: Inspected URI
id_ID: URI yang diperiksa

en: The URI that is currently being inspected
id_ID: URI yang kini sedang diperiksa

en: Enable JavaScript profiling
id_ID: Aktifkan pemrofilan JavaScript

en: Profile the executed JavaScript.
id_ID: Profilkan JavaScript yang dieksekusi.

en: Enable Timeline profiling
id_ID: Aktifkan pemrofilan Timeline

en: Profile the WebCore instrumentation.
id_ID: Profilkan instrumentasi WebCore.

en: Reason
id_ID: Alasan

en: The reason why this navigation is occurring
id_ID: Alasan kenapa navigasi ini terjadi

en: The URI that was requested as the target for the navigation
id_ID: URI yang diminta sebagai target navigasi

en: Button
id_ID: Tombol

en: The button used to click
id_ID: Tombol yang dipakai untuk mengklik

en: Modifier state
id_ID: Keadaan perubah

en: A bitmask representing the state of the modifier keys
id_ID: Suatu bitmask yang mewakili keadaan dari kunci pengubah

en: Target frame
id_ID: Bingkai target

en: The target frame for the navigation
id_ID: Bingkai target bagi navigasi

en: Enabled
id_ID: Difungsikan

en: Whether the plugin is enabled
id_ID: Apakah pengaya difungsikan

en: The URI of the resource
id_ID: URI dari sumber daya

en: MIME Type
id_ID: Jenis MIME

en: The MIME type of the resource
id_ID: Jenis MIME dari sumber daya

en: Encoding
id_ID: Pengkodean

en: The text encoding name of the resource
id_ID: Nama pengkodean teks dari sumber daya

en: Frame Name
id_ID: Nama Rangka

en: The frame name of the resource
id_ID: Nama rangka dari sumber daya

en: Default Encoding
id_ID: Pengkodean Bawaan

en: The default encoding used to display text.
id_ID: Pengkodean bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Cursive Font Family
id_ID: Keluarga Fonta Cursive

en: The default Cursive font family used to display text.
id_ID: Keluarga fonta Cursive bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Default Font Family
id_ID: Keluarga Fonta Bawaan

en: The default font family used to display text.
id_ID: Keluarga fonta bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Fantasy Font Family
id_ID: Keluarga Fonta Fantasy

en: The default Fantasy font family used to display text.
id_ID: Keluarga fonta Fantasy bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Monospace Font Family
id_ID: Keluarga Fonta Monospace

en: The default font family used to display monospace text.
id_ID: Keluarga fonta bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks lebar-seragam.

en: Sans Serif Font Family
id_ID: Keluarga Fonta Sans Serif

en: The default Sans Serif font family used to display text.
id_ID: Keluarga fonta Sans Serif bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Serif Font Family
id_ID: Keluarga Fonta Serif

en: The default Serif font family used to display text.
id_ID: Keluarga fonta Serif bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Default Font Size
id_ID: Ukuran Fonta Bawaan

en: The default font size used to display text.
id_ID: Ukuran fonta bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Default Monospace Font Size
id_ID: Ukuran Fonta Lebar-Seragam Bawaan

en: The default font size used to display monospace text.
id_ID: Ukuran fonta bawaan yang dipakai untuk menampilkan teks lebar-seragam.

en: Minimum Font Size
id_ID: Ukuran Fonta Minimum

en: The minimum font size used to display text.
id_ID: Ukuran fonta minimum yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Minimum Logical Font Size
id_ID: Ukuran Fonta Lojik Minimum

en: The minimum logical font size used to display text.
id_ID: Ukuran fonta lojik minimum yang dipakai untuk menampilkan teks.

en: Enforce 96 DPI
id_ID: Paksakan 96 DPI

en: Enforce a resolution of 96 DPI
id_ID: Paksakan resolusi 96 DPI

en: Auto Load Images
id_ID: Muat Otomatis Gambar

en: Load images automatically.
id_ID: Muat gambar secara otomatis.

en: Auto Shrink Images
id_ID: Perkecil Gambar Otomatis

en: Automatically shrink standalone images to fit.
id_ID: Otomatis memperkecil gambar agar pas.

en: Print Backgrounds
id_ID: Cetak Latar

en: Whether background images should be printed.
id_ID: Apakah gambar latar mesti dicetak.

en: Enable Scripts
id_ID: Aktifkan Skrip

en: Enable embedded scripting languages.
id_ID: Aktifkan bahasa skrip tertempel.

en: Enable Plugins
id_ID: Aktifkan Pengaya

en: Enable embedded plugin objects.
id_ID: Aktifkan objek pengaya tertempel.

en: Resizable Text Areas
id_ID: Wilayah Teks Yang Dapat Diubah Ukurannya

en: Whether text areas are resizable.
id_ID: Apakah wilayah teks dapat diubah ukurannya.

en: User Stylesheet URI
id_ID: URI Stylesheet Pengguna

en: The URI of a stylesheet that is applied to every page.
id_ID: URI dari stylesheet yang diterapkan pada setiap halaman.

en: Zoom Stepping Value
id_ID: Nilai Langkah Zum

en: The value by which the zoom level is changed when zooming in or out.
id_ID: Nilai perubahan aras zum ketika memperbesar atau memperkecil.

en: Enable Developer Extras
id_ID: Aktifkan Tambahan Bagi Pengembang

en: Enables special extensions that help developers
id_ID: Aktifkan perluasan khusus untuk membantu para pengembang

en: Enable Private Browsing
id_ID: Aktifkan Penjelajahan Privat

en: Enables private browsing mode
id_ID: Aktifkan mode penjelajahan privat

en: Enable Spell Checking
id_ID: Aktifkan Pemeriksaan Ejaan

en: Enables spell checking while typing
id_ID: Aktifkan pemeriksaan ejaan ketika mengetik

en: Languages to use for spell checking
id_ID: Bahasa yang dipakai untuk memeriksa ejaan

en: Comma separated list of languages to use for spell checking
id_ID: Daftar bahasa, dipisah dengan koma, yang dipakai untuk memeriksa ejaan

en: Enable Caret Browsing
id_ID: Aktifkan Perambanan Caret

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
id_ID: Apakah mengaktifkan navigasi papan tik bagi aksesabilitas

en: Enable HTML5 Database
id_ID: Aktifkan Basis Data HTML5

en: Whether to enable HTML5 database support
id_ID: Apakah mengaktifkan dukungan basis data HTML5

en: Enable HTML5 Local Storage
id_ID: Aktifkan Penyimpanan Lokal HTML5

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support
id_ID: Apakah mengaktifkan dukungan Penyimpanan Lokal HTML5

en: Local Storage Database Path
id_ID: Path Basis Data Penyimpanan Lokal

en: The path to where HTML5 Local Storage databases are stored.
id_ID: Path dimana basis data Penyimpanan Lokal HTML5 terletak.

en: Enable XSS Auditor
id_ID: Aktifkan Auditor XSS

en: Whether to enable the XSS auditor
id_ID: Apakah auditor XSS diaktifkan

en: Enable Spatial Navigation
id_ID: Aktifkan Navigasi Spasial

en: Whether to enable Spatial Navigation
id_ID: Apakah mengaktifkan Navigasi Spasial

en: Enable Frame Flattening
id_ID: Fungsikan Frame Flattening

en: Whether to enable Frame Flattening
id_ID: Apakah memfungsikan Frame Flattening

en: The User-Agent string used by WebKitGtk
id_ID: String User-Agent yang dipakai oleh WebKitGtk

en: JavaScript can open windows automatically
id_ID: JavaScript dapat otomatis membuka jendela

en: Whether JavaScript can open windows automatically
id_ID: Apakah JavaScript dapat otomatis membuka jendela

en: JavaScript can access Clipboard
id_ID: JavaScript dapat mengakses Papan Klip

en: Whether JavaScript can access Clipboard
id_ID: Apakah JavaScript dapat mengakses Papan Klip

en: Enable offline web application cache
id_ID: Aktifkan singgahan aplikasi web luring

en: Whether to enable offline web application cache
id_ID: Apakah mengaktifkan singgahan aplikasi web luring

en: Editing behavior
id_ID: Perilaku penyuntingan

en: The behavior mode to use in editing mode
id_ID: Mode perilaku yang dipakai pada mode penyuntingan

en: Enable universal access from file URIs
id_ID: Aktifkan akses universal dari URI berkas

en: Whether to allow universal access from file URIs
id_ID: Apakah mengaktifkan akses universal dari URI berkas

en: Enable DOM paste
id_ID: Aktifkan tempel DOM

en: Whether to enable DOM paste
id_ID: Apakah mengaktifkan penempelan DOM

en: Tab key cycles through elements
id_ID: Kunci tab menggilir antar elemen

en: Whether the tab key cycles through elements on the page.
id_ID: Apakah kunci tab menggilir antar elemen pada halaman itu.

en: Enable Default Context Menu
id_ID: Aktifkan Menu Konteks Bawaan

en: Enables the handling of right-clicks for the creation of the default context menu
id_ID: Mengaktifkan penanganan klik kanan untuk pembuatan menu konteks bawaan

en: Enable Site Specific Quirks
id_ID: Aktifkan Perilaku Khusus Situs

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
id_ID: Aktifkan pengakalan kompatibilitas spesifik situs

en: Enable page cache
id_ID: Aktifkan singgahan halaman

en: Whether the page cache should be used
id_ID: Apakah mengaktifkan singgahan halaman

en: Auto Resize Window
id_ID: Otomatis Ubah Ukuran Jendela

en: Automatically resize the toplevel window when a page requests it
id_ID: Otomatis ubah ukuran jendela aras puncak ketika suatu halaman memintanya

en: Enable Java Applet
id_ID: Aktifkan Aplet Java

en: Whether Java Applet support through <applet> should be enabled
id_ID: Apakah dukungan Aplet Java melalui <applet> mesti diaktifkan

en: Enable Hyperlink Auditing
id_ID: Fungsikan Audit Hyperlink

en: Whether <a ping> should be able to send pings
id_ID: Apakah <a ping> mesti bisa mengirim ping

en: Enable Fullscreen
id_ID: Fungsikan Layar Penuh

en: Whether the Mozilla style API should be enabled.
id_ID: Apakah API gaya Mozilla mesti difungsikan.

en: Enable WebGL
id_ID: Fungsikan WebGL

en: Whether WebGL content should be rendered
id_ID: Apakah isi WebGL mesti dirender

en: Enable accelerated compositing
id_ID: Aktifkan pengkomposisian yang dipercepat

en: Whether accelerated compositing should be enabled
id_ID: Apakah pengkomposisian yang dipercepat (accelerated compositing) mesti difungsikan

en: Enable WebAudio
id_ID: Fungsikan WebAudio

en: Whether WebAudio content should be handled
id_ID: Apakah isi WebAudio mesti ditangani

en: WebKit prefetches domain names
id_ID: WebKet mem-prefetch nama domain

en: Whether WebKit prefetches domain names
id_ID: Apakah WebKit mengambil nama-nama domain lebih dahulu

en: Enable Media Stream
id_ID: Fungsikan Stream Media

en: Whether Media Stream should be enabled
id_ID: Apakah Stream Media mesti difungsikan

en: Enable smooth scrolling
id_ID: Fungsikan gulir mulus

en: Whether to enable smooth scrolling
id_ID: Apakah pengguliran mulus difungsikan

en: Media playback requires user gesture
id_ID: Pemutaran media memerlukan gestur pengguna

en: Whether media playback requires user gesture
id_ID: Apakah pemutaran media memerlukan gestur pengguna

en: Media playback allows inline
id_ID: Pemutaran media mengijinkan inline

en: Whether media playback allows inline
id_ID: Apakah pemutaran media mengijinkan inline

en: Enable CSS shaders
id_ID: Fungsikan shader CSS

en: Whether to enable css shaders
id_ID: Apakah memfungsikan shader CSS

en: Select Files
id_ID: Pilih Berkas

en: Select File
id_ID: Pilih Berkas

en: Returns the @web_view's document title
id_ID: Mengembalikan judul dokumen @web_view

en: Returns the current URI of the contents displayed by the @web_view
id_ID: Mengembalikan URI kini dari isi yang ditampilkan oleh @web_view

en: Copy target list
id_ID: Daftar target salin

en: The list of targets this web view supports for clipboard copying
id_ID: Daftar target yang didukung tilikan web ini bagi penyalinan clipboard

en: Paste target list
id_ID: Daftar target tempel

en: The list of targets this web view supports for clipboard pasting
id_ID: Daftar target yang didukung tilikan web ini bagi penempelan clipboard

en: Settings
id_ID: Tatanan

en: An associated WebKitWebSettings instance
id_ID: Instansi WebKitWebSettings yang terkait

en: Web Inspector
id_ID: Pemeriksa Web

en: The associated WebKitWebInspector instance
id_ID: Instansi WebKitWebInspector yang terkait

en: Viewport Attributes
id_ID: Atribut Viewport

en: The associated WebKitViewportAttributes instance
id_ID: Instansi WebKitWebSettings yang terkait

en: Editable
id_ID: Dapat diedit

en: Whether content can be modified by the user
id_ID: Apakah isi dapat diubah oleh pengguna

en: Transparent
id_ID: Transparan

en: Whether content has a transparent background
id_ID: Apakah isi memiliki latar transparan

en: Zoom level
id_ID: Tingkat zum

en: The level of zoom of the content
id_ID: Aras zum dari isi

en: Full content zoom
id_ID: Zum seluruh isi

en: Whether the full content is scaled when zooming
id_ID: Apakah seluruh isi diskalakan ketika dizum

en: The default encoding of the web view
id_ID: Pengkodean bawaan dari tilikan web

en: Custom Encoding
id_ID: Pengkodean Gubahan

en: The custom encoding of the web view
id_ID: Pengkodean gubahan dari tilikan web

en: Icon URI
id_ID: URI Ikon

en: The URI for the favicon for the #WebKitWebView.
id_ID: URI bagi favicon bagi #WebKitWebView.
