Quassel IRC - en to sv translation catalogue (827 entries)

[ctx: AboutData|]
en: A modern, distributed IRC client
sv: En modern, klassificerad IRC klient

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, lead developer
sv: Projektgrundare, huvudutvecklare

[ctx: AboutData|]
en: Project motivator, lead developer
sv: Projektmotiverare, huvudutvecklare

[ctx: AboutData|]
en: Former lead developer
sv: Tidigare huvudutvecklare

[ctx: AboutData|]
en: Many features, fixes and improvements
sv: Många funktioner, korrigeringar och förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: OSX UI improvements
sv: OSX UI förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Fixes
sv: Korrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: Chatview improvements
sv: Chattvy förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Spanish translation
sv: Spansk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Database performance improvements
sv: Databasprestanda förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Language improvements
sv: Språk förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Documentation improvements
sv: Dokumentation förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Various improvements
sv: Olika förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Brazilian translation
sv: Brasiliansk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Slovenian translation
sv: Slovensk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Romanian translation
sv: Rumänsk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Punjabi translation
sv: Punjabi översättning

[ctx: AboutData|]
en: Finnish translation
sv: Finsk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Crash fixes
sv: Krashkorrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: French translation
sv: Fransk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Occitan translation
sv: Occitan översättning

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes and improvements
sv: Olika korrigeringar och förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Settings fixes
sv: Inställningskorrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: Galician translation
sv: Galicisk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Japanese translation
sv: Japansk  översättning

[ctx: AboutData|]
en: Gentoo maintainer
sv: Gentoo underhållare

[ctx: AboutData|]
en: Turkish translation
sv: Turkisk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Mac fixes
sv: Mac korrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: Polish translation
sv: Polsk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Russian translation
sv: Rysk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Italian translation
sv: Italiensk översättning

[ctx: AboutData|]
en: German translation
sv: Tysk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation
sv: Norsk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Hungarian translation
sv: Ungersk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Various features and improvements
sv: Olika funktioner och förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes
sv: Olika korrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes
sv: Buggfixar

[ctx: AboutData|]
en: Czech translation
sv: Tjeckisk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Python improvements
sv: Python förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Proxy improvements, Spanish translation
sv: Proxy förbättringar, Spansk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Danish translation
sv: Dansk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, various improvements
sv: Projektgrundare, olika förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Serbian translation
sv: Serbisk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Greek translation
sv: Grekisk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Improvements
sv: Förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Lithuanian translation
sv: Litauiska översättning

[ctx: AboutData|]
en: Documentation fixes
sv: Dokumentation korrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: German translation, fixes
sv: Tysk översättning, korrigeringar

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements; Ubuntu PPAs
sv: Många korrigeringar och förbättringar; Ubuntu PPAs

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements
sv: Prestanda förbättringar

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes, German translation
sv: Buggfixar, Tysk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Chinese translation
sv: Kinesisk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Dutch translation
sv: Holländsk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Korean translation
sv: Koreansk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation, documentation
sv: Norsk översättning, dokumentation

[ctx: AboutData|]
en: Network detection improvements
sv: Förbättringar av nätverksdetektering

[ctx: AboutData|]
en: Ukrainian translation
sv: Ukrainsk översättning

[ctx: AboutData|]
en: Portuguese translation
sv: Portugisisk översättning

[ctx: AboutDlg|]
en: About Quassel
sv: Om Quassel

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
sv: &Om

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
sv: U&pphovsmän

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
sv: &Bidragsgivare

[ctx: AboutDlg|]
en: &Thanks To
sv: &Tack till

[ctx: AboutDlg|]
en: Unknown date
sv: Okänt datum

[ctx: AboutDlg|]
en: <b>Version:</b> %1<br><b>Version date:</b> %2<br><b>Protocol version:</b> %3
sv: <b>Version:</b>%1<br><b>Version datum:</b>%2<br><b>Protokol version:</b>%3

[ctx: AboutDlg|]
en: Quassel IRC is mainly developed by:
sv: Quassel IRC utvecklas huvudsakligen av:

[ctx: AboutDlg|]
en: We would like to thank the following contributors (in alphabetical order) and everybody we forgot to mention here:
sv: Vi vill tacka följande bidragsgivare (i alfabetisk ordning) och alla som vi har glömt att nämna här:

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Upgrade failed...
sv: Uppgradering misslyckades...

[ctx: AliasesModel|]
en: Special variables
sv: Speciella variabler

[ctx: AliasesModel|]
en: your current nickname
sv: ditt nuvarande smeknamn

[ctx: AliasesModel|]
en: Example:
sv: Exempel:

[ctx: AliasesModel|]
en: Expansion
sv: Expanderat

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: New
sv: Ny

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
sv: Alias

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
sv: Språk:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set the application language. Requires restart!
sv: Ställ in programmets språk. Kräver omstart!

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <Untranslated>
sv: <Ej översatt>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <System Default>
sv: <Systemets standard>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set application style
sv: Ställ in applikationsutseende

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Use custom stylesheet
sv: Använd anpassad stilmall

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Show system tray icon
sv: Visa systemfältsikon

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Hide to tray on close button
sv: Stängknapp minimerar till systemfält

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Message Redirection
sv: Omdirigering av meddelanden

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
sv: Tjänst:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Default Target
sv: Standardmål

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Status Window
sv: Statusfönster

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Current Chat
sv: Aktuell chatt

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
sv: Fel:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Please choose a stylesheet file
sv: Välj en stilmallsfil

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
sv: Borta:

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Network Name
sv: Visa nätverksnamn

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Buffer Name
sv: Visa buffertnamn

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Fixed amount per chat
sv: Fast antal per chatt

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
sv: Olästa meddelanden per chatt

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
sv: Globalt olästa meddelanden

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
sv: Gräns:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unlimited
sv: Obegränsat

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
sv: Ytterligare Meddelanden:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: BufferView|]
en: Merge buffers permanently?
sv: Slå ihop buffertar permanent?

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Please enter a name for the chat list:
sv: Ange ett namn för chattlistan:

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
sv: Lägg till chattlista

[ctx: BufferViewFilter|]
en: Show / Hide Chats
sv: Visa / Dölj chattar

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Re&name...
sv: B&yt namn...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: De&lete
sv: Ta &bort

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Chat List Settings
sv: Inställningar för chattlista

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
sv: Nätverk:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
sv: Alla

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show status window
sv: Visa statusfönster

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
sv: Visa kanaler

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
sv: Visa frågor

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive chats
sv: Dölj inaktiva chattar

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Add new chats automatically
sv: Lägg till nya chattar automatiskt

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Sort alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show search
sv: Visa sök

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Minimum Activity:
sv: Ingen aktivitet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: No Activity
sv: Ingen aktivitet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Other Activity
sv: Annan Aktivitet

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
sv: Nytt meddelande

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Highlight
sv: Markera

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
sv: Anpassade chattlistor

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Delete Chat List?
sv: Ta bort chattlista?

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the chat list "%1"?
sv: Vill du verkligen ta bort chattlistan "%1"?

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
sv: Faktisk storlek

[ctx: BufferWidget|]
en: Set Marker Line
sv: Markörlinje:

[ctx: BufferWidget|]
en: Go to Marker Line
sv: Markörlinje:

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Channel %1
sv: Kanal %1

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
sv: Användare

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Topic
sv: Ämne

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
sv: Kanallista

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Search Pattern:
sv: Sökmönster:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
sv: Visa kanaler

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
sv: Fel har inträffat:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER EVIL CATASTROPHIC ERROR!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER KATASTROF FEL ARGHH!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Operation modes:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; text-decoration: underline;">Opt-In:</span> <span style=" font-weight:400;">Only buffers on the right side are shown in chatmonitor</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Opt-Out:</span> Buffers on the right side will be ignored in chatmonitor</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER KATASTROF FEL ARGHH!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
sv: Tillgängliga:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the left
sv: Flytta valda buffertar till vänster

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the right
sv: Flytta valda buffertar till höger

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
sv: Visa:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
sv: Visa egna meddelanden

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Details...
sv: Detaljer...

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Chat Monitor
sv: Chattmonitor

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
sv: Ignorera:

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
sv: Visa egna meddelanden

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Network Name
sv: Visa nätverksnamn

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Buffer Name
sv: Visa buffertnamn

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
sv: Konfigurera...

[ctx: ChatScene|]
en: Copy Selection
sv: Kopiera markering

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Show colored text in the chat window
sv: Visa färgad text i chattfönstret

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Allow colored text (mIRC color codes)
sv: Tillåt färgad text (mIRC-färgkoder)

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
sv: Anpassade färger

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
sv: Åtgärd:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
sv: Tidsstämpel:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
sv: Kanalmeddelande:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight foreground:
sv: Markera

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
sv: Kanalmeddelande:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
sv: Bakgrund:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
sv: Servermeddelande:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Marker line:
sv: Markörlinje:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
sv: Felmeddelande:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
sv: Bakgrund:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
sv: Egna meddelanden:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
sv: skiftlägeskänslig

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search nick
sv: sök smeknanm

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
sv: sök meddelande

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Custom chat window font:
sv: Anpassat chattfönstertypsnitt

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
sv: Chattvy

[ctx: Client|]
en: Identity already exists in client!
sv: Identiteten finns redan i klienten!

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
sv: Ansluter till %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Looking up %1...
sv: Slår upp %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
sv: Ansluten till %1

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnecting from %1...
sv: Kopplar från %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
sv: Frånkopplad

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Synchronizing to core...
sv: Synkroniserar till %1...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
sv: Loggar in...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection canceled
sv: Okrypterad anslutning

[ctx: ClientBacklogManager|]
en: Processed %1 messages in %2 seconds.
sv: Behandlade %1 meddelanden på %2 sekunder.

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
sv: Alla chattar

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /JOIN expects a channel
sv: /JOIN förväntar sig en kanal

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /QUERY expects at least a nick
sv: /QUERY förväntar sig minst ett smeknamn

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Configure the IRC Connection
sv: Konfigurera IRC-anslutningen

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Ping Timeout Detection
sv: Aktivera animeringar

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
sv: Ping-intervall:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
sv:  sekunder

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
sv: Koppla från efter

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
sv: Uppdateringsintervall:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ignore channels with more than:
sv: Ignorera kanaler med fler än:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
sv:  användare

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
sv: Anslut

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
sv: Koppla från

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Part
sv: Lämna

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Delete Chat(s)...
sv: Ta bort chattlista?

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Go to Chat
sv: Gå till chatt

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
sv: A&vsluta

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Nick Changes
sv: Smeknamnsändringar

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
sv: Smeknamnsändringar

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
sv: Smeknamnsändringar

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
sv: Smeknamnsändringar

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Set as Default...
sv: Ställ in som standard...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Use Defaults...
sv: Ställ in som standard...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
sv: Gå in i kanal...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
sv: Fråga

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
sv: Visa frågor

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Time
sv: Tid

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Client info
sv: Klientinformation

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Custom...
sv: Anpassad...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
sv: Sparka ut från kanalen

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
sv: Bannlys från kanalen

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
sv: Sparka och bannlys

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
sv: Visa kanallista

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Configure
sv: Konfigurera

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Ignore List
sv: Visa ignoreringslista

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Events
sv: Dölj händelser

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Add Ignore Rule
sv: Lägg till ignoreringsregel

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Existing Rules
sv: Befintliga regler

[ctx: Core|]
en: Admin user or password not set.
sv: Admin användare eller lösenord ej satt

[ctx: Core|]
en: Creating admin user...
sv: Skapar administrativ användare...

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: Core|]
en: Client connected from
sv: Klient ansluten från

[ctx: CoreAccount|]
en: Internal Core
sv: Gränssnitt

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
sv: Kontonamn:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
sv: Kontonamn:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Hostname:
sv: Värdnamn:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
sv: Användare:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
sv: Kom ihåg

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Settings
sv: Proxy inställningar

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Type:
sv: Typ av proxyserver:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: No pro&xy
sv: Ingen pro&xy

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: &Manual proxy configuration
sv: &Manuell proxy konfiguration

[ctx: CoreAccountModel|]
en: Internal Core
sv: Gränssnitt

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to Quassel Core
sv: Anslut till Quassel Core

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Core Accounts
sv: Konto:

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Add...
sv: Lägg till...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Automatically connect on startup
sv: Återanslut automatiskt

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to last account used
sv: Anslut till Quassel Core

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Always connect to
sv: Anslut alltid till

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client
sv: Klient

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Repeat password:
sv: Upprepa lösenordet:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenordet

[ctx: CoreConfigWizardAuthenticationSelectionPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: Create Admin User
sv: Skapa administrativ användare

[ctx: CoreConfigWizardPages::IntroPage|]
en: Introduction
sv: Introduktion

[ctx: CoreConfigWizardPages::SyncPage|]
en: Storing Your Settings
sv: Manuella inställningar

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
sv: Skapa administrativ användare

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your account data:
sv: Ange ett nätverksnamn:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenordet

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
sv: Anslut till Core

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
sv: Nätverket är nere

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
sv: Frånkopplad

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
sv: &Koppla från Core

[ctx: CoreConnection|]
en: Initializing...
sv: Initialiserar...

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
sv: Synkroniserar till %1...

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
sv: Synkroniserad till %1

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Network Status Detection
sv: Nätverksinformation

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
sv:  sekunder

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
sv: Anslutning

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: (Lag: %1 %2)
sv: (Fördröjning: %1 %2)

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Details...
sv: Detaljer...

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
sv: Markera

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
sv: Markera

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Sender
sv: Avsändare

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Current Nick
sv: Nuvarande smeknamn

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
sv: Inget

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
sv: Markera

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
sv: Säkerhetsinformation

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version date:
sv: Version datum:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Uptime:
sv: Upptid:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Connected clients:
sv: Anslutna klienter:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Details...
sv: Detaljer...

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Not available
sv: Inte tillgänglig

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Unknown date
sv: Okänt datum

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: %n Day(s) | %n Day(s)
sv[0]: %n dygn
sv[1]: %n dygn

[ctx: CoreInfoDlg|]
en:  %1:%2:%3 (since %4)
sv:  %1:%2:%3 (sedan %4)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connecting to %1:%2...
sv: Ansluter till %1:%2...

[ctx: CoreNetwork|]
en: Disconnecting. (%1)
sv: Kopplar från. (%1)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Could not connect to %1 (%2)
sv: Kunde inte ansluta till %1 (%2)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connection failure: %1
sv: Anslutningsfel: %1

[ctx: CoreSession|]
en: Client
sv: Klient

[ctx: CoreSession|]
en: disconnected (UserId: %1).
sv: frånkopplad (AnvändarId: %1).

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Client:
sv: Klient:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Version date:
sv: Version datum:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Connected since:
sv: Ansluten sedan:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Secure:
sv: Säker:

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Unknown date
sv: Okänt datum

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: No
sv: Nej

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: away
sv: borta

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
sv: skickar CTCP-%1-fråga till %2

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: No key has been set for %1.
sv: Inget ämne har ställts in för %1.

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create New Identity
sv: Skapa ny identitet

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
sv: Identitet:

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create blank identity
sv: Skapa tom identitet

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Duplicate:
sv: Duplicera:

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Enable DCC
sv: Aktivera DCC

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Ports:
sv: Portar:

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: DccSettingsPage|]
en: to
sv: till

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Outgoing IP:
sv: Utgående IP:

[ctx: DccSettingsPage|]
en:  seconds
sv:  sekunder

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Chunk size:
sv: Bit storlek:

[ctx: DccSettingsPage|]
en: File transfers
sv: Filöverföringar

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Default download folder:
sv: Standard nedladdningsmapp:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
sv: Alla nätverk:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
sv: Nätverk:

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
sv: Felsökningslogg

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois]
sv: [Whois] %1

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 invited you to channel %2
sv: %1 har bjudit in dig till kanalen %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has changed topic for %2 to: "%3"
sv: %1 har ändrat ämnet för %2 till: "%3"

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 is away: "%2"
sv: %1 är frånvarande: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: You are no longer marked as being away
sv: Du är inte längre markerad som AFK

[ctx: EventStringifier|]
en: You have been marked as being away
sv: Du är nu markerad som AFK

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is %2 (%3)
sv: [Whois] %1 är %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is online via %2 (%3)
sv: %1 är ansluten via %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was online via %2 (%3)
sv: [Whowas] %1 var %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is logged in since %2
sv: [Whois] %1 är inloggad sedan %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is idling for %2 (since %3)
sv: [Whois] %1 har varit inaktiv i %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is a user on channels: %2
sv: [Whois] %1 är en användare på kanaler: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 has voice on channels: %2
sv: [Whois] %1 är en användare på kanaler: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is an operator on channels: %2
sv: [Whois] %1 är en operatör på kanaler: %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 has %2 users. Topic is: "%3"
sv: Kanalen %1 har %2 användare. Ämnet är: %3

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
sv: Slut på kanallistan

[ctx: EventStringifier|]
en: Homepage for %1 is %2
sv: Webbsidan för %1 är %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 created on %2
sv: Kanalen %1 skapades %2

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is authed as %2
sv: [Whois] %1 är frånvarande: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: No topic is set for %1.
sv: Inget ämne har ställts in för %1.

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic for %1 is "%2"
sv: Ämnet för %1 är "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic set by %1 on %2
sv: Ämnet inställt av %1 den %2

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has been invited to %2
sv: %1 har blivit inbjuden till %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick %1 contains illegal characters
sv: Smeknamnet %1 innehåller otillåtna tecken

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick already in use: %1
sv: Smeknamnet används redan: %1

[ctx: EventStringifier|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
sv: skickar CTCP-%1-fråga till %2

[ctx: EventStringifier|]
note: Optional "unknown" in "Received unknown CTCP-FOO request by bar"
en: unknown
sv: okänd

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
sv: Välj...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Details...
sv: Detaljer...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
sv: Markera

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight
sv: Markera

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
sv: Markera

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Current nick
sv: Aktuell chatt

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
sv: Inget

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
sv: skiftlägeskänslig

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Phrase to match
sv: Fras att matcha

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
sv: Markera

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
sv: Ta bort identitet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
sv: Lägg till identitet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add...
sv: Lägg till...

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
sv: Ta bort identitet

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
sv: Identiteter

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: One or more identities are invalid
sv: En eller flera identiteter är ogiltiga

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
sv: Ta bort identitet?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Do you really want to delete identity "%1"?
sv: Vill du verkligen ta bort chattlistan "%1"?

[ctx: Identity|]
en: Quassel IRC User
sv: Quassel IRC-användare

[ctx: Identity|]
en: <empty>
sv: <tom>

[ctx: Identity|]
en: Gone fishing.
sv: Gått och fiskat.

[ctx: Identity|]
en: Not here. No, really. not here!
sv: Inte här. Kom igen, inte här!

[ctx: Identity|]
en: Kindergarten is elsewhere!
sv: Detta är inte ett dagis!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
sv: Riktigt namn:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
sv: Smeknamn

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Add Nickname
sv: Lägg till smeknamn

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove Nickname
sv: Ta bort smeknamn

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
sv: Ta bort identitet

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Re&name...
sv: B&yt namn...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default Away Settings
sv: Manuella inställningar

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default away reason
sv: Standardmål

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
sv: Borta:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Not implemented yet
sv: Inte implementerat ännu

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: minutes of being idle
sv: minuters inaktivitet

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
sv: Meddelanden

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
sv: Sparka och bannlys

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Continue
sv: Fortsätt

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
sv: Använd SSL-nyckel

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
sv: Nyckeltyp:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Key loaded
sv: Ingen nyckel inläst

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
sv: Läs in

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Certificate
sv: Använd SSL-certifikat

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Certificate loaded
sv: Inget certifikat inläst

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: CommonName:
sv: Värdnamn:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: seconds
sv: sekunder

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
sv: dag

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: month
sv: månad

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: current timezone
sv: nuvarande tidszon

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Key
sv: Läs in en nyckel

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
sv: Töm

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Certificate
sv: Läs in ett certifikat

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
sv: Konfigurera identitet

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
sv: Standardidentitet

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Configure Ignore Rule
sv: Ignoreringsregel

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Strictness
sv: Strikthet

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Dynamic
sv: Dynamisk

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
sv: Regeltyp

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Sender
sv: Avsändare

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
sv: Ignoreringsregel

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
sv: Omfång

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Global
sv: Globalt

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule is enabled
sv: Regeln är aktiverad

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Sender
sv: Avsändare

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
sv: Meddelande

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Type
sv: Typ

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
sv: Ignoreringsregel

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: New
sv: Ny

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
sv: R&edigera

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
sv: Visa ignoreringslista

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Rule already exists
sv: Regeln finns redan

[ctx: InputWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: InputWidget|]
en: View and change nick
sv: Visa och byt smeknamn

[ctx: InputWidget|]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: InputWidget|]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: InputWidget|]
en: Underline
sv: Understruket

[ctx: InputWidget|]
en: White
sv: Vit

[ctx: InputWidget|]
en: Black
sv: Svart

[ctx: InputWidget|]
en: Dark blue
sv: Mörkblå

[ctx: InputWidget|]
en: Dark green
sv: Mörkgrön

[ctx: InputWidget|]
en: Red
sv: Röd

[ctx: InputWidget|]
en: Dark red
sv: Mörkröd

[ctx: InputWidget|]
en: Dark magenta
sv: Mörk magenta

[ctx: InputWidget|]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: InputWidget|]
en: Green
sv: Grön

[ctx: InputWidget|]
en: Dark cyan
sv: Mörk cyan

[ctx: InputWidget|]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: InputWidget|]
en: Dark gray
sv: Mörkgrå

[ctx: InputWidget|]
en: Light gray
sv: Ljusgrå

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
sv: Töm

[ctx: InputWidget|]
en: Focus Input Line
sv: Visa inmatningsrad

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
sv: Anpassad:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show nick selector
sv: Visa smeknamnslista

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show style buttons
sv: Visa systemfältsikon

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
sv: Visa som mest

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
sv: rader

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable scrollbars
sv: Aktivera rullningslister

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Tab Completion
sv: Kopiera markering

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: IrcConnectionWizard|]
en: Save && Connect
sv: Spara och anslut

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
sv: Användare

[ctx: IrcListModel|]
en: Topic
sv: Ämne

[ctx: IrcUserItem|]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: IrcUserItem|]
en: Away message
sv: AFK meddelande

[ctx: IrcUserItem|]
en: Realname
sv: Riktigt namn

[ctx: IrcUserItem|]
en: Help status
sv: Hjälp status

[ctx: IrcUserItem|]
en: Available for help
sv: Tillgänglig för hjälp

[ctx: IrcUserItem|]
en: Service status
sv: Servicestatus

[ctx: IrcUserItem|]
en: Not logged in
sv: Ej inloggad

[ctx: IrcUserItem|]
en: Account
sv: Konto

[ctx: IrcUserItem|]
en: Operator
sv: Operatör

[ctx: IrcUserItem|]
en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
sv: Anpassad:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
sv: Visa ikoner

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
sv: Chattlista

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
sv: Använd anpassade färger

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
sv: Inaktiv:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
sv: Olästa meddelanden:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight:
sv: Markera

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity:
sv: Annan Aktivitet

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
sv: Anpassade färger

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Online:
sv: rader

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
sv: Borta:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat & Nick Lists
sv: &Chattlistor

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
sv: Inaktiv

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
sv: Olästa meddelanden

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight
sv: Markera

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity
sv: Annan Aktivitet

[ctx: KeySequenceWidget|Shift key]
en: Shift
sv: Skift

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
sv: Inget

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Shortcut Conflict
sv: Genväg

[ctx: MainWin|]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
sv: &Anslut till Core...

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
sv: &Koppla från Core

[ctx: MainWin|]
en: Change &Password...
sv: Byt &Lösenord...

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
sv: Konfigurera &nätverk...

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
sv: A&vsluta

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
sv: &Konfigurera chattlistor...

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
sv: Visa status&rad

[ctx: MainWin|]
en: Show Away Log
sv: Visa som mest

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
sv: Visa &menyrad

[ctx: MainWin|]
en: Show Status &Bar
sv: Visa status&rad

[ctx: MainWin|]
en: &Lock Layout
sv: &Lås layout

[ctx: MainWin|]
en: &Full Screen Mode
sv: &Helskärmsläge

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
sv: Konfigurera &genvägar...

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
sv: &Konfigurera Quassel...

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
sv: &Om Quassel

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
sv: Om &Qt

[ctx: MainWin|]
en: Debug &MessageModel
sv: Nytt meddelande

[ctx: MainWin|]
en: Debug &HotList
sv: Felsöknings&logg

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
sv: Felsöknings&logg

[ctx: MainWin|]
en: Reload Stylesheet
sv: Använd anpassad stilmall

[ctx: MainWin|]
en: Text formatting
sv: Textformatering

[ctx: MainWin|]
en: Activate Next Chat List
sv: Ta bort chattlista?

[ctx: MainWin|]
en: Activate Previous Chat List
sv: Gå till föregående chatt

[ctx: MainWin|]
en: Go to Next Chat
sv: Gå till nästa chatt

[ctx: MainWin|]
en: Go to Previous Chat
sv: Gå till föregående chatt

[ctx: MainWin|]
en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
sv: &Nätverk

[ctx: MainWin|]
en: &View
sv: &Visa

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
sv: &Chattlistor

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
sv: Ver&ktygsrader

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
sv: &Inställningar

[ctx: MainWin|]
en: &Help
sv: &Hjälp

[ctx: MainWin|]
en: Debug
sv: Felsök

[ctx: MainWin|]
en: Upgrading...
sv: Uppgraderar...

[ctx: MainWin|]
en: Your database is being upgraded
sv: Din databas uppgraderas

[ctx: MainWin|]
en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

[ctx: MainWin|]
en: Reason:<em>
sv: Anledning:<em>

[ctx: MainWin|]
en: Nicks
sv: Smeknamn

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
sv: Visa smeknamnslista

[ctx: MainWin|]
en: Chat Monitor
sv: Chattmonitor

[ctx: MainWin|]
en: Show Chat Monitor
sv: Visa chattmonitor

[ctx: MainWin|]
en: Inputline
sv: Visa inmatningsrad

[ctx: MainWin|]
en: Show Input Line
sv: Visa inmatningsrad

[ctx: MainWin|]
en: Topic
sv: Ämne

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
sv: Visa ämnesrad

[ctx: MainWin|]
en: Transfers
sv: Överföringar

[ctx: MainWin|]
en: Show File Transfers
sv: Visa filöverföringar

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
sv: Anslut till core.

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
sv: Inte ansluten till core.

[ctx: MainWin|]
en: Unencrypted Connection
sv: Okrypterad anslutning

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your client does not support SSL encryption</b>
sv: <b>Din klient saknar stöd för SSL-kryptering</b>

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your core does not support SSL encryption</b>
sv: <b>Din klient saknar stöd för SSL-kryptering</b>

[ctx: MainWin|]
en: Untrusted Security Certificate
sv: Använd SSL-certifikat

[ctx: MainWin|]
en: Continue
sv: Fortsätt

[ctx: MainWin|]
en: Show Certificate
sv: Visa certifikat

[ctx: MainWin|]
en: Current Session Only
sv: Endast aktuell session

[ctx: MainWin|]
en: Forever
sv: För alltid

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
sv: Anslutning

[ctx: MainWin|]
en: No network selected
sv: Inget nätverk valt

[ctx: MainWin|]
en: Select a network before trying to view the channel list.
sv: Välj ett nätverk innan du försöker se kanal listan.

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Do you really want to paste %n line(s)? | Do you really want to paste %n line(s)?
sv[0]: Vill du verkligen klistra in %n linjer?
sv[1]: Vill du verkligen klistra in %n linjer?

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
sv: Lägg till nätverk

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Use preset:
sv: Använd förval:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manually specify network settings
sv: Ogiltiga nätverksinställningar

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
sv: Manuella inställningar

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
sv: Nätverksnamn:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server address:
sv: Serveradress:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server password:
sv: Serverlösenord:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Use encrypted connection
sv: Använd krypterad anslutning

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Please enter a network name:
sv: Ange ett nätverksnamn:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
sv: Lägg till nätverk

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
sv: Användare

[ctx: NetworkItem|]
en: Not connected
sv: Ej ansluten

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
sv: Chatt

[ctx: NetworkModel|]
en: Topic
sv: Ämne

[ctx: NetworkModel|]
en: Nick Count
sv: Smeknamnsändringar

[ctx: NetworkModelController|]
en: Remove buffers permanently?
sv: Slå ihop buffertar permanent?

[ctx: NetworkModelController|]
en: Question
sv: Fråga

[ctx: NetworkModelController|]
en: Really Connect to all IRC Networks?
sv: Vill du verkligen ansluta till alla IRC Nätverk?

[ctx: NetworkModelController|]
en: Really disconnect from all IRC Networks?
sv: Vill du verkligen koppla från alla IRC Nätverk?

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
sv: Gå in i kanal

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
sv: Nätverk:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
sv: Kanal:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: NetworkPage|]
en: Setup Network Connection
sv: Konfigurera nätverksanslutning

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Re&name...
sv: B&yt namn...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: De&lete
sv: Ta &bort

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
sv: Nätverksinformation

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
sv: Identitet:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
sv: Servrar

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Manage servers for this network
sv: Hantera servrar för detta nätverket

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
sv: R&edigera...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
sv: Kommandon

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands to execute on connect:
sv: Kommandon att köra vid anslutning:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
sv: Anslutning

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatic Reconnect
sv: Återanslut automatiskt

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Wait
sv: Vänta

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: between retries
sv: mellan försök

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Number of retries:
sv: Antal försök:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Unlimited
sv: Obegränsat

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
sv: Automatisk identifiering

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use SASL Authentication
sv: Använd SASL-autentisering

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account name, often the same as your nickname
sv: Konto namn, oftast samma som ditt smeknamn

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
sv: Konto:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account password
sv: Konto lösenord

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Details...
sv: Detaljer...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Service:
sv: Tjänst:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
sv: Teckenkodningar

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
sv: Använd anpassade färger

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
sv: Skicka meddelanden i:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
sv: Servermeddelande:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
sv: Nätverk

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Invalid Network Settings
sv: Ogiltiga nätverksinställningar

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
sv: Ta bort nätverk?

[ctx: NickEditDlg|]
en: Edit Nickname
sv: Redigera smeknamn

[ctx: NickEditDlg|]
en: Please enter a valid nickname:
sv: Ange ett giltigt smeknamn:

[ctx: NickEditDlg|]
en: Add Nickname
sv: Lägg till smeknamn

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
sv: Notifieringar

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Change Password
sv: Byt lösenord

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Old password:
sv: Gammalt lösenord:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenord:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Password Not Changed
sv: Lösenord ej bytt

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: <b>Password change failed</b>
sv: <b>Lösenordsbyte misslyckades</b>

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: PostgreSqlStorage|]
en: Database
sv: Databas

[ctx: QObject|]
en: Welcome to Quassel IRC
sv: Välkommen till Quassel IRC

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette role assignment: %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid subelement name in %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid condition %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message label: %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid format name: %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid proplist %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist item type %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist state %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font property: %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient stops list: %1
sv: Ogiltig lyssningsadress %1

[ctx: QtMultimediaNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Select Audio File
sv: Välj ljudfil

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Play a sound
sv: Spela upp ett ljud

[ctx: Quassel|]
en: path
sv: sökväg

[ctx: Quassel|]
en: theme
sv: tema

[ctx: Quassel|]
en: account
sv: konto

[ctx: Quassel|]
en: username
sv: användarnamn

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
sv: år

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
sv: dag

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
sv: s

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Away message
sv: AFK meddelande

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Realname
sv: Riktigt namn

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Help status
sv: Hjälp status

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Available for help
sv: Tillgänglig för hjälp

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Service status
sv: Servicestatus

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Not logged in
sv: Ej inloggad

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Account
sv: Konto

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Operator
sv: Operatör

[ctx: QueryBufferItem|]
en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: Incoming File Transfer
sv: Inkommande filöverföring

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: <b>%1</b> wants to send you a file:<br>%2 (%3 bytes)
sv: <b>%1</b> vill sända dig en fil:<br>%2 (%3 bytes)

[ctx: RemotePeer|]
en: Disconnecting...
sv: Kopplar ifrån...

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Sync With Core
sv: Anslut till Core

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
sv: Avbryt

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Edit Server
sv: Redigera Server

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server Info
sv: Server: %1

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server address:
sv: Serveradress:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use encrypted connection
sv: Använd krypterad anslutning

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
sv: SSL-version:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSLv3 (insecure)
sv: SSLv3 (osäker)

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSLv2 (insecure)
sv: SSLv2 (osäker)

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use a Proxy
sv: Använd en proxyserver

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Type:
sv: Typ av proxyserver:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Host:
sv: Proxyserver:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Username:
sv: Användarnamn för proxy:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Password:
sv: Lösenord för proxy:

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
sv: Konfigurera Quassel

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
sv: Spara ändringar

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure %1
sv: Konfigurera %1

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
sv: Läs om inställningar

[ctx: SettingsDlg|]
en: Restore Defaults
sv: Återställ standardvärden

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
sv: Konfigurera Quassel

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure %1
sv: Konfigurera %1

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
sv: Läs om inställningar

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Restore Defaults
sv: Återställ standardvärden

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
sv: Genväg

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Search:
sv: Sök:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Default:
sv: Standard:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
sv: Inget

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
sv: Anpassad:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
sv: Kopplar från

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
sv: Nätverksnamn:

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
sv: Servrar

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
sv: R&edigera...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Add another IRC server
sv: Lägg till en annan IRC-server

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: De&lete
sv: Ta &bort

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
sv: Lägg till nya chattar automatiskt

[ctx: SnoreNotificationBackend|]
en: Private Message
sv: Privat Meddelande

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Snore
sv: Snarka

[ctx: SonnetSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: SqlAuthenticator|]
en: Database
sv: Databas

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
sv: Säkerhetsinformation

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
sv: <b>Värdnamn:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
sv: <b>IP-adress:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Encryption:</b>
sv: <b>Kryptering:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Protocol:</b>
sv: <b>Protokoll:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Certificate chain:</b>
sv: <b>Certifikatkedja:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Common name:</b>
sv: <b>Värdnamn:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organization:</b>
sv: <b>Organisation:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organizational unit:</b>
sv: <b>Organisation:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Country:</b>
sv: <b>Land:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>State or province:</b>
sv: <b>Certifikatkedja:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Locality:</b>
sv: <b>Land:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Issuer
sv: Utfärdare

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Validity period:</b>
sv: <b>Organisation:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>MD5 digest:</b>
sv: <b>Läge:</b> %1

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA1 digest:</b>
sv: <b>IP-adress:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
sv: <b>Pålitligt:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: SslInfoDlg|]
en: No, for the following reasons:<ul>
sv: Nej av följande anledningar:<ul>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: %1 to %2
sv: %1 till %2

[ctx: StatusBufferItem|]
en: Status Buffer
sv: Visa status&rad

[ctx: SystemTray|]
en: &Minimize
sv: &Minimera

[ctx: SystemTray|]
en: &Restore
sv: &Återställ

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: do nothing
sv: gör ingenting

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: change color
sv: byt färg

[ctx: SystrayNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Show a message in a popup
sv: Visa egna meddelanden

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Unlimited
sv: Obegränsat

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en:  seconds
sv:  sekunder

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
sv: Anslut

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
sv: Anslut till IRC

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
sv: Koppla från

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
sv: Koppla från IRC

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
sv: Anslut till alla

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
sv: Koppla från alla

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Part
sv: Lämna

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
sv: Gå in i en kanal

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
sv: Fråga

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Start a private conversation
sv: Starta en privat konversation

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
sv: Begär användarinformation

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
sv: Sparka

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban
sv: Bannlys

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban user from channel
sv: Bannlys från kanalen

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick/Ban
sv: Sparka/Bannlys

[ctx: TopicWidget|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
sv: Användare: %1

[ctx: TopicWidget|]
en: Lag: %1 msecs
sv: Fördröjning: %1 ms

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
sv: Anpassad:

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Interface
sv: Gränssnitt

[ctx: Transfer|]
en: New
sv: Ny

[ctx: Transfer|]
en: Connecting
sv: Ansluter

[ctx: Transfer|]
en: Transferring
sv: Överför

[ctx: Transfer|]
en: Paused
sv: Pausad

[ctx: Transfer|]
en: Completed
sv: Färdig

[ctx: Transfer|]
en: Failed
sv: Misslyckades

[ctx: Transfer|]
en: Rejected
sv: Nekad

[ctx: TransferModel|]
en: Type
sv: Typ

[ctx: TransferModel|]
en: Transferred
sv: Överfört

[ctx: TransferModel|]
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: TransferModel|]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: TransferModel|]
en: Receive
sv: Ta emot

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Nick Message
en: You are now known as %DN%1%DN
sv: Du är nu känd som %DN%1%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN is now known as %DN%2%DN
sv: %DN%1%DN är nu känd som %DN%2%DN

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Day Change Message
en: {Day changed to %1}
sv: Synkroniserad till %1

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
sv: %DN%1%DN %2

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Owner(s) | %n Owner(s)
sv[0]: %n ägare
sv[1]: %n ägare

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Admin(s) | %n Admin(s)
sv[0]: %n administratör
sv[1]: %n administratörer

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Operator(s) | %n Operator(s)
sv[0]: %n operatör
sv[1]: %n operatörer

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
sv[0]: %n användare
sv[1]: %n användare
