quadrapassel master - en to da translation catalogue (75 entries)

en: Image to use for drawing blocks
da: Billede som skal bruges til at tegne blokke

en: Image to use for drawing blocks.
da: Billed som skal bruges til at tegne blokke.

en: The theme used for rendering the blocks
da: Billede som bruges til at tegne blokke

en: The name of the theme used for rendering the blocks and the background.
da: Navnet på temaet der benyttes til at tegne blokkene og baggrunden.

en: Level to start with
da: Niveau der startes på

en: Level to start with.
da: Niveau der startes på.

en: Whether to preview the next block
da: Om næste blok skal vises på forhånd

en: Whether to preview the next block.
da: Om næste blok skal vises på forhånd.

en: Whether to show where the moving piece will land
da: Om der skal vises, hvor den bevægelige blok vil lande

en: Whether to show where the moving piece will land.
da: Om der skal vises, hvor den bevægelige blok vil lande.

en: Whether to give blocks random colors
da: Om blokke skal have tilfældige farver

en: Whether to give blocks random colors.
da: Om blokke skal have tilfældige farver.

en: Whether to rotate counter clock wise
da: Om der skal roteres mod uret

en: Whether to rotate counter clock wise.
da: Om der skal roteres mod uret.

en: The number of rows to fill
da: Antallet af rækker der skal fyldes op

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
da: Antallet af rækker der er fyldt med tilfældige blokke i starten af spillet.

en: The density of filled rows
da: Tæthed af fyldte rækker

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
da: Tætheden af blokke i rækker der er fyldt i starten af spillet. Værdien er mellem 0 (for ingen blokke) og 10 (for en helt fyldt række).

en: Whether to play sounds
da: Om der skal afspilles lyde

en: Whether to play sounds.
da: Om der skal afspilles lyde.

en: Whether to pick blocks that are hard to place
da: Om der skal vælges blokke, som er særligt svære at placere

en: Whether to pick blocks that are hard to place.
da: Om der skal vælges blokke, som er særligt svære at placere.

en: Move left
da: Træk til venstre

en: Key press to move left.
da: Tastetryk for at flytte til venstre.

en: Move right
da: Træk til højre

en: Key press to move right.
da: Tastetryk for at flytte til højre.

en: Move down
da: Flyt ned

en: Key press to move down.
da: Tastetryk for at flytte ned.

en: Drop
da: Slip

en: Key press to drop.
da: Tastetryk for at slippe.

en: Rotate
da: Rotér

en: Key press to rotate.
da: Tastetryk for at rotere.

en: Key press to pause.
da: Tastetryk for at holde en pause.

en: Width of the window in pixels
da: Bredden af vinduet i billedpunkter

en: Height of the window in pixels
da: Højden af vinduet i billedpunkter

en: true if the window is maximized
da: sand hvis vinduet er maksimeret

en: Fit falling blocks together
da: Anbring faldende blokke så de passer sammen

en: Quadrapassel is a derivative of a classic Russian falling-block game. Reposition and rotate the blocks as they fall, and attempt to fit them together. When you form a complete horizontal row of blocks, the row will disappear and you score points. The game is over when the blocks get stacked too high. As your score gets higher, you level up and the blocks fall faster.
da: Quadrapassel er afledt af det klassiske russiske spil med faldende blokke. Omrokér og rotér blokke mens de falder, og forsøg at få dem til at passe sammen. Når du danner en vandret fuldkommen række af blokke, vil rækken forsvinde og du scorer points. Spillet slutter når blokkene stables for højt. Efterhånden som du scorer points, går du videre til næste niveau, og blokkene vil falde hurtigere.

en: If you’re looking for a challenge, Quadrapassel allows you to increase the initial speed of the blocks, or begin the game with partial blocks on some of the rows. Or, instead of allowing the blocks to fall randomly, it can select blocks that will be hard for you to place.
da: Hvis du er på udkig efter en udfordring, lader Quadrapassel dig forøge starthastigheden for blokkene, eller starte spillet med blokke allerede i visse rækker. Eller frem for at blokkene falder tilfældigt, kan den vælge blokke som er særligt svære for dig at placere.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Paused
da: Pause

en: Game Over
da: Spillet er slut

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: _Scores
da: _Resultater

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Quadrapassel
da: _Om Quadrapassel

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: Next
da: Næste

en: Score
da: Resultat

en: Lines
da: Linjer

en: Level
da: Niveau

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Game
da: Spil

note: pre-filled rows
en: _Number of pre-filled rows:
da: _Antal foropfyldte rækker:

note: pre-filled rows density
en: _Density of blocks in a pre-filled row:
da: _Tæthed af blokke i en foropfyldt række:

note: starting level
en: _Starting level:
da: _Startniveau:

en: _Enable sounds
da: _Aktivér lyde

en: Choose difficult _blocks
da: Vælg svære _blokke

en: _Preview next block
da: _Vis næste blok

note: rotate counter clock wise
en: _Rotate blocks counterclockwise
da: _Rotér blokke mod uret

en: Show _where the block will land
da: Vis _hvor blokken vil lande

en: Controls
da: Styring

en: Theme
da: Tema

en: Plain
da: Enkel

en: Tango Flat
da: Tango flad

en: Tango Shaded
da: Tango skyggelagt

en: Clean
da: Ren

note: Throw up a dialog
en: Unable to change key, as this key already exists
da: Kan ikke skifte nøgle, da denne nøgle allerede findes

en: Unpause the game
da: Ophæv pausen

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

en: A classic game of fitting falling blocks together
da: Et klassisk spil hvor faldende blokke skal stables

en: _Close
da: _Luk

en: New Game
da: Nyt spil

en: Date
da: Dato
