gnome-games - en to fi translation catalogue (79 entries)

en: Fit falling blocks together
fi: Sovita putoavat palikat yhteen

en: Quadrapassel is a derivative of a classic Russian falling-block game. Reposition and rotate the blocks as they fall, and attempt to fit them together. When you form a complete horizontal row of blocks, the row will disappear and you score points. The game is over when the blocks get stacked too high. As your score gets higher, you level up and the blocks fall faster.
fi: Quadrapassel on klassisen venäläisen putoavien palikkojen pelin johdannainen. Määritä palikoiden pudotessa niiden suunta ja asema, ja yritä asettaa palikat kiinni toisiinsa. Kun muodostat vaakatasossa palikkarivin, rivi katoaa ja saat pisteitä. Peli päättyy, kun palikkapino muodostuu liian korkeaksi. Mitä enemmän saat pisteitä, sitä nopeampaa palikat putoavat alas.

en: If you’re looking for a challenge, Quadrapassel allows you to increase the initial speed of the blocks, or begin the game with partial blocks on some of the rows. Or, instead of allowing the blocks to fall randomly, it can select blocks that will be hard for you to place.
fi: Jos etsit haasteita, Quadrapassel sallii muun muassa palikoiden alkunopeuden määrittämisen, tiettyjen palikoiden valmiin asettamisen pelialueelle ja satunnaisten palikoiden sijaan vaikeasti sijoitettavien palikoiden tarjoilun.

en: The Quadrapassel window, with a game playing.
fi: Quadrapasselin ikkuna ja käynnissä oleva peli.

en: The Quadrapassel window, with a game playing, in small form factor mode.
fi: Quadrapasselin ikkuna ja käynnissä oleva peli pienimuotoisessa tilassa.

en: The Quadrapassel window, before starting a game.
fi: Quadrapasselin ikkuna ennen pelin aloittamista.

en: Image to use for drawing blocks
fi: Palikoiden piirtämiseen käytetty kuva

en: Image to use for drawing blocks.
fi: Palikoiden piirtämiseen käytetty kuva.

en: The theme used for rendering the blocks
fi: Palikoiden piirtämiseen käytetty teema

en: The name of the theme used for rendering the blocks and the background.
fi: Palikoiden ja taustan piirtoon käytetyn teeman nimi.

en: Whether to preview the next block
fi: Tulisiko näyttää seuraavan palikan esikatselu

en: Whether to preview the next block.
fi: Tulisiko näyttää seuraavan palikan esikatselu.

en: Whether to show where the moving block will land
fi: Näytetäänkö mihin liikkuva palikka laskeutuu

en: Whether to show where the moving block will land.
fi: Näytetäänkö mihin liikkuva palikka laskeutuu.

en: Whether to rotate counter clock wise
fi: Pyöritetäänkö vastapäivään

en: Whether to rotate counter clock wise.
fi: Pyöritetäänkö vastapäivään.

en: The difficulty of the game
fi: Pelin vaikeustaso

en: How difficult the game is, 0 is a normal difficulty.
fi: Kuinka vaikea peli on, 0 normaali vaikeustaso.

en: Whether to use the custom seed
fi: Käytetäänkö omaa siemenlukua

en: Whether to use the custom seed.
fi: Käytetäänkö omaa siemenlukua.

en: The seed used for the game
fi: Pelissä käytettävä siemenluku

en: Used to determine which blocks are given in a game.
fi: Käytetään päättelyyn, minkälaisia palikoita pelissä tarjotaan.

en: Whether to play sounds
fi: Toistetaanko äänet

en: Whether to play sounds.
fi: Toistetaanko äänet?

en: Whether to pick blocks that are hard to place
fi: Valitaanko vaikeasti sijoitettavat palikat

en: Whether to pick blocks that are hard to place.
fi: Valitaanko vaikeasti sijoitettavat palikat.

en: Width of the window in pixels
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä

en: Height of the window in pixels
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä

en: true if the window is maximized
fi: tosi jos ikkuna on suurennettu

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Game Over
fi: Peli päättyi

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Start a New Game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
fi: Keskeytä peli

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open primary menu
fi: Avaa ensisijainen valikko

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Game
fi: Peli

[ctx: shortcut window]
en: Rotate
fi: Kierrä

[ctx: shortcut window]
en: Move right
fi: Siirrä oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Move left
fi: Siirrä vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Move down
fi: Siirrä alas

[ctx: shortcut window]
en: Drop
fi: Tiputa

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: _Scores
fi: _Pisteet

en: App_earance
fi: _Ulkoasu

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Quadrapassel
fi: _Tietoja - Quadrapassel

en: Next
fi: Seuraava

en: Score
fi: Pisteet

en: Lines
fi: Rivejä

en: Level
fi: Taso

note: Label on the scores dialog
en: Difficulty:
fi: Vaikeustaso:

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Game
fi: Peli

en: Game Difficulty
fi: Pelin vaikeustaso

en: Change how difficult the game is
fi: Vaihda pelin vaikeustasoa

en: _Difficulty
fi: _Vaikeustaso

en: Choose difficult _blocks
fi: Valitse vaikeat _palikat

en: In-Game
fi: Pelissä

en: Change the experience of playing a game
fi: Vaihda pelikokemusta

en: _Enable sounds
fi: Ää_net päälle

en: _Preview next block
fi: Se_uraavan palikan esikatselu

en: _Rotate blocks counterclockwise
fi: _Pyöritä palikoita vastapäivään

en: Show _where the block will land
fi: Näytä mihin palikka _laskeutuu

en: _Use a custom seed for the game
fi: _Käytä omaa siemenlukua

en: Plain
fi: Paljas

en: Tango Shaded
fi: Tango, varjostettu

en: Clean
fi: Tyhjennä

en: Modern
fi: Moderni

en: Unpause the game
fi: Jatka peliä

en: Pause the game
fi: Keskeytä peli

en: Start the game
fi: Aloita peli

en: Old Scores
fi: Vanhat pisteet

en: Difficult
fi: Vaikea

en: A classic game where you rotate blocks to make complete rows, but don't pile your blocks too high or it's game over!
fi: Klassinen peli, jossa tarkoitus on kääntää palikoita ja muodostaa siten kokonaisia rivejä. Älä kuitenkaan pinoa palikoita liian korkealle tai peli loppuu!
