Quassel IRC - en to da translation catalogue (1191 entries)

[ctx: AboutData|]
en: A modern, distributed IRC client
da: En moderne, distribueret IRC-klient

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, lead developer
da: Projektgrundlægger, hovedudvilker

[ctx: AboutData|]
en: Project motivator, lead developer
da: Projektmotivator, hovedudvikler

[ctx: AboutData|]
en: Former lead developer
da: Tidligere hovedudvikler

[ctx: AboutData|]
en: Master of Translation, many fixes and enhancements, Travis support
da: Hovedoversætter, mange rettelser og forbedringer, Travisunderstøttelse

[ctx: AboutData|]
en: Many features, fixes and improvements
da: Mange funktioner, rettelser og forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, bug and patch triaging, community support
da: Mange rettelser og forbedringer, fejl og rettelsestriage, fællesskabssupport

[ctx: AboutData|]
en: IRCv3 support, documentation, many other improvements, testing, outstanding PRs
da: IRCv3-understøttelse, dokumentation, mange andre forbedringer, test, enestående PR

[ctx: AboutData|]
en: Quasseldroid, architecture, (mobile) performance, many other improvements and fixes, testing
da: Quasseldroid, arkitektur, (mobil) ydelse, mange andre forbedringer og rettelser, test

[ctx: AboutData|]
en: OSX UI improvements
da: OSX-brugerfladeforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Fixes
da: Rettelser

[ctx: AboutData|]
en: Chatview improvements
da: Forbedringer af samtalevinduet

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter, Danish translation
da: Tidlig betatester og fejljæger, dansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Spanish translation
da: Spansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Build system fixes
da: Rettelser for byggesystem

[ctx: AboutData|]
en: Database performance improvements
da: Ydelsesforbedringer af databasen

[ctx: AboutData|]
en: Tray icon fix
da: Rettelse af statusikon

[ctx: AboutData|]
en: Language improvements
da: Sprogforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Documentation improvements
da: Dokumentationsforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Various improvements
da: Forskelige forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Brazilian translation
da: Brasiliansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Slovenian translation
da: Slovensk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Romanian translation
da: Rumænsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Punjabi translation
da: Punjabi oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Finnish translation
da: Finsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Message indicator support
da: Understøttelse af beskedindikator

[ctx: AboutData|]
en: Build system fix
da: Rettelse af byggesystem

[ctx: AboutData|]
en: Windows build system fixes
da: Rettelser til Windowsbyggesystemet

[ctx: AboutData|]
en: AppData metadata, LDAP support
da: AppData-metadata, LDAP-understøttelse

[ctx: AboutData|]
en: Nicer tooltips, spell check and other improvements
da: Pænere værktøjsfif, stavekontrol og andre forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Crash fixes
da: Nedbrudsrettelser

[ctx: AboutData|]
en: French translation
da: Fransk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Occitan translation
da: Occitansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Usability review
da: Anmeldelse af anvendelighed

[ctx: AboutData|]
en: SASL support
da: SASL-understøttelse

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes and improvements
da: Diverse rettelser og forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Settings fixes
da: Indstillingsrettelser

[ctx: AboutData|]
en: Galician translation
da: Galisisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Esperanto translation
da: Esperanto oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Japanese translation
da: Japansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Gentoo maintainer
da: Gentoo-vedligeholder

[ctx: AboutData|]
en: Certificate handling improvements
da: Forbedringer af certifikathåndtering

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter (on Vista™!)
da: Tidlig beta-tester og fejljæger (på Vista™!)

[ctx: AboutData|]
en: Translation system fixes
da: Rettelser til oversættelsessystemet

[ctx: AboutData|]
en: OSX Notification Center support
da: Understøttelse af OSX-påmindelsescenter

[ctx: AboutData|]
en: Turkish translation
da: Tykisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Mac fixes
da: Mac-rettelser

[ctx: AboutData|]
en: D-Bus notifications
da: D-Bus-påmindelser

[ctx: AboutData|]
en: Polish translation
da: Polsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Build system improvements
da: Forbedringer af byggesystemet

[ctx: AboutData|]
en: Formatting support and other input line improvements, many other fixes
da: Understøttelse af formatering og andre forbedringer af inputlinje, mange andre rettelser

[ctx: AboutData|]
en: BluesTheme stylesheet
da: BluesTheme-stilark

[ctx: AboutData|]
en: Russian translation
da: Russisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Italian translation
da: Italiensk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: German translation
da: Tysk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Sanitize topic handling, twitch.tv support
da: Ryd op i håndtering af emne, twitch.tv-understøttelse

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation
da: Norsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Hungarian translation
da: Ungarsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: IRC parser improvements
da: Forbedringer af IRC-fortolker

[ctx: AboutData|]
en: Initial Qt5 support
da: Indledende Qt5-understøttelse

[ctx: AboutData|]
en: {Ku|U}buntu packager, motivator, promoter
da: {Ku|U}buntu-pakker, motivator, promoter

[ctx: AboutData|]
en: Various features and improvements
da: Diverse funktioner og forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes
da: Diverse rettelser

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes
da: Fejlrettelser

[ctx: AboutData|]
en: Czech translation
da: Tjekkisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Python improvements
da: Pythonforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Proxy improvements, Spanish translation
da: Proxyforbedringer, spansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Postgres migration fixes
da: Migreringsrettelser for Postgres

[ctx: AboutData|]
en: Danish translation
da: Dansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Context menu fixes
da: Rettelser for kontekstmenuen

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, bug triaging
da: Mange rettelser og forbedringer, fejltriage

[ctx: AboutData|]
en: Original "All-Seeing Eye" logo
da: Orginalt »All-Seeing Eye«-logo

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, various improvements
da: Projektgrundlægger, diverse forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Serbian translation
da: Serbisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Tireless tester, {Ku|U}buntu tester and lobbyist, liters of delicious Finnish alcohol
da: Utrættelig tester, {Ku|U}buntu-tester og lobbyist, mange litre af vidunderligt finsk alkohol

[ctx: AboutData|]
en: Qt5 porting help, Travis CI setup
da: Qt5-porthjælp, Travis CI-opsætning

[ctx: AboutData|]
en: Buffer merge improvements
da: Forbedringer af bufferfletning

[ctx: AboutData|]
en: Greek translation
da: Græsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Improvements
da: Forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: OSX improvements
da: OSX-forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Lithuanian translation
da: Lettisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Documentation fixes
da: Dokumentationsrettelser

[ctx: AboutData|]
en: Ideas, hacking, initial motivation
da: Ideer, hacking, opstartsmotivation

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, Sonnet support, QuasselDroid
da: Mange rettelser og forbedringer, Sonnetunderstøttelse, QuasselDroid

[ctx: AboutData|]
en: German translation, fixes
da: Tysk oversættelse, rettelser

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements; Ubuntu PPAs
da: Mange rettelser og forbedringer; Ubuntu PPA'er

[ctx: AboutData|]
en: Tons of Oxygen icons including the Quassel logo
da: Tonsvis af Oxygenikoner inklusive Quassellogoet

[ctx: AboutData|]
en: Initial design and main window layout
da: Oprindeligt design og layout for hovedvinduet

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter
da: Tidlig betatester og fejljæger

[ctx: AboutData|]
en: Linewrap for input line
da: Linjeombrydning af inputlinje

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements and cleanups
da: Ydelsesforbedringer og oprydninger

[ctx: AboutData|]
en: /print command
da: /print-kommando

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements
da: Ydelsesforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Hindi and Marathi translations
da: Hindi og marathi oversættelser

[ctx: AboutData|]
en: Windows build support, automated OSX builds in Travis, various improvements
da: Windowsbyggeunderstøttelse, automatiseret OSX-bygninger i Travis, diverse forbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Emacs keybindings
da: Emacs-genvejstaster

[ctx: AboutData|]
en: Highlight configuration improvements
da: Fremhæv konfigurationsforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Debian/Kubuntu packager, (packaging/build system) bughunter
da: Debian/Kubuntu-pakning, (paknings-/byggesystem), fejljæger

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes, German translation
da: Fejlrettelser, tysk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Audio backend improvements
da: Forbedringer af lydmotor

[ctx: AboutData|]
en: Chinese translation
da: Kinesisk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Dutch translation
da: Hollandsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Korean translation
da: Koreansk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Alias improvements
da: Aliasforbedringer

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation, documentation
da: Norsk oversættelse, dokumentation

[ctx: AboutData|]
en: Former Windows builder
da: Tidligere Windowsbygger

[ctx: AboutData|]
en: Fixes, Debian packaging
da: Rettelser, Debianpakning

[ctx: AboutData|]
en: Fixes and feedback
da: Rettelser og feedback

[ctx: AboutData|]
en: Network detection improvements
da: Forbedringer af netværksregistreringer

[ctx: AboutData|]
en: Ukrainian translation
da: Ukrainsk oversættelse

[ctx: AboutData|]
en: Portuguese translation
da: Portugisisk oversættelse

[ctx: AboutDlg|]
en: About Quassel
da: Om Quassel

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
da: &Om

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
da: &Udviklere

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
da: &Bidragsydere

[ctx: AboutDlg|]
en: &Thanks To
da: &Tak til

[ctx: AboutDlg|]
en: Unknown date
da: Ukendt dato

[ctx: AboutDlg|]
en: <b>Version:</b> %1<br><b>Version date:</b> %2<br><b>Protocol version:</b> %3
da: <b>Version:</b> %1<br><b>Versionsdato:</b> %2<br><b>Protokolversion:</b> %3

[ctx: AboutDlg|]
en: <b>A modern, distributed IRC Client</b><br><br>&copy;%1 by the Quassel Project<br><a href="https://quassel-irc.org">https://quassel-irc.org</a><br><a href="irc://irc.freenode.net/quassel">#quassel</a> on <a href="https://www.freenode.net">Freenode</a><br><br>Quassel IRC is dual-licensed under <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt">GPLv2</a> and <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt">GPLv3</a>.<br><a href="https://api.kde.org/frameworks/breeze-icons/html">Breeze icon theme</a> &copy; Uri Herrera and others, licensed under the <a href="https://github.com/KDE/breeze-icons/blob/21ffd9b/COPYING-ICONS">LGPLv3</a>.<br><a href="https://api.kde.org/frameworks/oxygen-icons5/html">Oxygen icon theme</a> &copy; Nuno Pinheiro and others, licensed under the <a href="https://github.com/KDE/oxygen-icons/blob/master/COPYING">LGPLv3</a>.<br><br>Please use <a href="https://bugs.quassel-irc.org">https://bugs.quassel-irc.org</a> to report bugs.
da: <b>En moderne, distribuerede IRC-klient</b><br><br> &copy;%1  af Quasselprojektet<br><a href="https://quassel-irc.org">http://quassel-irc.org</a><br><a href="irc://irc.freenode.net/quassel"> #quassel</a> på <a href="https://www.freenode.net">Freenode</a><br><br>Quassel IRC har en dobbelt licens <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt">GPLv2</a> og <a href="https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt">GPLv3</a>. <br><a href="https://api.kde.org/frameworks/breeze-icons/html">Breeze - ikontema</a> &copy; Uri Herrera andre, udgivet under <a href="https://github.com/KDE/breeze-icons/blob/21ffd9b/COPYING-ICONS">LGPLv3</a>.<br><a href="https://api.kde.org/frameworks/oxygen-icons5/html">Oxygen - ikontema</a>  og &copy; Nuno Pinheiro, udgivet under <a href="https://github.com/KDE/oxygen-icons/blob/master/COPYING">GPLv3</a>.<br><br>Venligst Brug <a href="https://bugs.quassel-irc.org">http://bugs.quassel-irc.org</a> til at rapportere fejl.

[ctx: AboutDlg|]
en: Quassel IRC is mainly developed by:
da: Quassel IRC er hovedsagligt udviklet af:

[ctx: AboutDlg|]
en: We would like to thank the following contributors (in alphabetical order) and everybody we forgot to mention here:
da: Vi vil gerne takke de følgende bidragsydere (i alfabetisk rækkefølge) og alle dem vi har glemt at nævne her:

[ctx: AboutDlg|]
en: ...and anybody else finding and reporting bugs, giving feedback, helping others and being part of the community!
da: ... og enhver anden, der finder og rapporterer fejl, giver feedback, hjælper andre og deltager i fællesskabet!

[ctx: AboutDlg|]
en: Special thanks goes to:
da: Speciel tak går til:

[ctx: AboutDlg|]
en: for the original Quassel logo - The All-Seeing Eye
da: for det originale Quassellogo - Det Altseende Øje

[ctx: AboutDlg|]
en: for the Oxygen Quassel logo
da: for Oxygen Quassel-logoet

[ctx: AboutDlg|]
en: for the amazing Breeze and Oxygen icon themes
da: for de imponerende Breeze og Oxygenikontemaer

[ctx: AboutDlg|]
en: for creating an awesome framework, and for sponsoring development with Greenphones, N810s, N950s and more
da: for oprettelse af en imponerende ramme og for at sponsorere udvikling med Greenphones, N810'er, N950'er med mere

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Installed database schema (version %1) is not up to date. Upgrading to version %2...  This may take a while for major upgrades.
da: Det installerede databaseskema (version %1) er ikke nyeste version. Opgraderer til version %2 ... Dette kan tage et stykke tid for væsentlige opgraderinger.

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Upgrade failed...
da: Opgradering mislykkedes ...

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Installed database schema successfully upgraded to version %1.
da: Installeret databaseskema opgraderet til version %1.

[ctx: AliasesModel|]
en: <b>The shortcut for the alias</b><br />It can be used as a regular slash command.<br /><br /><b>Example:</b> "foo" can be used per /foo
da: <b>Genvej til alias</b><br />Det kan bruges som en almindelig skråstregkommando.<br /><br /><b>Eksempel:</b> »foo« kan bruges pr. /foo

[ctx: AliasesModel|]
en: The string the shortcut will be expanded to
da: Strengen genvejen vil blive udvidet til

[ctx: AliasesModel|]
en: Special variables
da: Specielle variabler

[ctx: AliasesModel|]
en: Parameter variables
da: Parametervariabler

[ctx: AliasesModel|]
en: General variables
da: Generelle variabler

[ctx: AliasesModel|]
en: the whole string
da: hele strengen

[ctx: AliasesModel|]
en: your current nickname
da: dit nuværende navn

[ctx: AliasesModel|]
en: the name of the selected channel
da: navn på den valgte kanal

[ctx: AliasesModel|]
en: Multiple commands can be separated with semicolons
da: Flere kommandoer kan adskilles med semikolonner

[ctx: AliasesModel|]
en: Example:
da: Eksempel:

[ctx: AliasesModel|]
en: Expansion
da: Udvidelse

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: New
da: Ny

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
da: Aliasser

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
da: Sprog:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set the application language. Requires restart!
da: Vælg sprog. Genstart nødvendig.

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <Untranslated>
da: <Ikke oversat>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <System Default>
da: <Systemets standard>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Widget style:
da: Kontrolstil:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set application style
da: Angiv programstil

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Fallback icon theme:
da: Reservetema for ikoner:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Use custom stylesheet
da: Vælg brugerdefineret stylesheet

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Show system tray icon
da: Vis bakkeikon i systemet

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Hide to tray on close button
da: Skjul til bakke når luk-knappen bruges

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Message Redirection
da: Besked omdirigering

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: User Notices:
da: Brugerbekendtgørelser:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
da: Tjenestebekendtgørelser:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Default Target
da: Standardmål

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Status Window
da: Statusvindue

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Current Chat
da: Nuværende samtale

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
da: Fejl:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Please choose a stylesheet file
da: Vælg en stilarkfil

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
da: Væk-log

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Network Name
da: Vis netværksnavn

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Buffer Name
da: Vis buffernavn

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Number of messages to be requested from the core when using scrolling up in the buffer view.
da: Antal af beskeder der bliver hentet fra værten, når der rulles op i buffervisningen.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Dynamic backlog amount:
da: Dynamisk bagkatalogmængde:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog request method:
da: Bagkatalogforespørgselsmetode:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Fixed amount per chat
da: Fast mængde per samtale

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
da: Ulæste meddelelser per samtale

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
da: Globalt ulæste beskeder

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: The simplest requester. It fetches a fixed amount of lines for each chat window from the backlog.
da: Den enkleste anmoderen. Den henter et fast beløb på linjerne for hvert chatvinduet fra puklen.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Initial backlog amount:
da: Indledende bagkatalogmængde:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches unread messages for each chat window individually. The amount of lines can be limited per chat.
    
    You can also choose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
da: Denne anmoder henter ulæste meddelelser for hvert samtalevindue individuelt. Mængden af linjer kan begrænses per samtale.
    
    Du kan også vælge at hente yderligere ældre samtalelinjer for at give en bedre sammenhæng.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched per buffer.
da: Det maksimale antal meddelelser der skal hentes per buffer.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
da: Begrænsning:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Amount of messages to be fetched in addition to the unread messages. The Limit does not apply here.
da: Mængden af meddelelser der hentes ud over de ulæste meddelelser. Grænsen gælder ikke her.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
da: Yderligere beskeder:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches all messages newer than the oldest unread message for all chats.
    
    Note: This requester is not recommended if you use hidden chat windows or have inactive chats (i.e.: no stale queries or channels).
    It is useful to limit the total amount of the backlog and is probably the fastest.
    
    You can also chose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
da: Denne anmoder henter alle meddelelser, der er nyere end den ældste ulæste besked for alle samtaler.
    
    Bemærk: Denne anmoder anbefales ikke hvis du bruger skjulte samtalevinduer eller har inaktive samtaler (dvs.: ingen hængende forespørgsler eller kanaler).
    Det er nyttigt at begrænse den samlede mængde af bagkatalog og er formentlig det hurtigste.
    
    Du kan også vælge at hente yderligere ældre samtalelinjer for at give en bedre sammenhæng.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched over all buffers.
da: Det maksimale antal meddelelser der hentes over alle buffere.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
da: Hentning af bagkatalog

[ctx: BufferView|]
en: Merge buffers permanently?
da: Flette buffere permanent?

[ctx: BufferView|]
en: Do you want to merge the buffer "%1" permanently into buffer "%2"?
     This cannot be reversed!
da: Vil du flette buffer "%1" permanent i buffer "%2"?
     Dette kan ikke fortrydes!

[ctx: BufferViewDock|]
en: Search...
da: Søg ...

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Please enter a name for the chat list:
da: Indtast et nyt navn for snakkelisten:

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
da: Tilføj chatliste

[ctx: BufferViewFilter|]
en: Show / Hide Chats
da: Vis kanaler

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Re&name...
da: &Omdøb ...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: &Add...
da: &Tilføj...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: De&lete
da: &Slet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Chat List Settings
da: Default away-indstillinger

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
da: Netværk:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
da: Alle

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: This option is not available when all Networks are visible.
    In this mode no separate status buffer is displayed.
da: Denne valgmulighed er ikke mulig når alle netværk er synlige.
    Med denne indstilling er der ingen status buffer vist.

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show status window
da: Vis s&tatuslinje

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
da: Vis kanaler

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
da: Vis forespørgsler

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive chats
da: Skjul hændelser

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive networks
da: Skjul inaktive netværk

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Add new chats automatically
da: Tilføj nye diagrammer automatisk

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Sort alphabetically
da: Sorter alfabetisk

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show search
da: Vis søgning

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Minimum Activity:
da: Mindste aktivitet:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: No Activity
da: Ingen aktivitet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Other Activity
da: Anden aktivitet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
da: Ny besked

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Highlight
da: Markering

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
da: Brugerdefinerede fremhævninger

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Delete Chat List?
da: Slet identitet?

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the chat list "%1"?
da: Vil du virkeligt slette snakkelisten »%1«?

[ctx: BufferViewWidget|]
en: BufferView
da: Buffer visning

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
da: Faktisk størrelse

[ctx: BufferWidget|]
en: Set Marker Line
da: Sæt markeringslinje

[ctx: BufferWidget|]
en: Go to Marker Line
da: Gå til markeringslinje

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Channel %1
da: Kanal %1

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
da: Brugere

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Mode
da: Tilstand

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Topic
da: Emne

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
da: Kanalliste

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Search Pattern:
da: Søge streng:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Toggle between simple and advanced mode.
    Advanced mode allows one to pass search strings to the IRC Server.
da: Skift mellem simpel og advanceret tilstand.
    Avanceret tilstand gør det muligt at sende søge strenge til IRC-serveren.

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
da: Vis kanaler

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
da: Fejl opstod:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER EVIL CATASTROPHIC ERROR!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER OND KATASTROFAL FEJL!!!!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Operation Mode:
da: Operationstilstand:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Operation modes:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; text-decoration: underline;">Opt-In:</span> <span style=" font-weight:400;">Only buffers on the right side are shown in chatmonitor</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Opt-Out:</span> Buffers on the right side will be ignored in chatmonitor</p></body></html>
da: <!DOCTYPE html-OFFENTLIGE "-//W3C//DTD HTML 4.0 / / EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd" > <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /> <style type="text/css"> p, li {white-space: pre wrap;}</style></head><body style="font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"> <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;-qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> <span style="font-weight:600;"> driftstilstande:</span></p> <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;-qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"> <span style="font-weight:400; text-decoration: underline;"> Opt-In:</span> <span style="font-weight:400;"> kun buffere på højre side er vist i chatmonitor</span></p> <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;-qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> <span style="text-decoration: underline;"> Opt-Out:</span> buffere på højre side vil blive ignoreret i chatmonitor</p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
da: Tilgængelig:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the left
da: Flyt valgte buffere til venstre

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the right
da: Fly valgte buffere til højre

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
da: Vis:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show highlights in chatmonitor even if the originating buffer is ignored
da: Vis højdepunkter i chatmonitor, selv om den oprindelige buffer ignoreres

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Always show highlighted messages
da: Vis altid fremhævet meddelelser

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
da: Vis egne beskeder

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Display messages from backlog on reconnect
da: Vis beskeder fra bagkatalog ved tilslutning

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show messages from backlog
da: Vis meddelelser fra bagkatalog

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Details...
da: Detaljer ...

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Include read messages from backlog on reconnect
da: Inkludér læste beskeder fra bagkatalog ved tilslutning

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Include read messages
da: Omfatte læste beskeder

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Chat Monitor
da: Vis chat monitor

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Opt In
da: Opt-In

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Opt Out
da: Fravalg

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
da: Ignorer:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
da: Hentning af bagkatalog

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
da: Vis egne beskeder

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Network Name
da: Vis netværksnavn

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Buffer Name
da: Vis buffernavn

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
da: Konfigurer...

[ctx: ChatScene|]
en: Copy Selection
da: Kopiér valgte

[ctx: ChatScene|]
en: Search '%1'
da: Søg på '%1'

[ctx: ChatScene|]
en: Reset Column Widths
da: Nulstille kolonnebredder

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Show colored text in the chat window
da: Vis farvet tekst i chatvinduet

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Allow colored text (mIRC color codes)
da: Tillad farvet tekst (mIRC-farvekoder)

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
da: Brugerdefinerede fremhævninger

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
da: Handlinger:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
da: Tidsstempel:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
da: Kanalmeddelelse:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight foreground:
da: Markering:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
da: Send beskeder i:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
da: Fremhæv baggrund:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
da: Serverbesked:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Marker line:
da: Markeringslinje:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
da: Fejlbesked:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
da: Baggrund:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Use Sender Coloring
da: Brug afsender farve

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
da: Egne beskeder:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: Form
da: Formular

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
da: versal følsom

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search nick
da: søg efter kaldenavn

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
da: søg i besked

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: ignore joins, parts, etc.
da: ignorér deltager, forlader, osv.

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en:  hh:mm:ss
da:  tt:mm:ss

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Custom chat window font:
da: Brugerdefinerede chatvinduet skrifttype:

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show a website preview window when hovering the mouse over a web address
da: Vis webstedseksempel når musen holdes over en webadresse

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show previews of webpages on URL hover
da: Vis previews af websider på URL hover

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when selecting another channel
da: Angive linjen markør til bunden af den aktuelle chatvindue, når du vælger en anden kanal

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when switching chats
da: Indstille markør linje automatisk, når du skifter chats

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when Quassel loses focus.
da: Angive linjen markør til bunden af den aktuelle chatvindue, når Quassel mister fokus.

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when Quassel loses focus
da: Indstille markør linje automatisk, når Quassel mister fokus

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: <html><head/><body><p>The URL to open with the selected text as the parameter. Place <span style=" font-weight:600;">%s</span> where selected text should go.</p><p>Eg:</p><p>https://www.google.com/search?q=<span style=" font-weight:600;">%s<br/></span>https://duckduckgo.com/?q=<span style=" font-weight:600;">%s</span></p></body></html>
da: <html><head/> <body><p>Den URL til at åbne med den markerede tekst som parameter. Placer <span style="font-weight:600;"> %s</span> hvor markerede tekst bør gå.</p><p>Fx:</p><p>https://www.google.com/search?q= <span style="font-weight:600;"> %s <br/></span> https://duckduckgo.com/?q= <span style="font-weight:600;"> %s</span></p></body></html>

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
da: Chatvisning

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: You need at least version 0.6 of Quassel Core to use this feature
da: Du skal bruge mindst version 0.6 af Quassel Core for at bruge denne funktion

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Your Quassel core does not support this feature
da: Din Quassel-kerne understøtter ikke denne funktion

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: No modes
da: Ingen tilstande

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Highest mode
da: Højeste tilstand

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: All modes
da: Alle tilstande

[ctx: Client|]
en: Identity already exists in client!
da: Identiteten findes allerede i klienten!

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
da: Forbinder til %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Looking up %1...
da: Forbinder til %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
da: Forbundet til %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnecting from %1...
da: Forbinder til %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
da: Af&bryd fra server

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Reconnecting in compatibility mode...
da: Forbindelsen i kompatibilitetstilstand...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: <b>Incompatible Quassel Core!</b><br>None of the protocols this client speaks are supported by the core you are trying to connect to.
da: <b>Inkompatibel Quassel Core!</b><br>Ingen af protokollerne denne klient taler understøttes af kernen du forsøger at oprette forbindelse til.

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Core speaks none of the protocols we support
da: Core taler ingen af protokollerne vi støtter

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: <b>The Quassel Core you are trying to connect to is too old!</b><br>We need at least protocol v%1, but the core speaks v%2 only.
da: <b>The Quassel kernen du forsøger at oprette forbindelse til er for gammel!</b><br>Vi har brug for mindst protokol v %1, men kernen taler v %2 kun.

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Incompatible protocol version, connection to core refused
da: Uforenelige protokolversion, forbindelse til core nægtede

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Synchronizing to core...
da: F&orbind til server...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: The core refused connection from this client
da: Kernen afviste forbindelsen fra denne klient

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Core does not support the following features: %1
da: Kernen understøtter ikke de følgende funktioner: %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Core supports unknown features: %1
da: Kernen understøtter ukendte funktioner: %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
da: Logger på...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Login canceled
da: Login annulleret

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection cancelled
da: Ikke-krypteret forbindelse aflyst

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection canceled
da: Ikke-krypteret forbindelse annulleret

[ctx: ClientBacklogManager|]
en: Processed %1 messages in %2 seconds.
da: Behandlede %1 beskeder på %2 sekunder.

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
da: Alle Chats

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /JOIN expects a channel
da: /JOIN forventer en kanal

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /QUERY expects at least a nick
da: /QUERY forventer mindst en nick

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Configure the IRC Connection
da: Konfigurer IRC-forbindelsen

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Ping Timeout Detection
da: Aktivere Ping Timeout påvisning

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
da: Pinginterval:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
da:  sekunder

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
da: Afbryd forbindelsen efter

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: missed pings
da: mistede pings

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: This enables periodic polling of user information using /WHO. This is mostly interesting for tracking users' away status.
da: Dette gør det muligt for periodiske polling af brugeroplysninger ved hjælp af /WHO. Dette er mest interessante til at spore brugernes lager status.

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Automatic User Information Lookup (/WHO)
da: Aktiverer automatisk brugeren Information opslag (/WHO)

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
da: Opdateringsinterval:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ignore channels with more than:
da: Ignorere kanaler med mere end:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
da:  brugere

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Minimum delay between requests:
da: Minimal forsinkelse mellem anmodninger:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable standard-compliant CTCP behavior
da: Aktiver standard-kompilent CTCP-opførsel

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
da: Kopiér link

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
da: Forbind

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
da: Af&bryd fra server

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join
da: Deltag

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Part
da: Forlad

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Delete Chat(s)...
da: Slet chat(s)...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Go to Chat
da: Gå til chat

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins/Parts/Quits
da: Deltager/forlader/afslutter

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins
da: Deltager

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Parts
da: Forlader

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
da: Afslutter

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Nick Changes
da: Ændringer af kaldenavn

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
da: Navn-skift

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
da: Navn-skift

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
da: Navn-skift

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Set as Default...
da: Sæt som standard...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Use Defaults...
da: Brug standarder...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
da: Deltag i kanal...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
da: Forespørgsel

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
da: Forespørgsel

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Time
da: Tid

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Client info
da: Klientinfo

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Operator Status
da: Give operatøren Status

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Operator Status
da: Tag driftslederen Status

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Half-Operator Status
da: Giv halvoperatørstatus

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Half-Operator Status
da: Tag halvoperatørstatus

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Voice
da: Giv stemmestatus

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Voice
da: Fratag stemmestatus

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
da: Join kanal

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
da: Join kanal

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
da: Kick årsag:

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Temporarily
da: Skjul chat(te) midlertidigt

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Permanently
da: Skjul chat(te) permanent

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
da: Vis kanalliste

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Configure
da: Konfigurer

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Ignore List
da: Vis ignoreringsliste

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Events
da: Skjul hændelser

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
da: Handlinger

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ignore
da: Ignorer

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Add Ignore Rule
da: Tilføj ignoreringsregel

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Existing Rules
da: Eksisterende regler

[ctx: Core|]
en: Cannot configure from environment: %1
da: Kan ikke konfigurere fra miljø: %1

[ctx: Core|]
en: Cannot configure from environment!
da: Kan ikke konfigurere fra miljø!

[ctx: Core|]
en: Cannot restore a state for an unconfigured core!
da: Kan ikke gendanne en tilstand for en kerne uden konfiguration!

[ctx: Core|]
en: Calling restoreState() even though active sessions exist!
da: Kalder restoreState() selvom der findes aktive sessioner!

[ctx: Core|]
en: Core is already configured! Not configuring again...
da: Kerne er allerede konfigureret! Konfigurerer ikke igen...

[ctx: Core|]
en: Admin user or password not set.
da: Administratorbruger eller -password ikke angivet.

[ctx: Core|]
en: Could not setup storage!
da: Kunne ikke opsætte lager!

[ctx: Core|]
en: Could not setup authenticator!
da: Kunne ikke opsætte godkender!

[ctx: Core|]
en: Creating admin user...
da: Opretter administratorbruger...

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1
da: Ugyldig lytteadresse %1

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv6 %1 port %2 using protocol version %3
da: Lytter efter GUI-klienter på IPv6 %1 port %2 ved brug af protokolversion %3

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
da: Kunne ikke åbne IPv6-grænseflade %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv4 %1 port %2 using protocol version %3
da: Lytter efter GUI-klienter på IPv4 %1 port %2 ved brug af protokolversion %3

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
da: Kunne ikke åben IPv4-grænseflade %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
da: Ugyldig lytteadresse %1, ukendt netværksprotokol

[ctx: Core|]
en: Could not open any network interfaces to listen on!
da: Kunne ikke åbne netværksgrænseflader at lytte til!

[ctx: Core|]
en: Client connected from
da: Af&bryd fra server

[ctx: Core|]
en: Closing server for basic setup.
da: Lukker server for grundlæggende opsætning.

[ctx: Core|]
en: Non-authed client disconnected:
da: Ikke-autentificeret klient afbrudt:

[ctx: CoreAccount|]
en: Internal Core
da: Intern kerne

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Edit Core Account
da: Rediger konto

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
da: Konto-detaljer

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
da: Konto navn:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Local Core
da: Lokal kerne

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Hostname:
da: Værtsnavn:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: localhost
da: lokal

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
da: Bruger:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Password:
da: Proxy password:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
da: Husk

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Type:
da: Proxy vært:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Add Core Account
da: Tilføj konto

[ctx: CoreAccountModel|]
en: Internal Core
da: Intern kerne

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to Quassel Core
da: Forbind til Quassel server

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Core Accounts
da: Tilføj konto

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
da: Rediger...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Automatically connect on startup
da: Forbind igen automatisk

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to last account used
da: Forbind til Quassel server

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Always connect to
da: Forbind altid til

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Remote Cores
da: Eksterne kerner

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client
da: Klient

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: too old, rejecting.
da: for gammel, afviser.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Your Quassel Client is too old!</b><br>This core needs at least client/core protocol version %1 (got: %2).<br>Please consider upgrading your client.
da: <b>Din Quassel-klient er for gammel!</b><br>Denne kerne behøver mindst klient-/kerne-protokolversion %1 (fik: %2).<br>Overvej venligst at opgradere din klient.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: did not send a registration message before trying to login, rejecting.
da: sendte ikke registreringsmeddelelsen inden forsøg på at logge ind, afviser.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Client not initialized!</b><br>You need to send a registration message before trying to login.
da: <b>Klient er ikke initialiseret!</b><br>Du skal sende en registreringsbesked før du prøver at logge ind.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: SSL required but non-SSL connection attempt from %1
da: SSL krævet men ikke-SSL-forbindelsesforsøg fra %1

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>SSL is required!</b><br>You need to use SSL in order to connect to this core.
da: <b>SSL kræves!</b><br>Du skal bruge SSL for at kunne forbinde til denne kerne.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Invalid login attempt from %1 as "%2"
da: Ugyldigt logindforsøg fra %1 som »%2«

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Invalid username or password!</b><br>The username/password combination you supplied could not be found in the database.
da: <b>Ugyldigt brugernavn eller adgangskode!</b><br>Brugernavn/adgangskode-kombinationen du indtastede kunne ikke findes i databasen.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client %1 initialized and authenticated successfully as "%2" (UserId: %3).
da: Klient %1 initialiseret og autoiseret som "%2" (brugerid: %3).

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Starting encryption for Client:
da: Starter kryptering for klient:

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core Configuration Wizard
da: Server opsætnings guide

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Your core has been successfully configured. Logging you in...
da: Din server blev konfigureret med succes. Logger på...

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core configuration failed:<br><b>%1</b><br>Press <em>Next</em> to start over.
da: Server-opsætning fejlede:<br><b>%1</b><br>Tryk <em>næste</em> for at starte forfra.

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
da: Brugernavn:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Password:
da: Proxy password:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Repeat password:
da: Gentag adgangskode:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
da: Husk adgangskode

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: <b>Note:</b> Adding more users and changing your username/password is not possible via Quassel's client interface yet.
    If you need to do these things, please run "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>".
da: <b>Bemærk:</b> Det er endnu ikke muligt at tilføje flere brugere og skifte dit brugernavn/adgangskode via Quassel-klientens brugerflade.
    Kør venglist "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>" hvis du har brug for at gøre disse ting.

[ctx: CoreConfigWizardAuthenticationSelectionPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConfigWizardAuthenticationSelectionPage|]
en: Authentication Backend:
da: Godkendelsesmotor:

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: This wizard will guide you through the setup of your Quassel Core.
da: Denne guide vil hjælpe dig med at opsætte Quassel server.

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: Create Admin User
da: Opret administratorbruger

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: First, we will create a user on the core. This first user will have administrator privileges.
da: Først opretter vi en bruger på kernen. Den første bruger har administratorrettigheder.

[ctx: CoreConfigWizardPages::AuthenticationSelectionPage|]
en: Authentication Settings
da: Godkendelsesindstillinger

[ctx: CoreConfigWizardPages::IntroPage|]
en: Introduction
da: Introduktion

[ctx: CoreConfigWizardPages::StorageSelectionPage|]
en: Select Storage Backend
da: Vælg lagermotor

[ctx: CoreConfigWizardPages::StorageSelectionPage|]
en: Storage Settings
da: Lagerindstillinger

[ctx: CoreConfigWizardPages::SyncPage|]
en: Storing Your Settings
da: Gemmer dine indstillinger

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Storage Backend:
da: Lagermotor:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Your Choices
da: Dine valg

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
da: Bruger:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Storage Backend:
da: Lagermotor:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Authentication Backend:
da: Godkendelsesmotor:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Please wait while your settings are being transmitted to the core...
da: Vent venligst mens dine indstillinger overføres til serveren...

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Authentication Required
da: Godkendelse krævet

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your account data:
da: Indtast et netværksnavn:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Password:
da: Proxy password:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
da: Brugernavn:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
da: Husk adgangskode

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your credentials for %1:
da: Indtast dine akkreditiver for %1:

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
da: Forbind til kerne

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
da: Netværk

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
da: Af&bryd fra server

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
da: Afbryd fra kerne.

[ctx: CoreConnection|]
en: Initializing...
da: Initialiserer ...

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving session state
da: Modtager sessionstilstand

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
da: Forbinder til %1...

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving network states
da: Modtager netværkstilstande

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
da: Forbundet til %1

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Network Status Detection
da: Netværks detaljer

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Rely on Qt's network configuration manager to detect if we're online
da: Brug Qt's netværkskonfigurationshåndtering til at registrerer om vi er online

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Actively ping the remote core and disconnect if we didn't get a reply after a certain time
da: Ping fjern-kernen aktivt og afbryd forbindelsen hvis vi ikke får et svar efter en bestemt tid

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Ping timeout after
da: Ping tidsudløb efter

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
da:  sekunder

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Only disconnect if the network socket gets closed by the operating system. This may take a long time after actually losing connectivity
da: Afbryd kun forbindelsen hvis netværkssoklen blev lukket af styresystemet. Det kan tage lang tid efter forbindelsen faktisk mistes

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Never time out actively
da: Foretag aldrig timeout aktivt

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatically reconnect on network failures
da: Forbind igen automatisk ved netværksfejl

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Retry every
da: Prøv hver

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Interval between consecutive connection attempts
da: Interval mellem fortløbende forbindelsesforsøg

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Remote Cores
da: Eksterne kerner

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
da: Forbindelse

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
da: Beskeder

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is encrypted with SSL.
da: Forbindelsen til din kerne er krypteret med SSL.

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is not encrypted.
da: Forbindelsen til din kerne er ikke krypteret.

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Details...
da: Detaljer ...

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Rules
da: Marker regler

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
da: Fremhæv kaldenavne

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
da: Versal følsom

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
da: Brugerdefinerede fremhævninger

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Rule
da: Regel

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: CS
da: VF

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Sender
da: Afsender

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
da: Kanal

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Ignore Rules
da: Marker ignorer regler

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Never Highlight For
da: Nyere markering for

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlights
da: Markeringer

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Current Nick
da: Nuværende navn

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
da: Ingen

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
da: fremhævningsregel

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
da: Server opsætnings guide

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Uptime:
da: Oppetid:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Details...
da: Detaljer ...

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Close
da: Luk

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Unknown date
da: Ukendt dato

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: %n Day(s) | %n Day(s)
da[0]: %n dag
da[1]: %n dage

[ctx: CoreInfoDlg|]
en:  %1:%2:%3 (since %4)
da:  %1:%2:%3 (siden %4)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connecting to %1:%2...
da: Forbinder til %1:%2 ...

[ctx: CoreNetwork|]
en: Disconnecting. (%1)
da: Afbryder. (%1)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Core Shutdown
da: Kernenedlukning

[ctx: CoreNetwork|]
en: Could not connect to %1 (%2)
da: Kunne ikke forbinde til %1 (%2)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connection failure: %1
da: Forbindelsesfejl: %1

[ctx: CoreSession|]
en: Client
da: Klient

[ctx: CoreSession|]
en: disconnected (UserId: %1).
da: frakoblet (brugerid: %1).

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Got invalid networkId from Core when trying to create network %1!
da: CoreSession::createNetwork(): Fik ugyldig netværksid fra kerne ved forsøg på at oprette netværket %1!

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Trying to create a network that already exists, updating instead!
da: CoreSession::createNetwork(): Prøver at oprette et netværk som allerede findes, opdaterer i stedet!

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: No free and valid nicks in nicklist found. use: /nick <othernick> to continue
da: Fandt ingen ledige eller gyldige kaldenavne i kaldenavnsliste. Brug: /nick <andet kaldenavn> for at fortsætte

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Unable to perform key exchange, missing qca-ossl plugin.
da: Kan ikke udføre nøgleudveksling, manglende qca-ossl-plugin.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Unable to parse the DH1080_INIT. Key exchange failed.
da: Kan ikke fortolke DH1080_INIT. Nøgleudveksling mislykkedes.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Your key is set and messages will be encrypted.
da: Din nøgle er angivet og beskeder vil blive krypteret.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Failed to parse DH1080_FINISH. Key exchange failed.
da: Kan ikke fortolke DH1080_FINISH. Nøgleudveksling mislykkedes.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Reverse DCC SEND not supported
da: Omvendt DCC SEND understøttes ikke

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: DCC %1 not supported
da: DCC %1 er ikke understøttet

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Unknown date
da: Ukendt dato

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Yes
da: Ja

[ctx: CoreTransfer|]
en: Socket closed while still transferring!
da: Sokkel lukket mens der blev overført!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC connection error: %1
da: DCC-forbindelsesfejl: %1

[ctx: CoreTransfer|]
en: Reverse DCC not supported yet!
da: Omvendt DCC er endnu ikke understøttet!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC Receive: Got more data than expected!
da: DCC Receive: Modtog flere data end forventet!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC Receive: Quassel Client disconnected during transfer!
da: DCC Receive: Quassel-klient afbrød forbindelsen under overførsel!

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: away
da: væk

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
da: sender CTCP-%1-forespørgsel til %2

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: QCA provider plugin not found. It is usually provided by the qca-ossl plugin.
da: Fejl: QCA-udbyder-plugin ikke fundet. Den leveres typisk af qca-ossl-pluginet.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /delkey <nick|channel> deletes the encryption key for nick or channel or just /delkey when in a channel or query.
da: [usage] /delkey <kaldenavn|kanal> sletter krypteringsnøglen for kaldenavnet eller kanalen eller blot /delkey når du er i en kanal eller forespørgsel.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: No key has been set for %1.
da: Intet emne er sat for %1.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been deleted.
da: Nøglen til %1 er blevet slettet.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /keyx [<nick>] Initiates a DH1080 key exchange with the target.
da: [usage] /keyx [<nick>] Initialisere en DH1080-nøgleudveksling med målet.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: It is only possible to exchange keys in a query buffer.
da: Det er kun muligt at udveksle nøgler i en forespørgselsbuffer.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Failed to initiate key exchange with %1.
da: Kunne ikke initialisere nøgleudveksling med %1.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Initiated key exchange with %1.
da: Indledte nøgleudveksling med %1.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Starting query with %1
da: Starter forespørgsel med %1

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been set.
da: Nøglen for %1 er blevet sat.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /showkey <nick|channel> shows the encryption key for nick or channel or just /showkey when in a channel or query.
da: [anvendelse] /showkey <kaldenavn|kanal> viser krypteringsnøglen for kaldenavn eller kanal, eller blot /showkey når du er i en kanal eller forespørgsel.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 is %2:%3
da: Nøglen for %1 er %2:%3

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create New Identity
da: Opret ny identitet

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
da: Identitetens navn:

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create blank identity
da: Opret tom identitet

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Duplicate:
da: Duplikér:

[ctx: DataStreamPeer|]
en: Invalid handshake message!
da: Ugyldig håndtryksmeddelelse!

[ctx: DataStreamPeer|]
en: Unknown protocol message of type %1
da: Ukendt protokolbesked af typen %1

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: DccSettingsPage|]
en:  seconds
da:  sekunder

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Debug BufferView Overlay
da: Fejlsøg buffervisningsoverlægning

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay View
da: Overlægningsvisning

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay Properties
da: Overlægningsegenskaber

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: BufferViews:
da: Buffervisninger:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
da: Alle netværk:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
da: Netværk:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Buffers:
da: Buffere:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Removed buffers:
da: Fjernede buffere:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Temp. removed buffers:
da: Midlertidigt fjernede buffere:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Allowed buffer types:
da: Tilladte buffertyper:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Minimum activity:
da: Mindste aktivitet:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Is initialized:
da: Er initialiseret:

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
da: Debug konsol

[ctx: DockManagerNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Mark dockmanager entry
da: Mærk dokhåndteringspost

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 invited you to channel %2
da: %1 inviterede dig til kanalen %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has changed topic for %2 to: "%3"
da: %1 har skiftet emne for %2 til: »%3«

[ctx: EventStringifier|]
en: Received non-RFC-compliant RPL_ISUPPORT: this can lead to unexpected behavior!
da: Modtog ikke-RFC-kompilent RPL_ISUPPORT: det kan føre til uventet opførsel!

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 is away: "%2"
da: %1 er ikke tilstede: »%2

[ctx: EventStringifier|]
en: You are no longer marked as being away
da: Du er ikke længere markeret som værende væk

[ctx: EventStringifier|]
en: You have been marked as being away
da: Du er blevet markeret som værende væk

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is %2 (%3)
da: [Whois] %1 er %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is online via %2 (%3)
da: [Whois] %1 er online via %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was online via %2 (%3)
da: [Whowas] %1 var online via %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was %2@%3 (%4)
da: [Whowas] %1 var %2@%3 (%4)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Who] End of /WHO list for %1
da: [Who] Slut på /WHO-liste for %1

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is logged in since %2
da: [Whois] %1 er ikke tilstede: »%2«

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is idling for %2 (since %3)
da: [Whois] %1 er inaktiv for %2 (siden %3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] End of /WHOIS list
da: [Whois] Slut på /WHOIS-liste

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is a user on channels: %2
da: [Whois] %1 er ikke tilstede: »%2«

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 has voice on channels: %2
da: [Whois] %1 har stemmestatus på kanaler: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is an operator on channels: %2
da: [Whois] %1 er ikke tilstede: »%2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 has %2 users. Topic is: "%3"
da: Kanalen %1 har %2 brugere. Emnet er: "%3"

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
da: Slut på kanalliste

[ctx: EventStringifier|]
en: Homepage for %1 is %2
da: Emne for %1 er »%2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 created on %2
da: Kanalen %1 blev oprettet %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is authed as %2
da: [Whois] %1 er autentificeret som %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was authed as %2
da: [Whois] %1 blev autentificeret som %2

[ctx: EventStringifier|]
en: No topic is set for %1.
da: Intet emne er sat for %1.

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic for %1 is "%2"
da: Emne for %1 er »%2

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic set by %1 on %2
da: Emne valg af %1 på %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has been invited to %2
da: %1 er blevet inviteret til %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Who] %1
da: [Whois] %1

[ctx: EventStringifier|]
en: End of /WHOWAS
da: Slut på /WHOWAS

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick %1 contains illegal characters
da: Kaldenavnet %1 indeholder forbudte tegn

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick already in use: %1
da: Kaldenavnet er allerede i brug: %1

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick/channel is temporarily unavailable: %1
da: Kaldenavn/kanal er midlertidig utilgængelig: %1

[ctx: EventStringifier|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
da: sender CTCP-%1-forespørgsel til %2

[ctx: EventStringifier|]
note: Optional "unknown" in "Received unknown CTCP-FOO request by bar"
en: unknown
da: ukendt

[ctx: EventStringifier|]
en: Received %1CTCP-%2 request by %3
da: Modtog %1CTCP-%2 anmodet af %3

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-%1 answer from %2: %3
da: Modtog CTCP-%1 svar fra %2: %3

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-PING answer from %1 with %2 milliseconds round trip time
da: Modtog CTCP-PING-svar fra %1 med %2 millisekunders rundturstid

[ctx: ExecWrapper|]
en: Invalid command string for /exec: %1
da: Invalid kommando streng for /exec: %1

[ctx: ExecWrapper|]
en: Name "%1" is invalid: ../ or ..\ are not allowed!
da: Navnet "%1" er ugyldigt: ../ eller ..\ er ikke tilladt!

[ctx: ExecWrapper|]
en: Could not find script "%1"
da: Kunne ikke finde skriptet »%1«

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" crashed with exit code %2.
da: Scriptet "%1" holdt op med at virke med afslutningskode %2.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" could not start.
da: Skriptet »%1« kunne ikke starte.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" caused error %2.
da: Skriptet »%1« lavede fejl %2.

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
da: Vælg...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Details...
da: Detaljer ...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
da: Brugerdefinerede fremhævninger

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight
da: Markering

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: CS
da: VF

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
da: Kanal

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
da: Fremhæv kaldenavne

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: All nicks from identity
da: Alle kaldenavne fra identiteten

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Current nick
da: Nuværende kaldenavn

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
da: Ingen

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
da: Versal følsom

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: this shouldn't be empty
da: denne skulle ikke være tom

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlights
da: Markeringer

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
da: fremhævningsregel

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1
da: Ugyldig lytteadresse %1

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
da: Kunne ikke åbne IPv6-grænseflade %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
da: Kunne ikke åben IPv4-grænseflade %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
da: Ugyldig lytteadresse %1, ukendt netværksprotokol

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
da: Fjern identitet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
da: Tilføj identitet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
da: Fjern identitet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
da: Identiteter

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
da: <b>Følgende problemer skal rettes inden dine ændringer kan anvendes:</b><ul>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>All identities need an identity name set</li>
da: <li>Alle identiteter skal have et sæt af nicks</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>Every identity needs at least one nickname defined</li>
da: <li>Alle identiteter skal have mindst et nick</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify a real name for every identity</li>
da: <li>Du skal angive et fuldt navn for alle identitet</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify an ident for every identity</li>
da: <li>Du skal angive en ident for alle identiteter</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: One or more identities are invalid
da: En eller flere identiteter er ugyldige

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
da: Slet identitet?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Do you really want to delete identity "%1"?
da: Vil du virkeligt slette identiteten »%1«?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Please enter a new name for the identity "%1"!
da: Indtast et nyt navn for identiteten »%1«!

[ctx: Identity|]
en: Quassel IRC User
da: Quassel IRC bruger

[ctx: Identity|]
en: <empty>
da: <tom>

[ctx: Identity|]
en: Gone fishing.
da: Ude at fiske.

[ctx: Identity|]
en: Not here. No, really. not here!
da: Ikke her. Seriøst, ikke her!

[ctx: Identity|]
en: All Quassel clients vanished from the face of the earth...
da: Alle Quassel-klienter forsvandt fra jordens overflade...

[ctx: Identity|]
en: Kindergarten is elsewhere!
da: Det er ikke en børnehave!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: General
da: Generelt

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
da: Fulde navn:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "Real Name" is shown in /whois.
da: Det fulde navn bliver vist i /whois.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
da: Kaldenavne

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Add Nickname
da: Rediger nick

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: &Add...
da: &Tilføj...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove Nickname
da: Fjern nick

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
da: Fjern identitet

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Re&name...
da: &Omdøb ...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move upwards in list
da: Flyt op i listen

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move downwards in list
da: Flyt ned i listen

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: A&way
da: &Away

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default Away Settings
da: Default away-indstillinger

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nick to be used when being away
da: Kaldenavn der skal bruges ved away

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default away reason
da: Default away-årsag

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
da: Væk:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Reason:
da: Part årsag:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away when all clients have detached from the core
da: Sæt away når alle klienter er frakoblet serveren

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Detach
da: Away ved frakobling

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Not implemented yet
da: Ikke implementeret endnu

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Idle
da: Away ved idle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away after
da: Sæt away efter

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: minutes of being idle
da: minutters inaktivitet

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "ident" is part of your hostmask and, together with your host, uniquely identifies you within the IRC network.
da: Ident er en del af dit hostmask, og udgør, sammen med dit hostname, din unikke identitetet på IRC-netværket.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
da: Beskeder

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Part Reason:
da: Part årsag:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Quit Reason:
da: Afslut årsag:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
da: Kick årsag:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: You need an SSL Capable Client to edit your Cores SSL Key and Certificate
da: Du skal have en klient som formår SSL for at redigere dine kerners SSL-nøgle og -certifikat

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Warning: you are not connected with a secured connection to the Quassel Core!
    Proceeding will cause an unencrypted transfer of your SSL Key and SSL Certificate!
da: Advarsel: du har ikke forbindelse med en sikret forbindelse til Quassel-kernen!
    Fortsættelse vil forårsage ukrypterede overførsel af din SSL-nøgle og SSL-certifikat!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Continue
da: Fortsæt

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
da: Brug SSL

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
da: Nøgletype:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Key loaded
da: Ingen nøgle indlæst

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
da: Indlæs

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Certificate
da: Brug SSL-certifikat

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Certificate loaded
da: Intet certifikat indlæst

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: CommonName:
da: Navn:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
da: dag

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Key
da: Indlæs en nøgle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Failed to read key
da: Kunne ikke læse nøgle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Failed to read the key file. It is either incompatible or invalid. Note that the key file must not have a passphrase.
da: Kunne ikke læse nøglefilen. Den er enten ikke kompatibel eller ugyldig. Bemærk at nøglefilen ikke må have en adgangskode.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Invalid key or no key loaded
da: Ugyldig nøgle eller ingen nøgle indlæst

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Certificate
da: Indlæs et certifikat

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
da: Opsæt identitet

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
da: Normal identitet

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Configure Ignore Rule
da: Konfigurer ignoreringsregel

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Strictness
da: Strikshed

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Dynamic
da: Dynamisk

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
da: Regeltype

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Sender
da: Afsender

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
da: Beskeder

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
da: Ignoreringsregel

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Regular expression
da: Regulært udtryk

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
da: Område

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Global
da: Globalt

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
da: Netværk

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
da: Kanal

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Enable / Disable:</b></p>
    <p>Only enabled rules are filtered.
    <br />
    For dynamic rules, disabling actually shows the filtered messages again.</p>
da: <p><b>Aktivér/deaktivér:</b></p>
    <p>Filtrerer kun aktiverede regler.
    <br />
    Deaktivering af dynamiske regler vises den filtreret meddelelse igen.</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule is enabled
da: Regel er aktiveret

[ctx: IgnoreListModel|]
en: <b>Enable / Disable:</b><br />Only enabled rules are filtered.<br />For dynamic rules, disabling actually shows the filtered messages again
da: <b>Aktivér/deaktivér:</b><br />Kun aktiverede regler filtreres.<br />Ved deaktivering af dynamiske regler vises den filtrerede meddelelse igen

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Sender
da: Efter afsender

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
da: Beskeder

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
da: Ignoreringsregel

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: New
da: Ny

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Delete
da: Slet

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
da: &Rediger

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
da: Ignoreringsliste

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Rule already exists
da: Identiteten findes allerede i klienten

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: There is already a rule
    "%1"
    Please choose another rule.
da: Der er allerede en regel
    »%1«
    Vælg venligst en anden regel.

[ctx: InputWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: InputWidget|]
en: White
da: Hvid

[ctx: InputWidget|]
en: Black
da: Sort

[ctx: InputWidget|]
en: Dark blue
da: Mørkeblå

[ctx: InputWidget|]
en: Dark green
da: Mørkegrøn

[ctx: InputWidget|]
en: Red
da: Rød

[ctx: InputWidget|]
en: Dark red
da: Mørkerød

[ctx: InputWidget|]
en: Dark magenta
da: Mørk magenta

[ctx: InputWidget|]
en: Yellow
da: Gul

[ctx: InputWidget|]
en: Green
da: Grøn

[ctx: InputWidget|]
en: Dark cyan
da: Mørk cyan

[ctx: InputWidget|]
en: Blue
da: Blå

[ctx: InputWidget|]
en: Dark gray
da: Mørkegrå

[ctx: InputWidget|]
en: Light gray
da: Lysegrå

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
da: Klar farve

[ctx: InputWidget|]
en: Focus Input Line
da: Fokuser input felt

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
da: Tilpasset skrifttype:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable per chat history
da: Aktiver per snak-historik

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show nick selector
da: Vis kaldenavnevælger

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show style buttons
da: Vis tray ikon

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables (limited) Emacs key bindings in the input field.
da: Aktiverer (begrænset) Emacs-genvejstaster i indtastningsfeltet.

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Emacs key bindings
da: Emacs' genvejstaster

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables line wrapping for input.
da: Aktiverer linjeombrydning af inddata.

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Line wrapping
da: Lineombrydning

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
da: Vis chat monitor

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
da: linjer

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable scrollbars
da: Aktiver rullebjælker

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Tab Completion
da: Færdiggørelses suffix:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Completion suffix:
da: Færdiggørelses suffix:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Add space after nick when completing mid-sentence
da: Tilføj mellemrum efter kaldenavn når der fuldføres midt i en sætning

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Input Widget
da: Input felt

[ctx: InternalPeer|]
en: internal connection
da: intern forbindelse

[ctx: IrcConnectionWizard|]
en: Save && Connect
da: Gem og forbind

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
da: Kanal

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
da: Brugere

[ctx: IrcListModel|]
en: Topic
da: Emne

[ctx: IrcUserItem|]
en: Realname
da: Rigtige navn

[ctx: IrcUserItem|]
en: Hostmask
da: Værtsmaske

[ctx: IrcUserItem|]
en: Operator
da: Operatør

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
da: Tilpasset skrifttype:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
da: Vis navneliste

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
da: Chatliste

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Display topic in tooltip
da: Vis emne i værktøjstip

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Mouse wheel changes selected chat
da: Musehjul skifter valgte chat

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
da: Brug egne farver

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
da: Inaktiv:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
da: Send beskeder i:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight:
da: Markering:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity:
da: Anden aktivitet:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
da: Farver for tilpasset kaldenavnsliste

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
da: Væk:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat & Nick Lists
da: Chat- og kaldenavnelister

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
da: Netværk

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
da: Inaktiv

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
da: søg i besked

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight
da: Markering

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity
da: Anden aktivitet

[ctx: KNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
da[0]: %n afventende fremhævning
da[1]: %n afventende fremhævninger

[ctx: KeySequenceButton|]
en: The key you just pressed is not supported by Qt.
da: Tasten som du trykkede på understøttes ikke af Qt.

[ctx: KeySequenceButton|]
en: Unsupported Key
da: Nøgle understøttes ikke

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
da: Klik på knappen, indtast så genvejen som du ville gøre det i programmet.
    Eksempel med Ctrl+a: hold Ctrl-tasten inde og tryk på a.

[ctx: KeySequenceWidget|Alt key]
en: Alt
da: Alle

[ctx: KeySequenceWidget|Shift key]
en: Shift
da: Skift

[ctx: KeySequenceWidget|What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
da: Input felt

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
da: Ingen

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Shortcut Conflict
da: Genvejskonflikt

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is already in use, and cannot be configured.
    Please choose another one.
da: Genvejen »%1« er allerede i brug, og kan ikke konfigureres.
    Vælg venligst en anden.

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is ambiguous with the shortcut for the following action:
da: Genvejen "%1" er tvetydig med genvejen af følgende handling:

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Do you want to reassign this shortcut to the selected action?
da: Vil du tilknytte genvejen til den valgte handling igen?

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Reassign
da: Tilknyt igen

[ctx: LegacyPeer|]
en: Invalid handshake message!
da: Ugyldig håndtryksmeddelelse!

[ctx: LegacyPeer|]
en: Unknown protocol message of type %1
da: Ukendt protokolbesked af typen %1

[ctx: MainPage|]
en: Connect to Core...
da: Forbind til kerne...

[ctx: MainWin|]
en: General
da: Generelt

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
da: &Forbind til kerne...

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
da: &Afbryd fra kerne

[ctx: MainWin|]
en: Change &Password...
da: Skfit &adgangskode...

[ctx: MainWin|]
en: Core &Info...
da: Server &information...

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
da: Konfigurer &netværk...

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
da: &Afslut

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
da: &Konfigurer Quassel...

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
da: Vis &søgelinje

[ctx: MainWin|]
en: Show Away Log
da: Vis væk-log

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
da: Vis &søgelinje

[ctx: MainWin|]
en: Show Status &Bar
da: Vis s&tatuslinje

[ctx: MainWin|]
en: &Lock Layout
da: &Lås layout

[ctx: MainWin|]
en: &Full Screen Mode
da: &Fuldskærmstilstand

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
da: Konfigurer &genveje...

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
da: &Konfigurer Quassel...

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
da: &Om Quassel

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
da: Om &Qt

[ctx: MainWin|]
en: Debug &NetworkModel
da: Fejlsøg &netværksmodel

[ctx: MainWin|]
en: Debug &BufferViewOverlay
da: Fejlsøg &buffervisningsoverlægning

[ctx: MainWin|]
en: Debug &MessageModel
da: Ny besked

[ctx: MainWin|]
en: Debug &HotList
da: Debug &hotliste

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
da: Debug konsol

[ctx: MainWin|]
en: Reload Stylesheet
da: Genindlæs typografi

[ctx: MainWin|]
en: Hide Current Buffer
da: Skjul nuværende buffer

[ctx: MainWin|]
en: Jump to hot chat
da: Hop til hotchat

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #0
da: Sæt hurtigadgang nr. 0

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #1
da: Sæt hurtigadgang nr. 1

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #2
da: Sæt hurtigadgang nr. 2

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #3
da: Sæt hurtigadgang nr. 3

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #4
da: Sæt hurtigadgang nr. 4

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #5
da: Sæt hurtigadgang nr. 5

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #6
da: Sæt hurtigadgang nr. 6

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #7
da: Sæt hurtigadgang nr. 7

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #8
da: Sæt hurtigadgang nr. 8

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #9
da: Sæt hurtigadgang nr. 9

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #0
da: Hurtigadgang nr. 0

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #1
da: Hurtigadgang nr. 1

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #2
da: Hurtigadgang nr. 2

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #3
da: Hurtigadgang nr. 3

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #4
da: Hurtigadgang nr. 4

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #5
da: Hurtigadgang nr. 5

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #6
da: Hurtigadgang nr. 6

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #7
da: Hurtigadgang nr. 7

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #8
da: Hurtigadgang nr. 8

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #9
da: Hurtigadgang nr. 9

[ctx: MainWin|]
en: Activate Next Chat List
da: Aktivér næste chatliste

[ctx: MainWin|]
en: Activate Previous Chat List
da: Aktivér forrige chatliste

[ctx: MainWin|]
en: Go to Next Chat
da: Gå til næste samtale

[ctx: MainWin|]
en: Go to Previous Chat
da: Gå til forrige samtale

[ctx: MainWin|]
en: &File
da: &Fil

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
da: &Netværk

[ctx: MainWin|]
en: &View
da: &Vis

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
da: &Chatlister

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
da: &Værktøjslinjer

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
da: &Indstillinger

[ctx: MainWin|]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: MainWin|]
en: Debug
da: Fejlsøg

[ctx: MainWin|]
en: Feature Not Supported
da: Funktionen er ikke understøttet

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your Quassel Core does not support this feature</b>
da: <b>Din Quasselkerne understøtter ikke denne funktion</b>

[ctx: MainWin|]
en: You need a Quassel Core v0.12.0 or newer in order to be able to remotely change your password.
da: Du skal bruge en Quassel-kerne v0.12.0 eller nyere for at kunne skifte din adgangskode fra et fjernsted.

[ctx: MainWin|]
en: Nicks
da: Kaldenavne

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
da: Vis kaldenavneliste

[ctx: MainWin|]
en: Chat Monitor
da: Vis chat monitor

[ctx: MainWin|]
en: Show Chat Monitor
da: Vis chat monitor

[ctx: MainWin|]
en: Inputline
da: Input felt

[ctx: MainWin|]
en: Show Input Line
da: Vis input felt

[ctx: MainWin|]
en: Topic
da: Emne

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
da: Vis emne felt

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
da: Forbundet til kerne.

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
da: Ikke forbundet til serveren.

[ctx: MainWin|]
en: Unencrypted Connection
da: Forbindelse uden kryptering

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your client does not support SSL encryption</b>
da: <b>Din klient understøtter ikke SSL-kryptering</b>

[ctx: MainWin|]
en: Sensitive data, like passwords, will be transmitted unencrypted to your Quassel core.
da: Sensitive data, såsom adgangskoder, vil blive sendt uden kryptering til din Quassel-kerne.

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your core does not support SSL encryption</b>
da: <b>Din kerne understøtter ikke SSL-kryptering</b>

[ctx: MainWin|]
en: Untrusted Security Certificate
da: Ubetroet sikkerhedscertifikat

[ctx: MainWin|]
en: <b>The SSL certificate provided by the core at %1 is untrusted for the following reasons:</b>
da: <b>SSL-certifikatet leveret af kernen ved %1 er ubetroet pga. følgende årsager:</b>

[ctx: MainWin|]
en: Continue
da: Fortsæt

[ctx: MainWin|]
en: Show Certificate
da: Vis certifikat

[ctx: MainWin|]
en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
da: Ønsker du at acceptere dette certifikat for altid uden at blive spurgt?

[ctx: MainWin|]
en: Current Session Only
da: Kun for nuværende session

[ctx: MainWin|]
en: Forever
da: For altid

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
da: Server opsætnings guide

[ctx: MessageModel|]
en: Requesting %1 messages from backlog for buffer %2:%3
da: Henter %1 beskeder fra bagkataloget til bufferen %2:%3

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1
da: Ugyldig lytteadresse %1

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
da: Kunne ikke åbne IPv6-grænseflade %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
da: Kunne ikke åben IPv4-grænseflade %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
da: Ugyldig lytteadresse %1, ukendt netværksprotokol

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Receiving Backlog
da: Modtager bagkatalog

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Do you really want to paste %n line(s)? | Do you really want to paste %n line(s)?
da[0]: Ønsker du virkelig at sende %n linje?
da[1]: Ønsker du virkelig at sende %n linjer?

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Paste Protection
da: Indsæt-beskyttelse

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
da: Netværk

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Use preset:
da: Brug forhåndsindstilling:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manually specify network settings
da: Ugyldige netværksindstillinger

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
da: Default away-indstillinger

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
da: Netværksnavn:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server address:
da: Serveradresse:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server password:
da: Serverens adgangskode:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Your Quassel core does not support this feature
da: Din Quassel-kerne understøtter ikke denne funktion

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Please enter a network name:
da: Indtast et netværksnavn:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
da: Netværk

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
da: Brugere

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
da: Snak

[ctx: NetworkModel|]
en: Topic
da: Emne

[ctx: NetworkModel|]
en: Nick Count
da: Brugere

[ctx: NetworkModelController|]
en: Do you want to delete the following buffer(s) permanently? | Do you want to delete the following buffer(s) permanently?
da[0]: Ønsker du at slette det følgende mellemlager permanent?
da[1]: Ønsker du at slette de følgende mellemlagre permanent?

[ctx: NetworkModelController|]
en: ...and <b>%1</b> more<br><br>
da: ... og <b>%1</b> mere<br><br>

[ctx: NetworkModelController|]
en: <b>Note:</b> This will delete all related data, including all backlog data, from the core's database and cannot be undone.
da: <b>Bemærk:</b> Dette vil slette alle relaterede data, inklusive alle bagkatalogdata, fra kernens database og det kan ikke fortrydes.

[ctx: NetworkModelController|]
en: <br>Active channel buffers cannot be deleted, please part the channel first.
da: <br>Aktive kanalbuffere kan ikke slettes. Forlad venligst først kanalen.

[ctx: NetworkModelController|]
en: Remove buffers permanently?
da: Fjern mellemlagre permanent?

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
da: Deltag i kanal

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
da: Netværk:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
da: Kanal:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Password:
da: Proxy password:

[ctx: NetworkPage|]
en: Setup Network Connection
da: Opsæt netværksforbindelse

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Re&name...
da: &Omdøb ...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Add...
da: &Tilføj...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: De&lete
da: &Slet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
da: Netværks detaljer

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
da: Identitet:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
da: Servere

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Manage servers for this network
da: Håndter servere fra dette netværk

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
da: &Rediger...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move upwards in list
da: Flyt op i listen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move downwards in list
da: Flyt ned i listen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
da: Kommandoer

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Configure automatic identification or misc. commands to be executed after connecting to a server
da: Konfigurer automatisk identifikation eller diverse kommandoer til kørsel efter forbindelse til en server

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands to execute on connect:
da: Kommandoer der skal eksekveres ved forbindelse:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify a list of IRC commands to be executed upon connect.
    Note that Quassel IRC automatically rejoins channels, so /join will rarely be needed here!
da: Angiv en liste over IRC-kommandoer som skal udføres når der oprettes forbindelse.
    Bemærk at Quassel IRC automatisk deltager i kanaler igen, så /join er sjældent nødvendigt her!

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
da: Forbindelse

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatically reconnect to the IRC network after connection failures
da: Forbind igen automatisk til IRC-netværket når forbindelsen mislykkedes

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatic Reconnect
da: Forbind igen automatisk

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Wait
da: Vent

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: between retries
da: mellem forsøg

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Number of retries:
da: Antal forsøg:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Rejoin all channels after reconnect
da: Deltag i alle kanaler igen når der forbindes igen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
da: Automatisk identificering

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use SASL Authentication
da: Brug SASL-godkendelse

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
da: Konto navn:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Password:
da: Proxy password:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> because the identity has an ssl certificate set, SASL EXTERNAL will be used.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Bemærk:</span> da identiteten har en ssl-certifikat sat, vil SASL EXTERNAL blive brugt.</p></body></html>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Details...
da: Detaljer ...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
da: Kodninger

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Control encodings for in- and outgoing messages
da: Kontroller kodninger for ind- og udgående beskeder

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
da: Brug tilpassede kodninger

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify which encoding your messages will be sent in.
    UTF-8 should be a sane choice for most networks.
da: Angiv hvilken kodning dine beskeder skal sendes i.
    UTF-8 er et godt valgt til de fleste netværk.

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
da: Send beskeder i:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Receive fallback:
da: Modtage-reserve:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
da: Serverkodning:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
da: Netværk

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Your Quassel core does not support this feature
da: Din Quassel-kerne understøtter ikke denne funktion

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
da: <b>Følgende problemer skal rettes inden dine ændringer kan anvendes:</b><ul>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <li>All networks need at least one server defined</li>
da: <li>Hvert netværk skal mindst have en server defineret</li>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Invalid Network Settings
da: Ugyldige netværksindstillinger

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
da: Slet netværk?

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the network "%1" and all related settings, including the backlog?
da: Vil du virkeligt slette netværket »%1«, og alle tilhørende indstillinger, inklusive logfiler?

[ctx: NickEditDlg|]
en: Edit Nickname
da: Rediger nick

[ctx: NickEditDlg|]
en: Please enter a valid nickname:
da: Indtast et gyldigt nick:

[ctx: NickEditDlg|]
en: A valid nickname may contain letters from the English alphabet, digits, and the special characters {, }, [, ], \, |, `, ^, _ and -.
da: Et gyldigt kaldenavn må indeholde bogstaver fra det engelske alfabet, tal og specialtegnene {, }, [, ], \, |, `, ^, _ og -.

[ctx: NickEditDlg|]
en: Add Nickname
da: Rediger nick

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
da: Påmindelser

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Change Password
da: Ændr adgangskode

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Old password:
da: Gammel adgangskode:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: New Password:
da: Ny adgangskode:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Confirm password:
da: Bekræft adgangskode:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: This changes the password for your username <b>%1</b> on the Quassel Core running at <b>%2</b>.
da: Dette ændrer adgangskoden for dit brugernavn <b>%1</b> på Quassel Core kørende på <b>%2</b>.

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Password Not Changed
da: Adgangskoden blev ikke ændret

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: <b>Password change failed</b>
da: <b>Ændring af adgangskode mislykkedes</b>

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: The core reported an error when trying to change your password. Make sure you entered your old password correctly!
da: Kernen rapporterede en fejl ved forsøg på at skifte din adgangskode. Sørg for at du har indtastet din gamle adgangskode korrekt!

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 backlog messages for %2 buffers
da: Henter op til %1 beskeder fra bagkatalog til %2 buffere

[ctx: QObject|]
en: Requesting up to %1 of all unread backlog messages (plus additional %2)
da: Henter op til %1 beskeder fra bagkatalog til %2 buffere

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 unread backlog messages for %2 buffers
da: Henter op til %1 beskeder fra bagkatalog til %2 buffere

[ctx: QObject|]
en: Welcome to Quassel IRC
da: Velkommen til Quassel IRC

[ctx: QObject|]
en: This wizard will help you to set up your default identity and your IRC network connection.<br>This only covers basic settings. You can cancel this wizard any time and use the settings dialog for more detailed changes.
da: Guiden hjælpe dig med at opsætte din standardidentitet og din IRC-netværksforbindelse.<br>Den dækker kun grundlæggende indstillinger. Du kan når som helst annullere guiden og bruge indstillingsdialogen for mere detaljerede ændringer.

[ctx: QssParser|]
en: Invalid block declaration: %1
da: Ugyldig blok-deklaration: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette role assignment: %1
da: Ugyldig paletrolle-tildeling: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette role name: %1
da: Ukendt paletrollenavn: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid subelement name in %1
da: Ugyldig underelementnavn i %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message type in %1
da: Ugyldig beskedtype i %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid condition %1
da: Ugyldig betingelse %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message label: %1
da: Ugyldig beskedetiket: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid senderhash specification: %1
da: Ugyldig afsenderhash-specifikation: %1

[ctx: QssParser|]
en: Senderhash can be at most "0x0f"!
da: Afsenderhash må højst være "0x0f"!

[ctx: QssParser|]
en: Invalid format name: %1
da: Ugyldigt formatnavn: %1

[ctx: QssParser|]
en: Illegal IRC color specification (must be between 00 and 0f): %1
da: Ugyldig IRC-farvespecifikation (skal være mellem 00 og 0f): %1

[ctx: QssParser|]
en: Unhandled condition: %1
da: Ikke håndteret betingelse: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid proplist %1
da: Ugyldig propliste %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist item type %1
da: Ugyldig chatliste-elementtype %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist state %1
da: Ugyldig chatliste-tilstand %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid property declaration: %1
da: Ugyldig egenskabsdeklaration: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font property: %1
da: Ugyldig skrifttypeegenskab: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown ChatLine property: %1
da: Ugyldig ChatLine-egenskab: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette color role specification: %1
da: Ugyldig specifikation for paletfarverolle: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette color role: %1
da: Ukendt palet-farverolle: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient declaration: %1
da: Ugyldig gradient-deklaration: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient stops list: %1
da: Ugyldig gradient-stopliste: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font specification: %1
da: Ugyldig skrifttype-specifikation: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font style specification: %1
da: Ugyldig skriftstil-specifikation: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font weight specification: %1
da: Ugyldig specifikation for skriftvægtning: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font size specification: %1
da: Ugyldig skriftstørrelse-specifikation: %1

[ctx: QtMultimediaNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Select Audio File
da: Vælg lydfil

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Play a sound
da: Afspil en lyd

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Prelisten to the selected sound
da: Forhåndslyt til den valgte lyd

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Select the sound file to play
da: Vælg lydfil at afspille

[ctx: Quassel|]
en: Quassel IRC is a modern, distributed IRC client.
da: Quassel IRC er en moderne, distribueret IRC-klient.

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
da: år

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
da: dag

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: h
da: t

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
da: sek

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Realname
da: Rigtige navn

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Hostmask
da: Værtsmaske

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Operator
da: Operatør

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: Incoming File Transfer
da: Indkommende filoverførsel

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: <b>%1</b> wants to send you a file:<br>%2 (%3 bytes)
da: <b>%1</b> vil sende dig en fil:<br>%2 (%3 bytes)

[ctx: RemotePeer|]
en: Disconnecting...
da: Afbryder forbindelse...

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Sync With Core
da: Synkroniser med serveren

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Syncing data with core, please wait...
da: Synkroniserer med serveren, vent venligst...

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
da: Afbryd

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server Info
da: Serverinfo

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server address:
da: Serveradresse:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Password:
da: Proxy password:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
da: SSL-version:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use only TLSv1 unless you know what you are doing!
da: Brug kun TLSv1 med mindre du ved, hvad du laver!

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSLv3 (insecure)
da: SSLv3 (usikker)

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSLv2 (insecure)
da: SSLv2 (usikker)

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use a Proxy
da: Brug en proxy

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Type:
da: Proxy vært:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Host:
da: Proxy vært:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: localhost
da: lokal

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Username:
da: Proxy brugernavn:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Password:
da: Proxy password:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Your Quassel core does not support this feature
da: Din Quassel-kerne understøtter ikke denne funktion

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
da: Konfigurer Quassel

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
da: Gem ændringer

[ctx: SettingsDlg|]
en: There are unsaved changes on the current configuration page. Would you like to apply your changes now?
da: Der er ikke-gemte ændringer på denne side af opsætningen. Vil du gennemføre ændringerne nu?

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure %1
da: Konfigurer %1

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
da: Default away-indstillinger

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
da: Ønsker du at genindlæse indstillingerne, og dermed fortryde dine ændringer på denne side?

[ctx: SettingsDlg|]
en: Restore Defaults
da: Gendan standarder

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
da: Ønsker du at gendanne standardværdierne for denne side?

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
da: Konfigurer Quassel

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure %1
da: Konfigurer %1

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
da: Default away-indstillinger

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
da: Ønsker du at genindlæse indstillingerne, og dermed fortryde dine ændringer på denne side?

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Restore Defaults
da: Gendan standarder

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
da: Ønsker du at gendanne standardværdierne for denne side?

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
da: Handling

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
da: Genvej

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Search:
da: Søge mønster:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcut for Selected Action
da: Genvej for valgt handling

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Default:
da: Normal:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
da: Ingen

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
da: Tilpasset:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
da: Afbryder

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
da: Netværksnavn:

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: The name of the IRC network you are configuring
da: Navnet på IRC-netværket du konfigurerer

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
da: Servere

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC servers belonging to this network
da: En lister over IRC-servere tilhørende dette netværk

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Edit this server entry
da: Rediger denne serverpost

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
da: &Rediger...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Add another IRC server
da: Tilføj en IRC-server

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Add...
da: &Tilføj...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Remove this server entry from the list
da: Fjern denne serverpost fra listen

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: De&lete
da: &Slet

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move upwards in list
da: Flyt op i listen

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move downwards in list
da: Flyt ned i listen

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
da: Deltag automatisk i kanaler

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC channels you will join automatically after connecting to the network
da: En liste med IRC-kanaler som du automatisk deltager i, når du forbinder til netværket

[ctx: SnoreNotificationBackend|]
en: Private Message
da: Privat besked

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Enable Snore
da: Aktivér Snore

[ctx: SonnetSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: SqliteStorage|]
en: SQLite is a file-based database engine that does not require any setup. It is suitable for small and medium-sized databases that do not require access via network. Use SQLite if your Quassel Core should store its data on the same machine it is running on, and if you only expect a few users to use your core.
da: SQLite er en filbaseret database engine der ikke kræver noget setup. Det brugbart for små og mellem-store databaser der ikke kræver adgang over netværk. Brug SQLite hvis din Quassel server skal gemme dens data på den samme maskine som den kører på, og hvis du kun forventer at nogle få brugere skal bruge serveren.

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
da: Sikkerhedsinformation

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
da: <b>Værtsnavn:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
da: <b>IP-adresse:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Encryption:</b>
da: <b>Kryptering:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Protocol:</b>
da: <b>Protokol:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Certificate chain:</b>
da: <b>Certifikatkæde:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Subject
da: Emne

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Common name:</b>
da: <b>Almindeligt navn:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organization:</b>
da: <b>Organisation:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organizational unit:</b>
da: <b>Organisationsenhed:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Country:</b>
da: <b>Land:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>State or province:</b>
da: <b>Stat eller provins:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Locality:</b>
da: <b>Emne:</b> %1

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Issuer
da: Udsteder

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Validity period:</b>
da: <b>Gyldighedsperiode:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>MD5 digest:</b>
da: <b>MD5-sammendrag:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA1 digest:</b>
da: <b>SHA1-sammendrag:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA256 digest:</b>
da: <b>SHA256-fingeraftryk:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
da: <b>Betroet:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Yes
da: Ja

[ctx: SslInfoDlg|]
en: No, for the following reasons:<ul>
da: Nej, af følgende årsager:<ul>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: %1 to %2
da: %1 til %2

[ctx: StatusBufferItem|]
en: Status Buffer
da: Status buffer

[ctx: SystemTray|]
en: &Minimize
da: &Minimer

[ctx: SystemTray|]
en: &Restore
da: &Gendan

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: SystrayNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
da[0]: %n afventende fremhævning
da[1]: %n afventende fremhævninger

[ctx: SystrayNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Show a message in a popup
da: Vis egne beskeder

[ctx: TabCompleter|]
en: Tab completion
da: Tabulatorfuldførsel

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Activate dock entry, timeout:
da: Aktivér dokpost, timeout:

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Mark taskbar entry, timeout:
da: Mærk opgavelinjepost, timeout:

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en:  seconds
da:  sekunder

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
da: Forbind

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
da: Forbind til IRC

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
da: Af&bryd fra server

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
da: Afbryd fra IRC

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
da: Forbind til alle

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
da: Af&bryd fra server

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Part
da: Forlad

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Leave currently selected channel
da: Forlad den valgte kanal

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join
da: Deltag

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
da: Deltag i en kanal

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
da: Forespørgsel

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Start a private conversation
da: Start en privat samtale

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
da: Anmod om brugerinformation

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give operator privileges to user
da: Giv operatørrettigheder til bruger

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Deop
da: Afop

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take operator privileges from user
da: Fratag operatørrettigheder fra bruger

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Voice
da: Stemmestatus

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give voice to user
da: Giv stemmestatus til bruger

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Devoice
da: Fjern stemmestatus

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take voice from user
da: Fratag stemmestatus fra bruger

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
da: Spark

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove user from channel
da: Fjern bruger fra kanal

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban
da: Karantæne

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban user from channel
da: Giv karantæne fra kanal

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick/Ban
da: Kick årsag:

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove and ban user from channel
da: Fjern og giv karantæne til bruger fra kanalen

[ctx: TopicWidget|]
en: Form
da: Formular

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
da: Brugere: %1

[ctx: TopicWidget|]
en: Lag: %1 msecs
da: Lag: %1 millisekunder

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Form
da: Formular

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
da: Tilpasset skrifttype:

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Resize dynamically to fit contents
da: Ændr størrelse dynamisk så det passer med indholdet

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: On hover only
da: Kun ved markering

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Topic Widget
da: Emneguide

[ctx: Transfer|]
en: New
da: Ny

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Nick Message
en: You are now known as %DN%1%DN
da: Du kendes nu som %DN%1%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN is now known as %DN%2%DN
da: %DN%1%DN kendes nu som %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Mode Message
en: User mode: %DM%1%DM
da: Brugertilstand: %DM%1%DM

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Mode %DM%1%DM by %DN%2%DN
da: Tilstand %DM%1%DM af %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Join Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has joined %DC%4%DC
da: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH deltager nu i %DC%4%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Part Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has left %DC%4%DC
da: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH har forladt %DC%4%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Quit Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has quit
da: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH har afsluttet

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Kick Message
en: %DN%1%DN has kicked %DN%2%DN from %DC%3%DC
da: %DN%1%DN har sparket %DN%2%DN fra %DC%3%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Day Change Message
en: {Day changed to %1}
da: {Dag ændret til %1}

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH ended. Users joined:
da: Netsplit mellem %DH%1%DH og %DH%2%DH sluttede. Brugere deltog:

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
da: %DN%1%DN (%2 flere)

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH. Users quit:
da: Netsplit mellem %DH%1%DH og %DH%2%DH. Brugere afsluttede:

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Owner(s) | %n Owner(s)
da[0]: %n ejer
da[1]: %n ejere

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Admin(s) | %n Admin(s)
da[0]: %n administrator
da[1]: %n administratorer

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Operator(s) | %n Operator(s)
da[0]: %n operatør
da[1]: %n operatører

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Half-Op(s) | %n Half-Op(s)
da[0]: %n halvoperatør
da[1]: %n halvoperatører

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Voiced | %n Voiced
da[0]: %n stemmeberettiget
da[1]: %n stemmeberettigede

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
da[0]: %n bruger
da[1]: %n brugere
