gnome-games - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Quadrapassel
uk: Квадрапасл

en: Fit falling blocks together
uk: Складання блоків, що падають

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: tetris;
uk: тетріс;

en: Quadrapassel is a derivative of a classic Russian falling-block game. Reposition and rotate the blocks as they fall, and attempt to fit them together. When you form a complete horizontal row of blocks, the row will disappear and you score points. The game is over when the blocks get stacked too high. As your score gets higher, you level up and the blocks fall faster.
uk: Квадрапасл — похідна гра від класичного різновиду тетрісу. Пересувайте та перевертайте блоки під час їхнього падіння, намагаючись зібрати їх в купу. Коли ви сформуєте цілий горизонтальний ряд блоків, вони зникнуть і нарахуються бали. Гра закінчиться, коли блоки вийдуть за край. Поки бали нараховується, рівень збільшується, а блоки падають швидше.

en: If you’re looking for a challenge, Quadrapassel allows you to increase the initial speed of the blocks, or begin the game with partial blocks on some of the rows. Or, instead of allowing the blocks to fall randomly, it can select blocks that will be hard for you to place.
uk: Якщо ви шукаєте випробування, «Квадрапасл» дозволить збільшити швидкість блоків або почати гру з окремими блоками на деяких рядах. Або, натомість падати навмання, можете вибрати блоки, які важко буде розмістити.

en: The Quadrapassel window, with a game playing.
uk: Вікно Quadrapassel під час гри.

en: The Quadrapassel window, with a game playing, in small form factor mode.
uk: Вікно Quadrapassel під час гри у режимі малого форм-фактору.

en: Image to use for drawing blocks
uk: Зображення, що використовуватиметься для малювання блоків

en: Image to use for drawing blocks.
uk: Зображення, що використовуватиметься для малювання блоків.

en: The theme used for rendering the blocks
uk: Тема блоків

en: The name of the theme used for rendering the blocks and the background.
uk: Тема, що використовується для малювання блоків та фону.

en: Whether to preview the next block
uk: Чи показувати наступний блок

en: Whether to preview the next block.
uk: Чи показувати наступний блок.

en: Whether to show where the moving block will land
uk: Чи показувати, де приземлиться рухомий блок

en: Whether to show where the moving block will land.
uk: Чи показувати, де приземлиться рухомий блок.

en: Whether to rotate counter clock wise
uk: Чи обертати проти годинникової стрілки

en: Whether to rotate counter clock wise.
uk: Чи обертати проти годинникової стрілки.

en: The difficulty of the game
uk: Складність гри

en: How difficult the game is, 0 is a normal difficulty.
uk: Наскільки складною є гра, 0 — звичайна складність.

en: Whether to use the custom seed
uk: Визначає, чи слід використовувати нетипову базу випадковості

en: Whether to use the custom seed.
uk: Визначає, чи слід використовувати нетипову базу випадковості.

en: The seed used for the game
uk: База випадковості, яку буде використано для гри

en: Used to determine which blocks are given in a game.
uk: Використовується для визначення, які блоки буде надано у грі.

en: Whether to play sounds
uk: Чи програвати музику

en: Whether to play sounds.
uk: Чи програвати музику.

en: Whether to pick blocks that are hard to place
uk: Чи підбирати блоки, які важко покласти

en: Whether to pick blocks that are hard to place.
uk: Чи підбирати блоки, які важко покласти.

en: Width of the window in pixels
uk: Ширина вікна, у точках

en: Height of the window in pixels
uk: Висота вікна, у точках

en: true if the window is maximized
uk: вказано, якщо вікно розгорнуто

en: Paused
uk: Призупинено

en: Game Over
uk: Гру закінчено

en: Game Rules
uk: Правила гри

[ctx: game rules]
en: Rotate and Move pieces to fill rows
uk: Обертайте і пересувайте плитки з метою заповнення рядків

[ctx: game rules]
en: Rows explode when they are completely filled
uk: Рядки буде знищено, коли їх буде повністю заповнено

[ctx: game rules]
en: You gain points for each row destroyed
uk: Ви отримуватимете бали за кожен знищений рядок

[ctx: game rules]
en: You can also get a bonus of 2500 × level × rows destroyed if the bottom layer is destroyed.
uk: Крім того, ви можете отримати бонус у 2500 × рівень × кількість знищених рядків, якщо знищено нижній шар.

[ctx: game rules]
en: You can pause the game
uk: Ви можете призупинити гру

[ctx: game rules]
en: The next piece and the game view will be hidden
uk: Наступну плитку і перегляд поля гри буде приховано

[ctx: game rules]
en: You can change how the game works using the preferences
uk: Ви можете змінювати параметри гри за допомогою налаштувань

[ctx: game rules]
en: You can also adjust the difficulty
uk: Ви також можете коригувати складність

en: Rows Destroyed
uk: Знищені рядки

[ctx: points calculation]
en: Equation
uk: Рівняння

[ctx: points calculation]
en: 40 × level
uk: 40 × рівень

[ctx: points calculation]
en: 100 × level
uk: 100 × рівень

[ctx: points calculation]
en: 300 × level
uk: 300 × рівень

[ctx: points calculation]
en: 1200 × level
uk: 1200 × рівень

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Start a New Game
uk: Почати нову гру

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
uk: Призупинити гру

[ctx: shortcut window]
en: Show game Rules
uk: Показати правила гри

[ctx: shortcut window]
en: Open primary menu
uk: Відкрити основне меню

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Game
uk: Грати

[ctx: shortcut window]
en: Rotate
uk: Поворот

[ctx: shortcut window]
en: Move right
uk: Пересунути праворуч

[ctx: shortcut window]
en: Move left
uk: Пересунути ліворуч

[ctx: shortcut window]
en: Move down
uk: Пересунути вниз

[ctx: shortcut window]
en: Drop
uk: Кидок

en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

en: _Scores
uk: _Результати

en: App_earance
uk: _Вигляд

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: Game _Rules
uk: П_равила гри

en: _About Quadrapassel
uk: _Про «Квадрапасл»

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Next
uk: Далі

en: Score
uk: Рахунок

en: Rows
uk: Рядки

en: Level
uk: Рівень

note: Label on the scores dialog
en: Difficulty
uk: Складність

en: Preferences
uk: Параметри

en: Game
uk: Гра

en: Game Difficulty
uk: Складність гри

en: Change how difficult the game is
uk: Змініть складність гри

en: The Difficulty affects the level you start at and how many rows are pre-filled.
uk: Складність впливає на рівень, з якого ви починатимете, і кількість попередньо заповнених рядків.

en: _Difficulty
uk: С_кладність

en: Choose difficult _blocks
uk: Вибрати складні _блоки

en: In-Game
uk: У грі

en: Change the experience of playing a game
uk: Змінити поведінку гри

en: _Enable sounds
uk: _Увімкнути звуки

en: _Preview next block
uk: _Показувати наступний блок

en: _Rotate blocks counterclockwise
uk: _Обертати проти годинникової стрілки

en: Show _where the block will land
uk: Показувати _місце попадання блоку

en: The seed is used to determine which blocks you get. While a seed is set, the game will be the same every time.
uk: Базу використовують для визначення отриманих вами блоків. Якщо зафіксувати базу, початкове компонування гри не змінюватиметься.

en: _Use a custom seed for the game
uk: _Нетипова база випадковості для гри

en: Unpause the game
uk: Відновити гру

en: Pause the game
uk: Призупинити гру

en: Start the game
uk: Почати гру

en: Old Scores
uk: Попередні результати

en: Difficult
uk: Складна

[ctx: game rules]
en: Points are calculated based on how many rows are destroyed.
uk: Бали обчислюють на основі кількості знищених рядків.

en: A classic game where you rotate blocks to make complete rows, but don't pile your blocks too high or it's game over!
uk: Класична гра, у якій ви обертаєте блоки для тощо, щоб заповнити горизонтальні ряди. Але не складайте блоки у надто високі купи, бо гру буде програно!
