Quassel IRC - en to sq translation catalogue (310 entries)

[ctx: AboutDlg|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:15pt; font-weight:600; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quassel IRC</p></body></html>
sq: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER EVIL CATASTROPHIC ERROR!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
sq: &Rreth

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
sq: A&utorët

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
sq: &Kontribuesit

[ctx: AboutDlg|]
en: &Thanks To
sq: &Falënderime për

[ctx: AliasesModel|]
en: Expansion
sq: Zgjerimi

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
sq: Pseudonime

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
sq: Gjuha:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
sq: Shërbimi:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
sq: Gabimet:

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
sq: Larg:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
sq: Kufiri:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
sq: Lista e Kanaleve

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
sq: Rrjetet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
sq: Të Gjitha

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
sq: Shfaq ikonat

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
sq: Shfaq ikonat

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
sq: Mesazhet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
sq: Pamja e parë:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: BufferViewWidget|]
en: BufferView
sq: Buffers:

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
sq: Zmadho

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
sq: Zvogëlo

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
sq: Përmasa Aktuale

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
sq: Përdoruesit

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
sq: Lista e Kanaleve

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
sq: Hyni në Kanal

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Filter:
sq: Filtri:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
sq: Gabimet:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
sq: I Disponueshëm:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
sq: Shfaq:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
sq: Shpërfille

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
sq: Mesazhet

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
sq: Konfiguro...

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
sq: Veprimi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
sq: Vula kohore:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
sq: Sfondi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
sq: Sfondi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
sq: Ndjeshmëri ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
sq: Bisedo

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
sq: I lidhur tek %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
sq: I lidhur tek %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
sq: I shkëputur

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
sq: Hyrje...

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
sq: Bisedo

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
sq: Intervali i përditësimit:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
sq: I shkëputur

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
sq: Intervali i përditësimit:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
sq: Përdoruesit

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
sq: Kopjo Adresën e Shkurtores

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
sq: I lidhur tek %1

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
sq: I shkëputur

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
sq: &Mbylle

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
sq: Ruaji ndryshimet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
sq: Ruaji ndryshimet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
sq: Hyni në Kanal

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
sq: Hyni në Kanal...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
sq: Kërkesë

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
sq: Kërkesë

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Whois
sq: [Whois] %1

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Version
sq: Versioni

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Time
sq: Koha

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Custom...
sq: I Vetëzgjedhur...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Voice
sq: Jepi Zë

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Voice
sq: Hiqi Zërin

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
sq: Hyni në Kanal

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
sq: Hyni në Kanal

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
sq: Përzër/Ndalo

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
sq: Lista e Kanaleve

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
sq: Veprimet

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ignore
sq: Shpërfille

[ctx: Core|]
en: Client connected from
sq: I lidhur tek %1

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
sq: Emri i Llogarisë:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
sq: Emri i Llogarisë:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Hostname:
sq: Emri i kompjuterit:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: localhost
sq: lokal

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
sq: Përdoruesi:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
sq: Kujto

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
sq: Modifiko...

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
sq: Përshkrimi

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
sq: Përdoruesi:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
sq: Kujto

[ctx: CoreConfigWizardPages::IntroPage|]
en: Introduction
sq: Prezantim

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
sq: Përdoruesi:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Authentication Required
sq: Është i nevojshëm identifikimi

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
sq: Përdoruesi:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
sq: Kujto

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
sq: I lidhur tek %1

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
sq: Rrjetet

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
sq: I shkëputur

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
sq: I shkëputur

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
sq: I lidhur tek %1

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
sq: I lidhur tek %1

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
sq: Po Shkëputet

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
sq: Mesazhet

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
sq: Ndjeshmëri ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
sq: I Aktivizuar

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Sender
sq: Dërguesi

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
sq: Kanali:

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
sq: Shto

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
sq: Informacione sigurie

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version:
sq: Versioni:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Uptime:
sq: Ndezur:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Yes
sq: Po

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
sq: Identiti:

[ctx: DccSettingsPage|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay Properties
sq: Pronësitë e lidhjes

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: BufferViews:
sq: Buffers:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
sq: Rrjetet

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
sq: Rrjetet

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
sq: Gjurmo Gabimin

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois]
sq: [Whois] %1

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is online via %2 (%3)
sq: [Whois] %1 is %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was online via %2 (%3)
sq: [Whowas] %1 was %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is idling for %2 (since %3)
sq: [Whois] %1 is %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
sq: Lista e Kanaleve

[ctx: EventStringifier|]
en: [Who] %1
sq: [Whois] %1

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
sq: Zgjidhni...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
sq: I Aktivizuar

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
sq: Kanali:

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
sq: Shto

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
sq: Ndjeshmëri ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
sq: Identiti:

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
sq: Identiti:

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
sq: Identiti:

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
sq: Identiti:

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
sq: Identiti:

[ctx: Identity|]
en: <empty>
sq: <bosh>

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: General
sq: Të Përgjithshme

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
sq: Emri i Vërtetë:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
sq: Nicks

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
sq: Identiti:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
sq: Larg:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Ident:
sq: Identiti:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
sq: Mesazhet

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
sq: Përzër/Ndalo

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
sq: Përdor SSL

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
sq: Tipi

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
sq: Ngarko

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: CommonName:
sq: Emri i kompjuterit:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
sq: ditë

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
sq: Pastro

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
sq: Identiti:

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
sq: Identiti:

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
sq: Tipi

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Sender
sq: Dërguesi

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
sq: Mesazhet

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
sq: Shpërfille

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Regular expression
sq: Shprehje e rregullt

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
sq: Qëllimi

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
sq: Rrjetet

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
sq: Kanali:

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Sender
sq: Dërguesi

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
sq: Mesazhet

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
sq: I Aktivizuar

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Type
sq: Tipi

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
sq: Shpërfille

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
sq: &Modifiko

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
sq: Shpërfille

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
sq: Pastro

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
sq: Shfaq ikonat

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
sq: rreshta

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
sq: Kanali:

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
sq: Përdoruesit

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
sq: Shfaq ikonat

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
sq: Lista e Kanaleve

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
sq: Jo aktiv

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Online:
sq: rreshta

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
sq: Larg:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
sq: Rrjetet

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
sq: Jo aktiv

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: KeySequenceWidget|Alt key]
en: Alt
sq: Të Gjitha

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: MainWin|]
en: General
sq: Të Përgjithshme

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
sq: Duke u lidhur me %1:%2...

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
sq: I shkëputur

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
sq: Konfiguro...

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
sq: &Mbylle

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
sq: Konfiguro...

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
sq: Trego &Menunë

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
sq: Trego &Menunë

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
sq: Konfiguro...

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
sq: Konfiguro...

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
sq: &Rreth

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
sq: &Rreth

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
sq: Gjurmo Gabimin

[ctx: MainWin|]
en: Navigation
sq: Njoftime

[ctx: MainWin|]
en: &File
sq: &Skedari

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
sq: &Rrjetet

[ctx: MainWin|]
en: &View
sq: &Shfaq

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
sq: Lista e Kanaleve

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
sq: &Shtylla Mjetesh

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
sq: &Parametrat

[ctx: MainWin|]
en: &Help
sq: &Ndihmë

[ctx: MainWin|]
en: Debug
sq: Gjurmo Gabimin

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
sq: Shfaq ikonat

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
sq: Shfaq ikonat

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
sq: Shiriti Kryesor

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
sq: I lidhur tek %1

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
sq: I lidhur tek %1

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
sq: Pronësitë e lidhjes

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
sq: Rrjetet

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
sq: &Parametrat

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
sq: Rrjetet

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
sq: Rrjetet

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
sq: Përdoruesit

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
sq: Bisedo

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
sq: Hyni në Kanal

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
sq: Rrjetet

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
sq: Kanali:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
sq: Rrjetet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
sq: Identiti:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
sq: Serveri: %1

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
sq: Modifiko...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
sq: Komandat

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
sq: Po Shkëputet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
sq: Identiti:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use SASL Authentication
sq: Është i nevojshëm identifikimi

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
sq: Emri i Llogarisë:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: NickServ
sq: Nicks

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Service:
sq: Shërbimi:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
sq: Kodifikimet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
sq: Kodifikimet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
sq: Mesazh i palexuar:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
sq: Server Info

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
sq: Rrjetet

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
sq: Rrjetet

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
sq: Njoftime

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
sq: viti

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
sq: ditë

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
sq: sek

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
sq: Anullo

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
sq: Versioni SSL:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: localhost
sq: lokal

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
sq: Konfiguro...

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
sq: &Parametrat

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
sq: Ruaji ndryshimet

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
sq: &Parametrat

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
sq: Konfiguro...

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
sq: &Parametrat

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
sq: &Parametrat

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
sq: Veprimi:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
sq: I Vetëzgjedhur...

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
sq: Po Shkëputet

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
sq: Rrjetet

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
sq: Serveri: %1

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
sq: Modifiko...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
sq: Hyni në Kanal

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
sq: Informacione sigurie

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
sq: Emri i kompjuterit:

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
sq: <b>MD5 digest:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Subject
sq: Subjekti

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Issuer
sq: Lëshuesi

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
sq: <b>MD5 digest:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Yes
sq: Po

[ctx: SslInfoDlg|]
en: %1 to %2
sq: %1 tek %2

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
sq: I lidhur tek %1

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
sq: I lidhur tek %1

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
sq: I shkëputur

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
sq: I shkëputur

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
sq: I lidhur tek %1

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
sq: I shkëputur

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
sq: Hyni në Kanal

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
sq: Kërkesë

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Whois
sq: [Whois] %1

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
sq: Informacione sigurie

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Voice
sq: Zë

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give voice to user
sq: Jepi Zë

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Devoice
sq: Zë

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take voice from user
sq: Hiqi Zërin

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
sq: Përzëre

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban
sq: Ndaloje

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick/Ban
sq: Përzër/Ndalo

[ctx: TopicWidget|]
en: ...
sq: Modifiko...

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
sq: Serveri: %1

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
sq: Ngjyra të Vetëzgjedhura

[ctx: TransferModel|]
en: Type
sq: Tipi

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
sq: %DN%1%DN %2

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Voiced | %n Voiced
sq[0]: Zë
sq[1]: Zë

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
sq[0]: Përdoruesit
sq[1]: Përdoruesit
