Quassel IRC - en to el translation catalogue (920 entries)

[ctx: AboutDlg|]
en: About Quassel
el: Σχετικά με το Quassel

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
el: &Σχετικά

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
el: &Δημιουργοί

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
el: &Συνεισφέροντες

[ctx: AboutDlg|]
en: &Thanks To
el: &Ευχαριστούμε

[ctx: AboutDlg|]
en: Quassel IRC is mainly developed by:
el: Το Quassel IRC αναπτύσσεται κυρίως από:

[ctx: AboutDlg|]
en: We would like to thank the following contributors (in alphabetical order) and everybody we forgot to mention here:
el: Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους ακόλουθους συντελεστές (σε αλφαβητική σειρά) και όλους όσους έχουμε ξεχάσει να αναφέρουμε εδώ:

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Upgrade failed...
el: Η αναβάθμιση απέτυχε...

[ctx: AliasesModel|]
en: <b>The shortcut for the alias</b><br />It can be used as a regular slash command.<br /><br /><b>Example:</b> "foo" can be used per /foo
el: <b>Η συντόμευση για το ψευδώνυμο</b><br />Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κανονική εντολή slash.<br /><br /><b>Παράδειγμα:</b> "foo" μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανά /foo

[ctx: AliasesModel|]
en: Alias
el: Ψευδώνυμο

[ctx: AliasesModel|]
en: Expansion
el: Διαστολή

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: New
el: Νέο

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
el: Ψευδώνυμα

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
el: Γλώσσα:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set the application language. Requires restart!
el: Όρισε την γλώσσα της εφαρμογής. Απαιτεί επανέναρξη!

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set application style
el: Όρισε στυλ εφαρμογής

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Use custom stylesheet
el: Χρησιμοποίησε προσωποποιημένο stylesheet

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Show system tray icon
el: Εμφάνισε εικονίδιο στην περιοχή ειδοποίησης

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Hide to tray on close button
el: Απόκρυψε στο χώρο ειδοποιήσεων στο πάτημα του κουμπιού κλεισίματος

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Message Redirection
el: Προώθηση μηνύματος

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: User Notices:
el: Ειδοποιήσεις χρήστη:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
el: Ειδοποιήσεις διακομιστή:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Default Target
el: Προκαθορισμένος Στόχος

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Status Window
el: Παράθυρο Κατάστασης

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Current Chat
el: Τρέχουσα Συνομιλία

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
el: Λάθη:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Please choose a stylesheet file
el: Παρακαλώ διαλέξετε φύλλο διαμορφώσεως

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
el: Αρχείο καταγραφής κατά την απουσία

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Network Name
el: Εμφάνιζε Όνομα Δικτύου

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Buffer Name
el: Εμφάνιζε Όνομα Προσωρινής Μνήμης

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Number of messages to be requested from the core when using scrolling up in the buffer view.
el: Ο αριθμός των μηνυμάτων που θα κληθούν από τον πυρήνα όταν χρησιμοποιηθεί η κύλιση προς τα πάνω στην προβολή της προσωρινής μνήμης.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Dynamic backlog amount:
el: Δυναμική ποσότητα αποθέματος:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog request method:
el: Μέθοδος αίτησης αποθέματος:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Fixed amount per chat
el: Σταθερή ποσότητα ανά συνομιλία

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
el: Αδιάβαστα μηνύματα ανά συνομιλία

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
el: Γενικά αδιάβαστα μηνύματα

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: The simplest requester. It fetches a fixed amount of lines for each chat window from the backlog.
el: Ο απλούστερος αιτητής. Φέρνει μια σταθερή ποσότητα γραμμών για κάθε παράθυρο συνομιλίας από το απόθεμα.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Initial backlog amount:
el: Αρχική ποσότητα αποθέματος:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches unread messages for each chat window individually. The amount of lines can be limited per chat.
    
    You can also choose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
el: Αυτός ο αιτητής φέρνει αδιάβαστα μηνύματα για κάθε παράθυρο συνομιλίας ξεχωριστά. Ο αριθμός των γραμμών μπορεί να οριστεί ανά συνομιλία.
    
    Μπορείτε επίσης να επιλέξετε να φέρει επιπρόσθετα παλιότερες γραμμές συνομιλιών για να παρέχει ένα καλύτερο γενικό πλαίσιο.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched per buffer.
el: Μέγιστη ποσότητα μηνυμάτων που θα ανασυρθούν ανά προσωρινή μνήμη.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
el: Όριο:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Amount of messages to be fetched in addition to the unread messages. The Limit does not apply here.
el: Ποσότητα μηνυμάτων που θα ανασυρθούν επιπλέον των αναγνωσμένων μηνυμάτων. Το Όριο δεν εφαρμόζεται εδώ.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
el: Πρόσθετα Μηνύματα:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches all messages newer than the oldest unread message for all chats.
    
    Note: This requester is not recommended if you use hidden chat windows or have inactive chats (i.e.: no stale queries or channels).
    It is useful to limit the total amount of the backlog and is probably the fastest.
    
    You can also chose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
el: Αυτός ο αιτητής φέρνει όλα τα μηνύματα που είναι νεότερα από το παλαιότερο αδιάβαστο μήνυμα όλων των συνομιλιών.
    
    Σημείωση: Αυτός ο αιτητής δεν προτείνετε αν χρησιμοποιείτε κρυμμένα παράθυρα συνομιλιών ή έχετε ανενεργές συνομιλίες (δηλ.: δεν υπάρχουν παλιό ερώτημα ή κανάλια).
    Είναι χρήσιμο να θέσετε όριο στην συνολική ποσότητα αποθέματος και είναι πιθανώς και το πιο γρήγορο.
    
    Μπορείτε επίσης να επιλέξετε να φέρει επιπρόσθετα παλιές γραμμές συνομιλιών για να παρέχει ένα καλύτερο γενικό πλαίσιο.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched over all buffers.
el: Μέγιστη ποσότητα μηνυμάτων που θα ανασυρθούν σε όλες τις προσωρινές μνήμες.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
el: Ανάσυρση Αποθέματος

[ctx: BufferView|]
en: Merge buffers permanently?
el: Οριστική συγχώνευση προσωρινών μνημών;

[ctx: BufferView|]
en: Do you want to merge the buffer "%1" permanently into buffer "%2"?
     This cannot be reversed!
el: Θέλετε να συγχωνεύσετε την προσωρινή μνήμη "%1" οριστικά με την προσωρινή μνήμη "%2";
     Αυτό δεν μπορεί να αντιστραφεί.

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Dialog
el: Διάλογος

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Please enter a name for the chat list:
el: Παρακαλώ εισάγετε όνομα για τη λίστα συνομιλίας:

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
el: Προσθήκη Λίστας Συνομιλίας

[ctx: BufferViewFilter|]
en: Show / Hide Chats
el: Εμφάνιση / Απόκρυψη Συνομιλιών

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Re&name...
el: Μετο&νομασία

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: &Add...
el: &Προσθήκη

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: De&lete
el: Διαγραφή

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Chat List Settings
el: Ρυθμίσεις Λίστας Συνομιλιών

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
el: Δίκτυο:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
el: Όλα

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: This option is not available when all Networks are visible.
    In this mode no separate status buffer is displayed.
el: Αυτή η επιλογή δεν είναι διαθέσιμη όταν όλα τα Δίκτυα είναι ορατά.
    Σε αυτή την κατάσταση δεν εμφανίζεται ξεχωριστή προσωρινή μνήμη κατάστασης.

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show status window
el: Εμφάνιση παραθύρου κατάστασης

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
el: Εμφάνιση καναλιών

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
el: Εμφάνιση ερωτημάτων

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive chats
el: Απόκρυψη ανενεργών συνομιλιών

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Add new chats automatically
el: Αυτόματη προσθήκη νέων συνομιλιών

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Sort alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Minimum Activity:
el: Ελάχιστη Δραστηριότητα:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: No Activity
el: Καμία Δραστηριότητα

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Other Activity
el: Άλλη Δραστηριότητα

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
el: Νέο Μήνυμα

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Highlight
el: Τονισμός

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
el: Προσαρμοσμένες Λίστες Συνομιλιών

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Delete Chat List?
el: Διαγραφή Λίστας Συνομιλίας;

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the chat list "%1"?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε τη λίστα συνομιλίας "%1";

[ctx: BufferViewWidget|]
en: BufferView
el: ΠροβολήΣυνομιλίας

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
el: Μεγένθυση

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
el: Πραγματικό Μέγεθος

[ctx: BufferWidget|]
en: Set Marker Line
el: Ορισμός Διαχωριστικής Γραμμής

[ctx: BufferWidget|]
en: Go to Marker Line
el: Μετάβαση στη Διαχωριστική Γραμμή

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
el: Χρήστες

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Topic
el: Θέμα

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
el: Λίστα Καναλιών

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Search Pattern:
el: Αναζήτηση Προτύπου:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Toggle between simple and advanced mode.
    Advanced mode allows one to pass search strings to the IRC Server.
el: Εναλλαγή μεταξύ απλών και προχωρημένων ρυθμίσεων.
    Οι προχωρημένες ρυθμίσεις επιτρέπουν την εισαγωγή λέξεων προς αναζήτηση στον διακομιστή IRC.

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
el: Εμφάνιση Καναλιών:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Filter:
el: Φίλτρο:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
el: Εμφανίστηκαν Σφάλματα:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Operation Mode:
el: Τρόπος Λειτουργίας:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
el: Διαθεσιμότητα:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the left
el: Μετακίνηση επιλεγμένων συνομιλιών στα αριστερά

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the right
el: Μετακίνση επιλεγμένων συνομιλιών στα δεξιά

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
el: Εμφάνιση:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show highlights in chatmonitor even if the originating buffer is ignored
el: Εμφάνιση τονισμών στην παρακολούθηση συνομιλιών ακόμη και αν η συνομιλία από την οποία προέρχεται ο τονισμός αγνοείται

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Always show highlighted messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων με επισήμανση πάντα

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
el: Εμφάνιση των δικών σας μηνυμάτων

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Chat Monitor
el: Παρακολούθηση Συνομιλίας

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
el: Αγνόηση:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
el: Ανάσυρση Αποθέματος

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
el: Εμφάνιση των δικών σας μηνυμάτων

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Network Name
el: Εμφάνιση Ονόματος Δικτύου

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Buffer Name
el: Εμφάνιση Ονόματος Προσωρινής Μνήμης

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
el: Ρυθμίσεις...

[ctx: ChatScene|]
en: Copy Selection
el: Αντιγραφή Επιλογής

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Show colored text in the chat window
el: Εμφάνιση χρωμάτων στο παράθυρο συνομιλίας

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Allow colored text (mIRC color codes)
el: Να επιτρέπεται χρωματιστό κείμενο (κωδικοί χρωμάτων του mIRC)

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
el: Προσαρμοσμένα Χρώματα

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
el: Ενέργεια:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
el: Ημερομηνία/Ώρα

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
el: Μήνυμα καναλιού:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight foreground:
el: Επισήμανση του προσκήνιου:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
el: Γενικά αδιάβαστα μηνύματα

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
el: Επισήμανση του φόντου:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
el: Μηνύματα διακομιστή:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Marker line:
el: Διαχωριστική γραμμή:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
el: Λάθη:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
el: Φόντο:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Use Sender Coloring
el: Χρήση των Χρωμάτων του Αποστολέα

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
el: Τα δικά σας μηνύματα:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπιφάνεια

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
el: Διαφοροποίηση μικρών-κεφαλαίων γραμμάτων

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search nick
el: Αναζήτηση ψευδώνυμου

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
el: Αναζήτηση στο μήνυμα

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: ignore joins, parts, etc.
el: Αγνόηση εισόδου, εξόδου κτλ των χρηστών

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Custom chat window font:
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά για το παράθυρο συνομιλίας

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show a website preview window when hovering the mouse over a web address
el: Εμφάνιση παραθύρου προεπισκόπησης μιας ιστοσελίδας όταν το ποντίκι βρίσκεται πάνω από τον υπερσύνδεσμο

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show previews of webpages on URL hover
el: Εμφάνιση προεπισκόπισης ιστοσελίδων όταν το ποντίκι βρεθεί πάνω από τον υπερσύνδεσμο

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when selecting another channel
el: Ορισμός της διαχωριστικής γραμμής στο κάτω μέρος του τρέχοντος παραθύρου όταν επιλέγεται άλλο κανάλι

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when switching chats
el: Αυτόματος ορισμός της διαχωριστικής γραμμής κατά την εναλλαγή συνομιλιών

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπιφάνεια

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
el: Εμφάνιση Συνομιλίας

[ctx: Client|]
en: Identity already exists in client!
el: Έχει γίνει ήδη αναγνώριση του χρήστη σε αυτό τον εξυπηρετητή!

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
el: Σύνδεση σε %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Looking up %1...
el: Αναζήτηση του %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
el: Συνδέθηκε με %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnecting from %1...
el: Αποσύνδεση από %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
el: Αποσύνδεση

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Synchronizing to core...
el: Συγχρονισμός με τον πυρήνα...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
el: Είσοδος...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Login canceled
el: Ακύρωση εισόδου

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection canceled
el: Ακύρωση μη κρυπτογραφημένης σύνδεσης

[ctx: ClientBacklogManager|]
en: Processed %1 messages in %2 seconds.
el: Επεξεργάστηκαν %1 μηνήματα σε %2 δευτερόλεπτα.

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
el: Όλες οι συνομιλίες

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /JOIN expects a channel
el: Η εντολή /JOIN απαιτεί ένα κανάλι

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /QUERY expects at least a nick
el: Η εντολή /QUERY απαιτεί τουλάχιστον ένα ψευδώνυμο

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Configure the IRC Connection
el: Ρύθμιση της σύνδεση IRC

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Ping Timeout Detection
el: Ενεργοποίηση κινουμένων εικόνων

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
el: Μεσοδιάστημα για ping

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
el: Απόσύνδεση μετά από

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: missed pings
el: Μη αναγνωσμένα pings

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: This enables periodic polling of user information using /WHO. This is mostly interesting for tracking users' away status.
el: Αυτό ενεργοποιεί την αναζήτηση πληροφοριών χρήστη κατά διαστήματα χρησιμοποιώντας την εντολή /WHO. Έχει ενδιαφέρον κυρίως για την προβολή του χρόνου απουσίας των χρηστών

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Automatic User Information Lookup (/WHO)
el: Ενεργοποίηση Αυτόματης Αναζήτησης Πληροφοριών του Χρήστη (/WHO)

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
el: Ανανέωση μεσοδιαστήματος

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ignore channels with more than:
el: Αγνόηση καναλιών με περισσότερο από:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
el:  χρήστες

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Minimum delay between requests:
el: Ελάχιστη καθυστέρηση μεταξύ αιτημάτων:

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή συνδέσμου

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
el: Σύνδεση

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join
el: Είσοδος

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Part
el: Αποχώρηση

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Delete Chat(s)...
el: Διαγραφή Συνομιλίας(-ών)

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Go to Chat
el: Μετάβαση στη συνομιλία

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins
el: Εισέρχεται

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Parts
el: Αποχωρεί

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
el: Αποσυνδέεται

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Nick Changes
el: Αλλαγή ψευδώνυμου

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
el: Αλλαγή Λειτουργίας

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
el: Αλλαγή Ημέρας

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
el: Αλλαγή Θέματος

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Set as Default...
el: Ορισμός ως Προεπιλογή...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Use Defaults...
el: Χρήση Προεπιλεγμένων Ρυθμίσεων...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
el: Είσοδος στο Κανάλι...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
el: Έναρξη Προσωπικής Συνομιλίας

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
el: Εμφάνιση Ονόματος Προσωρινής Μνήμης

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Whois
el: Πληροφορίες Χρήστη

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Version
el: Έκδοση

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Time
el: Ώρα

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Client info
el: Πληροφορίες Πελάτη

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Custom...
el: Προσαρμοσμένο...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Operator Status
el: Προσθήκη Διαχειριστή

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Operator Status
el: Αφαίρεση Διαχειριστή

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Voice
el: Προσθήκη Φωνής

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Voice
el: Αφαίρεση Φωνής

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
el: Απομάκρυνση Από το Κανάλι

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
el: Απαγόρευση Εισόδου στο Κανάλι

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
el: Απομάκρυνση && Απαγόρευση

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Temporarily
el: Απόκρυψη Συνομιλίας(-ών) Προσωρινά

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Permanently
el: Απόκρυψη Συνομιλίας(-ών) Μόνιμα

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
el: Εμφάνιση Λίστας Καναλιών

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Ignore List
el: Εμφάνιση Λίστας Αγνόησης

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Events
el: Απόκρυψη γεγονότων

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ignore
el: Αγνόηση

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Add Ignore Rule
el: Προσθήκη Κανόνα Αγνόησης

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Existing Rules
el: Υπάρχοντες Κανόνες

[ctx: Core|]
en: Calling restoreState() even though active sessions exist!
el: Κλήση της restoreState() αν και υπάρχουν ενεργές συνεδρίες!

[ctx: Core|]
en: Admin user or password not set.
el: Δεν έχει καθοριστεί λογαριασμός διαχειριστή ή κωδικός

[ctx: Core|]
en: Could not setup storage!
el: Αδυναμία ρύθμισης χώρου αποθήκευσης!

[ctx: Core|]
en: Creating admin user...
el: Δημιουργία διαχειριστή...

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1
el: Άκυρη διεύθυνση ανταπόκρισης %1

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv6 %1 port %2 using protocol version %3
el: Αναμονή για πελάτης με γραφικό περιβάλλον σε IPv6 %1 θύρα %2 με χρήση πρωτοκόλλου έκδοσης %3

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφής IPv6 %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv4 %1 port %2 using protocol version %3
el: Αναμονή για πελάτης με γραφικό περιβάλλον σε IPv4 %1 θύρα %2 με χρήση πρωτοκόλλου έκδοσης %3

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφής IPv4 %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
el: Άκυρφη διεύθυνση ανταπόκρισης %1, άγνωστο πρωτόκολλο δικτύου

[ctx: Core|]
en: Could not open any network interfaces to listen on!
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφών δικτύου προς λήψη δεδομένων!

[ctx: Core|]
en: Client connected from
el: Πελάτης συνδεδεμένος από

[ctx: Core|]
en: Closing server for basic setup.
el: Κλείσιμο εξυπηρετητή για βασική ρύθμιση.

[ctx: CoreAccount|]
en: Internal Core
el: Διεπιφάνεια

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Edit Core Account
el: Αλλαγή του Λογαριασμού του Πυρήνα

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
el: Λεπτομέριες Λογαριασμού

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
el: Όνομα Λογαριασμού:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Local Core
el: Φόρτωση Πυρήνα

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Port:
el: Θύρα:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
el: Χρήστης:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
el: Υπενθύμιση

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Type:
el: Τύπος Διαμεσολαβητή

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Add Core Account
el: Προσθήκη Λογαριασμού Πυρήνα

[ctx: CoreAccountModel|]
en: Internal Core
el: Εσωτερικός Πυρήνας

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to Quassel Core
el: Έγινε Σύνδεση με τον Πυρήνα του Quassel

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Core Accounts
el: Λογαριασμοί Πυρήνα

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
el: Αλλαγή...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Automatically connect on startup
el: Αυτόματη σύνδεση κατά την εκκίνηση

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to last account used
el: Σύνδεση με τον τελευταίο λογαριασμό που χρησιμοποιήθηκε

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Always connect to
el: Σύνδεση πάντα στο

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Remote Cores
el: Απομακρυσμένοι Πυρήνες

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client
el: Πελάτης

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: too old, rejecting.
el: πολύ παλιά έκδοση, απόρριψη.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Invalid username or password!</b><br>The username/password combination you supplied could not be found in the database.
el: <b>Λάθος όνομα χρήστη ή κωδικού</b><br>Ο συνδυασμός όνομα χρήστη και κωδικού που δώσατε δε βρέθηκε στη βάση δεδομένων.

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core Configuration Wizard
el: Οδηγός Ρύθμισης Πυρήνα

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Your core has been successfully configured. Logging you in...
el: Ο πυρήνας ρυθμίστηκε επιτυχώς. Γίνεται είσοδος...

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core configuration failed:<br><b>%1</b><br>Press <em>Next</em> to start over.
el: Η ρύθμιση του πυρήνα απέτυχε:<br><b>%1</b><br>Πατήστε<em>Επόμενο</em> to start over.

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
el: Όνομα Χρήστη:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Repeat password:
el: Επανάληψη κωδικού:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
el: Να θυμάσαι τον κωδικό

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: <b>Note:</b> Adding more users and changing your username/password is not possible via Quassel's client interface yet.
    If you need to do these things, please run "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>".
el: <b>Σημείωση:</b> Δεν είναι ακόμα εφικτή η προσθήκη περισσότερων χρηστών και η αλλαγή του ονόματος χρήστη ή του κωδικού  
    από τη διεπαφή του πελάτη-Quassel
    Για να πραγματοποιείσετε τςι παραπάνω ενέργειες, τρέξτε "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>".

[ctx: CoreConfigWizardAuthenticationSelectionPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: This wizard will guide you through the setup of your Quassel Core.
el: Ο οδηγός θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε τον Πυρήνα του Quassel.

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: Create Admin User
el: Δημιουργία Διαχειριστή

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: First, we will create a user on the core. This first user will have administrator privileges.
el: Κατ' αρχάς, θα δημιουργήσουμε έναν χρήστη στον πυρήνα. Αυτός ο πρώτος χρήστης θα έχει δικαιώματα διαχειριστή.

[ctx: CoreConfigWizardPages::IntroPage|]
en: Introduction
el: Εισαγωγή

[ctx: CoreConfigWizardPages::StorageSelectionPage|]
en: Select Storage Backend
el: Επιλογή Συστήματος Αποθήκευσης

[ctx: CoreConfigWizardPages::SyncPage|]
en: Storing Your Settings
el: Αποθήκευση των Ρυθμίσεών Σας

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Storage Backend:
el: Σύστημα Αποθήκευσης:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Your Choices
el: Οι Επιλογές Σας

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
el: Διαχειριστής:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Storage Backend:
el: Σύστημα Αποθήκευσης:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Please wait while your settings are being transmitted to the core...
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο οι ρυθμίσεις σας αποστέλλονται στον πυρήνα...

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Authentication Required
el: Απαιτείται Πιστοποίηση

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your account data:
el: Παρακαλώ εισάγετε τα στοιχεία του λογαριασμού σας:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
el: Όνομα Χρήστη:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
el: Να θυμάσαι τον κωδικό

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your credentials for %1:
el: Παρακαλώ εισάγετε τα στοιχεία πιστοποίησης για %1

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
el: Σύνδεση στον Πυρήνα

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
el: Δεν υπάρχει δίκτυο

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
el: Αποσύνδεση

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
el: Αποσυνδέθηκε από τον πυρήνα.

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving session state
el: Λήψη κατάστασης συνεδρίας

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
el: Συγχρονισμός με %1

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving network states
el: Λήψη καταστάσεων του δικτύου

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
el: Συγχρονίστηκε με %1

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Network Status Detection
el: Ανίχνευση Κατάστασης Δικτύου

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Actively ping the remote core and disconnect if we didn't get a reply after a certain time
el: Κάνε ping ενεργά στον απομακρυσμένο πυρήνα και αποσυνδέσου αν δεν λάβεις απάντηση μετά από συγκεκριμένο χρόνο

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Ping timeout after
el: Παρέλευσης του μέγιστου χρόνου για το ping μετά από

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Only disconnect if the network socket gets closed by the operating system. This may take a long time after actually losing connectivity
el: Αποσύνδεση μόνο αν η υποδοχή δικτύου κλείσει από το λειτουργικό σύστημα. Αυτό μπορεί να πάρει αρκετή ώρα αφού έχει χαθεί πραγματικά η σύνδεση

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatically reconnect on network failures
el: Αυτόματη επανασύνδεση μετά από αποτυχία δικτύου

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Retry every
el: Προσπάθεια κάθε

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Remote Cores
el: Απομακρυσμένοι Πυρήνες

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
el: Σύνδεση

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
el: Μήνυμα

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|seconds]
en: s
el: δ

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: (Lag: %1 %2)
el: (Καθυστέρηση: %1 %2)

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is encrypted with SSL.
el: Η σύνδεση στον πυρήνα σας είναι κρυπτογραφημένη με SSL.

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is not encrypted.
el: Η σύνδεση στον πυρήνα σαας δεν είναι κρυπτογραφημένη.

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
el: Υπογράμμιση Ψευδώνυμων

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
el: Διαφοροποίηση πεζών-κεφαλαίων

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
el: Προσαρμοσμένη Υπογράμμιση

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: RegEx
el: Κανονική Έκφραση

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Sender
el: Απόστολέας

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
el: Κανάλι

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
el: Προσθήκη

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπιφάνεια

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
el: Κανένα

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
el: κανόνας υπογράμμισης

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
el: Πληροφορίες Πυρήνα

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version:
el: Έκδοση:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Uptime:
el: Χρόνος Σύνδεσης:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: %n Day(s) | %n Day(s)
el[0]: %n Μέρα(-ες)
el[1]: %n Μέρα(-ες)

[ctx: CoreInfoDlg|]
en:  %1:%2:%3 (since %4)
el:  %1:%2:%3 (από %4)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connecting to %1:%2...
el: Σύνδεση σε %1:%2...

[ctx: CoreNetwork|]
en: Disconnecting. (%1)
el: Αποσύνδεση. (%1)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Core Shutdown
el: Κλείσιμο Πυρήνα

[ctx: CoreNetwork|]
en: Could not connect to %1 (%2)
el: Αδυναμία σύνδεση σε %1 (%2)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connection failure: %1
el: Σφάλμα σύνδεσης: %1

[ctx: CoreSession|]
en: Client
el: Πελάτης

[ctx: CoreSession|]
en: disconnected (UserId: %1).
el: αποσυνδέθηκε (ΑναγωνριστικόΧρήστη: %1).

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Got invalid networkId from Core when trying to create network %1!
el: CoreSession::createNetwork(): Πήρα εσφαλμένο networkId από τον Πυρήνα κατά την προσπάθεια δημιουργίας του δικτύου %1!

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Trying to create a network that already exists, updating instead!
el: CoreSession::createNetwork(): Προσπάθεια δημιουργίας δικτύου που υπάρχει ήδη, γίνεται ενημέρωση του ήδη υπάρχοντος!

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: No free and valid nicks in nicklist found. use: /nick <othernick> to continue
el: Δε βρέθηκαν ελεύθερα και έγκυρα ψευδώνυμα στη λίστα ψευδώνυμων. χρησειμοποιείστε /nick <άλλο_ψευδώνυμο> για να συνεχίσετε

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: away
el: απών

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
el: αποστολή αίτησης CTCP-%1 στο %2

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: No key has been set for %1.
el: Δεν έχει οριστεί κλειδί για το %1.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been deleted.
el: Το κλειδί για το %1 έχει διαγραφεί.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Starting query with %1
el: Εκκίνηση προσωπικής συνομιλίας με %1

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been set.
el: Το κλειδί για το %1 έχει οριστεί.

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create New Identity
el: Δημιουργία Νέας Ταυτότητας

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
el: Όνομα ταυτότητας:

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create blank identity
el: Δημιουργία κενής ταυτότητας

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Duplicate:
el: Διπλότυπο

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: DccSettingsPage|]
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Debug BufferView Overlay
el: Αποσφαλμάτωση Επικάλυψης BufferView

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay View
el: Προβολή Επικάλυψης

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay Properties
el: Ιδιότητες Επικάλυψης

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: BufferViews:
el: ΠροβολήΣυνομιλίας:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
el: Όλα τα δίκτυα:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
el: Δίκτυα:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Buffers:
el: Αποθηκευμένες Συνομιλίες:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Removed buffers:
el: Διεγραμμένες συνομιλίες:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Temp. removed buffers:
el: Προσωρινά διεγραμμένες συνομιλίες:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Allowed buffer types:
el: Επιτρεπόμενοι τύποι συνομιλιών:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Minimum activity:
el: Ελάχιστη δραστηριότητα:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Is initialized:
el: Έχει αρχικοποιηθεί:

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
el: Καταγραφή Αποσφαλμάτωσης

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 invited you to channel %2
el: Ο χρήστης %1 σας προσκάλεσε στο κανάλι %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has changed topic for %2 to: "%3"
el: Ο χρήστης %1 άλλαξε το θέμα του καναλιού %2 σε: "%3"

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 is away: "%2"
el: Ο χρήστης %1 είναι απών: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: You are no longer marked as being away
el: Δεν εμφανίζεστε πια ως απών

[ctx: EventStringifier|]
en: You have been marked as being away
el: Εμφανίζεστε πλέον ως απών

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is %2 (%3)
el: [Whois] Ο χρήστης %1 είναι %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is online via %2 (%3)
el: [Whois] Ο χρήστης %1 είναι συνδεδεμένος μέσω %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was online via %2 (%3)
el: [Whowas] Ο χρήστης %1 ήταν συνδεδεμένος μέσω %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was %2@%3 (%4)
el: [Whowas] Ο χρήστης %1 ήταν %2@%3 (%4)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Who] End of /WHO list for %1
el: [Who] Τέλος λίστας /WHO για τον χρήστη %1

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is logged in since %2
el: [Whois]Ο %1 έχει εισέλθει από τις %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is idling for %2 (since %3)
el: [Whois] Ο %1 είναι ανενεργός για %2 (από %3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] End of /WHOIS list
el: [Whois] Τέλος λίστας /WHOIS

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is a user on channels: %2
el: [Whois] Ο %1 είναι χρήστης στα κανάλια: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 has voice on channels: %2
el: [Whois]Ο %1 έχει φωνή στα κανάλια: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is an operator on channels: %2
el: [Whois] Ο %1 είναι διαχειριστής στα κανάλια: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 has %2 users. Topic is: "%3"
el: Το κανάλι %1 έχει %2 χρήστες. Το θέμα του είναι: "%3"

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
el: Τέλος της λίστας καναλιών

[ctx: EventStringifier|]
en: Homepage for %1 is %2
el: Αρχική σελίδα του %1 είναι η %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 created on %2
el: Το κανάλι %1 δημιουργήθηκε στις %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is authed as %2
el: [Whois] Ο %1 έχει πιστοποιηθεί ως %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was authed as %2
el: [Whois] Ο %1 πιστοποιήθηκε ως %2

[ctx: EventStringifier|]
en: No topic is set for %1.
el: Δεν υπάρχει θέμα καναλιού για το κανάλι %1

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic for %1 is "%2"
el: Το θέμα του καναλιού %1 είναι "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic set by %1 on %2
el: Το θέμα ορίστηκε από τον χρήστη %1 στο κανάλι %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has been invited to %2
el: Καλέσατε τον χρήστη %1 στο κανάλι %2

[ctx: EventStringifier|]
en: End of /WHOWAS
el: Τέλος /WHOWAS

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick %1 contains illegal characters
el: Το ψευδώνυμο %1 περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick already in use: %1
el: Το ψευδώνυμο %1 χρησιμοποιείται ήδη

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick/channel is temporarily unavailable: %1
el: Το ψευδώνυμο/κανάλι %1 δεν είναι διαθέσιμο προσωρινά

[ctx: EventStringifier|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
el: αποστολή αίτησης CTCP-%1 στον %2

[ctx: EventStringifier|]
note: Optional "unknown" in "Received unknown CTCP-FOO request by bar"
en: unknown
el: άγνωστο

[ctx: EventStringifier|]
en: Received %1CTCP-%2 request by %3
el: Λήψη αίτησης %1CTCP-%2 από %3

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-%1 answer from %2: %3
el: Λήψη απάντησης CTCP-%1 από %2: %3

[ctx: ExecWrapper|]
en: Invalid command string for /exec: %1
el: Άκυρη εντολή για /exec: %1

[ctx: ExecWrapper|]
en: Name "%1" is invalid: ../ or ..\ are not allowed!
el: Το όνομα "%1" δεν είναι έγκυρο: τα ../ και ..\ δεν επιτρέπονται!

[ctx: ExecWrapper|]
en: Could not find script "%1"
el: Αδυναμία εύρεσης του προγράμματος "%1"

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" crashed with exit code %2.
el: Απρόσμενος τερματισμός του προγράμματος "%1" με κωδικό εξόδου %2.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" could not start.
el: Αδυναμία έναρξης του προγράμματος "%1".

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" caused error %2.
el: Το πρόγραμμα "%1" προκάλεσε σφάλμα %2.

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
el: Επιλογή...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
el: Προσαρμοσμένη Υπογράμμιση

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight
el: Υπογράμμιση

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: RegEx
el: Κανονική Έκφραση

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
el: Κανάλι

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
el: Προσθήκη

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
el: Υπογράμμιση Ψευδώνυμων

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: All nicks from identity
el: Όλα τα ψευδώνυμα της ταυτότητας

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Current nick
el: Τρέχον ψευδώνυμο

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
el: Κανένα

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
el: Διαφοροποίηση πεζών-κεφαλαίων

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: this shouldn't be empty
el: αυτό δε θα έπρεπε να είναι κενό

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
el: κανόνας υπογράμμισης

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1
el: Άκυρη διεύθυνση ανταπόκρισης %1

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφής IPv6 %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφής IPv4 %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
el: Άκυρφη διεύθυνση ανταπόκρισης %1, άγνωστο πρωτόκολλο δικτύου

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
el: Μετονομασία Ταυτότητας

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
el: Προσθήκη Ταυτότητας

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
el: Αφαίρεση Ταυτότητας

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
el: Ταυτότητες

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
el: <b>Τα ακόλουθα προβλήματα πρέπει να διορθωθούν πριν γίνουν οι αλλαγές σας:</b><ul>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>All identities need an identity name set</li>
el: <li>Όλες οι ταυτότητες χρειάζονται να έχει οριστεί το όνομα ταυτοητας</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>Every identity needs at least one nickname defined</li>
el: <li>Κάθε ταυτότητα χρειάζεται να έχει οριστεί τουλάχιστον ένα ψευδώνυμο</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify a real name for every identity</li>
el: <li>Χρειάζεται να εισάγετε ένα πραγματικό όνομα για κάθε ταυτότητα</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify an ident for every identity</li>
el: <li>Χρειάζεται να εισάγετε ένα αναγνωριστικό για κάθε ταυτότητα</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: One or more identities are invalid
el: Μία ή περισσότερες ταυτότητες είναι άκυρες

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
el: Διαγραφή ταυτότητας;

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Do you really want to delete identity "%1"?
el: Σίγουρα επιθυμείτε τη διαγραφή της ταυτότητας "%1"?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Please enter a new name for the identity "%1"!
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα νέο όνομα για την ταυτότητα "%1"!

[ctx: Identity|]
en: Quassel IRC User
el: Quassel IRC Χρήστης

[ctx: Identity|]
en: Gone fishing.
el: Είμαι για ψάρεμα.

[ctx: Identity|]
en: Not here. No, really. not here!
el: Δεν είμαι εδώ. Πραγματικά. Δεν είμαι εδώ!

[ctx: Identity|]
en: All Quassel clients vanished from the face of the earth...
el: Όλοι οι πελάτες Quassel εξαφανίστηκαν από προσώπου γης.

[ctx: Identity|]
en: Kindergarten is elsewhere!
el: Εδώ δεν είναι παιδικός σταθμός!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: General
el: Γενικά

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
el: Πραγματικό Όνομα:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "Real Name" is shown in /whois.
el: Το "Πραγματικό Όνομα" εμφανίζεται στο /whois.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
el: Ψευδώνυμα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Add Nickname
el: Προσθήκη ψευδώνυμου

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: &Add...
el: &Προσθήκη...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove Nickname
el: Αφαίρεση ψευδώνυμου

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
el: Μετονομασία Ταυτότητας

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Re&name...
el: &Μετονομασία

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move upwards in list
el: Μετακίνηση προς τα πάνω στη λίστα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move downwards in list
el: Μετακίνηση προς τα κάτω στη λίστα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: A&way
el: &Απών

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default Away Settings
el: Προεπιλεγμένες Ρυθμίσεις Απουσίας

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nick to be used when being away
el: Ποιο ψευδώνυμο να χρησιμοποιείται όταν λείπετε;

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default away reason
el: Προεπιλεγμένη αιτιολογία απουσίας

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
el: Ψευδώνυμο κατά τη διάρκεια που απουσιάζετε:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Reason:
el: Αιτιολογία Απουσίας:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away when all clients have detached from the core
el: Ορισμός ως απών όταν όλοι οι πελάτες αποσυνδεθούν από τον πυρήνα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Detach
el: Ορισμός ως απών κάτα την αποσύνδεση από τον πυρήνα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Not implemented yet
el: Δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Idle
el: Ορισμός ως απών όταν είστε ανενεργός

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away after
el: Ορισμός απουσίας μετά από

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: minutes of being idle
el: λεπτά που είστε ανενεργός

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Advanced
el: Προχωρημένες

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Ident:
el: Αναγνωριστικό:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
el: Μηνύματα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Part Reason:
el: Αιτία Εξόδου:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Quit Reason:
el: Αιτία Αποσύνδεσης:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
el: Αιτία Απομάκρυνσης:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: You need an SSL Capable Client to edit your Cores SSL Key and Certificate
el: Απαιτείται πελάτης με δυνατότητες SSL για να μπορέσετε να επεξεργαστείτε το κλειδί και το πιστοποιητικό SSL του πυρήνα σας

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Warning: you are not connected with a secured connection to the Quassel Core!
    Proceeding will cause an unencrypted transfer of your SSL Key and SSL Certificate!
el: Προσοχή: δεν είστε συνδεδεμένος μέσω ασφαλής σύνδεσης στο πυρήνα Quassel!
    Αν συνεχίσετε το κλειδί και το πιστοποιητικό SSL θα μεταδοθούν μη-κρυπτογραφημένα!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Continue
el: Συνέχιση

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
el: Χρήση Κλειδιού SSL

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
el: Τύπος Κλειδιού:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Key loaded
el: Δε φορτώθηκε Κλειδί

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
el: Φόρτωση

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Certificate
el: Χρήση Πιστοποιητικού SSL

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Organisation:
el: Οργανισμός:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Certificate loaded
el: Δεν έχει φορτωθεί Πιστοποιητικό

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: CommonName:
el: ΚοινόΌνομα:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
el: ημέρα

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Key
el: Φόρτωση κλειδιού

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
el: Εκκαθάριση

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Certificate
el: Φόρτωση Πιστοποιητικού

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
el: Ορισμός Ταυτότητας

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
el: Στόχος εξ'ορισμού

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Configure Ignore Rule
el: Ρύθμιση Κανόνα Αγνόησης

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Strictness
el: Αυστηρότητα

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Dynamic
el: Δυναμικό

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Permanent
el: Μόνιμο

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
el: Τύπος Κανόνα

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Sender
el: Απόστολέας

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
el: Μήνυμα

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
el: Κανόνας Αγνόησης

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Regular expression
el: Κανονική Έκφραση

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
el: Πεδίο δράσης

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Global
el: Γενικός

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
el: Δίκτυο

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
el: Κανάλι

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule is enabled
el: Ο κανόνας έχει ενεργοποιηθεί.

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Sender
el: Βάσει Αποστολέα

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
el: Βάσει Μηνύματος

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
el: Κανόνας Αγνόησης

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: New
el: Νέο

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
el: Επε&ξεργασία

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
el: Λίστα Αγνόησης

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Rule already exists
el: Ο κανόνας υπάρχει ήδη

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: There is already a rule
    "%1"
    Please choose another rule.
el: Υπάρχει ήδη ένας κανόνας
    "%1"
    Παρακαλώ επιλέξτε άλλον κανόνα.

[ctx: InputWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: InputWidget|]
en: White
el: Άσπρο

[ctx: InputWidget|]
en: Black
el: Μαύρο

[ctx: InputWidget|]
en: Dark blue
el: Σκούρο Μπλε

[ctx: InputWidget|]
en: Dark green
el: Σκούρο πράσινο

[ctx: InputWidget|]
en: Red
el: Κόκκινο

[ctx: InputWidget|]
en: Dark red
el: Σκούρο κόκκινο

[ctx: InputWidget|]
en: Dark magenta
el: Σκούρο μοβ

[ctx: InputWidget|]
en: Orange
el: Πορτοκαλί

[ctx: InputWidget|]
en: Yellow
el: Κίτρινο

[ctx: InputWidget|]
en: Green
el: Πράσινο

[ctx: InputWidget|]
en: Dark cyan
el: Σκούρο γαλάζιο

[ctx: InputWidget|]
en: Cyan
el: Γαλάζιο

[ctx: InputWidget|]
en: Blue
el: Μπλε

[ctx: InputWidget|]
en: Magenta
el: Μοβ

[ctx: InputWidget|]
en: Dark gray
el: Σκούρο γκρι

[ctx: InputWidget|]
en: Light gray
el: Ανοιχτό γκρι

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
el: Αφαίρεση Χρώματος

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable per chat history
el: Ενεργοποίηση ιστορικού ανά συνομιλία

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show nick selector
el: Εμφάνιση επιλογής ψευδώνυμου

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show style buttons
el: Εμφάνισε κουμπιά στυλ

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables (limited) Emacs key bindings in the input field.
el: Ενεργοποιεί (ορισμένες) αντιστοιχήσεις πλήκτρων του Emacs στο πεδίο εισαγωγής.

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Emacs key bindings
el: Αντιστοιχήσεις πλήκτρων του Emacs

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
el: Εμφάνιση το πολύ

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
el: γραμμές

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable scrollbars
el: Ενεργοποίηση μπάρας κύλισης

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Tab Completion
el: Αυτόματη Συμπλήρωση με το Tab

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Completion suffix:
el: Στίξη μετά τη συμπλήρωση:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Add space after nick when completing mid-sentence
el: Προσθήκη κενού μετά το ψευδώνυμο όταν συμπληρώνεται στη μέση της πρότασης

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Input Widget
el: Γραφικό στοιχείο εισαγωγής

[ctx: InternalPeer|]
en: internal connection
el: εσωτερική σύνδεση

[ctx: IrcConnectionWizard|]
en: Save && Connect
el: Αποθήκευση && Σύνδεση

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
el: Κανάλι

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
el: Χρήστες

[ctx: IrcListModel|]
en: Topic
el: Θέμα

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
el: Λίστα συνομιλιών

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Display topic in tooltip
el: Προβολή θέματος στην αναδυόμενη βοήθεια

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Mouse wheel changes selected chat
el: Αλλαγή επιλεγμένης συνομιλίας με τη ροδέλα του ποντικιού

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
el: Χρήση Προσαρμοσμένων Χρωμάτων

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Standard:
el: Προεπιλογή:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
el: Ανενεργό:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
el: Μη αναγνωσμένα μηνύματα:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight:
el: Υπογράμμιση:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity:
el: Άλλη δραστηριότητα:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
el: Προσαρμοσμένα Χρώματα στη Λίστα Ψευδώνυμων

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Online:
el: Συνδεδεμένος:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
el: Απών:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat & Nick Lists
el: Λίστες Συνομιλιών & Ψευδώνυμων

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
el: Δίκτυο

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
el: Ανενεργός

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
el: Αδιάβαστα μηνύματα

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight
el: Υπογράμμιση

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity
el: Άλλη δραστηριότητα

[ctx: KNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
el[0]: %n υπογράμμιση σε εξέλιξη
el[1]: %n υπογραμμίσεις σε εξέλιξη

[ctx: KeySequenceButton|]
en: The key you just pressed is not supported by Qt.
el: Το πλήκτρο που μόλις πατήσατε δεν υποστηρίζεται από την Qt.

[ctx: KeySequenceButton|]
en: Unsupported Key
el: Μη υποστηριζόμενο Κλειδί

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
el: Πατήστε το κουμπί και εισάγετε τη συντόμευση όπως θα το κάνατε στο πρόγραμμα.
    Παράδειγμα για Ctrl+α: κρατήστε πατημένο το Ctrl και πατήστε το α.

[ctx: KeySequenceWidget|What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
el: Είσοδος

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
el: Κανένα

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Shortcut Conflict
el: Σύγκρουση Συντομεύσεων

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is already in use, and cannot be configured.
    Please choose another one.
el: Η συντόμευση "%1" χρησιμοποιείται ήδη.
    Παρακαλώ επιλέξτε μια διαφορετική συντόμευση.

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is ambiguous with the shortcut for the following action:
el: Η συντόμευση "%1" δεν είναι ξεκάθαρη για την ακόλουθη ενέργεια:

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Do you want to reassign this shortcut to the selected action?
el: Θέλετε να δηλώσετε άλλη συντόμευση για την επιλεγμένη ενέργεια;

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Reassign
el: Επανεκχώρηση

[ctx: MainWin|]
en: General
el: Γενικά

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
el: &Σύνδεση στον Πυρήνα...

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
el: &Αποσύδνεση από τον Πυρήνα

[ctx: MainWin|]
en: Core &Info...
el: Πυρήνας Π&ληροφορίες

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
el: Ρύθμιση &Δικτύων

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
el: &Έξοδος

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
el: &Ρύθμιση Λιστών Συνομιλίας...

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
el: Εμφάνιση Μπάρας &Αναζήτησης

[ctx: MainWin|]
en: Show Away Log
el: Εμφάνιση Καταγραφής κατά την Απουσία

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
el: Εμφάνιση Μπάρας &Μενού

[ctx: MainWin|]
en: Show Status &Bar
el: Εμφάνιση Μπάρας &Κατάστασης

[ctx: MainWin|]
en: &Lock Layout
el: Κ&λείδωμα Διάταξης

[ctx: MainWin|]
en: &Full Screen Mode
el: Λειτουργία σε Όλη την &Οθόνη

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
el: Ρύθμιση &Συντομέυσεων

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
el: Ρύ&θμιση Quassel

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
el: &Περί του Quassel

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
el: Περί &Qt

[ctx: MainWin|]
en: Debug &NetworkModel
el: Αποσφαλμάτωση &Δικτύου

[ctx: MainWin|]
en: Debug &MessageModel
el: Αποσφαλμάτωση &Μηνυμάτων

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
el: Αποσφαλμάτωση &Καταγραφής

[ctx: MainWin|]
en: Reload Stylesheet
el: Επαναφόρτωση φύλλου διαμόρφωσης

[ctx: MainWin|]
en: Hide Current Buffer
el: Απόκρυψη Τρέχουσας Συνομιλίας

[ctx: MainWin|]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #0
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #0

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #1
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #1

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #2
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #2

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #3
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #3

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #4
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #4

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #5
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #5

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #6
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #6

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #7
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #7

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #8
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #8

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #9
el: Ορισμός Γρήγορης Πρόσβασης #9

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #0
el: Γρήγορη Πρόσβαση #0

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #1
el: Γρήγορη Πρόσβαση #1

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #2
el: Γρήγορη Πρόσβαση #2

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #3
el: Γρήγορη Πρόσβαση #3

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #4
el: Γρήγορη Πρόσβαση #4

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #5
el: Γρήγορη Πρόσβαση #5

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #6
el: Γρήγορη Πρόσβαση #6

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #7
el: Γρήγορη Πρόσβαση #7

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #8
el: Γρήγορη Πρόσβαση #8

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #9
el: Γρήγορη Πρόσβαση #9

[ctx: MainWin|]
en: Activate Next Chat List
el: Ενεργοποίηση Επόμενης Λίστας Συνομιλίας

[ctx: MainWin|]
en: Activate Previous Chat List
el: Ενεργοποίηση Προηγούμενης Λίστας Συνομιλίας

[ctx: MainWin|]
en: Go to Next Chat
el: Μετάβαση στην Επόμενη Συνομιλία

[ctx: MainWin|]
en: Go to Previous Chat
el: Μετάβαση στην Προηγούμενη Συνομιλία

[ctx: MainWin|]
en: &File
el: &Αρχείο

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
el: &Δίκτυα

[ctx: MainWin|]
en: &View
el: &Προβολή

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
el: &Λίστες Συνομιλίας

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
el: &Εργαλεία

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

[ctx: MainWin|]
en: &Help
el: &Βοήθεια

[ctx: MainWin|]
en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

[ctx: MainWin|]
en: Nicks
el: Ψευδώνυμα

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
el: Εμφάνιση Λίστας Ψευδώνυμων

[ctx: MainWin|]
en: Chat Monitor
el: Παρακολούθηση Συνμομιλίας

[ctx: MainWin|]
en: Show Chat Monitor
el: Εμφάνιση Παρακολούθησης Συνομιλίας

[ctx: MainWin|]
en: Inputline
el: Γραμμή Ειαγωγής

[ctx: MainWin|]
en: Show Input Line
el: Εμφάνιση Γραμμής Εισαγωγής

[ctx: MainWin|]
en: Topic
el: Θέμα

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
el: Εμφάνιση Γραμμής Θέματος

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
el: Βασικά Εργαλεία

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
el: Συνδέθηκε στον πυρήνα.

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
el: Δε συνδέθηκε στον πυρήνα.

[ctx: MainWin|]
en: Unencrypted Connection
el: Μη Κρυπτογραφημένη Σύνδεση

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your client does not support SSL encryption</b>
el: <b>Ο πελάτης σας δεν υποστηρίζει κρυπτογράφηση SSL</b>

[ctx: MainWin|]
en: Sensitive data, like passwords, will be transmitted unencrypted to your Quassel core.
el: Ευαίσθητα δεδομένα, όπως κωδικοί, θα μεταδοθούν μη κρυπτογραφημένα στον πυρήνα Quassel.

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your core does not support SSL encryption</b>
el: <b>Ο πυρήνας σας δεν υποστηρίζει κρυπτογράφηση SSL</b>

[ctx: MainWin|]
en: Untrusted Security Certificate
el: Αναξιόπιστο Πιστοποιητικό Ασφαλείας

[ctx: MainWin|]
en: <b>The SSL certificate provided by the core at %1 is untrusted for the following reasons:</b>
el: <b>Το πιστοποιητικό SSL που παρέχει ο πυρήνας στο %1 είναι αναξιόοπιστος για τους ακόλουθους λόγους:</b>

[ctx: MainWin|]
en: Continue
el: Συνέχεια

[ctx: MainWin|]
en: Show Certificate
el: Εμφάνιση Πιστοποιητικού

[ctx: MainWin|]
en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
el: Θέλετε να γίνεται πάντα αποδοχή του πιστοποιητικού χωρίς ερώτηση;

[ctx: MainWin|]
en: Current Session Only
el: Μόνο Τρέχουσα Συνεδρία

[ctx: MainWin|]
en: Forever
el: Για πάντα

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
el: Σφάλμα Σύνδεσης Πυρήνα

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1
el: Άκυρη διεύθυνση ανταπόκρισης %1

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφής IPv6 %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
el: Αδυναμία ανοίγματος διεπαφής IPv4 %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
el: Άκυρφη διεύθυνση ανταπόκρισης %1, άγνωστο πρωτόκολλο δικτύου

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Receiving Backlog
el: Λήψη Αποθηκευμένων Συνομιλιών

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Do you really want to paste %n line(s)? | Do you really want to paste %n line(s)?
el[0]: Σίγουρα θέλετε να επικολλήσετε & να αποστείλετε %n γραμμές;
el[1]: Σίγουρα θέλετε να επικολλήσετε & να αποστείλετε %n γραμμές;

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Paste Protection
el: Προστασία Επικόλλησης

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
el: Προσθήκη Δικτύου

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Use preset:
el: Χρήση προεπιλογής:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manually specify network settings
el: Χειροκίνητος προσδιορισμός ρυθμίσεων δικτύου

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
el: Χειρικίνητες Ρυθμίσεις

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
el: Όνομα δικτύου:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server address:
el: Ειδοποιήσεις Server:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Port:
el: Θύρα:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server password:
el: Κωδικός εξυπηρετητή:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Dialog
el: Παράθυρο

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Please enter a network name:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα δικτύου:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
el: Προσθήκη Δικτύου

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
el: Χρήστες

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
el: Συνομιλία

[ctx: NetworkModel|]
en: Topic
el: Θέμα

[ctx: NetworkModel|]
en: Nick Count
el: Καταμέτρηση Ψευδώνυμων

[ctx: NetworkModelController|]
en: Do you want to delete the following buffer(s) permanently? | Do you want to delete the following buffer(s) permanently?
el[0]: Θέλετε να διαγράψετε την ακόλουθη συνομιλία μόνιμα;
el[1]: Θέλετε να διαγράψετε τις ακόλουθες συνομιλίες μόνιμα;

[ctx: NetworkModelController|]
en: ...and <b>%1</b> more<br><br>
el: ...και <b>%1</b> περισσότερα<br><br>

[ctx: NetworkModelController|]
en: <b>Note:</b> This will delete all related data, including all backlog data, from the core's database and cannot be undone.
el: <b>Σημείωση:</b> Αυτή η ενέργεια θα διαγράψει όλα τα σχετικά δεδομένα, συμπεριλαμβανομένου των αποθηκευμένων συνομιλιών, από τη βάση δεδομένων του πυρήνα και δεν μπορεί να αναιρεθεί.

[ctx: NetworkModelController|]
en: <br>Active channel buffers cannot be deleted, please part the channel first.
el: <br>Αδυναμία διαγραφής ενεργών συνομιλιών, παρακαλώ αποχωρήστε πρώτα από το κανάλι.

[ctx: NetworkModelController|]
en: Remove buffers permanently?
el: Μόνιμη αφαίρεση συνομιλιών;

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
el: Είσοδος σε Κανάλι

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
el: Δίκτυο:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
el: Κανάλι:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: NetworkPage|]
en: Setup Network Connection
el: Στήσιμο Σύνδεσης Δικτύου

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Re&name...
el: &Μετονομασία

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Add...
el: &Προσθήκη

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: De&lete
el: &Διαγραφή

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
el: Λεπτομέριες Δικτύου

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
el: Ταυτότητα:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
el: Εξυπηρετητές

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Manage servers for this network
el: Διαχείριση εξυπηρετητών για αυτό το δίκτυο

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move upwards in list
el: Μετακίνηση προς τα πάνω στη λίστα

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move downwards in list
el: Μετακίνηση προς τα κάτω στη λίστα

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
el: Εντολές

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Configure automatic identification or misc. commands to be executed after connecting to a server
el: Ρύθμιση αυτόματης ταυτοποίησης ή εκτέλεσης επιπρόσθετων εντολών μετά τη σύνδεση με έναν εξυπηρετητή

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands to execute on connect:
el: Εντολές προς εκτέλεση κατά τη σύνδεση:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify a list of IRC commands to be executed upon connect.
    Note that Quassel IRC automatically rejoins channels, so /join will rarely be needed here!
el: Προσδιορίστε μια λίστα εντολών του IRC που θα εκτελούνται κατά τη σύνδεση.
    Σημειώστε ότι το Quassel εισέρχεται αυτόματα στα κανάλια, οπότε η εντολή /join χρειάζεται σπάνια εδώ!

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
el: Σύνδεση

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatically reconnect to the IRC network after connection failures
el: Αυτόματη επανασύνδεση στο δίκτυο IRC μετά από αποτυχία σύνδεσης

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatic Reconnect
el: Αυτόματη επανασύνδεση

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Wait
el: Αναμονή

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: between retries
el: ανάμεσα στις προσάθειες

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Number of retries:
el: Αριθμός προσπαθειών:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Rejoin all channels after reconnect
el: Είσοδος σε όλα τα κανάλια μετά την επανασύνδεση

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
el: Αυτόματη Αναγνώριση

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use SASL Authentication
el: Χρήση Πιστοποίησης SASL

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
el: Λογαριασμός:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Service:
el: Υπηρεσία:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
el: Κωδικοποιήσεις

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Control encodings for in- and outgoing messages
el: Έλεγχος κωδικοποίησης για εισερχόμενα και εξερχόμενα μηνύματα

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
el: Χρήση Προσαρμοσμένων Κωδικοποιήσεων

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify which encoding your messages will be sent in.
    UTF-8 should be a sane choice for most networks.
el: Προσδιορίστε την κωδικοποίηση με την οποία θα αποστέλλονται τα μηνύματά σας.
    Το UTF-8 είναι μια ασφαλής επιλογή για τα περισσότερα δίκτυα.

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
el: Αποστολή μηνυμάτων σε:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Receive fallback:
el: Λήψη εφεδρικού:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
el: Κωδικοποίηση εξυπηρετητή:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
el: Δίκτυα

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
el: <b>Τα ακόλουθα προβλήματα πρέπει να διορθωθούν πριν την εφαρμογή των αλλαγών:</b><ul>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <li>All networks need at least one server defined</li>
el: <li>Όλα τα δίκτυα χρειάζονται να έχει οριστεί τουλάχιστονς ένας εξυπηρετητής</li>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Invalid Network Settings
el: Μη Έγκυρες Ρυθμίσεις Δικτύου

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
el: Να Γίνει Διαγραφή Δικτύου;

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the network "%1" and all related settings, including the backlog?
el: Σίγουρα επιθυμείτε τη διαγραφή του δικτύου"%1" και όλων των σχετικών ρυθμίσεων, συμπεριλαμβανομένου των αποθηκευμένων συνομιλιών;

[ctx: NickEditDlg|]
en: Edit Nickname
el: Επεξεργασία Ψευδώνυμου

[ctx: NickEditDlg|]
en: Please enter a valid nickname:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο ψευδώνυμο:

[ctx: NickEditDlg|]
en: A valid nickname may contain letters from the English alphabet, digits, and the special characters {, }, [, ], \, |, `, ^, _ and -.
el: Ένα έγκυρο ψευδώνυμο μπορεί να περιέχει γράμματα της αγγλικής αλφαβήτας, αριθμούς και τους ειδικούς χαρακτήρες {, }, [, ], \, |, `, ^, _ και -.

[ctx: NickEditDlg|]
en: Add Nickname
el: Προσθήκη Ψευδώνυμου

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 backlog messages for %2 buffers
el: Ζήτηση έως %1 αποθηκευμένων μηνυμάτων για %2 συνομιλίες

[ctx: QObject|]
en: Requesting up to %1 of all unread backlog messages (plus additional %2)
el: Ζήτηση έως %1 όλων των μη αναγνωσμένων αποθηκευμένων μηνυμάτων (συν %2 επιπλέον)

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 unread backlog messages for %2 buffers
el: Ζήτηση έως %1 μη αναγνωσμένων αποθηκευμένων μηνυμάτων για %2 συνομιλίες

[ctx: QObject|]
en: Welcome to Quassel IRC
el: Καλωσορίσατε στο Quassel IRC

[ctx: QObject|]
en: This wizard will help you to set up your default identity and your IRC network connection.<br>This only covers basic settings. You can cancel this wizard any time and use the settings dialog for more detailed changes.
el: Αυτός ο οδηγός θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε την προεπιλεγμένη ταυτότητα και τη σύνδεση στο δίκτυο IRC.<br>Περιλαμβάνει μόνο βασικές ρυθμίσεις. Μπορείτε να ακυρώσετε τον οδηγό οποιαδήποτε στιγμή και να χρησιμοποιήσετε το παράθυρο ρυθμίσεων για πιο λεπτομερείς αλλαγές.

[ctx: QssParser|]
en: Invalid block declaration: %1
el: Μη έγκυρη δήλωση μπλοκ: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette role assignment: %1
el: Μη έγκυρη ανάθεση ρόλου παλέτας: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette role name: %1
el: Άγνωστο όνομα ρόλου παλέτας: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid subelement name in %1
el: Μη έγκυρο όνομα υποστοιχείου στο %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message type in %1
el: Μη έγκυρος τύπος μηνύματος στο %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid condition %1
el: Μη έγκυρη συνθήκη %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message label: %1
el: Άκυρη ετικέτα μηνύματος: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid format name: %1
el: Μη έγκυρη μορφή ονόματος: %1

[ctx: QssParser|]
en: Illegal IRC color specification (must be between 00 and 0f): %1
el: Μη έγκυρο χρώμα για το IRC (πρέπει να είναι ανάμεσα σε 00 και 0f): %1

[ctx: QssParser|]
en: Unhandled condition: %1
el: Αδιαχείριστη κατάσταση: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid proplist %1
el: Μη έγκυρη proplist %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist state %1
el: Μη έγκυρη κατάσταση λίστας συνομιλιών %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid property declaration: %1
el: Μη έγκυρη δήλωση ιδιότητας: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font property: %1
el: Μη έγκυρη ιδιότητα γραμματοσειράς: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown ChatLine property: %1
el: Άγνωση ιδιότητα Γραμμής-Συνομιλίας: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette color role specification: %1
el: Μη έγκυρος ορισμός ρόλου χρώματος παλέτας: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette color role: %1
el: Άγνωστος ρόλος χρώματος παλέτας: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient declaration: %1
el: Μη έγκυρη δήλωση διαβάθμισης: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font specification: %1
el: Μη έγκυρος προσδιορισμός γραμματοσειράς: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font style specification: %1
el: Μη έγκυρος προσδιορισμός στυλ γραμματοσειράς: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font weight specification: %1
el: Μη έγκυρο βάρος γραμματοσειράς: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font size specification: %1
el: Μη έγκυρος προσδιορισμός μεγέθους γραμματοσειράς: %1

[ctx: QtMultimediaNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Select Audio File
el: Επιλογή Αρχείου Ήχου

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Play a sound
el: Αναπαραγωγή ήχου

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Prelisten to the selected sound
el: Προεπισκόπηση επιλεγμένου ήχου

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Select the sound file to play
el: Επιλογή ήχου προς αναπαραγωγή

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
el: χρόνος

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
el: ημέρα

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: h
el: ώ

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: min
el: λ

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
el: δ

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Sync With Core
el: Συγχρονισμός Με Πυρήνα

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Syncing data with core, please wait...
el: Συγχρονισός δεδομένων με τον πυρήνα, παρακαλώ περιμένετε...

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
el: Ματαίωση

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server Info
el: Πληροφορίες Εξυπηρετητή

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server address:
el: Διεύθυνση εξυπηρετητή:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Port:
el: Θύρα:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Password:
el: Κωδικός:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Advanced
el: Για Προχωρημένους

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
el: Έκδοση SSL:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use a Proxy
el: Χρήση Διαμεσολαβητή

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Type:
el: Τύπος Διαμεσολαβητή:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Host:
el: Εξυπηρετητής Διαμεσολαβητή:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Username:
el: Όνομα Χρήστη Διαμεσολαβητή:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Password:
el: Κωδικός Διαμεσολαβητή:

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
el: Ρύθμιση του Quassel

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

[ctx: SettingsDlg|]
en: There are unsaved changes on the current configuration page. Would you like to apply your changes now?
el: Υπάρχουν μη αποθηκευμένες αλλαγές στην τρέχουσα σελίδα ρυθμίσεων. Θέλετε να εφαρμόσετε τις αλλαγές σας τώρα;

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure %1
el: Ρύθμιση %1

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
el: Επαναφόρτωση Ρυθίσεων

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
el: Θέλετε να φορτώσετε τις ρυθμίσεις, ακυρώνοντας τις  αλλαγές σε αυτή τη σελίδα;

[ctx: SettingsDlg|]
en: Restore Defaults
el: Επαναφορά Προεπιλογών

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
el: Θέλετε να επαναφέρετε τις προεπιλεγμένες τιμές για αυτές τις σελίδες;

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
el: Περί του Quassel

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure %1
el: Ρύθμιση %1

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
el: Επαναφόρτωση Ρυθμίσεων

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
el: Θέλετε να φορτώσετε τις ρυθμίσεις, ακυρώνοντας τις  αλλαγές σε αυτή τη σελίδα;

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Restore Defaults
el: Επαναφορά Προεπιλογών

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
el: Θέλετε να επαναφέρετε τις προεπιλεγμένες τιμές για αυτές τις σελίδες;

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
el: Ενέργεια

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
el: Συντόμευση

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Search:
el: Αναζήτηση:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcut for Selected Action
el: Συντόμευση για Επιλεγμένη Ενέργεια

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Default:
el: Προεπιλογή:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
el: Κανένα

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
el: Προσαρμοσμένο:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
el: Γίνεται αποσύνδεση

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
el: Όνομα δικτύου:

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: The name of the IRC network you are configuring
el: Το όνομα του IRC δικτύου που ρυθμίζετε

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
el: Εξυπηρετητές:

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC servers belonging to this network
el: Λίστα IRC εξυπηρετητών που ανήκουν σε αυτό το δίκτυο

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Edit this server entry
el: Επεξεργασία αυτού του εξυπηρετητή

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Add another IRC server
el: Προσθήκη κι άλλου εξυπηρετητή IRC

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Add...
el: &Προσθήκη

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Remove this server entry from the list
el: Αφαίρεση του εξυπηρετητή από τη λίστα

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: De&lete
el: &Διαγραφή

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move upwards in list
el: Μετακίνηση προς τα πάνω στη λίστα

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move downwards in list
el: Μετακίνηση προς τα κάτω στη λίστα

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
el: Αυτόματη Είσοδος στα Κανάλια

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC channels you will join automatically after connecting to the network
el: Λίστα των IRC καναλιών στα οποία θα εισέρχεστε αυτόματα όταν θα συνδέεστε στο δίκτυο

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: SonnetSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπιφάνεια

[ctx: SqliteStorage|]
en: SQLite is a file-based database engine that does not require any setup. It is suitable for small and medium-sized databases that do not require access via network. Use SQLite if your Quassel Core should store its data on the same machine it is running on, and if you only expect a few users to use your core.
el: Η SQLite είναι μια μηχανή βάσης δεδομένων βασισμένη σε αρχεία που δεν απαιτεί καμία εγκατάσταση. Είναι κατάλληλη για μικρές και μεσαίου μεγέθους βάσεις δεδομένων που δεν απαιτούν πρόσβαση μέσω δικτύου. Χρησιμοποιήστε SQLite αν θέλετε ο Πυρήνας Quassel να αποθηκεύει τα δεδομένα του στο ίδιο μηχάνημα που τρέχει, και μόνο αν περιμένετε λίγους χρήστες να χρησιμοποιήσουν τον πυρήνα σας.

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
el: Πληροφορίες Ασφαλείας

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
el: <b>Κοινό όνομα:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
el: <b>IP διεύθυνση:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Encryption:</b>
el: <b>Οργανισμός:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Protocol:</b>
el: <b>Τοποθεσία:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Certificate chain:</b>
el: <b>Οργανισμός:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Subject
el: Θέμα

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Common name:</b>
el: <b>Κοινό όνομα:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organization:</b>
el: <b>Οργανισμός:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organizational unit:</b>
el: <b>Οργανωμένη μονάδα:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Country:</b>
el: <b>Χώρα:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>State or province:</b>
el: <b>Πολιτεία ή επαρχία:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Locality:</b>
el: <b>Τοποθεσία:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Issuer
el: Εκδότης

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Validity period:</b>
el: <b>Περίοδος εγκυρότητας:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>MD5 digest:</b>
el: <b>Σύνοψη MD5:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA1 digest:</b>
el: <b>Σύνοψη SHA1:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
el: <b>Έμπιστο:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: SslInfoDlg|]
en: No, for the following reasons:<ul>
el: Όχι, για τους ακόλουθους λόγους:<ul>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: %1 to %2
el: %1 σε %2

[ctx: SystemTray|]
en: &Minimize
el: &Ελαχιστοποίηση

[ctx: SystemTray|]
en: &Restore
el: Επαναφορά

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: SystrayNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
el[0]: %n υπογράμμιση σε εξέλιξη
el[1]: %n υπογραμμίσεις σε εξέλιξη

[ctx: SystrayNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Show a message in a popup
el: Εμφάνιση μηνύματος σε αναδυόμενο παράθυρο

[ctx: TabCompleter|]
en: Tab completion
el: Αυτόματη συμπλήρωση με Tab

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
el: Σύνδεση

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
el: Σύνδεση στο IRC

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
el: Αποσύνδεση από το IRC

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
el: Σύνδεση σε όλα

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
el: Αποσύνδεση από όλα

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Part
el: Αποχώρηση

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Leave currently selected channel
el: Έξοδος από το επιλεγμένο κανάλι

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join
el: Είσοδος

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
el: Είσοδος σε κανάλι

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
el: Προσωπική Συζήτηση με

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Start a private conversation
el: Έναρξη προσωπικής συζήτησης

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Whois
el: Πληροφορίες Χρήστη

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
el: Αίτηση για πληροφορίες χρήστη

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Op
el: Διαχειριστής

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give operator privileges to user
el: Δώσε δικαιώματα διαχειριστή στον χρήστη

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Deop
el: Μη-Διαχειριστής

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take operator privileges from user
el: Αφαίρεση δικαιωμάτων διαχειριστή από τον χρήστη

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Voice
el: Φωνή

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give voice to user
el: Δώσε φωνή στον χρήστη

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Devoice
el: Όχι-φωνή

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take voice from user
el: Αφαίρεση φωνής από τον χρήστη

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
el: Απομάκρυνση

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove user from channel
el: Αφαίρεση χρήστη από το κανάλι

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban
el: Απαγόρευση

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban user from channel
el: Απαγόρευση χρήστη στο κανάλι

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick/Ban
el: Απομάκρυνση/Απαγόρευση

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove and ban user from channel
el: Απομάκρυνση και απαγόρευση χρήστη από το κανάλι

[ctx: TopicWidget|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
el: Χρήστες: %1

[ctx: TopicWidget|]
en: Lag: %1 msecs
el: Καθυστέρηση: %1 msecs

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Form
el: Μορφή

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά:

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Resize dynamically to fit contents
el: Δυναμική προσαρμογή μεγέθους για να χωράει το περιεχόμενο

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Interface
el: Διεπιφάνεια

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Topic Widget
el: Γραφικό στοιχείο θέματος

[ctx: Transfer|]
en: New
el: Νέο

[ctx: TransferModel|]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Nick Message
en: You are now known as %DN%1%DN
el: Μετονομαστήκατε σε %DN%1%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN is now known as %DN%2%DN
el: Ο χρήστης %DN%1%DN μετονομάστηκε σε %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Mode Message
en: User mode: %DM%1%DM
el: Λειτουργία χρήστη: %DM%1%DM

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Mode %DM%1%DM by %DN%2%DN
el: Λειτουργία %DM%1%DM από τον %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Join Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has joined %DC%4%DC
el: Ο χρήστης %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH εισήλθε στο %DC%4%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Part Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has left %DC%4%DC
el: Ο χρήστης %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH αποχώρησε από το %DC%4%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Quit Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has quit
el: Ο Χρήστης %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH αποσυνδέθηκε

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Kick Message
en: %DN%1%DN has kicked %DN%2%DN from %DC%3%DC
el: Ο χρήστης %DN%1%DN έδιωξε τον %DN%2%DN από το κανάλι %DC%3%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Day Change Message
en: {Day changed to %1}
el: {Αλλαγή ημέρας σε %1}

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH ended. Users joined:
el: Το netsplit μεταξύ %DH%1%DH και %DH%2%DH τελείωσε. Χρήστες που συνδέθηκαν:

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
el: %DN%1%DN (%2 περισσότεροι)

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH. Users quit:
el: Netsplit ανάμεσα σε %DH%1%DH και %DH%2%DH. Οι χρήστες που αποσυνδέθηκαν:

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Owner(s) | %n Owner(s)
el[0]: %n Ιδιοκτήτης
el[1]: %n Ιδιοκτήτες

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Operator(s) | %n Operator(s)
el[0]: %n Διαχειριστής
el[1]: %n Διαχειριστές

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Half-Op(s) | %n Half-Op(s)
el[0]: %n Μισός-Διαχειριστής
el[1]: %n Μισοί-Διαχειριστές

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Voiced | %n Voiced
el[0]: %n Πήρε Φωνή
el[1]: %n Πήραν Φωνή

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
el[0]: %n Χρήστης(-ες)
el[1]: %n Χρήστης(-ες)
