Quassel IRC - en to fi translation catalogue (1224 entries)

[ctx: AboutData|]
en: A modern, distributed IRC client
fi: Moderni, hajautettu IRC-asiakasohjelma

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, lead developer
fi: Projektin perustaja, pääkehittäjä

[ctx: AboutData|]
en: Project motivator, lead developer
fi: Projektin motivaattori, pääkehittäjä

[ctx: AboutData|]
en: Former lead developer
fi: Aiempi pääkehittäjä

[ctx: AboutData|]
en: Master of Translation, many fixes and enhancements, Travis support
fi: Käännösmestari, paljon korjauksia ja parannuksia, Travis-tuki

[ctx: AboutData|]
en: Many features, fixes and improvements
fi: Paljon ominaisuuksia, korjauksia ja parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, bug and patch triaging, community support
fi: Paljon korjauksia ja parannuksia, virheiden ja muutosten lajittelua, yhteisön tukemista

[ctx: AboutData|]
en: IRCv3 support, documentation, many other improvements, testing, outstanding PRs
fi: IRCv3-tuki, dokumentaatio, monia muita parannuksia, testaus, keskeneräisten PR:ien käsittely

[ctx: AboutData|]
en: Quasseldroid, architecture, (mobile) performance, many other improvements and fixes, testing
fi: Quasseldroid, arkkitehtuuri, (mobiili)suorituskyky, monia muita parannuksia ja korjauksia, testausta

[ctx: AboutData|]
en: OSX UI improvements
fi: OS X UI -parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Fixes
fi: Korjauksia

[ctx: AboutData|]
en: Chatview improvements
fi: Parannuksia keskustelunäkymään

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter, Danish translation
fi: Aikainen beetatestaaja ja ohjelmavirheiden metsästäjä, tanskankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Spanish translation
fi: Espanjankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Build system fixes
fi: Korjauksia käännösjärjestelmään

[ctx: AboutData|]
en: Database performance improvements
fi: Tietokannan suorituskyvyn parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Tray icon fix
fi: Ilmoitusalueen kuvakkeen korjaus

[ctx: AboutData|]
en: Language improvements
fi: Kieliparannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Documentation improvements
fi: Parannuksia dokumentaatioon

[ctx: AboutData|]
en: Various improvements
fi: Useita parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Brazilian translation
fi: Brasiliankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Slovenian translation
fi: Sloveeninkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Romanian translation
fi: Romaniankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Punjabi translation
fi: Pandžabinkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Finnish translation
fi: Suomenkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Message indicator support
fi: Viesti-ilmaisintuki

[ctx: AboutData|]
en: Build system fix
fi: Korjaus käännösjärjestelmään

[ctx: AboutData|]
en: Windows build system fixes
fi: Korjauksia Windows-käännösjärjestelmään

[ctx: AboutData|]
en: AppData metadata, LDAP support
fi: AppData-metatiedot, LDAP-tuki

[ctx: AboutData|]
en: Nicer tooltips, spell check and other improvements
fi: Paremmat työkaluvihjeet, oikeinkirjoituksen tarkistus ja muita parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Crash fixes
fi: Kaatumiskorjauksia

[ctx: AboutData|]
en: French translation
fi: Ranskankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Occitan translation
fi: Oksitaaninkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Usability review
fi: Käytettävyysarviointi

[ctx: AboutData|]
en: SASL support
fi: SASL-tuki

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes and improvements
fi: Useita korjauksia ja parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Settings fixes
fi: Korjauksia asetuksiin

[ctx: AboutData|]
en: Galician translation
fi: Galiciankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Esperanto translation
fi: Esperantonkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Japanese translation
fi: Japaninkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Gentoo maintainer
fi: Gentoo-ylläpitäjä

[ctx: AboutData|]
en: Certificate handling improvements
fi: Parannuksia varmenteiden käsittelyyn

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter (on Vista™!)
fi: Aikainen beetatestaaja ja ohjelmavirheiden metsästäjä (Vista™-käyttöjärjestelmässä!)

[ctx: AboutData|]
en: Translation system fixes
fi: Kielikäännösjärjestelmän korjauksia

[ctx: AboutData|]
en: OSX Notification Center support
fi: OS X -ilmoituskeskuksen tuki

[ctx: AboutData|]
en: Turkish translation
fi: Turkinkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Mac fixes
fi: Mac-korjauksia

[ctx: AboutData|]
en: D-Bus notifications
fi: D-Bus-ilmoitukset

[ctx: AboutData|]
en: Polish translation
fi: Puolankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Build system improvements
fi: Parannuksia käännösjärjestelmään

[ctx: AboutData|]
en: Formatting support and other input line improvements, many other fixes
fi: Muotoilutuki ja muita parannuksia syöteriviin, monia muita korjauksia

[ctx: AboutData|]
en: BluesTheme stylesheet
fi: BluesTheme-tyylisivu

[ctx: AboutData|]
en: Russian translation
fi: Venäjänkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Italian translation
fi: Italiankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: German translation
fi: Saksankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation
fi: Norjankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Hungarian translation
fi: Unkarinkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: IRC parser improvements
fi: Parannuksia IRC-jäsentimeen

[ctx: AboutData|]
en: Initial Qt5 support
fi: Alustava Qt 5 -tuki

[ctx: AboutData|]
en: {Ku|U}buntu packager, motivator, promoter
fi: {Ku|U}buntu-paketoija, motivaattori, promoottori

[ctx: AboutData|]
en: Various features and improvements
fi: Useita ominaisuuksia ja parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes
fi: Useita korjauksia

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes
fi: Virhekorjauksia

[ctx: AboutData|]
en: Czech translation
fi: Tšekinkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Python improvements
fi: Python-parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Proxy improvements, Spanish translation
fi: Parannuksia välityspalvelintukeen, espanjankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Postgres migration fixes
fi: Postgres-siirroskorjauksia

[ctx: AboutData|]
en: Danish translation
fi: Tanskankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Context menu fixes
fi: Kontekstivalikkokorjauksia

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, bug triaging
fi: Paljon korjauksia ja parannuksia, ohjelmavirheiden lajittelua

[ctx: AboutData|]
en: Original "All-Seeing Eye" logo
fi: Alkuperäinen ”All-Seeing Eye” -logo

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, various improvements
fi: Projektin perustaja, useita parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Serbian translation
fi: Serbiankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Tireless tester, {Ku|U}buntu tester and lobbyist, liters of delicious Finnish alcohol
fi: Väsymätön testaaja, {Ku|U}buntu-testaaja ja lobbari, litroittain hyvää suomalaista alkoholia

[ctx: AboutData|]
en: Qt5 porting help, Travis CI setup
fi: Qt 5 -sovitusapua, Travis CI:n käyttöönotto

[ctx: AboutData|]
en: Buffer merge improvements
fi: Parannuksia puskureiden yhdistämiseen

[ctx: AboutData|]
en: Greek translation
fi: Kreikankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Improvements
fi: Parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: OSX improvements
fi: OS X -parannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Lithuanian translation
fi: Liettuankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Documentation fixes
fi: Korjauksia dokumentaatioon

[ctx: AboutData|]
en: Ideas, hacking, initial motivation
fi: Ideoita, koodausta, alustava motivaatio

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, Sonnet support, QuasselDroid
fi: Paljon korjauksia ja parannuksia, Sonnet-tuki, QuasselDroid

[ctx: AboutData|]
en: German translation, fixes
fi: Saksankielinen käännös, korjauksia

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements; Ubuntu PPAs
fi: Paljon korjauksia ja parannuksia; Ubuntu PPA:t

[ctx: AboutData|]
en: Tons of Oxygen icons including the Quassel logo
fi: Läjäpäin Oxygen-kuvakkeita, myös Quasselin logo

[ctx: AboutData|]
en: Initial design and main window layout
fi: Alustava design ja pääikkunan asettelu

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter
fi: Aikainen beetatestaaja ja ohjelmavirheiden metsästäjä

[ctx: AboutData|]
en: Linewrap for input line
fi: Tekstin rivitys syöterivillä

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements and cleanups
fi: Suorituskykyparannuksia ja siivousta

[ctx: AboutData|]
en: /print command
fi: /print-komento

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements
fi: Suorituskykyparannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Hindi and Marathi translations
fi: Hindin- ja marathinkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Emacs keybindings
fi: Emacs-näppäinyhdistelmät

[ctx: AboutData|]
en: Highlight configuration improvements
fi: Parannuksia korostusasetuksiin

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes, German translation
fi: Virheiden korjauksia, saksankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Audio backend improvements
fi: Parannuksia äänitaustajärjestelmään

[ctx: AboutData|]
en: Chinese translation
fi: Kiinankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Dutch translation
fi: Hollanninkielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Korean translation
fi: Koreankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Alias improvements
fi: Aliasparannuksia

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation, documentation
fi: Norjankielinen käännös, dokumentaatio

[ctx: AboutData|]
en: Former Windows builder
fi: Aiempi Windows-koontiversioiden tekijä

[ctx: AboutData|]
en: Fixes, Debian packaging
fi: Korjauksia, Debian-paketointi

[ctx: AboutData|]
en: Fixes and feedback
fi: Korjauksia ja palautetta

[ctx: AboutData|]
en: Network detection improvements
fi: Parannuksia verkon tunnistamiseen

[ctx: AboutData|]
en: Ukrainian translation
fi: Ukrainankielinen käännös

[ctx: AboutData|]
en: Portuguese translation
fi: Portugalinkielinen käännös

[ctx: AboutDlg|]
en: About Quassel
fi: Tietoja Quasselista

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
fi: &Tietoja

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
fi: T&ekijät

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
fi: &Avustajat

[ctx: AboutDlg|]
en: &Thanks To
fi: &Kiitokset

[ctx: AboutDlg|]
en: Unknown date
fi: Tuntematon päivämäärä

[ctx: AboutDlg|]
en: <b>Version:</b> %1<br><b>Version date:</b> %2<br><b>Protocol version:</b> %3
fi: <b>Versio:</b> %1<br><b>Version päiväys:</b> %2<br><b>Protokollan versio:</b> %3

[ctx: AboutDlg|]
en: Quassel IRC is mainly developed by:
fi: Quassel IRC:n pääkehittäjät ovat:

[ctx: AboutDlg|]
en: We would like to thank the following contributors (in alphabetical order) and everybody we forgot to mention here:
fi: Haluaisimme kiittää seuraavia henkilöitä (aakkosjärjestyksessä), sekä kaikkia ketkä unohdimme mainita tässä:

[ctx: AboutDlg|]
en: ...and anybody else finding and reporting bugs, giving feedback, helping others and being part of the community!
fi: …sekä kaikkia muita, jotka löysivät ohjelmavirheitä ja ilmoittivat niistä, antoivat palautetta, auttoivat muita ja olivat osa yhteisöä!

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Upgrade failed...
fi: Päivitys epäonnistui…

[ctx: AliasesModel|]
en: <b>The shortcut for the alias</b><br />It can be used as a regular slash command.<br /><br /><b>Example:</b> "foo" can be used per /foo
fi: <b>Aliaksen lyhytkomento</b><br />Sitä voidaan käyttää kuten normaalia /komentoa.<br /><br /><b>Esimerkki:</b> lyhytkomentoa ”foo” voidaan käyttää kirjoittamalla /foo

[ctx: AliasesModel|]
en: the whole string
fi: koko merkkijono

[ctx: AliasesModel|]
en: your current nickname
fi: nykyinen nimimerkkisi

[ctx: AliasesModel|]
en: the name of the selected channel
fi: valitun kanavan nimi

[ctx: AliasesModel|]
en: Example:
fi: Esimerkki:

[ctx: AliasesModel|]
en: Expansion
fi: Laajennus

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: New
fi: Uusi

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
fi: Aliakset

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
fi: Kieli:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set the application language. Requires restart!
fi: Aseta sovelluksen kieli. Vaatii uudelleenkäynnistyksen!

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <Untranslated>
fi: <Kääntämätön>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <System Default>
fi: <Järjestelmän oletus>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set application style
fi: Aseta sovelluksen tyyli

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Use custom stylesheet
fi: Käytä omaa tyylisivua

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: ...
fi: …

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Show system tray icon
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Hide to tray on close button
fi: Piilota ilmoitusalueelle suljettaessa

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Message Redirection
fi: Viestien uudelleenohjaus

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: User Notices:
fi: Käyttäjäilmoitukset:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
fi: Palvelinilmoitukset:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Default Target
fi: Oletuskohde

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Status Window
fi: Tilaikkuna

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Current Chat
fi: Nykyinen keskustelu

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
fi: Virheet:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Please choose a stylesheet file
fi: Valitse tyylisivutiedosto

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
fi: Poissa-loki

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Network Name
fi: Näytä verkon nimi

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Buffer Name
fi: Näytä puskurin nimi

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Number of messages to be requested from the core when using scrolling up in the buffer view.
fi: Kuinka monta viestiä ytimeltä pyydetään, kun puskuria vieritetään ylöspäin.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Dynamic backlog amount:
fi: Dynaaminen viestihistorian viestimäärä:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog request method:
fi: Viestihistorian pyyntötapa:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Fixed amount per chat
fi: Kiinteä määrä per keskustelu

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
fi: Lukemattomat viestit per keskustelu

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
fi: Ohjelmanlaajuisesti lukemattomat viestit

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: The simplest requester. It fetches a fixed amount of lines for each chat window from the backlog.
fi: Yksinkertaisin pyyntötapa. Hakee tietyn määrän rivejä viestihistoriasta jokaista keskusteluikkunaa kohti.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Initial backlog amount:
fi: Alustava viestimäärä:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches unread messages for each chat window individually. The amount of lines can be limited per chat.
    
    You can also choose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
fi: Tämä pyyntötapa hakee jokaista keskusteluikkunaa kohden määrätyn määrän lukemattomia viestejä.
    
    Voit myös määrittää noudettavaksi vanhempia viestirivejä asiayhteyden selventämiseksi.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched per buffer.
fi: Noudettujen viestien enimmäismäärä puskuria kohden.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
fi: Rajoitus:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Amount of messages to be fetched in addition to the unread messages. The Limit does not apply here.
fi: Kuinka monta viestiä noudetaan lukemattomien lisäksi. Rajoitus ei päde tässä tapauksessa.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
fi: Ylimääräiset viestit:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches all messages newer than the oldest unread message for all chats.
    
    Note: This requester is not recommended if you use hidden chat windows or have inactive chats (i.e.: no stale queries or channels).
    It is useful to limit the total amount of the backlog and is probably the fastest.
    
    You can also chose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
fi: Tämä pyyntötapa hakee kaikki viestit, jotka ovat uudempia kuin kaikkien keskustelujen vanhin lukematon viesti.
    
    Huom: Tätä pyyntötapaa ei suositella, jos käytät piilotettuja keskusteluikkunoita tai sinulla on epäaktiivisia keskusteluja.
    Se on hyödyllinen noudettujen rivien määrän vähentämiseksi ja on luultavasti nopein kaikista tavoista.
    
    Voit myös määrittää noudettavaksi vanhempia viestirivejä asiayhteyden selventämiseksi.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched over all buffers.
fi: Noudettujen viestien enimmäismäärä kaikissa puskureissa yhteensä.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
fi: Viestihistorian nouto

[ctx: BufferItem|]
en: <p> %1 - %2 </p>
fi: <p> %1 – %2 </p>

[ctx: BufferView|]
en: Merge buffers permanently?
fi: Yhdistetäänkö puskurit pysyvästi?

[ctx: BufferView|]
en: Do you want to merge the buffer "%1" permanently into buffer "%2"?
     This cannot be reversed!
fi: Haluatko yhdistää puskurin ”%1” pysyvästi puskurin ”%2” kanssa?
     Tätä toimintoa ei voi kumota!

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Dialog
fi: Kysely

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Please enter a name for the chat list:
fi: Anna keskustelulistalle nimi:

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
fi: Lisää keskustelulistalle

[ctx: BufferViewFilter|]
en: Show / Hide Chats
fi: Näytä tai piilota keskustelut

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Re&name...
fi: Muuta &nimeä…

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: &Add...
fi: &Lisää…

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: De&lete
fi: &Poista

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Chat List Settings
fi: Keskustelulista-asetukset

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
fi: Verkko:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: This option is not available when all Networks are visible.
    In this mode no separate status buffer is displayed.
fi: Tämä vaihtoehto ei ole käytettävissä, kun kaikki verkot ovat näkyvillä.
    Tässä tilassa erillistä tilapuskuria ei näytetä.

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show status window
fi: Näytä tilaikkuna

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
fi: Näytä kanavat

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
fi: Näytä yksityiskeskustelut

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive chats
fi: Piilota epäaktiiviset keskustelut

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive networks
fi: Piilota epäaktiiviset verkot

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Add new chats automatically
fi: Lisää uudet keskustelut automaattisesti

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Sort alphabetically
fi: Lajittele aakkosjärjestykseen

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Minimum Activity:
fi: Vähimmäistoiminta:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: No Activity
fi: Ei toimintaa

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Other Activity
fi: Muu toiminta

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
fi: Uusi viesti

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
fi: Esikatselu:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
fi: Omat keskustelulistat

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Delete Chat List?
fi: Poistetaanko keskustelulista?

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the chat list "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa keskustelulistan ”%1”?

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
fi: Todellinen koko

[ctx: BufferWidget|]
en: Set Marker Line
fi: Aseta merkkiviiva

[ctx: BufferWidget|]
en: Go to Marker Line
fi: Siirry merkkiviivalle

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
fi: Käyttäjiä

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Topic
fi: Aihe

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
fi: Kanavalista

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Search Pattern:
fi: Hakulauseke:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Toggle between simple and advanced mode.
    Advanced mode allows one to pass search strings to the IRC Server.
fi: Vaihda yksinkertaisen ja edistyneen tilan välillä.
    Edistynyt tila sallii hakulausekkeiden antamisen IRC-palvelimelle.

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
fi: Näytä kanavat

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Filter:
fi: Suodata:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
fi: Tapahtuneet virheet:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER EVIL CATASTROPHIC ERROR!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">MAAILMANLOPPU!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Operation Mode:
fi: Toimintatila:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Operation modes:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; text-decoration: underline;">Opt-In:</span> <span style=" font-weight:400;">Only buffers on the right side are shown in chatmonitor</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Opt-Out:</span> Buffers on the right side will be ignored in chatmonitor</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Toimintatilat:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; text-decoration: underline;">Mukaanotto:</span> <span style=" font-weight:400;">Vain oikealla puolella olevat puskurit näytetään keskusteluvahdissa</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Poisjättö:</span> Oikealla puolella olevia puskureita <em>ei</em> näytetä keskusteluvahdissa</p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
fi: Käytettävissä:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the left
fi: Siirrä valitut puskurit vasemmalle

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the right
fi: Siirrä valitut puskurit oikealle

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
fi: Näytä:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show highlights in chatmonitor even if the originating buffer is ignored
fi: Näytä korostukset aina, vaikka ne tulisivatkin ohitetusta puskurista

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Always show highlighted messages
fi: Näytä korostetut viestit aina

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
fi: Näytä omat viestit

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Display messages from backlog on reconnect
fi: Näytä viestihistorian viestit uudelleenyhdistettäessä

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show messages from backlog
fi: Näytä viestihistorian viestit

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Include read messages from backlog on reconnect
fi: Näytä myös luetut viestihistorian viestit uudelleenyhdistettäessä

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Include read messages
fi: Myös luetut viestit

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Chat Monitor
fi: Keskusteluvahti

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Opt In
fi: Mukaanotto

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Opt Out
fi: Poisjättö

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
fi: Ohita:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
fi: Viestihistorian nouto

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
fi: Näytä omat viestit

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Network Name
fi: Näytä verkon nimi

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Buffer Name
fi: Näytä puskurin nimi

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
fi: Asetukset…

[ctx: ChatScene|]
en: Copy Selection
fi: Kopioi valinta

[ctx: ChatScene|]
en: Search '%1'
fi: Hae ”%1”

[ctx: ChatScene|]
en: Reset Column Widths
fi: Nollaa sarakkeiden leveydet

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Show colored text in the chat window
fi: Näytä värillistä tekstiä keskusteluikkunassa

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Allow colored text (mIRC color codes)
fi: Salli värillinen teksti (mIRC:n värikoodit)

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
fi: Mukautetut värit

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
fi: Toiminto:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: ...
fi: …

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
fi: Aikaleima:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
fi: Viesti kanavalle:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight foreground:
fi: Korostuksen teksti:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
fi: Komentoviesti:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
fi: Korostuksen tausta:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
fi: Palvelinviesti:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Marker line:
fi: Merkkiviiva:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
fi: Virheilmoitus:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
fi: Tausta:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Use Sender Coloring
fi: Väritä lähettäjät

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
fi: Omat viestit:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: ...
fi: …

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
fi: sama kirjainkoko

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search nick
fi: hae nimimerkistä

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
fi: hae viestistä

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: ignore joins, parts, etc.
fi: ohita liittymiset, poistumiset, jne.

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Custom chat window font:
fi: Mukautettu keskusteluikkunan fontti:

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show a website preview window when hovering the mouse over a web address
fi: Näytä verkkosivusta esikatselukuva, kun hiirtä pidetään linkin päällä

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show previews of webpages on URL hover
fi: Näytä verkkosivusta esikatselu, kun hiirtä pidetään linkin päällä

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when selecting another channel
fi: Aseta merkkiviiva nykyisen keskusteluikkunan loppuun, kun toinen kanava valitaan

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when switching chats
fi: Aseta merkkiviiva automaattisesti keskusteluja vaihdettaessa

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when Quassel loses focus.
fi: Aseta merkkiviiva nykyisen keskusteluikkunan loppuun, kun Quassel menettää kohdistuksen

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when Quassel loses focus
fi: Aseta merkkiviiva automaattisesti, kun Quassel menettää kohdistuksen

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: <html><head/><body><p>The URL to open with the selected text as the parameter. Place <span style=" font-weight:600;">%s</span> where selected text should go.</p><p>Eg:</p><p>https://www.google.com/search?q=<span style=" font-weight:600;">%s<br/></span>https://duckduckgo.com/?q=<span style=" font-weight:600;">%s</span></p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Osoite, joka avataan valittu teksti parametrina. Laita <span style=" font-weight:600;">%s</span> kohtaan, johon valittu teksti tulisi laittaa.</p><p>Esimerkiksi:</p><p>https://www.google.com/search?q=<span style=" font-weight:600;">%s<br/></span>https://duckduckgo.com/?q=<span style=" font-weight:600;">%s</span></p></body></html>

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
fi: Keskustelunäkymä

[ctx: Client|]
en: Identity already exists in client!
fi: Henkilöllisyys on jo olemassa!

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
fi: Yhdistetään ytimeen %1…

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Looking up %1...
fi: Selvitetään verkkonimeä %1…

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
fi: Yhdistetty ytimeen %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnecting from %1...
fi: Katkaistaan yhteyttä ytimeen %1…

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
fi: Ei yhteyttä

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Reconnecting in compatibility mode...
fi: Yhdistetään uudelleen yhteensopivuustilassa…

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: <b>Incompatible Quassel Core!</b><br>None of the protocols this client speaks are supported by the core you are trying to connect to.
fi: <b>Yhteensopimaton Quassel-ydin</b><br>Yrität yhdistää ytimeen, joka ei tue mitään tämän asiakkaan puhumista protokollista.

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Core speaks none of the protocols we support
fi: Ydin ei puhu mitään tukemistamme protokollista

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: <b>The Quassel Core you are trying to connect to is too old!</b><br>We need at least protocol v%1, but the core speaks v%2 only.
fi: <b>Quassel-ydin, johon yrität yhdistää, on liian vanha!</b><br>Yhdistämiseen tarvitaan vähintään ydin/asiakas-protokolla v%1, mutta ydin tukee vain versiota %2.

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Incompatible protocol version, connection to core refused
fi: Epäyhteensopiva protokollan versio; yhteys ytimeen torjuttu

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Synchronizing to core...
fi: Synkronoidaan ytimen kanssa…

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: The core refused connection from this client
fi: Ydin torjui yhteyden tältä asiakkaalta

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
fi: Kirjaudutaan sisään…

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Login canceled
fi: Sisäänkirjautuminen peruutettu

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection cancelled
fi: Salaamaton yhteys peruutettu

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection canceled
fi: Salaamaton yhteys peruutettu

[ctx: ClientBacklogManager|]
en: Processed %1 messages in %2 seconds.
fi: Prosessoitiin %1 viestiä %2 sekunnissa.

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
fi: Kaikki keskustelut

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /JOIN expects a channel
fi: /JOIN tarvitsee kanavan

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /QUERY expects at least a nick
fi: /QUERY tarvitsee vähintään nimimerkin

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Configure the IRC Connection
fi: IRC-yhteyden asetukset

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Ping Timeout Detection
fi: Käytä ping-aikakatkaisutunnistusta

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
fi: Tarkistusväli:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
fi:  sekuntia

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
fi: Katkaise yhteys

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: missed pings
fi: :n epäonnistuneen pingin jälkeen

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: This enables periodic polling of user information using /WHO. This is mostly interesting for tracking users' away status.
fi: Ottaa käyttöön ajoittaisen käyttäjätietojen haun käyttämällä /WHO-komentoa. Suurin tällä saavutettu hyöty on käyttäjien poissaolotilan seuraus.

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Automatic User Information Lookup (/WHO)
fi: Käytä automaattista käyttäjätietojen hakua (/WHO)

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
fi: Päivitysväli:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ignore channels with more than:
fi: Ohita kanavat, joilla on yli:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
fi:  käyttäjää

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Minimum delay between requests:
fi: Vähimmäisviive pyyntöjen välillä:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable standard-compliant CTCP behavior
fi: Käytä standardinmukaista CTCP-toimintaa

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
fi: Yhdistä

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join
fi: Liity

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Part
fi: Poistu

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Delete Chat(s)...
fi: Poista keskustelut…

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Go to Chat
fi: Siirry keskusteluun

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins/Parts/Quits
fi: Liittymiset/poistumiset/lopettamiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins
fi: Liittymiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Parts
fi: Poistumiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
fi: Lopetukset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Nick Changes
fi: Nimimerkin vaihtumiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
fi: Tilan vaihtumiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
fi: Päivän vaihtumiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
fi: Aiheen vaihtumiset

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Set as Default...
fi: Aseta oletukseksi…

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Use Defaults...
fi: Käytä oletuksia…

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
fi: Liity kanavalle…

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
fi: Aloita yksityiskeskustelu

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
fi: Näytä yksityiskeskustelu

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Whois
fi: Kukaon

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Version
fi: Versio

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Time
fi: Aika

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Client info
fi: Ohjelman tiedot

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Custom...
fi: Mukautettu…

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Operator Status
fi: Anna operaattorioikeudet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Operator Status
fi: Poista operaattorioikeudet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Half-Operator Status
fi: Anna puolioperaattorioukeudet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Half-Operator Status
fi: Poista puolioperaattorioikeudet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Voice
fi: Anna puheoikeus

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Voice
fi: Poista puheoikeus

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
fi: Potki kanavalta

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
fi: Anna porttikielto

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
fi: Potki && anna porttikielto

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Temporarily
fi: Piilota keskustelut väliaikaisesti

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Permanently
fi: Piilota keskustelut pysyvästi

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
fi: Näytä kanavalista

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Ignore List
fi: Näytä suodatuslista

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Events
fi: Piilota tapahtumat

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
fi: Toiminnot

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ignore
fi: Suodata

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Add Ignore Rule
fi: Lisää suodatussääntö

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Existing Rules
fi: Olemassa olevat säännöt

[ctx: Core|]
en: Calling restoreState() even though active sessions exist!
fi: Kutsutaan restoreState(), vaikka aktiivisia istuntoja on olemassa!

[ctx: Core|]
en: Core is already configured! Not configuring again...
fi: Ydin on jo asennettu! Ei asenneta uudelleen…

[ctx: Core|]
en: Admin user or password not set.
fi: Ylläpitäjän käyttäjätunnusta tai salasanaa ei ole asetettu.

[ctx: Core|]
en: Could not setup storage!
fi: Tietokantaa ei voitu alustaa!

[ctx: Core|]
en: Creating admin user...
fi: Luodaan ylläpitokäyttäjää…

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1
fi: Virheellinen kuunteluosoite %1

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv6 %1 port %2 using protocol version %3
fi: Odotetaan asiakasohjelmaa IPv6-osoitteen %1 portissa %2 käyttäen protokollan versiota %3

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
fi: Ei voitu avata IPv6-rajapintaa %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv4 %1 port %2 using protocol version %3
fi: Odotetaan asiakasohjelmaa IPv4-osoitteen %1 portissa %2 käyttäen protokollan versiota %3

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
fi: Ei voitu avata IPv4-rajapintaa %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
fi: Virheellinen kuunteluosoite %1; tuntematon verkkoprotokolla

[ctx: Core|]
en: Could not open any network interfaces to listen on!
fi: Ei voitu avata yhtään verkkorajapintaa kuuntelua varten!

[ctx: Core|]
en: Client connected from
fi: Asiakasohjelma yhdisti osoitteesta

[ctx: Core|]
en: Closing server for basic setup.
fi: Suljetaan palvelin perusasetusten tekoa varten.

[ctx: Core|]
en: Non-authed client disconnected:
fi: Yhteys todentamattomaan asiakkaaseen katkaistu:

[ctx: CoreAccount|]
en: Internal Core
fi: Sisäinen ydin

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Edit Core Account
fi: Muokkaa ydintiliä

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
fi: Tilin tiedot

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
fi: Tilin nimi:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Local Core
fi: Paikallinen ydin

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Hostname:
fi: Verkko-osoite:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Port:
fi: Portti:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
fi: Käyttäjä:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
fi: Muista

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Type:
fi: Välityspalvelimen tyyppi:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Add Core Account
fi: Lisää ydintili

[ctx: CoreAccountModel|]
en: Internal Core
fi: Sisäinen ydin

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to Quassel Core
fi: Yhdistä Quassel-ytimeen

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Core Accounts
fi: Ydintilit

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Automatically connect on startup
fi: Yhdistä automaattisesti käynnistyksen yhteydessä

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to last account used
fi: Yhdistä viimeksi käytettyyn tiliin

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Always connect to
fi: Yhdistä aina tiliin

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Remote Cores
fi: Etäytimet

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client
fi: Ohjelma

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: too old, rejecting.
fi: liian vanha, hylätään.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Your Quassel Client is too old!</b><br>This core needs at least client/core protocol version %1 (got: %2).<br>Please consider upgrading your client.
fi: <b>Quassel-asiakkaasi on liian vanha!</b><br>Tämä ydin vaatii vähintään asiakas/ydin-protokollan version %1 (asiakkaan versio: %2).<br>Harkitse asiakkaasi päivittämistä.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: did not send a registration message before trying to login, rejecting.
fi: ei lähettänyt rekisteröitymisviestiä ennen sisäänkirjautumisen yrittämistä, hylätään.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Client not initialized!</b><br>You need to send a registration message before trying to login.
fi: <b>Asiakasta ei alustettu!</b><br>Sinun pitää lähettää rekisteröitymisviesti ennen sisäänkirjautumisen yrittämistä.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: SSL required but non-SSL connection attempt from %1
fi: SSL vaaditaan, mutta tuli ei-SSL-yhdistämisyritys osoitteesta %1

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>SSL is required!</b><br>You need to use SSL in order to connect to this core.
fi: <b>SSL vaaditaan!</b><br>SSL vaaditaan tähän ytimeen yhdistämiseksi.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Invalid login attempt from %1 as "%2"
fi: Virheellinen kirjautumisyritys osoitteesta %1 käyttäjänä ”%2”

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Invalid username or password!</b><br>The username/password combination you supplied could not be found in the database.
fi: <b>Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana!</b><br>Antamaasi käyttäjätunnus/salasana-yhdistelmää ei löytynyt tietokannasta.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client %1 initialized and authenticated successfully as "%2" (UserId: %3).
fi: Asiakas %1 alustettu ja todennettu onnistuneesti tunnuksella ”%2” (UserId: %3).

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Starting encryption for Client:
fi: Käynnistetään salaus asiakkaalle:

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core Configuration Wizard
fi: Ohjattu ytimen asetusten teko

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Your core has been successfully configured. Logging you in...
fi: Ytimesi asetusten tekeminen onnistui. Kirjaudutaan sisään…

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core configuration failed:<br><b>%1</b><br>Press <em>Next</em> to start over.
fi: Ytimesi asetusten tekeminen epäonnistui:<br><b>%1</b><br>Aloita alusta painamalla <em>Seuraava</em>.

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Repeat password:
fi: Toista salasana:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
fi: Muista salasana

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: <b>Note:</b> Adding more users and changing your username/password is not possible via Quassel's client interface yet.
    If you need to do these things, please run "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>".
fi: <b>Huom:</b> Käyttäjien lisääminen tai käyttäjätunnuksen/salasanan vaihtaminen ei ole vielä mahdollista Quassel-käyttöliittymän kautta.
    Jos sinun täytyy tehdä jotain näistä asioista, suorita ”<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>” palvelimellasi.

[ctx: CoreConfigWizardAuthenticationSelectionPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: This wizard will guide you through the setup of your Quassel Core.
fi: Tämä ohjattu toiminto avustaa Quassel-ytimen käyttöönotossa.

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: Create Admin User
fi: Luo ylläpitokäyttäjä

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: First, we will create a user on the core. This first user will have administrator privileges.
fi: Ensiksi luomme ytimeen käyttäjän. Tästä ensimmäisestä käyttäjästä tulee ylläpitäjä.

[ctx: CoreConfigWizardPages::IntroPage|]
en: Introduction
fi: Esittely

[ctx: CoreConfigWizardPages::StorageSelectionPage|]
en: Select Storage Backend
fi: Valitse tietokantamoottori

[ctx: CoreConfigWizardPages::SyncPage|]
en: Storing Your Settings
fi: Asetuksiesi tallennus

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Storage Backend:
fi: Tietokantamoottori:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Your Choices
fi: Valintasi

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
fi: Ylläpitokäyttäjä:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Storage Backend:
fi: Tietokantamoottori:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Please wait while your settings are being transmitted to the core...
fi: Asetuksiasi siirretään ytimeen. Odota hetki…

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your account data:
fi: Anna tilisi tiedot:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
fi: Muista salasana

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your credentials for %1:
fi: Anna tilin %1 tunnistautumistiedot:

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
fi: Yhdistä ytimeen

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
fi: Verkkoyhteys katkennut

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
fi: Ei yhteyttä

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
fi: Yhteys ytimeen katkesi.

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving session state
fi: Vastaanotetaan istunnon tilaa

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
fi: Synkronoidaan ytimen %1 kanssa…

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving network states
fi: Vastaanotetaan verkkojen tiloja

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
fi: Synkronoitu ytimen %1 kanssa

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Network Status Detection
fi: Verkkoyhteyden tilan tunnistus

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Rely on Qt's network configuration manager to detect if we're online
fi: Luota Qt:n verkkohallinnan huomaavan, onko verkkoyhteys saatavilla

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Actively ping the remote core and disconnect if we didn't get a reply after a certain time
fi: Lähetä ytimelle säännöllisesti ping-viesti, ja katkaise yhteys, jos vastauksen saapuminen kestää yli määrätyn ajan

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Ping timeout after
fi: Ping-aikakatkaisu

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
fi:  sekuntia

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Only disconnect if the network socket gets closed by the operating system. This may take a long time after actually losing connectivity
fi: Katkaise yhteys vain, jos käyttöjärjestelmä sulkee yhteyden. Tämä saattaa kestää pitkän ajan varsinaisen yhteyden kadottamisen jälkeen

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Never time out actively
fi: Älä koskaan aikakatkaise aktiivisesti

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatically reconnect on network failures
fi: Yhdistä uudelleen automaattisesti verkkovirheiden jälkeen

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Retry every
fi: Uudelleenyritysväli

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Interval between consecutive connection attempts
fi: Peräkkäisten yhdistämisyritysten aikaväli

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Remote Cores
fi: Etäytimet

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
fi: Yhteys

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
fi: Viesti

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: (Lag: %1 %2)
fi: (Viive: %1 %2)

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is encrypted with SSL.
fi: Yhteys ytimeen on salattu SSL:llä.

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is not encrypted.
fi: Yhteys ytimeen ei ole salattu.

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
fi: Korostetut nimimerkit

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
fi: Mukautetut korostukset

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: CS
fi: SKK

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Sender
fi: Lähettäjä

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
fi: Ei pikanäppäintä

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
fi: korostussääntö

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
fi: Ytimen tiedot

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version:
fi: Versio:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version date:
fi: Version päiväys:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Uptime:
fi: Päälläoloaika:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Unknown date
fi: Tuntematon päivämäärä

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: %n Day(s) | %n Day(s)
fi[0]: %n päivä
fi[1]: %n päivää

[ctx: CoreInfoDlg|]
en:  %1:%2:%3 (since %4)
fi:  %1:%2:%3 (alkaen %4)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connecting to %1:%2...
fi: Yhdistetään palvelimeen %1:%2…

[ctx: CoreNetwork|]
en: Disconnecting. (%1)
fi: Katkaistaan yhteys. (%1)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Core Shutdown
fi: Ytimen sammutus

[ctx: CoreNetwork|]
en: Could not connect to %1 (%2)
fi: Ei voitu yhdistää verkkoon %1 (%2)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connection failure: %1
fi: Yhteysvirhe: %1

[ctx: CoreSession|]
en: Client
fi: Ohjelma

[ctx: CoreSession|]
en: disconnected (UserId: %1).
fi: yhteys katkaistu (UserId: %1).

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Got invalid networkId from Core when trying to create network %1!
fi: CoreSession::createNetwork(): Sai virheellisen networkId:n ytimeltä yrittäessään luoda verkkoa %1!

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Trying to create a network that already exists, updating instead!
fi: CoreSession::createNetwork(): Yritetään luoda verkkoa, joka on jo olemassa; päivitetään luomisen sijaan!

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: No free and valid nicks in nicklist found. use: /nick <othernick> to continue
fi: Vapaita ja kelvollisia nimimerkkejä ei löytynyt. Jatka käyttämällä /nick <nimimerkki>

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Unable to perform key exchange, missing qca-ossl plugin.
fi: Avainten vaihdon suorittaminen epäonnistui. qca-ossl-liitännäinen puuttuu.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Unable to parse the DH1080_INIT. Key exchange failed.
fi: DH1080_INIT:n jäsennys epäonnistui. Avainten vaihto epäonnistui.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Your key is set and messages will be encrypted.
fi: Avaimesi on asetettu ja viestit salataan.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Failed to parse DH1080_FINISH. Key exchange failed.
fi: DH1080_FINISH:n jäsennys epäonnistui. Avainten vaihto epäonnistui.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Reverse DCC SEND not supported
fi: Käänteis-DCC:n SEND-komentoa ei tueta

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: DCC %1 not supported
fi: Komentoa DCC %1 ei tueta

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Version date:
fi: Version päiväys:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Location:
fi: Sijainti:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Connected since:
fi: Yhteyessä alkaen:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Secure:
fi: Turvallinen:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: End Session
fi: Päätä istunto

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Unknown date
fi: Tuntematon päivämäärä

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: No
fi: Ei

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Ending session...
fi: Päätetään istuntoa...

[ctx: CoreTransfer|]
en: Socket closed while still transferring!
fi: Soketti suljettiin siirron aikana!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC connection error: %1
fi: DCC-yhteysvirhe: %1

[ctx: CoreTransfer|]
en: Reverse DCC not supported yet!
fi: Käänteis-DCC:tä ei vielä tueta!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC Receive: Got more data than expected!
fi: DCC-vastaanotto: Saatiin odotettua enemmän dataa!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC Receive: Quassel Client disconnected during transfer!
fi: DCC-vastaanotto: Quassel-asiakas katkaisi yhteyden siirron aikana!

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: away
fi: poissa

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
fi: lähetetään CTCP-%1-pyyntö käyttäjälle %2

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: QCA provider plugin not found. It is usually provided by the qca-ossl plugin.
fi: Virhe: QCA-tuen tarjoavaa liitännäistä ei löytynyt. Sen tarjoaa yleensä qca-ossl-liitännäinen.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /delkey <nick|channel> deletes the encryption key for nick or channel or just /delkey when in a channel or query.
fi: [käyttö] /delkey <nimimerkki/kanava> poistaa salausavaimen nimimerkiltä tai kanavalta; kanavalla tai yksityiskeskustelussa riittää kirjoittaa ”/delkey”.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: No key has been set for %1.
fi: Kohteelle %1 ei ole asetettu avainta.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been deleted.
fi: Kohteen %1 avain on poistettu.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: Setting an encryption key requires Quassel to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA2) library. Contact your distributor about a Quassel package with QCA2 support, or rebuild Quassel with QCA2 present.
fi: Virhe: Salausavaimen asettaminen vaatii Qt Cryptocraphic Architecture (QCA2)  -kirjaston Quasselia käännettäeissä. Ota yhteys jakelijaasi saadaksesi Quasselin QCA2-tuella, tai käännä Quassel uudestaan QCA2:n kanssa.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /keyx [<nick>] Initiates a DH1080 key exchange with the target.
fi: [käyttö] /keyx [<nimimerkki>] Aloittaa DH1080-avaintenvaihdon kohteen kanssa.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: It is only possible to exchange keys in a query buffer.
fi: Avaintenvaihto on mahdollista vain yksityiskeskustelupuskurissa.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Failed to initiate key exchange with %1.
fi: Avainten vaihdon aloittaminen kohteen %1 kanssa epäonnistui.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Initiated key exchange with %1.
fi: Aloitettiin avainten vaihto kohteen %1 kanssa.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: Setting an encryption key requires Quassel to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Quassel package with QCA support, or rebuild Quassel with QCA present.
fi: Virhe: Salausavaimen asettaminen vaatii Qt Cryptocraphic Architecture (QCA2)  -kirjaston Quasselia käännettäeissä. Ota yhteys jakelijaasi saadaksesi Quasselin QCA2-tuella, tai käännä Quassel uudestaan QCA2:n kanssa.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Starting query with %1
fi: Aloitetaan yksityiskeskustelu käyttäjän %1 kanssa

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been set.
fi: Kohteen %1 avain on asetettu.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /showkey <nick|channel> shows the encryption key for nick or channel or just /showkey when in a channel or query.
fi: [käyttö] /showkey <nimimerkki/kanava> näyttää nimimerkin tai kanavan salausavaimen; kanavalla tai yksityiskeskustelussa riittää kirjoittaa ”/showkey”.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 is %2:%3
fi: Kohteen %1 avain on %2:%3

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create New Identity
fi: Luo uusi henkilöllisyys

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
fi: Henkilöllisyyden nimi:

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create blank identity
fi: Luo tyhjä henkilöllisyys

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Duplicate:
fi: Monista:

[ctx: DataStreamPeer|]
en: Invalid handshake message!
fi: Virheellinen kättelyviesti!

[ctx: DataStreamPeer|]
en: Unknown protocol message of type %1
fi: Tuntematon %1 -tyyppinen protokollaviesti

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: DccSettingsPage|]
en:  seconds
fi:  sekuntia

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Use passive/reverse DCC
fi: Käytä passiivista/käänteistä DCC:tä

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Use fast sending (might not work with all peers)
fi: Käytä nopeaa lähettämistä (ei välttämättä toimi kaikkien vertaisten kanssa)

[ctx: DccSettingsPage|]
en: File transfers
fi: Tiedostosiirrot

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Default download folder:
fi: Latausten oletuskansio:

[ctx: DccSettingsPage|]
en: ...
fi: …

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Create folder per sender
fi: Luo kansio per lähettäjä

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Debug BufferView Overlay
fi: Debuggaa BufferView

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay View
fi: Näytä kaikki

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: BufferViews:
fi: BufferView’t:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
fi: Kaikki verkot:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
fi: Verkot:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Buffers:
fi: Puskurit:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Removed buffers:
fi: Poistetut puskurit:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Temp. removed buffers:
fi: Väliaik. poistetut puskurit:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Allowed buffer types:
fi: Sallitut puskurityypit:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Minimum activity:
fi: Vähimmäistoiminta:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Is initialized:
fi: On alustettu:

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
fi: Vianjäljitysloki

[ctx: DockManagerNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Mark dockmanager entry
fi: Merkitse Dockmanagerin kohde

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois]
fi: [Whois] %1

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 invited you to channel %2
fi: %1 kutsui sinut kanavalle %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has changed topic for %2 to: "%3"
fi: %1 vaihtoi kanavan %2 aiheeksi: ”%3”

[ctx: EventStringifier|]
en: Error from server:
fi: Virhe palvelimelta:

[ctx: EventStringifier|]
en: Received non-RFC-compliant RPL_ISUPPORT: this can lead to unexpected behavior!
fi: Vastaanotettiin RFC:n vastainen RPL_ISUPPORT: tämä voi johtaa odottamattomaan toimintaan!

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 is away: "%2"
fi: %1 on poissa: ”%2”

[ctx: EventStringifier|]
en: You are no longer marked as being away
fi: Et ole enää merkitty poissa olevaksi

[ctx: EventStringifier|]
en: You have been marked as being away
fi: Sinut on merkitty poissa olevaksi

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is %2 (%3)
fi: [Whois] %1 on %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is online via %2 (%3)
fi: [Whois] %1 on yhdistettynä %2 välityksellä (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was online via %2 (%3)
fi: [Whowas] %1 oli yhdistettynä %2 välityksellä (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was %2@%3 (%4)
fi: [Whowas] %1 oli %2@%3 (%4)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Who] End of /WHO list for %1
fi: [Who] /WHO-listauksen loppu kohteelle %1

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is logged in since %2
fi: [Whois] %1 on ollut kirjautuneena alkaen %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is idling for %2 (since %3)
fi: [Whois] %1 on ollut jouten %2 (%3 alkaen)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] End of /WHOIS list
fi: [Who] /WHO-listauksen loppu

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is a user on channels: %2
fi: [Whois] %1 on käyttäjä kanavilla: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 has voice on channels: %2
fi: [Whois] %1 on puheoikeutettu kanavilla: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is an operator on channels: %2
fi: [Whois] %1 on operaattori kanavilla: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 has %2 users. Topic is: "%3"
fi: Kanavalla %1 on %2 käyttäjää. Aihe on: %3

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
fi: Kanavalistan loppu

[ctx: EventStringifier|]
en: Homepage for %1 is %2
fi: Kotisivu kanavalle %1 on %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 created on %2
fi: Kanava %1 on luotu %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is authed as %2
fi: [Whois] %1 on tunnistautunut käyttäjäksi %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was authed as %2
fi: [Whowas] %1 oli tunnistautunut käyttäjäksi %2

[ctx: EventStringifier|]
en: No topic is set for %1.
fi: Kanavalle %1 ei ole asetettu aihetta.

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic for %1 is "%2"
fi: Kanavan %1 aihe on ”%2”

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic set by %1 on %2
fi: %1 asetti aiheen %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has been invited to %2
fi: %1 on kutsuttu kanavalle %2

[ctx: EventStringifier|]
en: End of /WHOWAS
fi: /WHOWAS-listauksen loppu

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick %1 contains illegal characters
fi: Nimimerkki %1 sisältää virheellisiä merkkejä

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick already in use: %1
fi: Nimimerkki jo käytössä: %1

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick/channel is temporarily unavailable: %1
fi: Nimimerkki/kanava ei ole juuri nyt käytettävissä: %1

[ctx: EventStringifier|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
fi: lähetetään CTCP-%1-pyyntö kohteeseen %2

[ctx: EventStringifier|]
note: Optional "unknown" in "Received unknown CTCP-FOO request by bar"
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: EventStringifier|]
en: Received %1CTCP-%2 request by %3
fi: Vastaanotettiin %1CTCP-%2-pyyntö käyttäjältä %3

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-%1 answer from %2: %3
fi: Vastaanotettiin CTCP-%1-vastaus käyttäjältä %2: %3

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-PING answer from %1 with %2 milliseconds round trip time
fi: Vastaanotettiin CTCP PING -vastaus kohteelta %1, round-trip kesti %2 millisekuntia

[ctx: ExecWrapper|]
en: Invalid command string for /exec: %1
fi: Virheellinen komentomerkkijono /exec-komennolle: %1

[ctx: ExecWrapper|]
en: Name "%1" is invalid: ../ or ..\ are not allowed!
fi: Nimi ”%1” on virheellinen: ../ tai ..\ ei sallita!

[ctx: ExecWrapper|]
en: Could not find script "%1"
fi: Skriptiä ”%1” ei löydetty

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" crashed with exit code %2.
fi: Skripti ”%1” kaatui paluuarvolla %2.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" could not start.
fi: Skripti ”%1” ei käynnistynyt.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" caused error %2.
fi: Skripti ”%1” aiheutti virheen %2.

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
fi: Valitse…

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
fi: Mukautetut korostukset

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: CS
fi: SKK

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
fi: Korostetut nimimerkit

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: All nicks from identity
fi: Kaikki henkilöllisyyden nimimerkit

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Current nick
fi: Nykyinen nimimerkki

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: this shouldn't be empty
fi: tämän ei pitäisi olla tyhjä

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
fi: korostussääntö

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1
fi: Virheellinen kuunteluosoite %1

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
fi: Ei voitu avata IPv6-rajapintaa %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
fi: Ei voitu avata IPv4-rajapintaa %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
fi: Virheellinen kuunteluosoite %1; tuntematon verkkoprotokolla

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
fi: Muuta henkilöllisyyden nimeä

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: ...
fi: …

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
fi: Lisää henkilöllisyys

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
fi: Poista henkilöllisyys

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
fi: Henkilöllisyydet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
fi: <b>Seuraavat ongelmat tarvitsee korjata, ennen kuin muutoksia voidaan käyttää:</b><ul>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>All identities need an identity name set</li>
fi: <li>Jokaisella henkilöllisyydellä tarvitsee olla nimi</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>Every identity needs at least one nickname defined</li>
fi: <li>Jokainen henkilöllisyys tarvitsee vähintään yhden nimimerkin</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify a real name for every identity</li>
fi: <li>Oikea nimi tarvitsee olla määritettynä jokaisessa henkilöllisyydessä</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify an ident for every identity</li>
fi: <li>Jokaisella henkilöllisyydellä tarvitsee olla ident</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: One or more identities are invalid
fi: Yksi tai useampi henkilöllisyys on virheellinen

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
fi: Poistetaanko henkilöllisyys?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Do you really want to delete identity "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa henkilöllisyyden ”%1”?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Please enter a new name for the identity "%1"!
fi: Anna henkilöllisyydelle ”%1” uusi nimi!

[ctx: Identity|]
en: Quassel IRC User
fi: Quassel IRC -käyttäjä

[ctx: Identity|]
en: <empty>
fi: <tyhjä>

[ctx: Identity|]
en: Gone fishing.
fi: Poissa.

[ctx: Identity|]
en: Not here. No, really. not here!
fi: Ei täällä. Muualla. Poissa!

[ctx: Identity|]
en: All Quassel clients vanished from the face of the earth...
fi: Kaikki Quassel-asiakkaat ovat kadonneet maan pinnalta…

[ctx: Identity|]
en: Kindergarten is elsewhere!
fi: Päiväkoti on muualla!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
fi: Oikea nimi:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "Real Name" is shown in /whois.
fi: Oikea nimi näytetään /whois-listauksessa.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
fi: Nimimerkit

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Add Nickname
fi: Lisää nimimerkki

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: &Add...
fi: &Lisää…

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove Nickname
fi: Poista nimimerkki

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
fi: Muuta henkilöllisyyden nimeä

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Re&name...
fi: Muuta &nimeä…

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move upwards in list
fi: Siirrä ylemmäs listassa

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: ...
fi: …

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move downwards in list
fi: Siirrä alemmas listassa

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: A&way
fi: &Poissaolo

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default Away Settings
fi: Oletuspoissaoloasetukset

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nick to be used when being away
fi: Nimimerkki, jota käytetään poissa oltaessa

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default away reason
fi: Oletuspoissaolosyy

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
fi: Nimimerkki:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Reason:
fi: Poissaolosyy:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away when all clients have detached from the core
fi: Siirry poissa-tilaan, kun kaikki asiakkaat ovat katkaisseet yhteyden ytimeen

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Detach
fi: Poissa-tilaan asiakkaitten kadottua

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Not implemented yet
fi: Ei vielä toteutettu

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Idle
fi: Poissa-tilaan jouten ollessa

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away after
fi: Siirry poissa-tilaan

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: minutes of being idle
fi: minuutin joutenolon jälkeen

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "ident" is part of your hostmask and, together with your host, uniquely identifies you within the IRC network.
fi: "Ident" on osa verkkopeitettäsi ja yhdessä verkko-osoitteesi kanssa yksilöi sinut IRC-verkon sisällä.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
fi: Viestit

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Part Reason:
fi: Poistumissyy:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Quit Reason:
fi: Lopetussyy:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
fi: Potkimissyy:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: You need an SSL Capable Client to edit your Cores SSL Key and Certificate
fi: Tarvitset SSL-asetuksien muuttamiseen asiakkaan, joka kykenee käyttämään SSL-yhteyksiä

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Warning: you are not connected with a secured connection to the Quassel Core!
    Proceeding will cause an unencrypted transfer of your SSL Key and SSL Certificate!
fi: Varoitus: et käytä suojattua yhteyttä Quassel-ytimeesi!
    Jatkamisesta seuraa SSL-avaimesi ja SSL-varmenteesi siirtäminen salaamattomana!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Continue
fi: Jatka

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
fi: Käytä SSL-avainta

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
fi: Avaimen tyyppi:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Key loaded
fi: Avainta ei ladattu

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
fi: Lataa

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Certificate
fi: Käytä SSL-varmennetta

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Organisation:
fi: Yritys:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Certificate loaded
fi: Varmennetta ei ladattu

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: the hour
fi: tunti

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: the minutes
fi: minuutit

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: seconds
fi: sekunnit

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: AM/PM
fi: ap./ip.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
fi: päivä

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: month
fi: kuukausi

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: current timezone
fi: nykyinen aikavyöhyke

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Key
fi: Lataa avain

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Failed to read key
fi: Avaimen lukeminen epäonnistui

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Failed to read the key file. It is either incompatible or invalid. Note that the key file must not have a passphrase.
fi: Avaintiedoston lukeminen epäonnistui. Se on joko epäyhteensopiva tai virheellinen. Huomaa, että tiedostolla ei saa olla salalausetta.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Invalid key or no key loaded
fi: Virheellinen avain tai ei ladattua avainta

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Certificate
fi: Lataa varmenne

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
fi: Henkilöllisyyden asettaminen

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
fi: Oletushenkilöllisyys

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Configure Ignore Rule
fi: Määritä suodatussääntö

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Strictness:</b></p>
    <p><u>Dynamic:</u></p>
    <p>Messages are filtered "on the fly".
    Whenever you disable/delete the ignore rule, the messages are shown again.</p>
    <p><u>Permanent:</u></p>
    <p>Messages are filtered before they get stored in the database.</p>
fi: <p><b>Taso:</b></p>
    <p><u>Dynaaminen:</u></p>
    <p>Viestit suodatetaan lennossa.
    Kun otat säännön pois käytöstä, viestit näytetään jälleen.</p>
    <p><u>Pysyvä:</u></p>
    <p>Viestit suodatetaan jo ennen niiden tallentamista tietokantaan.</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Strictness
fi: Taso

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Dynamic
fi: Dynaaminen

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Permanent
fi: Pysyvä

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Rule Type:</b></p>
    <p><u>Sender:</u></p>
    <p>The rule is matched against the sender string
    <i>nick!ident@host.name<i></p>
    <p><u>Message:</u></p>
    <p>The rule is matched against the actual message content</p>
fi: <p><b>Sääntötyyppi:</b></p>
    <p><u>Lähettäjä:</u></p>
    <p>Sääntöä testataan seuraavan kaltaista lähettäjämerkkijonoa vastaan:
    <i>nimimerkki!ident@verkko.osoite</i></p>
    <p><u>Viesti:</u></p>
    <p>Sääntöä testataan viestin varsinaista sisältöä vastaan.</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
fi: Sääntötyyppi

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Sender
fi: Lähettäjä

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
fi: Viesti

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Ignore rule:</b></p>
    <p>Depending on the type of the rule, the text is matched against either:</p>
    <p><u>- the message content:</u></p>
    <p><i>Example:</i>
    <br />
    <i>*foobar*</i> matches any text containing the word <i>foobar</i></p>
    <p><u>- the sender string</u>  <i>(nick!ident@host.name)</i></p>
    <p><i>Examples:</i>
    <br />
    - <i>*@foobar.com</i> matches any sender from host <i>foobar.com</i>
    <br />
    - <i>stupid!.+</i> (RegEx) matches any sender with nickname <i>stupid</i> from any host</p>
fi: <p><b>Suodatussääntö:</b></p>
    <p>Säännön tyypistä riippuen sitä verrataan joko:</p>
    <p><u>- viestin sisältöön:</u></p>
    <p><i>Esimerkki:</i>
    <br />
    <i>*foobar*</i> pätee kaikkiin viesteihin, jotka sisältävät sanan <i>foobar</i></p>
    <p><u>- lähettäjän merkkijonoon</u>  <i>(nimimerkki!ident@verkko.osoite)</i></p>
    <p><i>Esimerkkejä:</i>
    <br />
    - <i>*@foobar.com</i> osuu kaikkiin lähettäjiin osoitteesta <i>foobar.com</i>
    <br />
    - <i>evo!.+</i> (RegEx) osuu kaikkiin lähettäjiin, joiden nimimerkki on <i>evo</i></p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
fi: Suodatussääntö

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Use regular expressions:</b></p>
    <p>If enabled, rules follow regular expression syntax.</p>
    <p>Otherwise rules allow wildcard matching with the following special characters:</p>
    <p> *: representing "any amount of any character"
    <br />
    ?: representing "exactly one character"</p>
fi: <p><b>Käytä säännöllisiä lausekkeita (RegEx):</b></p>
    <p>Säännöt tulkitaan säännöllisiksi lausekkeiksi, jos tämä on valittuna.</p>
    <p>Muutoin säännöissä voidaan käyttää seuraavia jokerimerkkejä:</p>
    <p> * tarkoittaa ”mitä tahansa merkkiä kuinka monta tahansa”
    <br />
    ? tarkoittaa ”tarkalleen yksi merkki”</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke (RegEx)

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Scope:</b></p>
    <p><u>Global:</u></p>
    <p>The rule is active for any channel on any network</p>
    <p><u>Network:</u></p>
    <p>The list below is interpreted as a list of networks for which the rule should match</p>
    <p><u>Channel:</u></p>
    <p>The list below is interpreted as a list of channels for which the rule should match</p>
fi: <p><b>Laajuus:</b></p>
    <p><u>Globaali:</u></p>
    <p>Sääntö on käytössä kaikilla kanavilla kaikissa verkoissa</p>
    <p><u>Verkko:</u></p>
    <p>Lista tulkitaan listaksi verkkoja, joissa sääntö on käytössä</p>
    <p><u>Kanava:</u></p>
    <p>Lista tulkitaan listaksi kanavia, joissa sääntö on käytössä</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
fi: Laajuus

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Global
fi: Globaali

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Enable / Disable:</b></p>
    <p>Only enabled rules are filtered.
    <br />
    For dynamic rules, disabling actually shows the filtered messages again.</p>
fi: <p><b>Käytä / Älä käytä:</b></p>
    <p>Vain käytössä olevat säännöt suodattavat.
    <br />
    Dynaamisen säännön käytöstä poistaminen itse asiassa näyttää suodatetut viestit uudelleen</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule is enabled
fi: Käytössä

[ctx: IgnoreListModel|]
en: <b>Enable / Disable:</b><br />Only enabled rules are filtered.<br />For dynamic rules, disabling actually shows the filtered messages again
fi: <b>Käytä / Älä käytä:</b><br />Vain käytössä olevat säännöt suodattavat.<br />Dynaamisen säännön käytöstä poistaminen itse asiassa näyttää suodatetut viestit uudelleen

[ctx: IgnoreListModel|]
en: <b>Ignore rule:</b><br />Depending on the type of the rule, the text is matched against either:<br /><br />- <u>the message content:</u><br /><i>Example:<i><br />    "*foobar*" matches any text containing the word "foobar"<br /><br />- <u>the sender string <i>nick!ident@host.name<i></u><br /><i>Example:</i><br />    "*@foobar.com" matches any sender from host foobar.com<br />    "stupid!.+" (RegEx) matches any sender with nickname "stupid" from any host<br />
fi: <b>Suodatussääntö:</b><br />Säännön tyypistä riippuen tekstiä verrataan joko:<br /><br />- <u>viestin sisältöön:</u><br /><i>Esimerkki:<i><br />    ”*foobar*” täsmää kaikkeen tekstiin joka sisältää sanan ”foobar”<br /><br />- <u>lähettäjämerkkijonoon <i>nimimerkki!ident@verkko.osoite<i></u><br /><i>Esimerkki:</i><br />    ”*@foobar.com” täsmää kaikkiin lähettäjiin osoitteesta foobar.com<br />    ”idiootti!.+” (RegEx) täsmää kaikkiin lähettäjiin nimimerkiltään ”idiootti” mistä verkko-osoitteesta tahansa<br />

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Sender
fi: Lähettäjän mukaan

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
fi: Viestin mukaan

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
fi: Suodatussääntö

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: New
fi: Uusi

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
fi: &Muokkaa

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
fi: Suodatuslista

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Rule already exists
fi: Sääntö on jo olemassa

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: There is already a rule
    "%1"
    Please choose another rule.
fi: On jo olemassa sääntö
    ”%1”
    Valitse toinen sääntö.

[ctx: InputWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: InputWidget|]
en: Set foreground color
fi: Aseta edustaväri

[ctx: InputWidget|]
en: Set background color
fi: Aseta taustaväri

[ctx: InputWidget|]
en: Clear formatting
fi: Poista muotoilu

[ctx: InputWidget|]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: InputWidget|]
en: Black
fi: Musta

[ctx: InputWidget|]
en: Dark blue
fi: Tummansininen

[ctx: InputWidget|]
en: Dark green
fi: Tummanvihreä

[ctx: InputWidget|]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: InputWidget|]
en: Dark red
fi: Tummanpunainen

[ctx: InputWidget|]
en: Dark magenta
fi: Tummanlila

[ctx: InputWidget|]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: InputWidget|]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: InputWidget|]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: InputWidget|]
en: Dark cyan
fi: Tumma turkoosi

[ctx: InputWidget|]
en: Cyan
fi: Turkoosi

[ctx: InputWidget|]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: InputWidget|]
en: Magenta
fi: Lila

[ctx: InputWidget|]
en: Dark gray
fi: Tummanharmaa

[ctx: InputWidget|]
en: Light gray
fi: Vaaleanharmaa

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
fi: Poista väri

[ctx: InputWidget|]
en: Focus Input Line
fi: Kohdista syötekenttään

[ctx: InputWidget|]
en: Hide formatting options
fi: Piilota muotoiluvalinnat

[ctx: InputWidget|]
en: Show formatting options
fi: Näytä muotoiluvalinnat

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
fi: Mukautettu fontti:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable per chat history
fi: Käytä keskustelukohtaista historiaa

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show nick selector
fi: Näytä nimimerkinvalitsin

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show style buttons
fi: Näytä tyylipainikkeet

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables (limited) Emacs key bindings in the input field.
fi: Käytä (rajoitettuja) Emacs-näppäinyhdistelmiä syöttökentässä.

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Emacs key bindings
fi: Emacs-näppäinyhdistelmät

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables line wrapping for input.
fi: Rivitä syöttökentän teksti.

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Line wrapping
fi: Tekstin rivitys

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
fi: Näytä enintään

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
fi: riviä

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable scrollbars
fi: Näytä vierityspalkit

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Tab Completion
fi: Sarkaintäydennys

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Completion suffix:
fi: Täydennyksen loppuliite:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Add space after nick when completing mid-sentence
fi: Lisää välilyönti nimimerkin perään, kun täydennetään kesken lauseen

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Input Widget
fi: Syöttöelementti

[ctx: InternalPeer|]
en: internal connection
fi: Sisäinen yhteys

[ctx: IrcConnectionWizard|]
en: Save && Connect
fi: Tallenna ja yhdistä

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
fi: Käyttäjiä

[ctx: IrcListModel|]
en: Topic
fi: Aihe

[ctx: IrcUserItem|]
en: Realname
fi: Oikea nimi

[ctx: IrcUserItem|]
en: Hostmask
fi: Verkkopeite

[ctx: IrcUserItem|]
en: Operator
fi: Operaattori

[ctx: IrcUserItem|]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
fi: Mukautettu fontti:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
fi: Näytä kuvakkeet

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
fi: Keskustelulista

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Display topic in tooltip
fi: Näytä aihe työkaluvihjeessä

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Mouse wheel changes selected chat
fi: Hiiren rulla vaihtaa valittua keskustelua

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
fi: Käytä mukautettuja värejä

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Standard:
fi: Vakio:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: ...
fi: …

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
fi: Epäaktiivinen:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
fi: Lukemattomia viestejä:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight:
fi: Korostus:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity:
fi: Muu toiminta:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
fi: Mukautetut nimimerkkilistan värit

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Online:
fi: Paikalla:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
fi: Poissa:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat & Nick Lists
fi: Keskustelu- ja nimimerkkilistat

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
fi: Epäaktiivinen

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
fi: Lukemattomat viestit

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity
fi: Muu toiminta

[ctx: KNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
fi[0]: %n odottava korostus
fi[1]: %n odottavaa korostusta

[ctx: KeySequenceButton|]
en: The key you just pressed is not supported by Qt.
fi: Qt ei tue juuri painamaasi näppäintä.

[ctx: KeySequenceButton|]
en: Unsupported Key
fi: Näppäintä ei tueta

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
fi: Napsauta painiketta ja kirjoita pikanäppäin, jonka haluat asettaa.
    Esimerkiksi Ctrl+a: pidä Ctrl pohjassa ja paina a:ta.

[ctx: KeySequenceWidget|Shift key]
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: KeySequenceWidget|What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
fi: Syöte

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
fi: Ei pikanäppäintä

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Shortcut Conflict
fi: Sekaannus pikanäppäimissä

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is already in use, and cannot be configured.
    Please choose another one.
fi: Pikanäppäintä ”%1” ei voi asettaa, koska se on jo käytössä. Valitse toinen pikanäppäin.

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is ambiguous with the shortcut for the following action:
fi: Pikanäppäin ”%1” on päällekkäinen seuraavalle toiminnolle:

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Do you want to reassign this shortcut to the selected action?
fi: Haluatko asettaa tämän pikanäppäimen uudelleen valittuun toimintoon?

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Reassign
fi: Aseta uudelleen

[ctx: LdapAuthenticator|]
en: Hostname
fi: Konenimi

[ctx: LdapAuthenticator|]
en: Port
fi: Portti

[ctx: LegacyPeer|]
en: Invalid handshake message!
fi: Virheellinen kättelyviesti!

[ctx: LegacyPeer|]
en: Unknown protocol message of type %1
fi: Tuntematon %1 -tyyppinen protokollaviesti

[ctx: MainPage|]
en: Connect to Core...
fi: Yhdistä ytimeen…

[ctx: MainWin|]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
fi: &Yhdistä ytimeen…

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
fi: &Katkaise yhteys ytimeen

[ctx: MainWin|]
en: Change &Password...
fi: Vaihda &salasana…

[ctx: MainWin|]
en: Core &Info...
fi: Ytimen &tiedot…

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
fi: &Verkkojen asetukset…

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
fi: &Lopeta

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
fi: &Keskustelulistojen asetukset…

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
fi: Näytä &hakurivi

[ctx: MainWin|]
en: Show Away Log
fi: Näytä poissa-loki

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
fi: Näytä &valikkorivi

[ctx: MainWin|]
en: Show Status &Bar
fi: Näytä &tilarivi

[ctx: MainWin|]
en: &Lock Layout
fi: &Lukitse asettelu

[ctx: MainWin|]
en: &Full Screen Mode
fi: Koko &näytön tila

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
fi: Muokkaa &pikanäppäimiä…

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
fi: &Quasselin asetukset…

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
fi: &Tietoja Quasselista

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
fi: Tietoja &Qt:stä

[ctx: MainWin|]
en: Debug &NetworkModel
fi: Debuggaa &NetworkModel

[ctx: MainWin|]
en: Debug &BufferViewOverlay
fi: Debuggaa &BufferViewOverlay

[ctx: MainWin|]
en: Debug &MessageModel
fi: Debuggaa &MessageModel

[ctx: MainWin|]
en: Debug &HotList
fi: Debuggaa &HotList

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
fi: Debuggaa &Log

[ctx: MainWin|]
en: Reload Stylesheet
fi: Lataa tyylisivu uudelleen

[ctx: MainWin|]
en: Hide Current Buffer
fi: Piilota nykyinen puskuri

[ctx: MainWin|]
en: Clear formatting
fi: Poista muotoilu

[ctx: MainWin|]
en: Navigation
fi: Selaus

[ctx: MainWin|]
en: Jump to hot chat
fi: Hyppää aktiiviseen keskusteluun

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #0
fi: Aseta pikavalinta #0

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #1
fi: Aseta pikavalinta #1

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #2
fi: Aseta pikavalinta #2

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #3
fi: Aseta pikavalinta #3

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #4
fi: Aseta pikavalinta #4

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #5
fi: Aseta pikavalinta #5

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #6
fi: Aseta pikavalinta #6

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #7
fi: Aseta pikavalinta #7

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #8
fi: Aseta pikavalinta #8

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #9
fi: Aseta pikavalinta #9

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #0
fi: Pikavalinta #0

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #1
fi: Pikavalinta #1

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #2
fi: Pikavalinta #2

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #3
fi: Pikavalinta #3

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #4
fi: Pikavalinta #4

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #5
fi: Pikavalinta #5

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #6
fi: Pikavalinta #6

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #7
fi: Pikavalinta #7

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #8
fi: Pikavalinta #8

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #9
fi: Pikavalinta #9

[ctx: MainWin|]
en: Activate Next Chat List
fi: Aktivoi seuraava keskustelulista

[ctx: MainWin|]
en: Activate Previous Chat List
fi: Aktivoi edellinen keskustelulista

[ctx: MainWin|]
en: Go to Next Chat
fi: Siirry seuraavaan keskusteluun

[ctx: MainWin|]
en: Go to Previous Chat
fi: Siirry edelliseen keskusteluun

[ctx: MainWin|]
en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
fi: &Verkot

[ctx: MainWin|]
en: &View
fi: &Näytä

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
fi: &Keskustelulistat

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
fi: &Työkalurivit

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
fi: &Asetukset

[ctx: MainWin|]
en: &Help
fi: O&hje

[ctx: MainWin|]
en: Debug
fi: Kehittäjille

[ctx: MainWin|]
en: Feature Not Supported
fi: Ominaisuutta ei tueta

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your Quassel Core does not support this feature</b>
fi: <b>Quassel-ytimesi ei tue tätä ominaisuutta</b>

[ctx: MainWin|]
en: You need a Quassel Core v0.12.0 or newer in order to be able to remotely change your password.
fi: Tarvitset Quassel-ytimen v0.12.0 tai uudemman, jotta voit vaihtaa salasanasi etänä.

[ctx: MainWin|]
en: Upgrading...
fi: Päivitetään...

[ctx: MainWin|]
en: Your database is being upgraded
fi: Tietokannan päivitys on meneillään

[ctx: MainWin|]
en: Fatal error
fi: Vakava virhe

[ctx: MainWin|]
en: Quassel encountered a fatal error and is terminated.
fi: Quassel kohtasi vakavan virheen ja suljettiin.

[ctx: MainWin|]
en: Reason:<em>
fi: Syy:<em>

[ctx: MainWin|]
en: Nicks
fi: Nimimerkit

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
fi: Näytä nimimerkkilista

[ctx: MainWin|]
en: Chat Monitor
fi: Keskusteluvahti

[ctx: MainWin|]
en: Show Chat Monitor
fi: Näytä keskusteluvahti

[ctx: MainWin|]
en: Inputline
fi: Syöterivi

[ctx: MainWin|]
en: Show Input Line
fi: Näytä syöterivi

[ctx: MainWin|]
en: Topic
fi: Aihe

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
fi: Näytä aiherivi

[ctx: MainWin|]
en: Transfers
fi: Siirrot

[ctx: MainWin|]
en: Show File Transfers
fi: Näytä tiedostosiirrot

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: MainWin|]
en: Nick Toolbar
fi: Nimimerkkityökalurivi

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
fi: Yhdistetty ytimeen.

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
fi: Ei yhteyttä ytimeen.

[ctx: MainWin|]
en: Unencrypted Connection
fi: Salaamaton yhteys

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your client does not support SSL encryption</b>
fi: <b>Asiakasohjelmasi ei tue SSL-salausta</b>

[ctx: MainWin|]
en: Sensitive data, like passwords, will be transmitted unencrypted to your Quassel core.
fi: Arkaluontoista dataa, kuten salasanoja, lähetetään Quassel-ytimelle salaamattomana.

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your core does not support SSL encryption</b>
fi: <b>Ytimesi ei tue SSL-salausta</b>

[ctx: MainWin|]
en: Untrusted Security Certificate
fi: Varmenne ei luotettu

[ctx: MainWin|]
en: <b>The SSL certificate provided by the core at %1 is untrusted for the following reasons:</b>
fi: <b>Ytimen %1 tarjoama SSL-varmenne ei ole luotettu seuraavista syistä:</b>

[ctx: MainWin|]
en: Continue
fi: Jatka

[ctx: MainWin|]
en: Show Certificate
fi: Näytä varmenne

[ctx: MainWin|]
en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
fi: Haluatko hyväksyä tämän varmenteen aina?

[ctx: MainWin|]
en: Current Session Only
fi: Vain nykyisen istunnon ajaksi

[ctx: MainWin|]
en: Forever
fi: Aina

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
fi: Virhe yhteydessä ytimeen

[ctx: MainWin|]
en: No network selected
fi: Verkkoa ei valittu

[ctx: MessageModel|]
en: Requesting %1 messages from backlog for buffer %2:%3
fi: Pyydetään %1 viestiä viestihistoriasta puskuriin %2:%3

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1
fi: Virheellinen kuunteluosoite %1

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
fi: Ei voitu avata IPv6-rajapintaa %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
fi: Ei voitu avata IPv4-rajapintaa %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
fi: Virheellinen kuunteluosoite %1; tuntematon verkkoprotokolla

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Receiving Backlog
fi: Vastaanotetaan viestihistoriaa

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Do you really want to paste %n line(s)? | Do you really want to paste %n line(s)?
fi[0]: Haluatko varmasti liittää %n rivin?
fi[1]: Haluatko varmasti liittää %n riviä?

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Paste Protection
fi: Liittämissuoja

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
fi: Lisää verkko

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Use preset:
fi: Käytä valmista:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manually specify network settings
fi: Määritä verkon asetukset manuaalisesti

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
fi: Manuaaliset asetukset

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
fi: Verkon nimi:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server address:
fi: Palvelimen osoite:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Port:
fi: Portti:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server password:
fi: Palvelimen salasana:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Dialog
fi: Kysely

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Please enter a network name:
fi: Syötä verkon nimi:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
fi: Lisää verkko

[ctx: NetworkItem|]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
fi: Käyttäjiä

[ctx: NetworkItem|]
en: %1 msecs
fi: %1 ms

[ctx: NetworkItem|]
en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
fi: Keskustelu

[ctx: NetworkModel|]
en: Topic
fi: Aihe

[ctx: NetworkModel|]
en: Nick Count
fi: Nimimerkkimäärä

[ctx: NetworkModelController|]
en: Do you want to delete the following buffer(s) permanently? | Do you want to delete the following buffer(s) permanently?
fi[0]: Haluatko poistaa seuraavan puskurin pysyvästi?
fi[1]: Haluatko poistaa seuraavat puskurit pysyvästi?

[ctx: NetworkModelController|]
en: ...and <b>%1</b> more<br><br>
fi: …ja <b>%1</b> lisää<br><br>

[ctx: NetworkModelController|]
en: <b>Note:</b> This will delete all related data, including all backlog data, from the core's database and cannot be undone.
fi: <b>Huom:</b> Tämä poistaa ytimen tietokannasta kaikki puskuriin liittyvät tiedot, mukaan lukien viestihistorian. Tätä toimintoa ei voi kumota.

[ctx: NetworkModelController|]
en: <br>Active channel buffers cannot be deleted, please part the channel first.
fi: <br>Aktiivista kanavapuskuria ei voi poistaa. Poistu kanavalta ensin.

[ctx: NetworkModelController|]
en: Remove buffers permanently?
fi: Poistetaanko puskurit pysyvästi?

[ctx: NetworkModelController|]
en: Question
fi: Kysymys

[ctx: NetworkModelController|]
en: Really Connect to all IRC Networks?
fi: Yhdistetäänkö varmasti kaikkiin IRC-verkkoihin?

[ctx: NetworkModelController|]
en: Really disconnect from all IRC Networks?
fi: Katkaistaanko yhteys varmasti kaikkiin IRC-verkkoihin?

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
fi: Liity kanavalle

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
fi: Verkko:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
fi: Kanava:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: NetworkPage|]
en: Setup Network Connection
fi: Verkkoyhteyden asettaminen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Re&name...
fi: Muuta &nimeä…

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Add...
fi: &Lisää…

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: De&lete
fi: &Poista

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
fi: Verkon tiedot

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
fi: Henkilöllisyys:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: ...
fi: …

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
fi: Palvelimet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Manage servers for this network
fi: Hallitse tämän verkon palvelimia

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move upwards in list
fi: Siirrä ylemmäs listassa

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move downwards in list
fi: Siirrä alemmas listassa

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
fi: Komennot

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Configure automatic identification or misc. commands to be executed after connecting to a server
fi: Määritä automaattinen tunnistautuminen tai muita komentoja, jotka suoritetaan palvelimelle yhdistämisen jälkeen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands to execute on connect:
fi: Yhdistettäessä suoritettavat komennot:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify a list of IRC commands to be executed upon connect.
    Note that Quassel IRC automatically rejoins channels, so /join will rarely be needed here!
fi: Määritä lista IRC-komentoja, jotka suoritetaan yhdistämisen jälkeen.
    Huomioi, että Quassel IRC liittyy automaattisesti takaisin kanaville, joten /join-komentoa tuskin tarvitaan tässä!

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
fi: Yhteys

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatically reconnect to the IRC network after connection failures
fi: Yhdistä uudelleen tähän verkkoon automaattisesti verkkovirheiden jälkeen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatic Reconnect
fi: Automaattinen uudelleenyhdistys

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Wait
fi: Odota

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: between retries
fi: uudelleenyritysten välillä

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Number of retries:
fi: Uudelleenyritysten lukumäärä:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Rejoin all channels after reconnect
fi: Liity kaikille kanaville takaisin uudelleenyhdistämisen jälkeen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
fi: Automaattitunnistautuminen

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use SASL Authentication
fi: Käytä SASL-tunnistautumista

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account name, often the same as your nickname
fi: Tilin nimi; usein sama kuin nimimerkki

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
fi: TIli:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account password
fi: Tilin salasana

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> because the identity has an ssl certificate set, SASL EXTERNAL will be used.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Huom:</span> koska henkilöllisyydelle on asetettu SSL-varmenne, käytetään SASL EXTERNALia.</p></body></html>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Service:
fi: Palvelu:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
fi: Merkkikoodaukset

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Control encodings for in- and outgoing messages
fi: Hallitse saapuvien ja lähtevien viestien merkkikoodauksia

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
fi: Käytä mukautettuja merkkikoodauksia

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify which encoding your messages will be sent in.
    UTF-8 should be a sane choice for most networks.
fi: Määritä, millä merkkikoodauksella viestisi lähetetään.
    UTF-8:n pitäisi olla hyvä valinta useimmille verkoille.

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
fi: Lähetetyt viestit:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Receive fallback:
fi: Vastaanotetut:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
fi: Palvelin:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
fi: Verkot

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
fi: <b>Seuraavat ongelmat on korjattava, ennen kuin tekemäsi muutokset tulevat voimaan:</b><ul>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <li>All networks need at least one server defined</li>
fi: <li>Jokainen verkko tarvitsee vähintään yhden palvelimen</li>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Invalid Network Settings
fi: Virheelliset verkkoasetukset

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
fi: Poistetaanko verkko?

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the network "%1" and all related settings, including the backlog?
fi: Haluatko varmasti poistaa verkon ”%1” ja kaikki siihen liittyvät asetukset, viestihistoria mukaan lukien?

[ctx: NickEditDlg|]
en: Edit Nickname
fi: Muokkaa nimimerkkiä

[ctx: NickEditDlg|]
en: Please enter a valid nickname:
fi: Syötä kelvollinen nimimerkki:

[ctx: NickEditDlg|]
en: A valid nickname may contain letters from the English alphabet, digits, and the special characters {, }, [, ], \, |, `, ^, _ and -.
fi: Kelvollinen nimimerkki voi sisältää kirjaimia A-Z, numeroita, sekä erikoismerkkejä {, }, [, ], \, |, `, ^, _ ja -.

[ctx: NickEditDlg|]
en: Add Nickname
fi: Lisää nimimerkki

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Change Password
fi: Vaihda salasana

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Old password:
fi: Vanha salasana:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: New Password:
fi: Uusi salasana:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Confirm password:
fi: Vahvista salasana:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: This changes the password for your username <b>%1</b> on the Quassel Core running at <b>%2</b>.
fi: Tämä vaihtaa käyttäjätunnuksen <b>%1</b> salasanan Quassel-ytimessä, joka on käynnissä koneella <b>%2</b>.

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Password Not Changed
fi: Salasanaa ei vaihdettu

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: <b>Password change failed</b>
fi: <b>Salasanan vaihtaminen epäonnistui</b>

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: The core reported an error when trying to change your password. Make sure you entered your old password correctly!
fi: Ydin ilmoitti virheestä, kun yritit vaihtaa salasanaasi. Tarkista, että kirjoitit vanhan salasanan oikein!

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: PostgreSQL Turbo Bomber HD!
fi: PostgreSQL überturbo HD!

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Hostname
fi: Konenimi

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Port
fi: Portti

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Database
fi: Tietokanta

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 backlog messages for %2 buffers
fi: Pyydetään enintään %1 viestiä viestihistoriasta %2 puskuriin

[ctx: QObject|]
en: Requesting up to %1 of all unread backlog messages (plus additional %2)
fi: Pyydetään enintään %1 lukematonta viestiä viestihistoriasta (ja lisäksi ylimääräiset %2)

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 unread backlog messages for %2 buffers
fi: Pyydetään enintään %1 lukematonta viestiä viestihistoriasta %2 puskuriin

[ctx: QObject|]
en: Welcome to Quassel IRC
fi: Tervetuloa Quassel IRC:hen

[ctx: QObject|]
en: This wizard will help you to set up your default identity and your IRC network connection.<br>This only covers basic settings. You can cancel this wizard any time and use the settings dialog for more detailed changes.
fi: Tämä ohjattu toiminto auttaa asettamaan oletushenkilöllisyyden ja IRC-verkkoyhteyden.<br>Tämä kattaa vain perusteet. Voit peruuttaa tämän ohjatun toiminnon milloin vain ja tehdä tarkemmat muutokset asetusikkunan kautta.

[ctx: QssParser|]
en: Invalid block declaration: %1
fi: Virheellinen lohkon määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette role assignment: %1
fi: Virheellinen palettiroolin määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette role name: %1
fi: Tuntematon palettiroolin nimi: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid subelement name in %1
fi: Tuntematon alielementin nimi määrittelyssä %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message type in %1
fi: Virheellinen viestin tyyppi määrittelyssä %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid condition %1
fi: Virheellinen ehto %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message label: %1
fi: Virheellinen viestileima: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid senderhash specification: %1
fi: Virheellinen lähettäjätiivistemäärittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Senderhash can be at most "0x0f"!
fi: Lähettäjätiiviste voi olla enintään ”0x0f”!

[ctx: QssParser|]
en: Invalid format name: %1
fi: Virheellinen muodon nimi: %1

[ctx: QssParser|]
en: Illegal IRC color specification (must be between 00 and 0f): %1
fi: Kelvoton IRC-värikoodi (pitää olla väliltä 00–0f): %1

[ctx: QssParser|]
en: Unhandled condition: %1
fi: Käsittelemätön ehto: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid proplist %1
fi: Virheellinen ominaisuuslista %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist item type %1
fi: Virheellinen keskustelulistan kohteen tyyppi %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist state %1
fi: Virheellinen keskustelulistan tila %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid property declaration: %1
fi: Virheellinen ominaisuuden määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font property: %1
fi: Virheellinen fontin ominaisuus: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown ChatLine property: %1
fi: Tuntematon ChatLine-ominaisuus: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid boolean value: %1
fi: Virheellinen Boolen arvo: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette color role specification: %1
fi: Virheellinen palettivärin roolimäärittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette color role: %1
fi: Tuntematon palettivärin rooli: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient declaration: %1
fi: Virheellinen liukuvärin määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient stops list: %1
fi: Virheellinen liukuvärin pykälälista: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font specification: %1
fi: Virheellinen fontin määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font style specification: %1
fi: Virheellinen fonttityylin määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font weight specification: %1
fi: Virheellinen fontin lihavuuden määrittely: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font size specification: %1
fi: Virheellinen fontin koon määrittely: %1

[ctx: QtMultimediaNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Select Audio File
fi: Valitse äänitiedosto

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Play a sound
fi: Soita ääni

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Prelisten to the selected sound
fi: Esikuuntele valittu ääni

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Select the sound file to play
fi: Valitse soitettava ääni

[ctx: QtUiApplication|]
en: Could not load or upgrade client settings!
fi: Asiakkaan asetusten lataaminen tai päivittäminen epäonnistui!

[ctx: Quassel|]
en: Quassel IRC is a modern, distributed IRC client.
fi: Quassel IRC on moderni, hajautettu IRC-asiakasohjelma.

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
fi: vuosi

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
fi: päivä

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
fi: s

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Realname
fi: Oikea nimi

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Hostmask
fi: Verkkopeite

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Operator
fi: Operaattori

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: Incoming File Transfer
fi: Saapuva tiedostosiirto

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: <b>%1</b> wants to send you a file:<br>%2 (%3 bytes)
fi: <b>%1</b> haluaa lähettää sinulle tiedoston:<br>%2 (%3 tavua)

[ctx: RemotePeer|]
en: Disconnecting...
fi: Katkaistaan yhteyttä…

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Sync With Core
fi: Synkronointi ytimen kanssa

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Syncing data with core, please wait...
fi: Synkronoidaan dataa ytimen kanssa. Odota hetki…

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
fi: Keskeytä

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server Info
fi: Palvelimen tiedot

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server address:
fi: Palvelimen osoite:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Port:
fi: Portti:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
fi: SSL-versio:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use only TLSv1 unless you know what you are doing!
fi: Käytä vain TLSv1:tä, ellet tiedä, mitä olet tekemässä!

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSLv3 (insecure)
fi: SSLv3 (epäturvallinen)

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSLv2 (insecure)
fi: SSLv2 (epäturvallinen)

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use a Proxy
fi: Käytä välityspalvelinta

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Type:
fi: Välityspalvelimen tyyppi:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Host:
fi: Verkko-osoite:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Password:
fi: Salasana:

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
fi: Quasselin asetukset

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: SettingsDlg|]
en: There are unsaved changes on the current configuration page. Would you like to apply your changes now?
fi: Nykyisellä asetussivulla on tallentamattomia muutoksia. Haluatko ottaa muutoksesi käyttöön nyt?

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure %1
fi: Asetukset – %1

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
fi: Oletuspoissaoloasetukset

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
fi: Haluatko ladata asetukset uudelleen ja siten kumota kaikki muutokset tällä sivulla?

[ctx: SettingsDlg|]
en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
fi: Haluatko palauttaa tämän sivun oletusarvot?

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
fi: Quasselin asetukset

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure %1
fi: Asetukset – %1

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
fi: Oletuspoissaoloasetukset

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
fi: Haluatko ladata asetukset uudelleen ja siten kumota kaikki muutokset tällä sivulla?

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
fi: Haluatko palauttaa tämän sivun oletusarvot?

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
fi: Toiminto

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Search:
fi: Hae:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcut for Selected Action
fi: Valitun toiminnon pikanäppäin:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Default:
fi: Oletus:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
fi: Ei pikanäppäintä

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
fi: Mukautettu:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteys

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
fi: Verkon nimi:

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: The name of the IRC network you are configuring
fi: Sen IRC-verkon nimi, jonka asetuksia olet muuttamassa

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
fi: Palvelimet

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC servers belonging to this network
fi: Lista tähän IRC-verkkoon kuuluvista palvelimista

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Edit this server entry
fi: Muokkaa tätä palvelinta

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Add another IRC server
fi: Lisää IRC-palvelin

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Add...
fi: &Lisää…

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Remove this server entry from the list
fi: Poista tämä palvelin listalta

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: De&lete
fi: &Poista

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move upwards in list
fi: Siirrä ylemmäs listassa

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: ...
fi: …

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move downwards in list
fi: Siirrä alemmas listassa

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
fi: Liity kanaville automaattisesti

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC channels you will join automatically after connecting to the network
fi: Lista IRC-kanavista, joille liityt automaattisesti yhdistettyäsi verkkoon

[ctx: SnoreNotificationBackend|]
en: Private Message
fi: Yksityisviesti

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Enable Snore
fi: Käytä Snorea

[ctx: SonnetSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: SqlAuthenticator|]
en: Database
fi: Tietokanta

[ctx: SqliteStorage|]
en: SQLite is a file-based database engine that does not require any setup. It is suitable for small and medium-sized databases that do not require access via network. Use SQLite if your Quassel Core should store its data on the same machine it is running on, and if you only expect a few users to use your core.
fi: SQLite on tiedostopohjainen tietokantamoottori, joka ei vaadi asennusta. Se sopii pienille ja keskisuurille tietokannoille, joihin ei tarvitse päästä verkon välityksellä. Käytä SQLiteä, jos Quassel-ytimen on tarkoitus tallentaa data samalle koneelle kuin millä sitä ajetaan, ja jos ydintäsi tulee käyttämään vain muutama käyttäjä.

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
fi: Turvallisuustiedot

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
fi: <b>Konenimi:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
fi: <b>IP-osoite:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Encryption:</b>
fi: <b>Salaus:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Protocol:</b>
fi: <b>Protokolla:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Certificate chain:</b>
fi: <b>Varmenneketju:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Subject
fi: Myönnetty taholle

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Common name:</b>
fi: <b>Yleinen nimi:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organization:</b>
fi: <b>Organisaatio:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organizational unit:</b>
fi: <b>Organisaatioyksikkö:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Country:</b>
fi: <b>Maa:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>State or province:</b>
fi: <b>Osavaltio tai maakunta:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Locality:</b>
fi: <b>Paikkakunta</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Issuer
fi: Myöntäjä

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Validity period:</b>
fi: <b>Voimassaoloaika:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>MD5 digest:</b>
fi: <b>MD5-tiiviste:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA1 digest:</b>
fi: <b>SHA1-tiiviste:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA256 digest:</b>
fi: <b>SHA256-tiiviste:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
fi: <b>Luotettu:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: SslInfoDlg|]
en: No, for the following reasons:<ul>
fi: Ei, seuraavista syistä:<ul>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: %1 to %2
fi: %1–%2

[ctx: StatusBufferItem|]
en: Status Buffer
fi: Tilapuskuri

[ctx: SystemTray|]
en: &Minimize
fi: &Pienennä

[ctx: SystemTray|]
en: &Restore
fi: &Palauta

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: SystrayNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
fi[0]: %n odottava korostus
fi[1]: %n odottavaa korostusta

[ctx: SystrayNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Show a message in a popup
fi: Näytä viesti ponnahdusikkunassa

[ctx: TabCompleter|]
en: Tab completion
fi: Sarkaintäydennys

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Activate dock entry, timeout:
fi: Dockissa korostamisen kesto:

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Mark taskbar entry, timeout:
fi: Tehtäväpalkissa korostamisen kesto:

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en:  seconds
fi:  sekuntia

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
fi: Yhdistä

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
fi: Yhdistä IRC:hen

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
fi: Katkaise yhteys IRC:hen

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
fi: Yhdistä kaikkiin

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
fi: Katkaise yhteys kaikkiin

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Part
fi: Poistu

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Leave currently selected channel
fi: Poistu valitulta kanavalta

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join
fi: Liity

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
fi: Liity kanavalle

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
fi: Yksityiskeskustelu

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Start a private conversation
fi: Aloita yksityinen keskustelu

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Whois
fi: Kukaon

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
fi: Pyydä käyttäjän tietoja

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give operator privileges to user
fi: Anna operaattorioikeudet käyttäjälle

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take operator privileges from user
fi: Poista operaattorioikeudet käyttäjältä

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give voice to user
fi: Anna puheoikeus käyttäjälle

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take voice from user
fi: Poista puheoikeus käyttäjältä

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
fi: Potki

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove user from channel
fi: Poista käyttäjä kanavalta

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban user from channel
fi: Anna käyttäjälle porttikielto kanavalle

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove and ban user from channel
fi: Poista käyttäjä kanavalta ja anna hänelle porttikielto

[ctx: TopicWidget|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: TopicWidget|]
en: ...
fi: …

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
fi: Käyttäjiä: %1

[ctx: TopicWidget|]
en: Lag: %1 msecs
fi: Viive: %1 ms

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
fi: Mukautettu fontti:

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Resize dynamically to fit contents
fi: Muuta kokoa dynaamisesti sisällön mukaan

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: On hover only
fi: Vain, kun osoitin on elementin päällä

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Topic Widget
fi: Aihe-elementti

[ctx: Transfer|]
en: New
fi: Uusi

[ctx: TransferModel|]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Nick Message
en: You are now known as %DN%1%DN
fi: Nimimerkkisi on nyt %DN%1%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN is now known as %DN%2%DN
fi: %DN%1%DN on nyt nimimerkiltään %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Mode Message
en: User mode: %DM%1%DM
fi: Käyttäjätila: %DM%1%DM

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Mode %DM%1%DM by %DN%2%DN
fi: Tilan %DM%1%DM asetti %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Join Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has joined %DC%4%DC
fi: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH liittyi kanavalle %DC%4%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Part Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has left %DC%4%DC
fi: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH poistui kanavalta %DC%4%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Quit Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has quit
fi: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH lopetti

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Kick Message
en: %DN%1%DN has kicked %DN%2%DN from %DC%3%DC
fi: %DN%1%DN potki käyttäjän %DN%2%DN pois kanavalta %DC%3%DC

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Day Change Message
en: {Day changed to %1}
fi: {Päivä vaihtui – %1}

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH ended. Users joined:
fi: Netsplit verkkojen %DH%1%DH ja %DH%2%DH välillä loppui. Liittyneet käyttäjät:

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
fi: %DN%1%DN (%2 lisää)

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH. Users quit:
fi: Netsplit verkkojen %DH%1%DH ja %DH%2%DH välillä. Lopettaneet käyttäjät:

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Owner(s) | %n Owner(s)
fi[0]: %n omistaja
fi[1]: %n omistajaa

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Admin(s) | %n Admin(s)
fi[0]: %n ylläpitäjä
fi[1]: %n ylläpitäjää

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Operator(s) | %n Operator(s)
fi[0]: %n operaattori
fi[1]: %n operaattoria

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Half-Op(s) | %n Half-Op(s)
fi[0]: %n puolioperaattori
fi[1]: %n puolioperaattoria

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Voiced | %n Voiced
fi[0]: %n puheoikeutettu
fi[1]: %n puheoikeutettua

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
fi[0]: %n käyttäjä
fi[1]: %n käyttäjää
