Quassel IRC - en to tr translation catalogue (1097 entries)

[ctx: AboutData|]
en: A modern, distributed IRC client
tr: Modern bir IRC istemci dağıtımı

[ctx: AboutData|]
en: Many features, fixes and improvements
tr: Birçok özellik, düzeltme ve iyileştirmeler

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, bug and patch triaging, community support
tr: Birçok düzeltme ve iyileştirmeler, hata ve yama sınıflandırma, toplum desteği

[ctx: AboutData|]
en: Fixes
tr: Düzenlemeler

[ctx: AboutData|]
en: Chatview improvements
tr: Sohbet görünüm gelişmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter, Danish translation
tr: Erken beta testçisi ve hata avcısı, Danca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Spanish translation
tr: İspanyolca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Build system fixes
tr: Derleme sistem onarımları

[ctx: AboutData|]
en: Tray icon fix
tr: Sistem simge düzeltmesi

[ctx: AboutData|]
en: Language improvements
tr: Dil iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Documentation improvements
tr: Belgelendirme iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Various improvements
tr: Çeşitli iyileştirmeler

[ctx: AboutData|]
en: Slovenian translation
tr: Slovence çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Romanian translation
tr: Romence çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Finnish translation
tr: Çeviriyi bitir

[ctx: AboutData|]
en: Message indicator support
tr: Mesaj göstergesi desteği

[ctx: AboutData|]
en: Build system fix
tr: Sistem onarım derlemesi

[ctx: AboutData|]
en: Windows build system fixes
tr: Sistem pencerelerini düzenle

[ctx: AboutData|]
en: Crash fixes
tr: Çöküş düzenlemeleri

[ctx: AboutData|]
en: French translation
tr: Fransızca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Usability review
tr: Kullanışlılığı incele

[ctx: AboutData|]
en: SASL support
tr: SASL desteği

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes and improvements
tr: Çeşitli düzeltmeler ve iyileştirmeler

[ctx: AboutData|]
en: Galician translation
tr: Galiçyaca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Esperanto translation
tr: Esperanto çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Japanese translation
tr: Japonca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Gentoo maintainer
tr: Gentoo sorumlusu

[ctx: AboutData|]
en: Certificate handling improvements
tr: Sertifika taşıma iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter (on Vista™!)
tr: Erken beta testçisi ve hata avcısı (Vista™!)

[ctx: AboutData|]
en: Translation system fixes
tr: Sistem çeviri düzenlemeleri

[ctx: AboutData|]
en: OSX Notification Center support
tr: OSX Hatırlatma Merkezi desteği

[ctx: AboutData|]
en: Turkish translation
tr: Türkçe çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Mac fixes
tr: Mac düzenlemeleri

[ctx: AboutData|]
en: D-Bus notifications
tr: D-Bus hatırlatmaları

[ctx: AboutData|]
en: Polish translation
tr: Polonya çevirileri

[ctx: AboutData|]
en: Build system improvements
tr: Sistem inşa iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Formatting support and other input line improvements, many other fixes
tr: Biçimlendirme desteği ve diğer giriş hattı geliştirmeleri, diğer birçok düzeltmeler

[ctx: AboutData|]
en: BluesTheme stylesheet
tr: BluesTema stili

[ctx: AboutData|]
en: Russian translation
tr: Rusça çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Italian translation
tr: İtalyanca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: German translation
tr: Almanca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation
tr: Norveçce çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Hungarian translation
tr: Macarca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: IRC parser improvements
tr: IRC ayrıştırıcı gelişmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Initial Qt5 support
tr: İlk Qt5 desteği

[ctx: AboutData|]
en: {Ku|U}buntu packager, motivator, promoter
tr: {Ku|U}buntu paketleyici, motive edici ve dağıtıcı

[ctx: AboutData|]
en: Various fixes
tr: Çeşitli düzeltmeler

[ctx: AboutData|]
en: Bugfixes
tr: Hata düzeltmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Czech translation
tr: Çek dili çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Python improvements
tr: Python iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Postgres migration fixes
tr: Postgres göç düzeltmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Danish translation
tr: Danca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Context menu fixes
tr: Bağlam menüsü düzeltmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Many fixes and improvements, bug triaging
tr: Birçok düzeltmeler ve iyileştirmeler, hata sınıflandırma

[ctx: AboutData|]
en: Original "All-Seeing Eye" logo
tr: Orjinal "All-Seeing Eye" logosu

[ctx: AboutData|]
en: Project founder, various improvements
tr: Proje sahibi, çeşitli iyileştirmeler

[ctx: AboutData|]
en: Serbian translation
tr: Sırpça çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Tireless tester, {Ku|U}buntu tester and lobbyist, liters of delicious Finnish alcohol
tr: Yorgunluk bilmez, {Ku|U}buntu testçisi, litrelerce lezzetli Fin alkolü

[ctx: AboutData|]
en: Qt5 porting help, Travis CI setup
tr: Qt5 dönüştürme yardımı, Travis CI yapılandırması

[ctx: AboutData|]
en: Buffer merge improvements
tr: Tampon birleştirme iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Greek translation
tr: Yunanca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: OSX improvements
tr: OSX iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Lithuanian translation
tr: Litvanca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Documentation fixes
tr: Belgelendirme düzeltmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Ideas, hacking, initial motivation
tr: Fikirler, kurcalama ve ilk motivasyon

[ctx: AboutData|]
en: German translation, fixes
tr: Almanca çeviri düzeltmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Tons of Oxygen icons including the Quassel logo
tr: Quassel logosu dahil tonlarca Oxygen simgeleri

[ctx: AboutData|]
en: Initial design and main window layout
tr: İlk tasarım ve ana pencere yerleşimi

[ctx: AboutData|]
en: Early beta tester and bughunter
tr: Erken beta testçisi ve hata avcısı

[ctx: AboutData|]
en: Linewrap for input line
tr: Girdi satırı için satır kaydırma

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements and cleanups
tr: Performans iyileştirmeleri ve temizlemeler

[ctx: AboutData|]
en: /print command
tr: /print komutu

[ctx: AboutData|]
en: Performance improvements
tr: Performans iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Emacs keybindings
tr: Emacs tuş atamaları

[ctx: AboutData|]
en: Highlight configuration improvements
tr: Yapılandırma iyileştirme vurgulama

[ctx: AboutData|]
en: Audio backend improvements
tr: Ses arka ucu iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Dutch translation
tr: Hollandaca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Korean translation
tr: Korece çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Norwegian translation, documentation
tr: Norveçce çeviri belgelendirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Former Windows builder
tr: Önceki Windows derleyicisi

[ctx: AboutData|]
en: Fixes, Debian packaging
tr: Onarımlar, Debian paketleme

[ctx: AboutData|]
en: Fixes and feedback
tr: Düzeltme ve geribildirim

[ctx: AboutData|]
en: Network detection improvements
tr: Ağ tespit iyileştirmeleri

[ctx: AboutData|]
en: Ukrainian translation
tr: Ukraynaca çeviri

[ctx: AboutData|]
en: Portuguese translation
tr: Portekizce çeviri

[ctx: AboutDlg|]
en: About Quassel
tr: Quassel Hakkında

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
tr: &Hakkında

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
tr: &Yazarlar

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
tr: &Katkıcılar

[ctx: AboutDlg|]
en: &Thanks To
tr: &Teşekkürler

[ctx: AboutDlg|]
en: Quassel IRC is mainly developed by:
tr: Quassel IRC geliştiricileri:

[ctx: AboutDlg|]
en: We would like to thank the following contributors (in alphabetical order) and everybody we forgot to mention here:
tr: Aşağıdaki katkıcılara (alfabetik sırayla) ve buraya yazmayı unuttuğumuz herkese teşekkür ederiz:

[ctx: AboutDlg|]
en: ...and anybody else finding and reporting bugs, giving feedback, helping others and being part of the community!
tr: ...ve topluluğun parçası olan ve diğerlerine yardım eden, hata bulan ve onaran, geri bildirim yollayan herkes!

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Upgrade failed...
tr: Yükseltme başarısız...

[ctx: AliasesModel|]
en: <b>The shortcut for the alias</b><br />It can be used as a regular slash command.<br /><br /><b>Example:</b> "foo" can be used per /foo
tr: <b>Takma isim için kısayol</b><br />Normal bölü komutu olarak kullanılabilir.<br /><br /><b>Örnek:</b> "foo" /foo şeklinde kullanılabilir.

[ctx: AliasesModel|]
en: Alias
tr: Kısaltma

[ctx: AliasesModel|]
en: Expansion
tr: Genişleme

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: New
tr: Yeni

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
tr: Kısaltmalar

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
tr: Dil:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set the application language. Requires restart!
tr: Uygulama dilini ayarla: Yeniden başlatılması gerekiyor!

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <System Default>
tr: <Sistem Öntanımlı>

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set application style
tr: Uygulama biçimini ayarla:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Use custom stylesheet
tr: Özel biçem deposunu kullan

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Show system tray icon
tr: Sistem çekmecesi simgesini göster

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Hide to tray on close button
tr: Kapatıldığında sistem çekmecesine saklan

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Message Redirection
tr: Mesaj Yönlendirme

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: User Notices:
tr: Kullanıcı Bildirimleri:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
tr: Sunucu Bildirimleri:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Default Target
tr: Öntanımlı Hedef

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Status Window
tr: Durum Penceresi

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Current Chat
tr: Mevcut Sohbet

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
tr: Hatalar:

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Automatic
tr: Otomatik

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Please choose a stylesheet file
tr: Lütfen bir biçem deposu dosyası seçin

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
tr: Dışarıda Kayıtları

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Network Name
tr: Ağ Adını Göster

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Buffer Name
tr: Arabellek Adını Göster

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Number of messages to be requested from the core when using scrolling up in the buffer view.
tr: Tampon görünümünde yukarı kaydırma kullanılırken çekirdekten istenecek ileti sayısı.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Dynamic backlog amount:
tr: Dinamik arka günlük miktarı:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog request method:
tr: Arka günlük talep yöntemi:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Fixed amount per chat
tr: Sohbet başına sabit miktar

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
tr: Sohbet başına okunmayan iletiler

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
tr: Tüm okunmamış iletiler

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: The simplest requester. It fetches a fixed amount of lines for each chat window from the backlog.
tr: En basit istekçi. Arka günlükten her sohbet penceresindeki sabit satır miktarı alımı yapar.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Initial backlog amount:
tr: Başlangıç birikim miktarı:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches unread messages for each chat window individually. The amount of lines can be limited per chat.
    
    You can also choose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
tr: Bu istekçi her sohbet penceresi için okunmamış mesajları ayrı ayrı getirir. Satır miktarı her sohbet için sınırlanabilir.
    
    Daha iyi bir bağlam sağlamak için ek olarak daha eski sohbet satırlarını getirmeyi de seçebilirsiniz.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched per buffer.
tr: Her tampon tarafından istenen azami ileti miktarı.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
tr: Sınır:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unlimited
tr: Sınırsız

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Amount of messages to be fetched in addition to the unread messages. The Limit does not apply here.
tr: Okunmamış iletilere ek olarak getirilecek ileti miktarı. Sınır burada uygulanmaz.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
tr: Ek Mesajlar:

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: This requester fetches all messages newer than the oldest unread message for all chats.
    
    Note: This requester is not recommended if you use hidden chat windows or have inactive chats (i.e.: no stale queries or channels).
    It is useful to limit the total amount of the backlog and is probably the fastest.
    
    You can also chose to fetch additional older chatlines to provide a better context.
tr: Bu istekçi tüm sohbetler için en eski okunmamış mesajdan sonraki tüm mesajları getirir.
    
    Not: Bu istekçi, eğer gizli sohbet pencereleri veya etkin olmayan sohbetlere (örn. eski sorgular ve kanallar olmazsa) sahipseniz önerilmez.
    Arka günlüğün toplam miktarını sınırlamak için kullanışlıdır ve muhtemelen de en hızlısıdır.
    
    Daha iyi bir bağlam için ek olarak daha eski sohbet satırlarını getirmeyi de seçebilirsiniz.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Maximum amount of messages to be fetched over all buffers.
tr: Tüm tamponlar tarafından getirilecek azami ileti miktarı.

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
tr: Arka Günlük Getirimi

[ctx: BufferView|]
en: Merge buffers permanently?
tr: Arabellekleri kalıcı olarak birleştireyim mi?

[ctx: BufferView|]
en: Do you want to merge the buffer "%1" permanently into buffer "%2"?
     This cannot be reversed!
tr: "%1" arabelleğini kalıcı olarak "%2" arabelleğiyle birleştireyim mi?
    Bu işlem geri alınamaz!

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Dialog
tr: İletişim Kutusu

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Please enter a name for the chat list:
tr: Sohbet listesi için lütfen bir ad girin:

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
tr: Sohbet Listesi Ekle

[ctx: BufferViewFilter|]
en: Show / Hide Chats
tr: Sohbetleri Göster / Gizle

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Re&name...
tr: &Yeniden Adlandır...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: &Add...
tr: &Ekle...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: De&lete
tr: &Sil

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Chat List Settings
tr: Sohbet Listesi Ayarları

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
tr: Ağ:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
tr: Tümü

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: This option is not available when all Networks are visible.
    In this mode no separate status buffer is displayed.
tr: Bu seçenek tüm ağlar görünür olduğunda kullanılamaz.
    Bu kipte ayrı durum tamponu gösterilmez.

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show status window
tr: Durum penceresini göster

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
tr: Kanalları göster

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
tr: Sorguları göster

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive chats
tr: Etkin olmayan sohbetleri gizle

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive networks
tr: Etkin olmayan ağları gizle

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Add new chats automatically
tr: Yeni sohbetleri otomatik olarak ekle

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Sort alphabetically
tr: Alfabetik sırala

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Minimum Activity:
tr: Asgari Etkinlik:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: No Activity
tr: Etkinlik Yok

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Other Activity
tr: Diğer Etkinlik

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
tr: Yeni Mesaj

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Highlight
tr: Vurgula

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
tr: Önizleme:

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
tr: Özel Sohbet Listeleri

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Delete Chat List?
tr: Sohbet :Listesini Sil?

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the chat list "%1"?
tr: Gerçekten "%1" sohbet listesini silmek istiyor musunuz?

[ctx: BufferViewWidget|]
en: BufferView
tr: ArabellekGörünümü

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
tr: Yaklaş

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaş

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
tr: Gerçek Boyut

[ctx: BufferWidget|]
en: Set Marker Line
tr: İşaretçi Satırı Ayarla

[ctx: BufferWidget|]
en: Go to Marker Line
tr: İşaretçi Satırına Git

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Topic
tr: Konu

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
tr: Kanal Listesi

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Search Pattern:
tr: Arama Deseni:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Toggle between simple and advanced mode.
    Advanced mode allows one to pass search strings to the IRC Server.
tr: Basit ve gelişmiş mod arasında seçim yap.
    Gelişmiş modda arama dizgileri IRC Sunucuya gönderilebilir.

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
tr: Kanalları Göster

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Filter:
tr: Filtre:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
tr: Hata Oluştu:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;">SUPER EVIL CATASTROPHIC ERROR!!11</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Lucida Grande'; font-size:13pt;"></p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:600; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sürüm 0.2.0-pre, İnşa &gt;= 474 (2008-02-08)</p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Operation Mode:
tr: İşlem Kipi:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Operation modes:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; text-decoration: underline;">Opt-In:</span> <span style=" font-weight:400;">Only buffers on the right side are shown in chatmonitor</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Opt-Out:</span> Buffers on the right side will be ignored in chatmonitor</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">İşlem kipleri:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; text-decoration: underline;">Katılma:</span> <span style=" font-weight:400;">Sadece sağ taraftaki tamponlar sohbet izleyicide gösterilecek</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Ayrılma:</span> Sağ taraftaki tamponlar sohbet izleyici tarafından yoksayılacak</p></body></html>

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
tr: Kullanılabilir:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the left
tr: Seçili arabellekleri sola taşı

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the right
tr: Seçili arabellekleri sağa taşı

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
tr: Göster:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show highlights in chatmonitor even if the originating buffer is ignored
tr: Mesajın geldiği arabellek görmezden geliniyor olsa bile, vurgulamaları sohbet ekranında göster

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Always show highlighted messages
tr: Vurgulanmış mesajları daima göster

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
tr: Kendi mesajlarımı göster

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Display messages from backlog on reconnect
tr: Yeniden bağlanmada arka günlük iletilerini görüntüle

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show messages from backlog
tr: Arka günlükten iletileri göster

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Include read messages from backlog on reconnect
tr: Yeniden bağlanmada arka günlükten okunmuş iletileri dahil et

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Include read messages
tr: Okunmuş iletileri dahil et

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Chat Monitor
tr: Sohbet Ekranı

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Opt In
tr: Katılma

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Opt Out
tr: Ayrılma

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
tr: Görmezden Gel:

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Backlog Fetching
tr: Arka Günlük Getirimi

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
tr: Kendi Mesajlarımı Göster

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Network Name
tr: Ağ Adını Göster

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Buffer Name
tr: Arabellek Adını Göster

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
tr: Yapılandır...

[ctx: ChatScene|]
en: Copy Selection
tr: Seçimi Kopyala

[ctx: ChatScene|]
en: Search '%1'
tr: Ara '%1'

[ctx: ChatScene|]
en: Reset Column Widths
tr: Sütun Genişliklerini Sıfırla

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Show colored text in the chat window
tr: Sohbet penceresinde renkli metin göster

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Allow colored text (mIRC color codes)
tr: Renkli metne izin ver (mIRC renk kodları)

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
tr: Özel Renkler

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
tr: Eylem:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
tr: Zaman bilgisi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
tr: Kanal iletisi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight foreground:
tr: Vurgulama önplanı:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
tr: Komut iletisi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
tr: Vurgulama arkaplanı:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
tr: Sunucu iletisi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Marker line:
tr: İşaretçi satırı:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
tr: Hata iletisi:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
tr: Arkaplan:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Use Sender Coloring
tr: Gönderici Renklendirmesi Kullan

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
tr: Kendi iletilerim:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
tr: büyük ve küçük harfe duyarlı

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search nick
tr: takma ad ara

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
tr: mesaj ara

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: ignore joins, parts, etc.
tr: katılma, ayrılma vs. görmezden gel

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Custom chat window font:
tr: Özel sohbet penceresi yazı tipi:

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show a website preview window when hovering the mouse over a web address
tr: Fare web adresinin üzerinden geçerken websitesinin önizleme penceresini göster

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Show previews of webpages on URL hover
tr: URL üzerine gelindiğinde web sayfalarının önizlemelerini göster

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when selecting another channel
tr: Başka bir kanal seçerken geçerli sohbet penceresinin altına işaretçi satırı belirle

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when switching chats
tr: Sohbetleri değiştirirken işaretçi satırını otomatik ayarla

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set the marker line to the bottom of the current chat window when Quassel loses focus.
tr: Quassel odağı kaybettiğinde geçerli sohbet penceresinin altına işaretçi satır belirle

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Set marker line automatically when Quassel loses focus
tr: Quassel odağı kaybettiğinde işaretçi satırını otomatik ayarla

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: <html><head/><body><p>The URL to open with the selected text as the parameter. Place <span style=" font-weight:600;">%s</span> where selected text should go.</p><p>Eg:</p><p>https://www.google.com/search?q=<span style=" font-weight:600;">%s<br/></span>https://duckduckgo.com/?q=<span style=" font-weight:600;">%s</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Parametre olarak seçilen metni açmakta kullanılacak adres. Seçilen metnin gelmesi gereken yere <span style=" font-weight:600;">%s</span> yerleştirin.</p><p>Örn:</p><p>https://www.google.com/search?q=<span style=" font-weight:600;">%s<br/></span>https://duckduckgo.com/?q=<span style=" font-weight:600;">%s</span></p></body></html>

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
tr: Sohbet Görünümü

[ctx: Client|]
en: Identity already exists in client!
tr: İstemcide bu kimlik zaten mevcut!

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
tr: %1 bağlantısı yapılıyor...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Looking up %1...
tr: %1 aranıyor...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
tr: %1 bağlantısı yapıldı

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnecting from %1...
tr: %1e bağlanılıyor...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
tr: Bağlı değil

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Reconnecting in compatibility mode...
tr: Uyumluluk kipinde yeniden bağlanıyor...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: <b>Incompatible Quassel Core!</b><br>None of the protocols this client speaks are supported by the core you are trying to connect to.
tr: <b>Uyumsuz Quassel Çekirdeği!</b><br>Bu istemcinin hiçbir protokolü bağlanmaya çalıştığınız çekirdek tarafından desteklenmiyor.

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Core speaks none of the protocols we support
tr: Çekirdek, desteklediğimiz protokollerin hiçbirini desteklemiyor

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: <b>The Quassel Core you are trying to connect to is too old!</b><br>We need at least protocol v%1, but the core speaks v%2 only.
tr: <b>Bağlanmaya çalıştırğınız Quassel İstemcisi çok eski!</b><br>Bağlanmak için en azından protokol v%1 gerekli ancak çekirdek sadece v%2 kullanıyor.

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Incompatible protocol version, connection to core refused
tr: Uyumsuz protokol sürümü, çekirdeğe bağlantı reddedildi

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Synchronizing to core...
tr: Çekirdekle eşitleniyor...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: The core refused connection from this client
tr: Çekirdek bu istemciden bağlantıyı reddetti

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
tr: Oturum açılıyor...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Login canceled
tr: Oturum iptal edildi

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection cancelled
tr: Şifrelenmemiş bağlantı iptal edildi

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection canceled
tr: Şifrelenmemiş bağlantı iptal edildi

[ctx: ClientBacklogManager|]
en: Processed %1 messages in %2 seconds.
tr: %1 mesaj %2 saniyede işlendi.

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
tr: Tüm Sohbetler

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /JOIN expects a channel
tr: /JOIN bir kanal gerektirir

[ctx: ClientUserInputHandler|]
en: /QUERY expects at least a nick
tr: /QUERY en az bir takma isim gerektirir

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Configure the IRC Connection
tr: IRC Bağlantısını Yapılandır

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Ping Timeout Detection
tr: Canlandırmaları etkinleştir

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
tr: Ping aralığı:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
tr:  saniye

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
tr: Şundan sonra bağlantıyı kes:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: missed pings
tr: kayıp ping

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: This enables periodic polling of user information using /WHO. This is mostly interesting for tracking users' away status.
tr: Bu, /WHO kullanılarak kullanıcı bilgisinin düzenli sorgulanmasını etkinleştirir. Çoğu zaman kullanıcıların uzakta durumunu izlemek içindir.

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Automatic User Information Lookup (/WHO)
tr: Otomatik Kullanıcı Bilgi Aramasını Etkinleştir (/WHO)

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
tr: Güncelleme aralığı:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ignore channels with more than:
tr: Şundan çok kanalları yoksay:

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
tr:  kullanıcı

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Minimum delay between requests:
tr: İstemler arası en az bekleme süresi :

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable standard-compliant CTCP behavior
tr: Standart uyumlu CTCP davranışını etkinleştir

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
tr: Bağlantı Adresini Kopyala

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
tr: Bağlan

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join
tr: Katıl

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Part
tr: Ayrıl

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Delete Chat(s)...
tr: Sohbet(ler)i Sil...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Go to Chat
tr: Sohbete Git

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins/Parts/Quits
tr: Girişler/Çıkışlar/Ayrılmalar

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins
tr: Katıldı

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Parts
tr: Ayrıldı

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
tr: Çıktı

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Nick Changes
tr: Rumuz Değişimi

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
tr: Kip Değişimi

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
tr: Gün Değişimi

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
tr: Konu Değişimi

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Set as Default...
tr: Öntanımlı olarak ayarla...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Use Defaults...
tr: Öntanımlıları Kullan...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
tr: Kanala Katıl...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
tr: Konuşma Başlat

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
tr: Konuşmayı Göster

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Version
tr: Sürüm

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Client info
tr: İstemci

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Custom...
tr: Özel...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Operator Status
tr: Operatör Yetkisi Ver

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Operator Status
tr: Operatör Yetkisini Al

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Half-Operator Status
tr: Yarı-Operatör Durumu Ver

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Half-Operator Status
tr: Yarı-Operatör Durumu Al

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Voice
tr: Voice Ver

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Voice
tr: Voice Al

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
tr: Kanaldan At

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
tr: Kanaldan Yasakla

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
tr: At ve Yasakla

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Temporarily
tr: Sohbet(ler)i Geçici Olarak Gizle

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Permanently
tr: Sohbet(ler)i Kalıcı Olarak Gizle

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
tr: Kanal Listesini Göster

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Ignore List
tr: Görmezden Gelinenlerin Listesini Göster

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Events
tr: Olayları Gizle

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
tr: Eylemler

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Add Ignore Rule
tr: Yok Sayma Kuralı Ekle

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Existing Rules
tr: Mevcut Kurallar

[ctx: Core|]
en: Calling restoreState() even though active sessions exist!
tr: Etkin oturum olduğu halde restoreState() çağırılıyor!

[ctx: Core|]
en: Core is already configured! Not configuring again...
tr: Çekirdek zaten yapılandırılmış! Yeniden yapılandırılmıyor...

[ctx: Core|]
en: Admin user or password not set.
tr: Admin kullanıcı ya da parolası ayarlanmamış.

[ctx: Core|]
en: Could not setup storage!
tr: Depolama ayarlanamıyor!

[ctx: Core|]
en: Creating admin user...
tr: Admin kullanıcı oluşturuluyor...

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv6 %1 port %2 using protocol version %3
tr: GUI istemcileri IPv6 %1 port %2 ve %3 protokol sürümü üzerinden dinleniyor

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
tr: IPv6 arayüzü açılamadı %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Listening for GUI clients on IPv4 %1 port %2 using protocol version %3
tr: GUI istemcileri IPv4 %1 port %2 ve %3 protokol sürümü üzerinden dinleniyor

[ctx: Core|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
tr: IPv4 arayüzü açılamadı %1:%2: %3

[ctx: Core|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
tr: Geçersiz dinleme adresi %1, bilinmeyen ağ protokolü

[ctx: Core|]
en: Could not open any network interfaces to listen on!
tr: Hiçbir dinlenecek ağ arayüzü açılamadı!

[ctx: Core|]
en: Client connected from
tr: İstemci şuradan bağlandı

[ctx: Core|]
en: Closing server for basic setup.
tr: Temel kurulum için sunucu kapatılıyor.

[ctx: Core|]
en: Non-authed client disconnected:
tr: Yetkisiz istemci bağlantıyı kesti:

[ctx: CoreAccount|]
en: Internal Core
tr: Dahili Çekirdek

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Edit Core Account
tr: Çekirdek Hesabını Düzenle

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
tr: Hesap Detayları

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
tr: Hesap Adı:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Local Core
tr: Yerel Çekirdek

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Hostname:
tr: Sunucu Adı:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
tr: Kullanıcı:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
tr: Hatırla

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Type:
tr: Vekil Sunucu Tipi:

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Add Core Account
tr: Çekirdek Hesabı Ekle

[ctx: CoreAccountModel|]
en: Internal Core
tr: Dahili Çekirdek

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to Quassel Core
tr: Quassel Çekirdeğine Bağlan

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Core Accounts
tr: Çekirdek Hesapları

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
tr: Düzenle...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Add...
tr: Ekle...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Automatically connect on startup
tr: Başlangıçta otomatik olarak bağlan

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to last account used
tr: En son kullanılan hesaba bağlan

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Always connect to
tr: Her zaman bağlan

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Remote Cores
tr: Uzak Çekirdekler

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client
tr: İstemci

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: too old, rejecting.
tr: çok eski, reddediliyor.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Your Quassel Client is too old!</b><br>This core needs at least client/core protocol version %1 (got: %2).<br>Please consider upgrading your client.
tr: <b>Quassel İstemciniz çok eski!</b><br>Bu çekirdek en azından istemci/çekirdek protokol sürümü %1 istemektedir (sahip olunan: %2).<br>Lütfen istemcinizin sürümünü yükseltin.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: did not send a registration message before trying to login, rejecting.
tr: oturumu açmaya çalışmadan önce kayıt mesajı gönderilmedi, reddediliyor.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Client not initialized!</b><br>You need to send a registration message before trying to login.
tr: <b>İstemci başlatılamadı!</b><br>Oturumu açmaya çalışmadan önce bir kayıt mesajı göndermeniz gerekmektedir.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: SSL required but non-SSL connection attempt from %1
tr: SSL gerekli ancak %1 SSL olmayan bir bağlantı girişiminde bulundu

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>SSL is required!</b><br>You need to use SSL in order to connect to this core.
tr: <b>SSL gerekli!</b><br>Bu çekirdeğe bağlanabilmek için SSL kullanmanız gereklidir.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Invalid login attempt from %1 as "%2"
tr: %1 konumundan "%2" olarak geçersiz oturum girişimi

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: <b>Invalid username or password!</b><br>The username/password combination you supplied could not be found in the database.
tr: <b>Geçersiz kullanıcı adı veya parola!</b><br>Yazdığınız kullanıcı adı/parola kombinasyonu veritabanında bulunamadı.

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client %1 initialized and authenticated successfully as "%2" (UserId: %3).
tr: "%1" istemcisi başlatıldı ve "%2" olarak başarıyla doğrulandı (Kullanıcı Kimliğ: %3).

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Starting encryption for Client:
tr: İstemci için şifreleme başlatılıyor:

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core Configuration Wizard
tr: Çekirdek Ayarlama Sihirbazı

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Your core has been successfully configured. Logging you in...
tr: Çekirdeğiniz başarılı bir şekilde yapılandırıldı. Oturumunuz açılıyor...

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core configuration failed:<br><b>%1</b><br>Press <em>Next</em> to start over.
tr: Çekirdek yapılandırması başarısız: <br><b>%1</b><br>Baştan başlamak için <em>İleri</em> düğmesine basın.

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Repeat password:
tr: Parolayı yinele:

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
tr: Parolayı hatırla

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: <b>Note:</b> Adding more users and changing your username/password is not possible via Quassel's client interface yet.
    If you need to do these things, please run "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>".
tr: <b>Not:</b> Daha fazla kullanıcı ekleme ve kullanıcı adı/parola değiştirme işlemi Quassel istemci arayüzünde henüz mümkün değil. Bu işlemleri yapmanız gerekirse lütfen "<tt><nobr>quasselcore --help</nobr></tt>" çalıştırın.

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: This wizard will guide you through the setup of your Quassel Core.
tr: Bu sihirbaz Quassel Çekirdeğinizi ayarlamanıza yardımcı olacak.

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: Create Admin User
tr: Admin Kullanıcı Oluştur

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: First, we will create a user on the core. This first user will have administrator privileges.
tr: Öncelikle çekirdekte yeni bir kullanıcı oluşturacağız. Bu kullanıcı yönetici haklarına sahip olacak.

[ctx: CoreConfigWizardPages::IntroPage|]
en: Introduction
tr: Giriş

[ctx: CoreConfigWizardPages::StorageSelectionPage|]
en: Select Storage Backend
tr: Depolama Türünü Seç

[ctx: CoreConfigWizardPages::SyncPage|]
en: Storing Your Settings
tr: Ayarlarınız Saklanıyor

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Storage Backend:
tr: Depolama Türü:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Your Choices
tr: Seçimleriniz

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
tr: Admin Kullanıcı:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Storage Backend:
tr: Depolama Türü:

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Please wait while your settings are being transmitted to the core...
tr: Ayarlarınız çekirdeğe gönderilirken lütfen bekleyiniz...

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Authentication Required
tr: Kimlik Doğrulama Gerekiyor

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your account data:
tr: Lütfen hesap verinizi girin:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
tr: Parolayı hatırla

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your credentials for %1:
tr: Lütfen %1 için hesap bilgilerini girin:

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
tr: Çekirdeğe Bağlan

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
tr: Ağ etkin değil

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
tr: Bağlı değil

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
tr: Çekirdekle bağlantı kesildi.

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving session state
tr: Oturum durumu alınıyor

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
tr: %1 ile eşitleniyor...

[ctx: CoreConnection|]
en: Receiving network states
tr: Ağ durumu alınıyor.

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
tr: %1 ile eşitlendi

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Network Status Detection
tr: Ağ Durumu Algılama

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Rely on Qt's network configuration manager to detect if we're online
tr: Çevrimiçi olup olmadığımızı kontrol etmek için Qt ağ yapılandırma yöneticisine güven

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatic
tr: Otomatik

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Actively ping the remote core and disconnect if we didn't get a reply after a certain time
tr: Uzak çekirdeğe ping'le ve belirli bir süre sonra yanıt gelmezse bağlantıyı kez

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Ping timeout after
tr: Ping zaman aşımı

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
tr:  saniye

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Only disconnect if the network socket gets closed by the operating system. This may take a long time after actually losing connectivity
tr: Sadece ağ soketi işletim sistemi tarafından kapatılırsa bağlantıyı kes. Bu, asıl bağlantının kaybolmasından sonra uzun zaman alabilir

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Never time out actively
tr: Asla etkin olarak zaman aşımı yapma

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatically reconnect on network failures
tr: Ağ hatalarında otomatik olarak yeniden bağlan

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Retry every
tr: Yeniden dene

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Interval between consecutive connection attempts
tr: Ardarda bağlantı denemesi aralığı

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Remote Cores
tr: Uzak Çekirdekler

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
tr: Bağlantı

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
tr: İleti

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is encrypted with SSL.
tr: Çekirdek ile bağlantınız SSL ile şifrelenmiştir.

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: The connection to your core is not encrypted.
tr: Çekirdek ile bağlantınız şifrelenmemiştir.

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
tr: Takma Adları Vurgula

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
tr: Büyük ve küçük harf duyarlı

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
tr: Özel Vurgulamalar

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: RegEx
tr: Düz. İf.

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Sender
tr: Gönderen

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
tr: Kanal

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
tr: Yok

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
tr: vurgulama kuralı

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
tr: Çekirdek Bilgisi

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version:
tr: Sürüm:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Uptime:
tr: Çalışma Zamanı:

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: %n Day(s) | %n Day(s)
tr[0]: %n Gün
tr[1]: %n Gün

[ctx: CoreInfoDlg|]
en:  %1:%2:%3 (since %4)
tr:  %1:%2:%3 (%4 den beri)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connecting to %1:%2...
tr: %1:%2 bağlantısı yapılıyor...

[ctx: CoreNetwork|]
en: Disconnecting. (%1)
tr: Bağlantı Kesiliyor. (%1)

[ctx: CoreNetwork|]
en: Core Shutdown
tr: Çekirdeği Kapat

[ctx: CoreNetwork|]
en: Could not connect to %1 (%2)
tr: %1 (%2) bağlanılamadı

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connection failure: %1
tr: Bağlantı hatası: %1

[ctx: CoreSession|]
en: Client
tr: İstemci

[ctx: CoreSession|]
en: disconnected (UserId: %1).
tr: bağlantı kesildi (Kullanıcı: %1).

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Got invalid networkId from Core when trying to create network %1!
tr: CoreSession::createNetwork(): %1 ağı oluşturulmaya çalışılırken Çekirdekten geçersiz networkId alındı!

[ctx: CoreSession|]
en: CoreSession::createNetwork(): Trying to create a network that already exists, updating instead!
tr: CoreSession::createNetwork(): Zaten varolan bir ağı oluşturmaya çalışıyor, güncelliyorum!

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: No free and valid nicks in nicklist found. use: /nick <othernick> to continue
tr: Takma ad listesinde geçerli ve kullanılmayan takma ad bulunamadı. /nick <farklıtakmaad> ile farklı bir takma ad kullanın

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Unable to perform key exchange, missing qca-ossl plugin.
tr: Anahtar değişimi yapılamadı, qca-ossl eklentisi eksik.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Unable to parse the DH1080_INIT. Key exchange failed.
tr: DH1080_INIT ayıklanamadı. Anahtar değişimi başarısız.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Your key is set and messages will be encrypted.
tr: Anahtarınız ayarlandı ve iletiler şifrelenecek.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Failed to parse DH1080_FINISH. Key exchange failed.
tr: DH1080_FINISH ayıklanamadı. Anahtar değişimi başarısız.

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: Reverse DCC SEND not supported
tr: Ters DCC SEND desteklenmiyor

[ctx: CoreSessionEventProcessor|]
en: DCC %1 not supported
tr: DCC %1 desteklenmiyor

[ctx: CoreSessionWidget|]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: CoreTransfer|]
en: Socket closed while still transferring!
tr: Aktarım sürerken soket kapatıldı!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC connection error: %1
tr: DCC bağlantı hatası: %1

[ctx: CoreTransfer|]
en: Reverse DCC not supported yet!
tr: Ters DCC henüz desteklenmiyor!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC Receive: Got more data than expected!
tr: DCC Alım: Beklenenden fazla veri alındı!

[ctx: CoreTransfer|]
en: DCC Receive: Quassel Client disconnected during transfer!
tr: DCC Alım: Aktarım sırasında Quassel İstemcisi bağlantısı kesildi!

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: away
tr: dışarıda

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
tr: %2 ye CTCP-%1 isteği gönderiliyor

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: QCA provider plugin not found. It is usually provided by the qca-ossl plugin.
tr: Hata: QCA sağlayıcı eklentisi bulunamadı. Genellikle qca-ossl eklentisi ile sağlanmaktadır

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /delkey <nick|channel> deletes the encryption key for nick or channel or just /delkey when in a channel or query.
tr: [kullanım] /delkey <takmaad|kanal> bir takma ad veya kanal için şifreleme anahtarını siler veya bir kanalda iken sadece /delkey.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: No key has been set for %1.
tr: %1 için konu ayarlanmamış.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been deleted.
tr: %1 için anahtar silindi.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: Setting an encryption key requires Quassel to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA2) library. Contact your distributor about a Quassel package with QCA2 support, or rebuild Quassel with QCA2 present.
tr: Hata: Bir şifreleme anahtarı ayarlamak, Quassel'in Qt Kriptografik Mimari (QCA2) kütüphanesi ile derlenmiş olmasını gerektirir. Quassel paketinin QCA2 desteği için dağıtıcınızla iletişime geçin veya Quassel'i QCA2 etkin olarak tekrar derleyin.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /keyx [<nick>] Initiates a DH1080 key exchange with the target.
tr: [kullanım] /keyx [<takmaad>] Hedef ile DH1080 anahtar değişimi başlatır.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: It is only possible to exchange keys in a query buffer.
tr: Sadece sorgu tamponu içerisinde anahtar değişimi mümkündür.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Failed to initiate key exchange with %1.
tr: %1 ile anahtar değişimi başlatma başarısız.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Initiated key exchange with %1.
tr: %1 ile anahtar değişimi başlatıldı.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Error: Setting an encryption key requires Quassel to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Quassel package with QCA support, or rebuild Quassel with QCA present.
tr: Hata: Bir şifreleme anahtarı ayarlamak, Quassel'in Qt Kriptografik Mimari (QCA) kütüphanesi ile derlenmiş olmasını gerektirir. Quassel paketinin QCA desteği için dağıtıcınızla iletişime geçin veya Quassel'i QCA etkin olarak tekrar derleyin.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: Starting query with %1
tr: Sorguya %1 ile başlanıyor

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 has been set.
tr: %1 için anahtar belirlendi

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: [usage] /showkey <nick|channel> shows the encryption key for nick or channel or just /showkey when in a channel or query.
tr: [kullanım] /delkey <takmaad|kanal> bir takma ad veya kanal için şifreleme anahtarını gösterir veya bir kanal veya sorguda iken sadece /showkey.

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: The key for %1 is %2:%3
tr: %1 için anahtar %2:%3

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create New Identity
tr: Yeni Kimlik Oluştur

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
tr: Kimlik adı:

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create blank identity
tr: Boş kimlik oluştur

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Duplicate:
tr: Çoğalt:

[ctx: DataStreamPeer|]
en: Invalid handshake message!
tr: Geçersiz el sıkışma iletisi!

[ctx: DataStreamPeer|]
en: Unknown protocol message of type %1
tr: Bilinmeyen %1 protokol ileti türü

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Automatic
tr: Otomatik

[ctx: DccSettingsPage|]
en:  seconds
tr:  saniye

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Debug BufferView Overlay
tr: Hata Ayıklama TamponGörünümü Kaplaması

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay View
tr: Bağlantı Görünümü

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay Properties
tr: Bağlantı Özellikleri

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: BufferViews:
tr: ArabellekGörünümü

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
tr: Tüm Ağlar:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
tr: Ağlar:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Buffers:
tr: Arabellekler:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Removed buffers:
tr: Kaldırılan arabellekler:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Temp. removed buffers:
tr: Geçici olarak kaldırılan arabellekler:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Allowed buffer types:
tr: İzin verilen arabellek tipleri:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Minimum activity:
tr: Asgari etkinlik:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Is initialized:
tr: Başlatıldı:

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
tr: Hata Kaydı

[ctx: DockManagerNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Mark dockmanager entry
tr: Tutturma yönetici girdisini işaretle

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois]
tr: [Whois] %1

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 invited you to channel %2
tr: %1 sizi %2 odasına davet etti

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has changed topic for %2 to: "%3"
tr: %1, %2 kanalının başlığını şu şekilde değiştirdi: "%3"

[ctx: EventStringifier|]
en: Received non-RFC-compliant RPL_ISUPPORT: this can lead to unexpected behavior!
tr: RFC uyumlu olmayan RPL_ISUPPORT alındı: bu beklenmeyen bir davranışa yol açabilir!

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 is away: "%2"
tr: %1 uzakta: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: You are no longer marked as being away
tr: Artık uzakta işaretli değilsiniz

[ctx: EventStringifier|]
en: You have been marked as being away
tr: Uzakta olarak işaretlendiniz

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is %2 (%3)
tr: [Whois] %1, %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is online via %2 (%3)
tr: %1, %2 (%3) aracılığıyla çevrimiçi

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was online via %2 (%3)
tr: %1, %2 (%3) aracılığıyla çevrimiçi

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was %2@%3 (%4)
tr: [Whowas] %1, %2@%3 (%4) idi

[ctx: EventStringifier|]
en: [Who] End of /WHO list for %1
tr: [Who] %1 için /WHO listesinin sonu

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is logged in since %2
tr: [Whois] %1 dışarıda: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is idling for %2 (since %3)
tr: [Whois] %1 is %2 (%3)

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] End of /WHOIS list
tr: [Who] %1 için /WHO listesinin sonu

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is a user on channels: %2
tr: [Whois] %1 dışarıda: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 has voice on channels: %2
tr: [Whois] %1 dışarıda: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is an operator on channels: %2
tr: [Whois] %1 dışarıda: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 has %2 users. Topic is: "%3"
tr: Kanal %1'de %2 kullanıcı var. Konu: %3

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
tr: Kanal listesinin sonu

[ctx: EventStringifier|]
en: Homepage for %1 is %2
tr: %1 için anasayfa %2

[ctx: EventStringifier|]
en: Channel %1 created on %2
tr: %1 kanalı %2 üzerinde oluşturuldu.

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois] %1 is authed as %2
tr: [Whois] %1 dışarıda: "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whowas] %1 was authed as %2
tr: [Whowas] %1, %2 olarak kimlik doğrulamıştı

[ctx: EventStringifier|]
en: No topic is set for %1.
tr: %1 için konu ayarlanmamış.

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic for %1 is "%2"
tr: %1 kanalının konusu "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: Topic set by %1 on %2
tr: %1 kanalının konusu "%2"

[ctx: EventStringifier|]
en: %1 has been invited to %2
tr: %1 sizi %2 odasına davet etti

[ctx: EventStringifier|]
en: End of /WHOWAS
tr: /WHOWAS sonu

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick %1 contains illegal characters
tr: %1 takma adı geçersiz karakterler içeriyor

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick already in use: %1
tr: %1 takma adı zaten kullanımda

[ctx: EventStringifier|]
en: Nick/channel is temporarily unavailable: %1
tr: Takma ad/kanal geçici olarak ulaşılamaz: %1

[ctx: EventStringifier|]
en: sending CTCP-%1 request to %2
tr: %2 ye CTCP-%1 isteği gönderiliyor

[ctx: EventStringifier|]
note: Optional "unknown" in "Received unknown CTCP-FOO request by bar"
en: unknown
tr: bilinmiyor

[ctx: EventStringifier|]
en: Received %1CTCP-%2 request by %3
tr: %3 tarafından %1CTCP-%2 isteği alındı

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-%1 answer from %2: %3
tr: CTCP-%1 cevabı alındı %2: %3

[ctx: EventStringifier|]
en: Received CTCP-PING answer from %1 with %2 milliseconds round trip time
tr: %1 kişisinden %2 milisaniye geri dönüş süresiyle CTCP PING cevabı alındı

[ctx: ExecWrapper|]
en: Invalid command string for /exec: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: ExecWrapper|]
en: Name "%1" is invalid: ../ or ..\ are not allowed!
tr: "%1" adı geçersiz: ../ ya da ..\ izin verilmiyor!

[ctx: ExecWrapper|]
en: Could not find script "%1"
tr: "%1" betiği bulunamadı

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" crashed with exit code %2.
tr: "%1" betiği "%2" hatasına neden oldu.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" could not start.
tr: "%1" betiği başlatılamadı.

[ctx: ExecWrapper|]
en: Script "%1" caused error %2.
tr: "%1" betiği "%2" hatasına neden oldu.

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
tr: Seç...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
tr: Özel Vurgulamalar

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight
tr: Vurgula

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: RegEx
tr: Düz. İf.

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
tr: Kanal

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
tr: Takma Adları Vurgula

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: All nicks from identity
tr: Hesaptaki tüm takma adları

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Current nick
tr: Mevcut takma ad

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
tr: Yok

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
tr: Büyük ve küçük harf duyarlı

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: this shouldn't be empty
tr: bu boş olmamalı

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
tr: vurgulama kuralı

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
tr: IPv6 arayüzü açılamadı %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
tr: IPv4 arayüzü açılamadı %1:%2: %3

[ctx: IdentServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
tr: Geçersiz dinleme adresi %1, bilinmeyen ağ protokolü

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
tr: Kimliği Yeniden Adlandır

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
tr: Kimlik Ekle

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add...
tr: Ekle...

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
tr: Kimliği Kaldır

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
tr: Kimlikler

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
tr: <b>Değişiklikleriniz uygulanmadan önce aşağıdaki problemlerin çözülmesi gerekiyor:</b><ul>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>All identities need an identity name set</li>
tr: <li>Tüm kimliklere bir kimlik isim kümesi gerekli</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>Every identity needs at least one nickname defined</li>
tr: <li>Her kimliğe en az bir tanımlı takma ad gerekmektedir</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify a real name for every identity</li>
tr: <li>Her kimlik için gerçek ad belirtmeniz gerekiyor</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: <li>You need to specify an ident for every identity</li>
tr: <li>Her kimlik için bir tanımlayıcı belirtmeniz gerekiyor</li>

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: One or more identities are invalid
tr: Bir ya da daha fazla kimlik geçersiz

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
tr: Kimliği Sil?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Do you really want to delete identity "%1"?
tr: "%1" kimliğini gerçekten silmek istiyor musunuz?

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Please enter a new name for the identity "%1"!
tr: Lütfen "%1" kimliği için yeni bir ad girin!

[ctx: Identity|]
en: Quassel IRC User
tr: Quassel IRC Kullanıcısı

[ctx: Identity|]
en: Gone fishing.
tr: Balığa gitti.

[ctx: Identity|]
en: Not here. No, really. not here!
tr: Burada yok. Cidden. Yok burada!

[ctx: Identity|]
en: All Quassel clients vanished from the face of the earth...
tr: Tüm Quassel istemcileri gözden kayboldular...

[ctx: Identity|]
en: Kindergarten is elsewhere!
tr: Dönüşüm muhteşem olacaaaak!

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: General
tr: Genel

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
tr: Gerçek Ad:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "Real Name" is shown in /whois.
tr: "Gerçek Ad" /whois de gösterilir.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
tr: Takma adlar

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Add Nickname
tr: Takma Ad Ekle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: &Add...
tr: &Ekle...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove Nickname
tr: Takma Adı Kaldır

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
tr: Kimliği Yeniden Adlandır

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Re&name...
tr: &Yeniden Adlandır...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move upwards in list
tr: Listete yukarı taşı

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Move downwards in list
tr: Listede aşağı taşı

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: A&way
tr: &Dışarıda

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default Away Settings
tr: Öntanımlı Dışarıda Ayarları

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nick to be used when being away
tr: Dışarıdayken kullanılacak takma ad

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default away reason
tr: Öntanımlı dışarıda sebebi

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
tr: Dışarıda Takma Adı:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Reason:
tr: Dışarıda Sebebi:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away when all clients have detached from the core
tr: Tüm istemciler çekirdekten ayrıldıklarında durumu dışarıda olarak ayarla

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Detach
tr: Ayırınca Dışarıda Ol

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Not implemented yet
tr: Henüz tamamlanmadı

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away On Idle
tr: Boş Durunca Dışarıda Ol

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Set away after
tr: Şundan sonra dışarıda olarak ayarla

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: minutes of being idle
tr: boşta kalma süresi

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Ident:
tr: Tanımlayıcı:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: The "ident" is part of your hostmask and, together with your host, uniquely identifies you within the IRC network.
tr: "Kimlik" sunucu maskesinin parçasıdır ve sunucunuz ile sizi IRC ağında benzersiz olarak tanımlar.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
tr: Mesajlar

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Part Reason:
tr: Ayrılma Sebebi:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Quit Reason:
tr: Çıkma Sebebi:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
tr: Atılma Sebebi:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: You need an SSL Capable Client to edit your Cores SSL Key and Certificate
tr: Çekirdeğinizin SSL Anahtar ve Sertifikasını düzenlemeniz için SSL Destekli bir İstemcinizin olması gerekiyor

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Warning: you are not connected with a secured connection to the Quassel Core!
    Proceeding will cause an unencrypted transfer of your SSL Key and SSL Certificate!
tr: Uyarı: Quassel Core ile bir güvenli bağlantı üzerinden bağlanmamışsınız!
    Devam etmek SSL Anahtarı ve SSL Sertifikanızı şifrelemeden gönderecektir.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Continue
tr: Devam Et

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
tr: SSL Anahtarı Kullan

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
tr: Anahtar Türü:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Key loaded
tr: Yüklü anahtar yok

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
tr: Yükle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Certificate
tr: SSL Sertifikası Kullan

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Organisation:
tr: Kuruluş:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: No Certificate loaded
tr: Yüklü Sertifika Yok

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: CommonName:
tr: OrtakAd:

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
tr: gün

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Key
tr: Anahtar Yükle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Failed to read key
tr: Anahtar okuma başarısız

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Failed to read the key file. It is either incompatible or invalid. Note that the key file must not have a passphrase.
tr: Anahtar dosyası okuma başarısız. Uyumsuz veya geçerli değil. Anahtar dosyasının bir parolaya sahip olmaması gerektiğini unutmayın.

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load a Certificate
tr: Sertifika Yükle

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
tr: Kimliği Ayarla

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
tr: Öntanımlı Kimlik

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Configure Ignore Rule
tr: Yok Sayma Kuralı Ekle

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Strictness:</b></p>
    <p><u>Dynamic:</u></p>
    <p>Messages are filtered "on the fly".
    Whenever you disable/delete the ignore rule, the messages are shown again.</p>
    <p><u>Permanent:</u></p>
    <p>Messages are filtered before they get stored in the database.</p>
tr: <p><b>Katılık:</b></p>
    <p><u>Dinamik:</u></p>
    <p>İletiler "anında" filtrelenir.
    Yoksayma kuralını devre dışı bırakıp/sildiğinizde, iletiler tekrar gösterilir.</p>
    <p><u>Kalıcı:</u></p>
    <p>İletiler veritabanına kaydedilmeden önce filtrelenir.</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Strictness
tr: Katılık

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Dynamic
tr: Dinamik

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Permanent
tr: Kalıcı

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Rule Type:</b></p>
    <p><u>Sender:</u></p>
    <p>The rule is matched against the sender string
    <i>nick!ident@host.name<i></p>
    <p><u>Message:</u></p>
    <p>The rule is matched against the actual message content</p>
tr: <p><b>Kural Türü:</b></p>
    <p><u>Gönderen:</u></p>
    <p>Kural gönderici dizgesiyle eşleştirilir
    <i>takmaad!tanımlayıcı@sunucu.adı<i></p>
    <p><u>İleti:</u></p>
    <p>Kural asıl ileti içeriğine karşı eşleştirilir</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
tr: Kural Tipi

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Sender
tr: Gönderen

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
tr: İleti

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Ignore rule:</b></p>
    <p>Depending on the type of the rule, the text is matched against either:</p>
    <p><u>- the message content:</u></p>
    <p><i>Example:</i>
    <br />
    <i>*foobar*</i> matches any text containing the word <i>foobar</i></p>
    <p><u>- the sender string</u>  <i>(nick!ident@host.name)</i></p>
    <p><i>Examples:</i>
    <br />
    - <i>*@foobar.com</i> matches any sender from host <i>foobar.com</i>
    <br />
    - <i>stupid!.+</i> (RegEx) matches any sender with nickname <i>stupid</i> from any host</p>
tr: <p><b>Yoksayma kuralı:</b></p>
    <p>Kuralın türüne bağlı olarak, metin ikisinden biri ile eşleştirilir:</p>
    <p><u>- ileti içeriği:</u></p>
    <p><i>Örnek:</i>
    <br />
    <i>*foobar*</i>, <i>foobar</i> içeren herhangi bir metni eşleştirir</p>
    <p><u>- gönderici dizgesi</u>  <i>(takmaad!tanımlayıcı@sunucu.adı)</i></p>
    <p><i>Örnekler:</i>
    <br />
    - <i>*@foobar.com</i>, <i>foobar.com</i> sunucusundaki tüm gönderenleri eşleştirir
    <br />
    - <i>aptal!.+</i> (RegEx - Düzenli İfade), tüm sunuculardaki <i>aptal</i> takma adında tüm gönderenleri eşleştirir</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
tr: Yok Sayma Kuralı Ekle

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Use regular expressions:</b></p>
    <p>If enabled, rules follow regular expression syntax.</p>
    <p>Otherwise rules allow wildcard matching with the following special characters:</p>
    <p> *: representing "any amount of any character"
    <br />
    ?: representing "exactly one character"</p>
tr: <p><b>Düzenli ifadeleri kullan:</b></p>
    <p>Etkinleştirildiğinde, kurallar düzenli ifade sözdizimini izler.</p>
    <p>Aksi takdirde, kurallar aşağıdaki özel karakterler ile eşleşmelere izin verir:</p>
    <p> *: "herhangi bir sayıda bir karakter" temsil eder
    <br />
    ?: "tam olarak bir karakter" temsil eder</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Scope:</b></p>
    <p><u>Global:</u></p>
    <p>The rule is active for any channel on any network</p>
    <p><u>Network:</u></p>
    <p>The list below is interpreted as a list of networks for which the rule should match</p>
    <p><u>Channel:</u></p>
    <p>The list below is interpreted as a list of channels for which the rule should match</p>
tr: <p><b>Kapsam:</b></p>
    <p><u>Genel:</u></p>
    <p>Kural herhangi bir ağdaki herhangi bir kanal için etkindir</p>
    <p><u>Ağ:</u></p>
    <p>Aşağıdaki liste, kuralın eşleşmesi gereken ağların listesi olarak yorumlanır</p>
    <p><u>Kanal:</u></p>
    <p>Aşağıdaki liste, kuralın eşleşmesi gereken kanalların listesi olarak yorumlanır</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
tr: Kapsam

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Global
tr: Evrensel

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
tr: Kanal

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: <p><b>Enable / Disable:</b></p>
    <p>Only enabled rules are filtered.
    <br />
    For dynamic rules, disabling actually shows the filtered messages again.</p>
tr: <p><b>Etkinleştir / Devre Dışı Bırak:</b></p>
    <p>Sadece etkin kurallar filtrelenir.
    <br />
    Dinamik kurallar için devre dışı bırakmak, filtrelenmiş iletileri tekrar gösterir.</p>

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule is enabled
tr: Kural etkinleştirildi

[ctx: IgnoreListModel|]
en: <b>Enable / Disable:</b><br />Only enabled rules are filtered.<br />For dynamic rules, disabling actually shows the filtered messages again
tr: <b>Etkinleştir / Devre Dışı Bırak:</b><br />Sadece etkin kurallar filtrelenir.<br />Dinamik kurallar için devre dışı bırakmak, filtrelenmiş iletileri tekrar gösterir

[ctx: IgnoreListModel|]
en: <b>Ignore rule:</b><br />Depending on the type of the rule, the text is matched against either:<br /><br />- <u>the message content:</u><br /><i>Example:<i><br />    "*foobar*" matches any text containing the word "foobar"<br /><br />- <u>the sender string <i>nick!ident@host.name<i></u><br /><i>Example:</i><br />    "*@foobar.com" matches any sender from host foobar.com<br />    "stupid!.+" (RegEx) matches any sender with nickname "stupid" from any host<br />
tr: <b>Yoksayma kuralı:</b><br />Kuralın türüne bağlı olarak, metin ikisinden biri ile eşleştirilir:<br /><br />- <u>ileti içeriği:</u><br /><i>Örnek:<i><br />    "*foobar*", "foobar" içeren herhangi bir metni eşleştirir.<br /><br />- <u>gönderici dizgesi <i>takmaad!tanımlayıcı@sunucu.adı<i></u><br /><i>Örnek:</i><br />    "*@foobar.com", foobar.com sunucusundaki tüm gönderenleri eşleştirir<br />    "aptal!.+" (RegEx - Düzenli İfade), tüm sunuculardaki "aptal" takma adında tüm gönderenleri eşleştirir<br />

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Sender
tr: Gönderene göre

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
tr: İletiye göre

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Type
tr: Tür:

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
tr: Yok Sayma Kuralı Ekle

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: New
tr: Yeni

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
tr: &Düzenle

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
tr: Listeyi Gözardı Et

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Rule already exists
tr: Kural zaten mevcut

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: There is already a rule
    "%1"
    Please choose another rule.
tr: Zaten bir kural var
    "%1"
    Lütfen başka bir kural seçin.

[ctx: InputWidget|]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: InputWidget|]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: InputWidget|]
en: Dark blue
tr: Koyu mavi

[ctx: InputWidget|]
en: Dark green
tr: Koyu yeşil

[ctx: InputWidget|]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: InputWidget|]
en: Dark red
tr: Koyu kırmızı

[ctx: InputWidget|]
en: Dark magenta
tr: Koyu eflatun

[ctx: InputWidget|]
en: Orange
tr: Turuncu

[ctx: InputWidget|]
en: Yellow
tr: Sarı

[ctx: InputWidget|]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: InputWidget|]
en: Dark cyan
tr: Koyu eflatun

[ctx: InputWidget|]
en: Cyan
tr: Camgöbeği

[ctx: InputWidget|]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: InputWidget|]
en: Magenta
tr: Eflatun

[ctx: InputWidget|]
en: Dark gray
tr: Koyu gri

[ctx: InputWidget|]
en: Light gray
tr: Açık gri

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
tr: Renkleri Temizle

[ctx: InputWidget|]
en: Focus Input Line
tr: Girdi satırına odaklan

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
tr: Özel Yazı Tipi:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable per chat history
tr: Sohbet geçmişini etkinleştir

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show nick selector
tr: Takma ad seçiciyi göster

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show style buttons
tr: Biçem düğmelerini göster

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables (limited) Emacs key bindings in the input field.
tr: Girdi alanında Emacs tuş atamasını etkinleştirir (sınırlı).

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Emacs key bindings
tr: Emacs tuş ataması

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enables line wrapping for input.
tr: Girdi için satır kaydırmayı etkinleştirir.

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Line wrapping
tr: Satır kaydırma

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
tr: Sohbet Ekranını Göster

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
tr: satır

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable scrollbars
tr: Kaydırma çubuklarını etkinleştir

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Tab Completion
tr: Sekme Tamamlaması

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Completion suffix:
tr: Tamamlama soneki:

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Add space after nick when completing mid-sentence
tr: Orta cümle tamamlanırken takma isimden sonra boşluk ekle

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Input Widget
tr: Girdi Satırı

[ctx: InternalPeer|]
en: internal connection
tr: dahili bağlantı

[ctx: IrcConnectionWizard|]
en: Save && Connect
tr: Kaydet ve Bağlan

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
tr: Kanal

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: IrcListModel|]
en: Topic
tr: Konu

[ctx: IrcUserItem|]
en: Realname
tr: Gerçek adı

[ctx: IrcUserItem|]
en: Hostmask
tr: Sunucu maskesi

[ctx: IrcUserItem|]
en: Operator
tr: Operatör

[ctx: IrcUserItem|]
en: Server
tr: Sunucu

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
tr: Özel Yazı Tipi:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
tr: Simgeleri göster

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
tr: Sohbet Listesi

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Display topic in tooltip
tr: Araç ipucunda konuyu göster

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Mouse wheel changes selected chat
tr: Fare tekeri seçilmiş sohbeti değiştirir

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
tr: Özel Renkleri Kullan

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Standard:
tr: Standart:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
tr: Etkin değil:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
tr: Okunmamış iletiler:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight:
tr: Vurgula:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity:
tr: Diğer etkinlik:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
tr: Özel Takma Ad Listesi Renkleri

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Online:
tr: Çevrimiçi:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
tr: Dışarıda:

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat & Nick Lists
tr: Sohbet ve Takma Ad Listeleri

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
tr: Etkin değil

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
tr: Okunmamış iletiler

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight
tr: Vurgula

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity
tr: Diğer etkinlik

[ctx: KNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
tr[1]: %n bekleyen vurgu

[ctx: KeySequenceButton|]
en: The key you just pressed is not supported by Qt.
tr: Bastığınız tuş Qt tarafından desteklenmiyor.

[ctx: KeySequenceButton|]
en: Unsupported Key
tr: Desteklenmeyen Tuş

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
tr: Düğmeye basın ve programda istediğiniz kısayolu girin.
    Örneğin Ctrl+a için Ctrl tuşunu basılı tutun ve a'ya basın.

[ctx: KeySequenceWidget|Meta key]
en: Meta
tr: Üst

[ctx: KeySequenceWidget|What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
tr: Girdi Satırı

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
tr: Yok

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Shortcut Conflict
tr: Kısayol

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is already in use, and cannot be configured.
    Please choose another one.
tr: Zaten bir kural var
    "%1"
    Lütfen başka bir kural seçin.

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: The "%1" shortcut is ambiguous with the shortcut for the following action:
tr: "%1" kısayolu aşağıdaki işlem için atanan kısayolla belirsiz:

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Do you want to reassign this shortcut to the selected action?
tr: Seçili işleme bu kısayolu tekrar atamak istiyor musunuz?

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Reassign
tr: Tekrar Ata

[ctx: LegacyPeer|]
en: Invalid handshake message!
tr: Geçersiz el sıkışma iletisi!

[ctx: LegacyPeer|]
en: Unknown protocol message of type %1
tr: Bilinmeyen %1 protokol ileti türü

[ctx: MainPage|]
en: Connect to Core...
tr: Çekirdeğe bağlan...

[ctx: MainWin|]
en: General
tr: Genel

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
tr: &Çekirdeğe Bağlan...

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
tr: &Çekirdekle Bağlantıyı Kes

[ctx: MainWin|]
en: Change &Password...
tr: Parolayı &Değiştir...

[ctx: MainWin|]
en: Core &Info...
tr: Çekirdek &Bilgisi...

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
tr: A&ğları Yapılandır...

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
tr: &Çık

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
tr: Sohbet Listelerini &Yapılandır...

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
tr: &Arama Çubuğunu Göster

[ctx: MainWin|]
en: Show Away Log
tr: Dışarıda Kayıtları

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
tr: &Menü Çubuğunu Göster

[ctx: MainWin|]
en: Show Status &Bar
tr: &Durum Çubuğunu Göster

[ctx: MainWin|]
en: &Lock Layout
tr: Arayüzü &Kilitle

[ctx: MainWin|]
en: &Full Screen Mode
tr: &Tam Ekran Kipi

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
tr: &Kısayolları Yapılandır...

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
tr: Quassel'i &Yapılandır...

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
tr: Quassel &Hakkında

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
tr: &Qt Hakkında

[ctx: MainWin|]
en: Debug &NetworkModel
tr: &NetworkModel Hata Ayıkla

[ctx: MainWin|]
en: Debug &BufferViewOverlay
tr: Hata Ayıklama &TamponGörünümKaplaması

[ctx: MainWin|]
en: Debug &MessageModel
tr: &MessageModel Hata Ayıkla

[ctx: MainWin|]
en: Debug &HotList
tr: &Log Hata Ayıkla

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
tr: &Log Hata Ayıkla

[ctx: MainWin|]
en: Reload Stylesheet
tr: Özel biçem deposunu kullan

[ctx: MainWin|]
en: Hide Current Buffer
tr: Geçerli Tamponu Gizle

[ctx: MainWin|]
en: Navigation
tr: Gezinme

[ctx: MainWin|]
en: Jump to hot chat
tr: Canlı sohbete atla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #0
tr: Hızlı Erişim #0 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #1
tr: Hızlı Erişim #1 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #2
tr: Hızlı Erişim #2 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #3
tr: Hızlı Erişim #3 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #4
tr: Hızlı Erişim #4 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #5
tr: Hızlı Erişim #5 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #6
tr: Hızlı Erişim #6 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #7
tr: Hızlı Erişim #7 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #8
tr: Hızlı Erişim #8 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Set Quick Access #9
tr: Hızlı Erişim #9 Ayarla

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #0
tr: Hızlı Erişim #0

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #1
tr: Hızlı Erişim #1

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #2
tr: Hızlı Erişim #2

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #3
tr: Hızlı Erişim #3

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #4
tr: Hızlı Erişim #4

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #5
tr: Hızlı Erişim #5

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #6
tr: Hızlı Erişim #6

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #7
tr: Hızlı Erişim #

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #8
tr: Hızlı Erişim #8

[ctx: MainWin|]
en: Quick Access #9
tr: Hızlı Erişim #9

[ctx: MainWin|]
en: Activate Next Chat List
tr: Sohbet :Listesini Sil?

[ctx: MainWin|]
en: Activate Previous Chat List
tr: Önceki Sohbet Listesini Etkinleştir

[ctx: MainWin|]
en: Go to Next Chat
tr: Sohbete Git

[ctx: MainWin|]
en: Go to Previous Chat
tr: Sohbete Git

[ctx: MainWin|]
en: &File
tr: &Dosya

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
tr: &Ağ

[ctx: MainWin|]
en: &View
tr: &Görünüm

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
tr: &Sohbet Listeleri

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
tr: &Araç Çubukları

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
tr: &Ayarlar

[ctx: MainWin|]
en: &Help
tr: &Yardım

[ctx: MainWin|]
en: Debug
tr: Hata Ayıkla

[ctx: MainWin|]
en: Feature Not Supported
tr: Özellik Desteklenmiyor

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your Quassel Core does not support this feature</b>
tr: <b>Çekirdeğiniz bu özelliği desteklemiyor</b>

[ctx: MainWin|]
en: You need a Quassel Core v0.12.0 or newer in order to be able to remotely change your password.
tr: Parolanızı uzaktan değiştirmek için Quassel Core v0.12.0 veya daha yeni sürümüne ihtiyacınız var.

[ctx: MainWin|]
en: Nicks
tr: Takma Adlar

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
tr: Takma Ad Listesini Göster

[ctx: MainWin|]
en: Chat Monitor
tr: Sohbet Ekranı

[ctx: MainWin|]
en: Show Chat Monitor
tr: Sohbet Ekranını Göster

[ctx: MainWin|]
en: Inputline
tr: Girdi Satırı

[ctx: MainWin|]
en: Show Input Line
tr: Girdi Satırını Göster

[ctx: MainWin|]
en: Topic
tr: Konu

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
tr: Konu Satırını Göster

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
tr: Çekirdeğe bağlandı.

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
tr: Çekirdeğe bağlı değil.

[ctx: MainWin|]
en: Unencrypted Connection
tr: Şifrelenmemiş Bağlantı

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your client does not support SSL encryption</b>
tr: <b>İstemciniz SSL şifrelemeyi desteklemiyor</b>

[ctx: MainWin|]
en: Sensitive data, like passwords, will be transmitted unencrypted to your Quassel core.
tr: Şifre benzeri hassas bilgileriniz Quassel çekirdeğinize şifresiz gönderilecektir.

[ctx: MainWin|]
en: <b>Your core does not support SSL encryption</b>
tr: <b>Çekirdeğiniz SSL şifrelemeyi desteklemiyor</b>

[ctx: MainWin|]
en: Untrusted Security Certificate
tr: Güvenilmeyen Güvenlik Sertifikası

[ctx: MainWin|]
en: <b>The SSL certificate provided by the core at %1 is untrusted for the following reasons:</b>
tr: <b>%1 tarafından sağlanan SSL sertifikasına aşağıdaki sebeplerden dolayı güvenilemiyor:</b>

[ctx: MainWin|]
en: Continue
tr: Devam Et

[ctx: MainWin|]
en: Show Certificate
tr: Sertifika Göster

[ctx: MainWin|]
en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
tr: Bu sertifikayı bir daha sorulmamak üzere sonsuza kadar kabul etmek ister misiniz?

[ctx: MainWin|]
en: Current Session Only
tr: Sadece Geçerli Oturum

[ctx: MainWin|]
en: Forever
tr: Daima

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
tr: Çekirdek Bağlantı Hatası

[ctx: MessageModel|]
en: Requesting %1 messages from backlog for buffer %2:%3
tr: Arka günlükten %2:%3 tamponu için %1 ileti talep ediliyor

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv6 interface %1:%2: %3
tr: IPv6 arayüzü açılamadı %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Could not open IPv4 interface %1:%2: %3
tr: IPv4 arayüzü açılamadı %1:%2: %3

[ctx: MetricsServer|]
en: Invalid listen address %1, unknown network protocol
tr: Geçersiz dinleme adresi %1, bilinmeyen ağ protokolü

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Receiving Backlog
tr: Arka Günlük Alınıyor

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Do you really want to paste %n line(s)? | Do you really want to paste %n line(s)?
tr[0]: Gerçekten %n satırı yapıştırmak istiyor musunuz?
tr[1]: Gerçekten %n satırı yapıştırmak istiyor musunuz?

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Paste Protection
tr: Yapıştırma Koruması

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
tr: Ağ Ekle

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Use preset:
tr: Hazır ayar kullan:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manually specify network settings
tr: Ağ ayarlarını elle belirt

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
tr: Manuel Ayarlar

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
tr: Ağ adı:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server address:
tr: Sunucu adresi:

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server password:
tr: Sunucu parolası:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Dialog
tr: İletişim Kutusu

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Please enter a network name:
tr: Lütfen bir ağ adı girin:

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
tr: Ağ Ekle

[ctx: NetworkItem|]
en: Server
tr: Sunucu

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
tr: Sohbet

[ctx: NetworkModel|]
en: Topic
tr: Konu

[ctx: NetworkModel|]
en: Nick Count
tr: Takma Ad Sayısı

[ctx: NetworkModelController|]
en: Do you want to delete the following buffer(s) permanently? | Do you want to delete the following buffer(s) permanently?
tr[0]: Aşağıdaki tamponu kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Aşağıdaki tamponları kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?

[ctx: NetworkModelController|]
en: ...and <b>%1</b> more<br><br>
tr: ...ve <b>%1</b> fazlası<br><br>

[ctx: NetworkModelController|]
en: <b>Note:</b> This will delete all related data, including all backlog data, from the core's database and cannot be undone.
tr: <b>Not:</b> Bu işlem tüm arka günlük verileri de dahil olmak üzere tüm ilgili verileri çekirdeğinizin veritabanından silecek ve bu işlem geri alınamaz.

[ctx: NetworkModelController|]
en: <br>Active channel buffers cannot be deleted, please part the channel first.
tr: <br>Etkin kanal arabellekleri silinemez, lütfen önce kanaldan ayrılın.

[ctx: NetworkModelController|]
en: Remove buffers permanently?
tr: Arabellekleri kalıcı olarak sileyim mi?

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
tr: Kanala Katıl

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
tr: Ağ:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
tr: Kanal:

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: NetworkPage|]
en: Setup Network Connection
tr: Ağ Bağlantısını Ayarla

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Re&name...
tr: &Yeniden Adlandır...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Add...
tr: &Ekle...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: De&lete
tr: &Sil

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
tr: Ağ Detayları

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
tr: Kimlik:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
tr: Sunucular

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Manage servers for this network
tr: Bu ağ için sunucuları düzenle

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
tr: &Düzenle...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move upwards in list
tr: Listede yukarı taşı

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Move downwards in list
tr: Listede aşağı taşı

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
tr: Komutlar

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Configure automatic identification or misc. commands to be executed after connecting to a server
tr: Bir sunucuya bağlantıktan sonra otomatik kimlik bilgisi veya çeşitli komutları çalıştırmak üzere yapılandır

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands to execute on connect:
tr: Bağlanırken işletilecek komutlar:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify a list of IRC commands to be executed upon connect.
    Note that Quassel IRC automatically rejoins channels, so /join will rarely be needed here!
tr: Bağlantıdan sonra işletilecek IRC komutların listesini belirtin.
    Quassel IRC kanallara otomatik olarak bağlanır, bu yüzden /join komutunu yazmanıza gerek yok!

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
tr: Bağlantı

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatically reconnect to the IRC network after connection failures
tr: Bağlantı başarısız olursa IRC ağına otomatik olarak yeniden bağlan

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatic Reconnect
tr: Otomatik Yeniden Bağlanma

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Wait
tr: Bekle

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: between retries
tr: Deneme sayısı:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Number of retries:
tr: Deneme sayısı:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Unlimited
tr: Sınırsız

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Rejoin all channels after reconnect
tr: Yeniden bağlanma sonrası tüm kanallara tekrar katıl

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
tr: Otomatik tanı

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use SASL Authentication
tr: SASL Kimlik Doğrulaması Kullan

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
tr: Hesap:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> because the identity has an ssl certificate set, SASL EXTERNAL will be used.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Not:</span> kimlik ssl sertifikası ayarladığından dolayı, SASL EXTERNAL kullanılacak.</p></body></html>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Service:
tr: Servis:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
tr: Kodlamalar

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Control encodings for in- and outgoing messages
tr: Gelen ve giden mesajlar için kodlamaları kontrol et

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
tr: Özel Kodlama Kullan

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Specify which encoding your messages will be sent in.
    UTF-8 should be a sane choice for most networks.
tr: Giden mesajlarınızın kodlamasını belirtin.
    UTF-8 çoğu ağ için en uygun tercihtir.

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
tr: Mesajları yolla:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Receive fallback:
tr: Geri düşüm al:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
tr: Sunucu kodlaması:

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
tr: Ağ

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <b>The following problems need to be corrected before your changes can be applied:</b><ul>
tr: <b>Değişikliklerinizin uygulanabilmesi için aşağıdaki problemlerin çözülmesi gerekli:</b><ul>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: <li>All networks need at least one server defined</li>
tr: <li>Tüm ağlarda en az bir sunucu tanımlı olması gerekir</li>

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Invalid Network Settings
tr: Geçersiz Ağ Ayarlarsı

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
tr: Ağı Sil?

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the network "%1" and all related settings, including the backlog?
tr: "%1" ağını ve ilgili tüm ayarları gerçekten silmek istiyor musunuz?

[ctx: NickEditDlg|]
en: Edit Nickname
tr: Takma Ad Düzenle

[ctx: NickEditDlg|]
en: Please enter a valid nickname:
tr: Lütfen geçerli bir takma ad girin:

[ctx: NickEditDlg|]
en: A valid nickname may contain letters from the English alphabet, digits, and the special characters {, }, [, ], \, |, `, ^, _ and -.
tr: Geçerli bir takma ad İngiliz alfabesindeki harfleri, sayıları ve {, }, [, ], \, |, `, ^, _ - özel karakterlerini içerebilir.

[ctx: NickEditDlg|]
en: Add Nickname
tr: Takma Ad Ekle

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Change Password
tr: Parolayı Değiştir

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Old password:
tr: Eski parola:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: New Password:
tr: Yeni Parola:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Confirm password:
tr: Parolayı yenileyin:

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: This changes the password for your username <b>%1</b> on the Quassel Core running at <b>%2</b>.
tr: Bu, <b>%1</b> kullanıcı adınız için <b>%2</b> üzerinde çalışan Quassel Çekirdeği parolayı değiştirir.

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: Password Not Changed
tr: Parola Değiştirilmedi

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: <b>Password change failed</b>
tr: <b>Parola değiştirme başarısız</b>

[ctx: PasswordChangeDlg|]
en: The core reported an error when trying to change your password. Make sure you entered your old password correctly!
tr: Çekirdek parolanızı değiştirirken bir hata bildirdi. Eski parolanızı doğru girdiğinizden emin olun!

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 backlog messages for %2 buffers
tr: %2 tampon için %1 arka günlük iletisine kadar talep ediliyor

[ctx: QObject|]
en: Requesting up to %1 of all unread backlog messages (plus additional %2)
tr: Tüm okunmamış arka günlük iletilerinin %1 tanesine kadar talep ediliyor (ve ek olarak %2)

[ctx: QObject|]
en: Requesting a total of up to %1 unread backlog messages for %2 buffers
tr: %2 tampon için toplam %1 okunmamış arka günlük iletisine kadar talep ediliyor

[ctx: QObject|]
en: Welcome to Quassel IRC
tr: Quassel IRC Programına Hoş Geldiniz

[ctx: QObject|]
en: This wizard will help you to set up your default identity and your IRC network connection.<br>This only covers basic settings. You can cancel this wizard any time and use the settings dialog for more detailed changes.
tr: Bu sihirbaz öntanımlı kimliğinizi ve IRC ağ bağlantınızı ayarlamanıza yardımcı olacak.<br>Bu sadece temel ayarları içerir. Bu sihirbazı herhangi bir anda iptal edip, daha ayrıntılı değişiklikler için ayarlar iletişim penceresini kullanabilirsiniz.

[ctx: QssParser|]
en: Invalid block declaration: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette role assignment: %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette role name: %1
tr: Bilinmeyen palet görev adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid subelement name in %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message type in %1
tr: %1'de geçersiz ileti türü

[ctx: QssParser|]
en: Invalid condition %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid message label: %1
tr: Geçersiz ileti etiketi: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid senderhash specification: %1
tr: Geçersiz gönderici kodlama niteliği: %1

[ctx: QssParser|]
en: Senderhash can be at most "0x0f"!
tr: Gönderici anahtarı en fazla "0x0f" olabilir!

[ctx: QssParser|]
en: Invalid format name: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Illegal IRC color specification (must be between 00 and 0f): %1
tr: Geçersiz IRC renk niteliği (00 ile 0f arasında olmalı): %1

[ctx: QssParser|]
en: Unhandled condition: %1
tr: Ele alınmamış durum: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid proplist %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist item type %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid chatlist state %1
tr: Geçersiz dinleme adresi %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid property declaration: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font property: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown ChatLine property: %1
tr: Bilinmeyen SohbetSatır özelliği: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid palette color role specification: %1
tr: Geçersiz palet renk görev niteliği: %1

[ctx: QssParser|]
en: Unknown palette color role: %1
tr: Bilinmeyen palet renk görevi: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient declaration: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid gradient stops list: %1
tr: %1'de geçersiz ileti türü

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font specification: %1
tr: Geçersiz biçim adı: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font style specification: %1
tr: Geçersiz yazı tipi biçem niteliği: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font weight specification: %1
tr: Geçersiz yazı tipi ağırlık niteliği: %1

[ctx: QssParser|]
en: Invalid font size specification: %1
tr: Geçersiz yazı tipi niteliği: %1

[ctx: QtMultimediaNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Select Audio File
tr: Ses Dosyası Seçin

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Play a sound
tr: Ses çal

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Prelisten to the selected sound
tr: Seçilen sesi dinle

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Select the sound file to play
tr: Oynatılacak ses dosyası seç

[ctx: Quassel|]
en: Quassel IRC is a modern, distributed IRC client.
tr: Quassel IRC, modern bir IRC istemci dağıtımıdır

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
tr: yıl

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
tr: gün

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: h
tr: s

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: min
tr: dk

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
tr: sn

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Realname
tr: Gerçek adı

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Hostmask
tr: Sunucu maskesi

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Operator
tr: Operatör

[ctx: QueryBufferItem|]
en: Server
tr: Sunucu

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: Incoming File Transfer
tr: Gelen Dosya Aktarımı

[ctx: ReceiveFileDlg|]
en: <b>%1</b> wants to send you a file:<br>%2 (%3 bytes)
tr: <b>%1</b> size bir dosya göndermek istiyor:<br>%2 (%3 bayt)

[ctx: RemotePeer|]
en: Disconnecting...
tr: Bağlantı kesiliyor...

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Sync With Core
tr: Çekirdek ile Senkronize Ol

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Syncing data with core, please wait...
tr: Çekirdek ile veriler senkronize oluyor, lütfen bekleyin...

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
tr: Vazgeç

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server Info
tr: Sunucu Bilgisi

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server address:
tr: Sunucu adresi:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
tr: SSL Sürümü:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use only TLSv1 unless you know what you are doing!
tr: Ne yaptığınızı bilmiyorsanız sadece TLSv1 kullanın!

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use a Proxy
tr: Vekil Sunucu Kullan

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Type:
tr: Vekil Sunucu Tipi:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Host:
tr: Vekil Sunucu:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Username:
tr: Vekil Sunucu Kullanıcı adı:

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Password:
tr: Vekil Sunucu Parolası:

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
tr: Quassel'i Yapılandır

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

[ctx: SettingsDlg|]
en: There are unsaved changes on the current configuration page. Would you like to apply your changes now?
tr: Mevcut yapılandırma sayfasında kaydedilmemiş değişiklikler var. Bu değişiklikleri uygulamak ister misiniz?

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure %1
tr: %1 Yapılandır

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
tr: Ayarları Yeniden Yükle

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
tr: Bu sayfadaki değişikliklerinizi geri alarak, ayarlarınızı yeniden yüklemek istiyor musunuz?

[ctx: SettingsDlg|]
en: Restore Defaults
tr: Öntanımlıları Yeniden Yükle

[ctx: SettingsDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
tr: Bu sayfa için öntanımlı değerleri geri yüklemek istiyor musunuz?

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
tr: Quassel'i Yapılandır

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure %1
tr: %1 Yapılandır

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
tr: Ayarları Yeniden Yükle

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to reload the settings, undoing your changes on this page?
tr: Bu sayfadaki değişikliklerinizi geri alarak, ayarlarınızı yeniden yüklemek istiyor musunuz?

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Restore Defaults
tr: Öntanımlıları Yeniden Yükle

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Do you like to restore the default values for this page?
tr: Bu sayfa için öntanımlı değerleri geri yüklemek istiyor musunuz?

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
tr: Eylem

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
tr: Kısayol

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Search:
tr: Arama:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcut for Selected Action
tr: Seçilen Eylem İçin Kısayol

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Default:
tr: Öntanımlı:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
tr: Yok

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
tr: Özel:

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
tr: Bağlantı kesiliyor

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
tr: Ağ adı:

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: The name of the IRC network you are configuring
tr: Yapılandırdığınız IRC ağının adı

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
tr: Sunucular

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC servers belonging to this network
tr: Bu ağa ait IRC sunucularının bir listesi

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Edit this server entry
tr: Bu sunucu girdisini düzenle

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
tr: &Düzenle...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Add another IRC server
tr: Başka bir IRC sunucusu ekle

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Add...
tr: &Ekle...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Remove this server entry from the list
tr: Bu sunucu girdisini listeden kaldır

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: De&lete
tr: &Sil

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move upwards in list
tr: Listede yukarı taşı

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Move downwards in list
tr: Listede aşağı taşı

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
tr: Kanallara Otomatik Olarak Katıl

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: A list of IRC channels you will join automatically after connecting to the network
tr: Ağa bağlandıktan sonra otomatik olarak katılacağınız IRC kanallarının bir listesi

[ctx: SnoreNotificationBackend|]
en: Private Message
tr: Özel Mesaj

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Snore
tr: Horlama

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Enable Snore
tr: Snore'u Etkinleştir

[ctx: SonnetSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: SqliteStorage|]
en: SQLite is a file-based database engine that does not require any setup. It is suitable for small and medium-sized databases that do not require access via network. Use SQLite if your Quassel Core should store its data on the same machine it is running on, and if you only expect a few users to use your core.
tr: SQLite, herhangi bir ayarlama gerektirmeyen dosya tabanlı bir veritabanı motorudur. Ağ yardımıyla erişim gerektirmeyen küçük ve orta boyutlu veritabanları için uygundur. Eğer Quassel Çekirdeğinin, verilerini çalıştığı aynı makineye kaydetmesini istiyor ve çekirdeğinizi sadece birkaç kullanıcının kullanmasını bekliyorsanız SQLite kullanın.

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
tr: Güvenlik Bilgisi

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
tr: <b>Sunucu Adı:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
tr: <b>IP adresi:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Encryption:</b>
tr: <b>Şifreleme:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Protocol:</b>
tr: <b>Protokol:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Certificate chain:</b>
tr: <b>Sertifika zinciri:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Subject
tr: Konu

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Common name:</b>
tr: <b>Ortak ad:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organization:</b>
tr: <b>Kurum:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organizational unit:</b>
tr: <b>Kurum:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Country:</b>
tr: <b>Ülke:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>State or province:</b>
tr: <b>Eyalet veya il:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Locality:</b>
tr: <b>Semt:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Issuer
tr: Yayıncı

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Validity period:</b>
tr: <b>Geçerlilik süresi:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>MD5 digest:</b>
tr: <b>MD5 özeti:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA1 digest:</b>
tr: <b>SHA1 özeti:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA256 digest:</b>
tr: <b>SHA256 özet:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
tr: <b>Güvenilir:</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: SslInfoDlg|]
en: No, for the following reasons:<ul>
tr: Aşağıdaki sebeplerden dolayı, hayır:<ul>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: %1 to %2
tr: %1 kullanıcısından %2 kullanıcısına

[ctx: StatusBufferItem|]
en: Status Buffer
tr: Durum Arabelleği

[ctx: SystemTray|]
en: &Minimize
tr: &Küçült

[ctx: SystemTray|]
en: &Restore
tr: &Geri Yükle

[ctx: SystrayNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
tr[0]: %n bekleyen vurgu
tr[1]: %n bekleyen vurgu

[ctx: SystrayNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Show a message in a popup
tr: Mesajı açılır pencerede göster

[ctx: TabCompleter|]
en: Tab completion
tr: Sekme Tamamlaması

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Activate dock entry, timeout:
tr: Görev çubuğu girdisini işaretle, zaman aşımı:

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Mark taskbar entry, timeout:
tr: Görev çubuğu girdisini işaretle, zaman aşımı:

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Unlimited
tr: Sınırsız

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en:  seconds
tr:  saniye

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
tr: Bağlan

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
tr: IRC'ye Bağlan

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
tr: IRC bağlantısını kes

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
tr: Tümüne bağlan

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
tr: Tüm bağlantıları kes

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Part
tr: Ayrıl

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Leave currently selected channel
tr: Seçili kanaldan çık

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join
tr: Katıl

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
tr: Bir kanala katıl

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
tr: Sorgula

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Start a private conversation
tr: Özel bir konuşma başlat

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
tr: Kullanıcı bilgisi iste

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give operator privileges to user
tr: Kullanıcıya ses ver

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take operator privileges from user
tr: Kullanıcıdan operatör yetkilerini al

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Voice
tr: Ses

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give voice to user
tr: Kullanıcıya ses ver

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Devoice
tr: Ses

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take voice from user
tr: Kullanıcıya ses ver

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
tr: Tekmele

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove user from channel
tr: Kullanıcıyı kanaldan çıkar

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban
tr: Yasakla

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Ban user from channel
tr: Kullanıcıyı kanaldan yasakla

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick/Ban
tr: At/Yasakla

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove and ban user from channel
tr: Kullanıcıyı kanaldan çıkar ve yasakla

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
tr: Kullanıcılar: %1

[ctx: TopicWidget|]
en: Lag: %1 msecs
tr: Gecikme: %1 ms

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
tr: Özel Yazı Tipi:

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Resize dynamically to fit contents
tr: İçeriklerin sığması için dinamik olarak boyutlandır

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: On hover only
tr: Sadece üzerine gelindiğinde

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Topic Widget
tr: Konu Değişimi

[ctx: Transfer|]
en: New
tr: Yeni

[ctx: TransferModel|]
en: Type
tr: Tür:

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Nick Message
en: You are now known as %DN%1%DN
tr: %DN%1%DN olarak biliniyorsunuz

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN is now known as %DN%2%DN
tr: %DN%1%DN şimdi %DN%2%DN olarak biliniyor

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Mode Message
en: User mode: %DM%1%DM
tr: Kullanıcı modu: %DM%1%DM

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Mode %DM%1%DM by %DN%2%DN
tr: %DN%2%DN tarafından, %DM%1%DM kipi

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Join Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has joined %DC%4%DC
tr: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH %DC%4%DC kanala katıldı

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Part Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has left %DC%4%DC
tr: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH %DC%4%DC kanalını terketti

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Quit Message
en: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH has quit
tr: %DN%1%DN %DH(%2@%3)%DH çıktı

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Kick Message
en: %DN%1%DN has kicked %DN%2%DN from %DC%3%DC
tr: %DN%1%DN, %DN%2%DN kullanıcısını %DC%3%DC kanalından attı

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Day Change Message
en: {Day changed to %1}
tr: %1 ile eşitlendi

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH ended. Users joined:
tr: %DH%1%DH ve %DH%2%DH arasında ağ bölme bitti. Katılan kullanıcılar:

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
tr: %DN%1%DN %2

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: Netsplit between %DH%1%DH and %DH%2%DH. Users quit:
tr: %DH%1%DH ve %DH%2%DH arasında ağ bölme. Çıkan kullanıcılar:

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Owner(s) | %n Owner(s)
tr[0]: %n Sahip
tr[1]: %n Sahip

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Admin(s) | %n Admin(s)
tr[0]: %n Yönetici
tr[1]: %n Yöneticiler

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Operator(s) | %n Operator(s)
tr[0]: %n Operatör
tr[1]: %n Operatörler

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Half-Op(s) | %n Half-Op(s)
tr[0]: %n Yarı-Op
tr[1]: %n Yarı-Op

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Voiced | %n Voiced
tr[0]: %n Söz Sahibi
tr[1]: %n Söz Sahibi

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
tr[0]: %n Kullanıcı
tr[1]: %n Kullanıcı
