Quassel IRC - en to ja translation catalogue (587 entries)

[ctx: AboutDlg|]
en: About Quassel
ja: Quassel について

[ctx: AboutDlg|]
en: &About
ja: について(&A)

[ctx: AboutDlg|]
en: A&uthors
ja: 作者(&U)

[ctx: AboutDlg|]
en: &Contributors
ja: 貢献者(&C)

[ctx: AboutDlg|]
en: Quassel IRC is mainly developed by:
ja: Quassel IRC の主要な開発者：

[ctx: AbstractSqlStorage|]
en: Upgrade failed...
ja: 更新に失敗しました...

[ctx: AliasesModel|]
en: Alias
ja: 別名

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: New
ja: 新規

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: AliasesSettingsPage|]
en: Aliases
ja: 別名

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Language:
ja: 言語：

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set the application language. Requires restart!
ja: アップリケージョン言語を設定（再起動が必要です）。

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <Untranslated>
ja: ＜未翻訳＞

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: <System Default>
ja: ＜システムデフォルト＞

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Set application style
ja: アップリケージョンスタイルを設定

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Use custom stylesheet
ja: カスタムスタイルシートを使用

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Show system tray icon
ja: システムトレイアイコンを表示

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Hide to tray on close button
ja: 閉じるボタンでトレイに隠す

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Message Redirection
ja: メッセージのリダイレクト

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: User Notices:
ja: ユーザの通知：

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Server Notices:
ja: サーバの通知：

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Default Target
ja: デフォルトのターゲット

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Status Window
ja: ステータスウィンドウ

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Current Chat
ja: 現在のチャット

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Errors:
ja: エラー：

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: AppearanceSettingsPage|]
en: Please choose a stylesheet file
ja: スタイルシートのファイルを選択してください

[ctx: AwayLogView|]
en: Away Log
ja: 退席中：

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Network Name
ja: ネットワーク名を表示

[ctx: AwayLogView|]
en: Show Buffer Name
ja: バッファ名を表示

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unread messages per chat
ja: 各チャットの未読メッセージ

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Globally unread messages
ja: すべての未読メッセージ

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Limit:
ja: 制限：

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Additional Messages:
ja: 未読メッセージ：

[ctx: BacklogSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: BufferView|]
en: Merge buffers permanently?
ja: 完全にバッファをマージしますか？

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Dialog
ja: ダイアログ

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Please enter a name for the chat list:
ja: ネットワーク名を入力してください：

[ctx: BufferViewEditDlg|]
en: Add Chat List
ja: チャットリストを追加

[ctx: BufferViewFilter|]
en: Show / Hide Chats
ja: チャットを表示・隠す

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Re&name...
ja: 名前変更(&N)...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: De&lete
ja: 削除(&L)

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Chat List Settings
ja: チャットリストの設定

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Network:
ja: ネットワーク：

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: All
ja: すべて

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show status window
ja: ステータスウィンドウを表示

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show channels
ja: チャンネルを表示

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Show queries
ja: クエリを表示

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Hide inactive chats
ja: 非アクティブなチャットを隠す

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Add new chats automatically
ja: 自動的に新しいチャットを追加

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Sort alphabetically
ja: アルファベット順

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Minimum Activity:
ja: 最小限の活動：

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: No Activity
ja: 活動なし

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Other Activity
ja: 他の活動

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: New Message
ja: 新しいメッセージ

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Highlight
ja: 強調

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Preview:
ja: プレビュー：

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Custom Chat Lists
ja: カスタムチャットリスト

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Delete Chat List?
ja: チャットリストを削除してもよろしいですか？

[ctx: BufferViewSettingsPage|]
en: Do you really want to delete the chat list "%1"?
ja: 本当に" %1 "のチャットリストを削除しますか？

[ctx: BufferViewWidget|]
en: BufferView
ja: バッファビュー

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: BufferWidget|]
en: Zoom Out
ja: 縮小

[ctx: BufferWidget|]
en: Actual Size
ja: 実際サイズ

[ctx: BufferWidget|]
en: Set Marker Line
ja: しおり：

[ctx: BufferWidget|]
en: Go to Marker Line
ja: しおり：

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Users
ja: ユーザ

[ctx: ChannelBufferItem|]
en: Topic
ja: トピック

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Channel List
ja: チャンネルリスト

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Search Pattern:
ja: 検索パターン:

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Show Channels
ja: チャンネルを表示

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Filter:
ja: フィルター：

[ctx: ChannelListDlg|]
en: Errors Occurred:
ja: 発生したエラー：

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Operation Mode:
ja: オペレーションモード：

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Available:
ja: 利用可能：

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the left
ja: 選択してるバッファを左に動く

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Move selected buffers to the right
ja: 選択してるバッファを右に動く

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show:
ja: 表示：

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Always show highlighted messages
ja: 常に強調してるメッセージを表示

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Show own messages
ja: 自分のメッセージを表示

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Chat Monitor
ja: チャットモニター

[ctx: ChatMonitorSettingsPage|]
en: Ignore:
ja: 無視：

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Own Messages
ja: 自分のメッセージを表示

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Network Name
ja: ネットワーク名を表示

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Show Buffer Name
ja: バッファ名を表示

[ctx: ChatMonitorView|]
en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: ChatScene|]
en: Copy Selection
ja: セレクションをコピー

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Custom Colors
ja: カスタム色

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Action:
ja: 操作：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Timestamp:
ja: タイムスタンプ：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Channel message:
ja: チャンネルメッセージ：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight foreground:
ja: 強調表示の前景色：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Command message:
ja: コマンドメッセージ：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Highlight background:
ja: 強調表示の背景色：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Server message:
ja: サーバメッセージ：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Marker line:
ja: しおり：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Error message:
ja: エラーメッセージ：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Background:
ja: 背景:

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Own messages:
ja: 自分のメッセージ：

[ctx: ChatViewColorSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: case sensitive
ja: 大小文字を区別

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search nick
ja: ニックを検索

[ctx: ChatViewSearchBar|]
en: search message
ja: メッセージを検索

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Custom chat window font:
ja: カスタムチャットウィンドウのフォント：

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: ChatViewSettingsPage|]
en: Chat View
ja: チャットビュー

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connecting to %1...
ja: %1 に接続中...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Looking up %1...
ja: %1 に接続中...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Connected to %1
ja: %1 に接続しました

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnecting from %1...
ja: %1 から切断中...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Disconnected
ja: 切断しました

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Synchronizing to core...
ja: コアに接続(&C)...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Logging in...
ja: ログイン中...

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Login canceled
ja: ログインがキャンセルしました

[ctx: ClientAuthHandler|]
en: Unencrypted connection canceled
ja: 安全な接続を使う

[ctx: ClientBufferViewManager|]
en: All Chats
ja: すべてのチャット

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Configure the IRC Connection
ja: IRC の接続を設定

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Enable Ping Timeout Detection
ja: アニメーションを有効にする

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Ping interval:
ja: 更新間隔：

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
ja:  秒

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Disconnect after
ja: 切断しました

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en: Update interval:
ja: 更新間隔：

[ctx: ConnectionSettingsPage|]
en:  users
ja: ユーザ

[ctx: ContentsChatItem|]
en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Connect
ja: 接続

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Disconnect
ja: 切断

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join
ja: 入室

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Delete Chat(s)...
ja: チャットを削除...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Joins
ja: 入室

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Quits
ja: 閉じる(&Q)

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Nick Changes
ja: ニックの変更

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Mode Changes
ja: モードの変更

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Day Changes
ja: 日付の変更

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Topic Changes
ja: トピックの変更

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Set as Default...
ja: 既定として適当

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Use Defaults...
ja: 既定を使用...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Join Channel...
ja: チャンネルに入室...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Start Query
ja: クエリを表示

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Query
ja: クエリを表示

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Whois
ja: ユーザ情報

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Client info
ja: クライアント情報

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Custom...
ja: カスタム...

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Give Voice
ja: 発言権を与える

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Take Voice
ja: 発言権を奪う

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick From Channel
ja: チャンネルに入室

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ban From Channel
ja: チャンネルに入室

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Kick && Ban
ja: 追放 (Kick / Ban)

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Temporarily
ja: 一時的にチャットを隠す

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Chat(s) Permanently
ja: 完全にチャットを隠しますか？

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Channel List
ja: チャンネルリストを表示

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Show Ignore List
ja: 無視リストを表示

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Hide Events
ja: イベントを隠す

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Actions
ja: 操作

[ctx: ContextMenuActionProvider|]
en: Ignore
ja: 無視する

[ctx: Core|]
en: Creating admin user...
ja: 管理ユーザを作成

[ctx: Core|]
en: Client connected from
ja: コアから切断しました。

[ctx: CoreAccount|]
en: Internal Core
ja: 内部コア

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Edit Core Account
ja: コアアカウントを編集

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Details
ja: アカウントの詳細

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Account Name:
ja: アカウント名：

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Local Core
ja: ローカルコア

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Hostname:
ja: ホスト名：

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Port:
ja: ポート：

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: User:
ja: ユーザ：

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Password:
ja: パスワード：

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Remember
ja: パスワードを保存

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Proxy Type:
ja: Proxy タイプ

[ctx: CoreAccountEditDlg|]
en: Add Core Account
ja: コアアカウントを追加

[ctx: CoreAccountModel|]
en: Internal Core
ja: 内部コア

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to Quassel Core
ja: Quassel Core に接続

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Core Accounts
ja: コアアカウント

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Edit...
ja: 編集...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Add...
ja: 追加...

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Automatically connect on startup
ja: 起動時に自動的に接続

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Connect to last account used
ja: 最後使用したアカウントで接続

[ctx: CoreAccountSettingsPage|]
en: Remote Cores
ja: リモートコア

[ctx: CoreAuthHandler|]
en: Client
ja: クライアント

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Description
ja: 詳細

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Core Configuration Wizard
ja: コアの設定ウイザード

[ctx: CoreConfigWizard|]
en: Your core has been successfully configured. Logging you in...
ja: コアの設定に成功しました。ログイン中...

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Username:
ja: ユーザ名：

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Password:
ja: パスワード：

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Repeat password:
ja: パスワードを再入力：

[ctx: CoreConfigWizardAdminUserPage|]
en: Remember password
ja: パスワードを保存

[ctx: CoreConfigWizardAuthenticationSelectionPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConfigWizardIntroPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConfigWizardPages::AdminUserPage|]
en: Create Admin User
ja: 管理ユーザを作成

[ctx: CoreConfigWizardPages::StorageSelectionPage|]
en: Select Storage Backend
ja: 保存バックエンドを選択

[ctx: CoreConfigWizardPages::SyncPage|]
en: Storing Your Settings
ja: 設定を保存

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConfigWizardStorageSelectionPage|]
en: Storage Backend:
ja: 保存バックエンド：

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Admin User:
ja: 管理ユーザ：

[ctx: CoreConfigWizardSyncPage|]
en: Storage Backend:
ja: 保存バックエンド：

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Please enter your account data:
ja: アカウントデータを入力：

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Password:
ja: パスワード：

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Username:
ja: ユーザ名：

[ctx: CoreConnectAuthDlg|]
en: Remember password
ja: パスワードを保存

[ctx: CoreConnectDlg|]
en: Connect to Core
ja: コアに接続

[ctx: CoreConnection|]
en: Network is down
ja: ネットワーク

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected
ja: 切断しました

[ctx: CoreConnection|]
en: Disconnected from core.
ja: コアから切断しました。

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronizing to %1...
ja: %1 に接続中...

[ctx: CoreConnection|]
en: Synchronized to %1
ja: %1 に接続しました

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Network Status Detection
ja: ネットワークの状態の検出

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en:  seconds
ja:  秒

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Automatically reconnect on network failures
ja: 起動時に自動的に接続

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Remote Cores
ja: リモートコア

[ctx: CoreConnectionSettingsPage|]
en: Connection
ja: 接続

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|]
en: Message
ja: メッセージ

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|seconds]
en: s
ja: 秒

[ctx: CoreConnectionStatusWidget|milliseconds]
en: ms
ja: 秒

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
ja: ニックを強調

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
ja: カスタムの強調

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Add
ja: 追加

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: None
ja: なし

[ctx: CoreHighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
ja: 強調の規則

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Core Information
ja: コアの情報

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Version:
ja: バージョン：

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: CoreInfoDlg|]
en: %n Day(s) | %n Day(s)
ja[0]:      "

[ctx: CoreInfoDlg|]
en:  %1:%2:%3 (since %4)
ja:  %1:%2:%3 （%4 から）

[ctx: CoreNetwork|]
en: Connection failure: %1
ja: 接続に失敗しました：%1

[ctx: CoreSession|]
en: Client
ja: クライアント

[ctx: CoreUserInputHandler|]
en: away
ja: 退席中

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create New Identity
ja: 新規の個人情報を作成

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Identity name:
ja: 個人情報名：

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Create blank identity
ja: 新規の個人情報を作成

[ctx: CreateIdentityDlg|]
en: Duplicate:
ja: 個人情報を複製：

[ctx: DccSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: DccSettingsPage|]
en:  seconds
ja:  秒

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay View
ja: オーバーレイの表示

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Overlay Properties
ja: オーバーレイのプロパティ

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: BufferViews:
ja: バッファービュ：

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: All Networks:
ja: すべてのネットワーク：

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Networks:
ja: ネットワーク：

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Buffers:
ja: バッファ:

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Removed buffers:
ja: 削除したバッファ：

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Temp. removed buffers:
ja: 削除したバッファ：

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Allowed buffer types:
ja: 許可してるバッファタイプ：

[ctx: DebugBufferViewOverlay|]
en: Minimum activity:
ja: 最小限の活動

[ctx: DebugLogDlg|]
en: Debug Log
ja: デバグログ

[ctx: EventStringifier|]
en: [Whois]
ja: ユーザ情報

[ctx: EventStringifier|]
en: End of channel list
ja: チャンネルリストを表示

[ctx: ExecWrapper|]
en: Could not find script "%1"
ja: ”%1”のスクリプトを見つかれませんでした。

[ctx: FontSelector|]
en: Choose...
ja: 選択...

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Custom Highlights
ja: カスタムの強調

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight
ja: 強調

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Add
ja: 追加

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Highlight Nicks
ja: ニックを強調

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Current nick
ja: 現在のニック

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: None
ja: なし

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: HighlightSettingsPage|]
en: highlight rule
ja: 強調の規則

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Rename Identity
ja: 個人情報名を変更

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add Identity
ja: 個人情報を追加

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Add...
ja: 追加...

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Remove Identity
ja: 個人情報を削除

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Identities
ja: 個人情報

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Delete Identity?
ja: 個人情報を削除してもよろしいですか？

[ctx: IdentitiesSettingsPage|]
en: Do you really want to delete identity "%1"?
ja: 本当に" %1 "のチャットリストを削除しますか？

[ctx: Identity|]
en: Quassel IRC User
ja: Quassel IRC ユーザ

[ctx: Identity|]
en: <empty>
ja: ＜空＞

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Real Name:
ja: 本名：

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Nicknames
ja: ニックネーム

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Add Nickname
ja: ニックネームを追加

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove Nickname
ja: ニックネームを削除

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Rename Identity
ja: 個人情報名を変更

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Re&name...
ja: 名前変更(&N)...

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: A&way
ja: 退席中(&A)

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default Away Settings
ja: 設定を再読み込む

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Default away reason
ja: デフォルトのターゲット

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Away Nick:
ja: 退席中ニックネーム：

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Advanced
ja: 詳細

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Ident:
ja: 個人情報：

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Messages
ja: メッセージ

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Kick Reason:
ja: 追放 (Kick / Ban)

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Key
ja: SSL キーを使う

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Key Type:
ja: Proxy タイプ

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Load
ja: ロード

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Use SSL Certificate
ja: SSL キーを使う

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: CommonName:
ja: ホスト名：

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: day
ja: 日

[ctx: IdentityEditWidget|]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: IdentityPage|]
en: Setup Identity
ja: 個人情報を設定

[ctx: IdentityPage|]
en: Default Identity
ja: デフォルトの個人情報

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Configure Ignore Rule
ja: Quassel を設定

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Dynamic
ja: ダイナミック

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Permanent
ja: 永久

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Rule Type
ja: タイプ

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Message
ja: メッセージ

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Ignore Rule
ja: 無視する

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Scope
ja: スコープ

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Global
ja: グローバル

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: IgnoreListEditDlg|]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: IgnoreListModel|]
en: By Message
ja: メッセージ

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: IgnoreListModel|]
en: Ignore Rule
ja: 無視する

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: New
ja: 新規

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: IgnoreListSettingsPage|]
en: Ignore List
ja: 無視リストを表示

[ctx: InputWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: InputWidget|]
en: White
ja: 白色

[ctx: InputWidget|]
en: Black
ja: 黒色

[ctx: InputWidget|]
en: Dark blue
ja: 濃青色

[ctx: InputWidget|]
en: Dark green
ja: 濃緑色

[ctx: InputWidget|]
en: Red
ja: 赤色

[ctx: InputWidget|]
en: Dark red
ja: 暗紅色

[ctx: InputWidget|]
en: Dark magenta
ja: 暗紫色

[ctx: InputWidget|]
en: Orange
ja: オレンジ色

[ctx: InputWidget|]
en: Yellow
ja: 黄色

[ctx: InputWidget|]
en: Green
ja: 緑色

[ctx: InputWidget|]
en: Dark cyan
ja: 暗紫色

[ctx: InputWidget|]
en: Blue
ja: 青色

[ctx: InputWidget|]
en: Magenta
ja: 紫色

[ctx: InputWidget|]
en: Dark gray
ja: 濃緑色

[ctx: InputWidget|]
en: Clear Color
ja: クリア

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
ja: カスタムフォント：

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show nick selector
ja: ニックセレクタを表示

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show style buttons
ja: システムトレイアイコンを表示

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Show at most
ja: チャットモニタを表示

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: lines
ja: 行

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Enable scrollbars
ja: スクロールバーを有効

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Tab Completion
ja: セレクションをコピー

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: InputWidgetSettingsPage|]
en: Input Widget
ja: トピックウィジェット

[ctx: IrcConnectionWizard|]
en: Save && Connect
ja: 接続

[ctx: IrcListModel|]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: IrcListModel|]
en: Users
ja: ユーザ

[ctx: IrcListModel|]
en: Topic
ja: トピック

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom font:
ja: カスタムフォント：

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Show icons
ja: アイコンを表示

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat List
ja: チャットリスト

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Use Custom Colors
ja: カスタム色を使う

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive:
ja: 非アクティブ：

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages:
ja: 未読メッセージ：

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight:
ja: 強調：

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity:
ja: 他の活動

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Custom Nick List Colors
ja: カスタム色

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Online:
ja: オンライン：

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Away:
ja: 退席中：

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Chat & Nick Lists
ja: チャット＆ニックネームリスト

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Inactive
ja: 非アクティブ

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Unread messages
ja: 未読のメッセージ

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Highlight
ja: 強調

[ctx: ItemViewSettingsPage|]
en: Other activity
ja: 他の活動

[ctx: KNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
ja[0]:      "

[ctx: KeySequenceWidget|Alt key]
en: Alt
ja: すべて

[ctx: KeySequenceWidget|No shortcut defined]
en: None
ja: なし

[ctx: KeySequenceWidget|]
en: Shortcut Conflict
ja: ショートカット

[ctx: MainWin|]
en: &Connect to Core...
ja: コアに接続(&C)...

[ctx: MainWin|]
en: &Disconnect from Core
ja: コアに切断(&D)...

[ctx: MainWin|]
en: Core &Info...
ja: コア情報(&I)...

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Networks...
ja: ネットワークを設定(&N)...

[ctx: MainWin|]
en: &Quit
ja: 閉じる(&Q)

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Chat Lists...
ja: チャットリストを設定(&C)...

[ctx: MainWin|]
en: Show &Search Bar
ja: 検索バーを表示(&S)

[ctx: MainWin|]
en: Show &Menubar
ja: メニューバーを表示(&M)

[ctx: MainWin|]
en: Show Status &Bar
ja: ステータスバーを表示(&B)

[ctx: MainWin|]
en: Configure &Shortcuts...
ja: ネットワークを設定(&N)...

[ctx: MainWin|]
en: &Configure Quassel...
ja: Quassel を設定(&C)...

[ctx: MainWin|]
en: &About Quassel
ja: Quassel について(&A)

[ctx: MainWin|]
en: About &Qt
ja: Qt について(&Q)

[ctx: MainWin|]
en: Debug &MessageModel
ja: 新しいメッセージ

[ctx: MainWin|]
en: Debug &HotList
ja: デバグログ(&L)

[ctx: MainWin|]
en: Debug &Log
ja: デバグログ(&L)

[ctx: MainWin|]
en: Reload Stylesheet
ja: スタイルシートを再読み込む

[ctx: MainWin|]
en: Navigation
ja: 通知

[ctx: MainWin|]
en: Activate Next Chat List
ja: チャットリストを削除してもよろしいですか？

[ctx: MainWin|]
en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: MainWin|]
en: &Networks
ja: ネットワーク(&N)

[ctx: MainWin|]
en: &View
ja: 表示(&V)

[ctx: MainWin|]
en: &Chat Lists
ja: チャットリスト(&C)

[ctx: MainWin|]
en: &Toolbars
ja: ツールバー（&T）

[ctx: MainWin|]
en: &Settings
ja: 設定(&S)

[ctx: MainWin|]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: MainWin|]
en: Debug
ja: デバグ

[ctx: MainWin|]
en: Nicks
ja: ニック

[ctx: MainWin|]
en: Show Nick List
ja: ニックリストを表示

[ctx: MainWin|]
en: Chat Monitor
ja: チャットモニター

[ctx: MainWin|]
en: Show Chat Monitor
ja: チャットモニタを表示

[ctx: MainWin|]
en: Inputline
ja: オンライン：

[ctx: MainWin|]
en: Show Input Line
ja: 無視リストを表示

[ctx: MainWin|]
en: Topic
ja: トピック

[ctx: MainWin|]
en: Show Topic Line
ja: ニックリストを表示

[ctx: MainWin|]
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

[ctx: MainWin|]
en: Connected to core.
ja: コアに接続

[ctx: MainWin|]
en: Not connected to core.
ja: コアから切断しました。

[ctx: MainWin|]
en: Unencrypted Connection
ja: 安全な接続を使う

[ctx: MainWin|]
en: Show Certificate
ja: クエリを表示

[ctx: MainWin|]
en: Core Connection Error
ja: 接続の設定

[ctx: MsgProcessorStatusWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: MultiLineEdit|]
en: Do you really want to paste %n line(s)? | Do you really want to paste %n line(s)?
ja[0]:      "

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Add Network
ja: ネットワーク

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Manual Settings
ja: 設定

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Network name:
ja: ネットワーク名：

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server address:
ja: サーバアドレス：

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Port:
ja: ポート：

[ctx: NetworkAddDlg|]
en: Server password:
ja: サーバパスワード：

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Dialog
ja: ダイアログ

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Please enter a network name:
ja: ネットワーク名を入力してください：

[ctx: NetworkEditDlg|]
en: Add Network
ja: ネットワーク

[ctx: NetworkItem|]
en: Users
ja: ユーザ

[ctx: NetworkModel|]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: NetworkModel|]
en: Topic
ja: トピック

[ctx: NetworkModel|]
en: Nick Count
ja: ニックの変更

[ctx: NetworkModelController|]
en: Do you want to delete the following buffer(s) permanently? | Do you want to delete the following buffer(s) permanently?
ja[0]:      "

[ctx: NetworkModelController|]
en: Remove buffers permanently?
ja: 完全にバッファを削除しますか？

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Join Channel
ja: チャンネルに入室

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Network:
ja: ネットワーク：

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Channel:
ja: チャンネル：

[ctx: NetworkModelController::JoinDlg|]
en: Password:
ja: パスワード：

[ctx: NetworkPage|]
en: Setup Network Connection
ja: ネットワーク接続を設定

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Re&name...
ja: 名前変更(&N)...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: De&lete
ja: 削除(&L)

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Network Details
ja: ネットワーク詳細

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Identity:
ja: 個人情報：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Servers
ja: サーバ

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Commands
ja: コマンド

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Connection
ja: 接続

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Automatic Reconnect
ja: 起動時に自動的に接続

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en:  s
ja: 秒

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Rejoin all channels after reconnect
ja: 再接続の後で、すべてのチャンネルに再入室

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Auto Identify
ja: 個人情報を追加

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Account:
ja: アカウント：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Password:
ja: パスワード：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Service:
ja: サービス：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Encodings
ja: エンコーディング：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Use Custom Encodings
ja: カスタム色を使う

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Send messages in:
ja: 自分のメッセージ：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Server encoding:
ja: サーバエンコーディング：

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Networks
ja: ネットワーク

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Invalid Network Settings
ja: ネットワーク詳細

[ctx: NetworksSettingsPage|]
en: Delete Network?
ja: ネットワークを削除してもよろしいですか？

[ctx: NickEditDlg|]
en: Edit Nickname
ja: ニックネームを編集

[ctx: NickEditDlg|]
en: Please enter a valid nickname:
ja: ネットワーク名を入力してください：

[ctx: NickEditDlg|]
en: Add Nickname
ja: ニックネームを追加

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: NotificationsSettingsPage|]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: QObject|]
en: Welcome to Quassel IRC
ja: Quassel IRC へようこそ

[ctx: QtMultimediaNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Select Audio File
ja: オーディオファイルを選択

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: QtMultimediaNotificationConfigWidget|]
en: Play a sound
ja: サウンドを再生

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: year
ja: 年

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: day
ja: 日

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: h
ja: 時

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: min
ja: 分

[ctx: Quassel::secondsToString()|]
en: sec
ja: 秒

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Sync With Core
ja: コアに接続

[ctx: SaveIdentitiesDlg|]
en: Abort
ja: 中止

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server Info
ja: サーバ情報

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Server address:
ja: サーバアドレス：

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Port:
ja: ポート：

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Password:
ja: パスワード：

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Advanced
ja: 詳細

[ctx: ServerEditDlg|]
en: SSL Version:
ja: SSL バージョン：

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Use a Proxy
ja: Proxy を使用

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Type:
ja: Proxy タイプ

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Host:
ja: Proxy ホスト：

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Username:
ja: Proxy ユーザ名：

[ctx: ServerEditDlg|]
en: Proxy Password:
ja: Proxy パスワード：

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure Quassel
ja: Quassel を設定

[ctx: SettingsDlg|]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: SettingsDlg|]
en: Save changes
ja: 変更を保存

[ctx: SettingsDlg|]
en: Configure %1
ja: %1 を設定

[ctx: SettingsDlg|]
en: Reload Settings
ja: 設定を再読み込む

[ctx: SettingsDlg|]
en: Restore Defaults
ja: 既定を使用...

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure Quassel
ja: Quassel を設定

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Configure %1
ja: %1 を設定

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Reload Settings
ja: 設定を再読み込む

[ctx: SettingsPageDlg|]
en: Restore Defaults
ja: 既定を使用...

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Action
ja: 操作

[ctx: ShortcutsModel|]
en: Shortcut
ja: ショートカット

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Search:
ja: 検索：

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Default:
ja: デフォルト：

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: None
ja: なし

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Custom:
ja: カスタム：

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: ShortcutsSettingsPage|]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: SignalProxy|]
en: Disconnecting
ja: 切断中

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Network name:
ja: ネットワーク名：

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Servers
ja: サーバ

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Add another IRC server
ja: 他の IRC サーバを追加

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: De&lete
ja: 削除(&L)

[ctx: SimpleNetworkEditor|]
en: Join Channels Automatically
ja: 自動的にチャンネルに入室

[ctx: SnoreNotificationConfigWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: SonnetSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: SslInfoDlg|]
en: Security Information
ja: セキュリティ情報

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Hostname:</b>
ja: <b>ホスト名：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>IP address:</b>
ja: <b>IP アドレス：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Encryption:</b>
ja: <b>暗号：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Protocol:</b>
ja: <b>プロトコル：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Common name:</b>
ja: <b>ホスト名：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Organization:</b>
ja: <b>暗号：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Country:</b>
ja: <b>国：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Locality:</b>
ja: <b>国：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>MD5 digest:</b>
ja: <b>モード：</b> %1

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>SHA1 digest:</b>
ja: <b>IP アドレス：</b>

[ctx: SslInfoDlg|]
en: <b>Trusted:</b>
ja: <b>ホスト名：</b>

[ctx: StatusBufferItem|]
en: Status Buffer
ja: ステータスバッファ

[ctx: SystemTray|]
en: &Minimize
ja: 最小化

[ctx: SystemTray|]
en: &Restore
ja: 復元(&R)

[ctx: SystrayAnimationConfigWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: SystrayNotificationBackend|]
en: %n pending highlight(s) | %n pending highlight(s)
ja[0]:      "

[ctx: SystrayNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Show a message in a popup
ja: メッセージをポップアップで表示

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: TaskbarNotificationBackend::ConfigWidget|]
en:  seconds
ja:  秒

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect
ja: 接続

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to IRC
ja: IRC へ接続

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect
ja: 切断

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from IRC
ja: IRC から切断

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Connect to all
ja: すべてに接続

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Disconnect from all
ja: すべてから切断

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join
ja: 入室

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Join a channel
ja: チャンネルに入室

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Query
ja: クエリ

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Whois
ja: ユーザ情報

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Request user information
ja: セキュリティ情報

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Voice
ja: %n 発言権所持者

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Give voice to user
ja: 発言権を与える

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Take voice from user
ja: 発言権を奪う

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick
ja: 追い出す (Kick)

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove user from channel
ja: 完全にバッファを削除しますか？

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Kick/Ban
ja: 追放 (Kick / Ban)

[ctx: ToolBarActionProvider|]
en: Remove and ban user from channel
ja: 完全にバッファを削除しますか？

[ctx: TopicWidget|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: TopicWidget|]
en: Users: %1
ja: ユーザ：%1

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Custom font:
ja: カスタムフォント：

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Interface
ja: インターフェース

[ctx: TopicWidgetSettingsPage|]
en: Topic Widget
ja: トピックウィジェット

[ctx: Transfer|]
en: New
ja: 新規

[ctx: TransferModel|]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
note: Mode Message
en: User mode: %DM%1%DM
ja: ユーザモード：%DM%1%DM

[ctx: UiStyle::StyledMessage|]
en: %DN%1%DN (%2 more)
ja: %DN%1%DN %2

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Owner(s) | %n Owner(s)
ja[0]: %n 所有者

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Admin(s) | %n Admin(s)
ja[0]: %n 管理者

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Operator(s) | %n Operator(s)
ja[0]: %n オペレータ

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Half-Op(s) | %n Half-Op(s)
ja[0]: %n サブオペレータ

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n Voiced | %n Voiced
ja[0]: %n 発言権所持者

[ctx: UserCategoryItem|]
en: %n User(s) | %n User(s)
ja[0]: %n ユーザ
