debian-installer - en to am translation catalogue (29 entries)

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik
am: ክዊክን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik boot loader
am: የክዊክ የገዢ ስልት ማስነሻን በመትከል ላይ

note: Type: boolean Description :sl4:
en: quik installation failed. Continue anyway?
am: የክዊክ ተከላ አልተሳካም፡፡ ቢሆንም ልቀጥል?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The quik package failed to install into /target/.  Installing quik as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to quik, so continuing the installation may be possible.
am: /target/ ላይ ክዊክቡትን መትከል ሳይሳካ ቀርቷል፡፡ ክዊክቡትን እንደ ቡት ማስነሻ መትከል አስፈላጊ የሆነ ደረጃ ነው፡፡  ነገርግን የመትከሉ ችግር ከክዊክቡት ጋር ያልተገናኘና ተከላውንም መቀጠል ይቻል ይሆናል፡፡

note: Type: text Description :sl4:
en: Checking partitions
am: ክፋዩን በመቆጣጠር ላይ

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
am: ምንም የስር ክፋይ አልተገኘም።

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
am: የስር ክፋይ ሆኖ የተጫነ ምንም ክፋይ የለም። በቅድሚያ የስር ክፋይን መጫን አለቦት።

note: Type: error Description :sl4:
en: Boot partition not on first disk
am: Boot ክፋይ በመጀመሪያው ዲስክ ላይ አይደለም

note: Type: error Description :sl4:
en: Boot partition must be on ext2
am: Boot ክፋይ በext2 ላይ መሆን አለበት

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Do you really want to install the quik boot loader?
am: በርግጥ የክዊክ የማስነሻ ፕሮግራምን መትከል ይፈልጋሉ?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Be aware that this code has not been thoroughly tested.
am: ይህ ኮድ በቅጡ የተፈተሸ መሆኑን ይገንዘቡ፡፡

note: Type: boolean Description :sl4:
en: You have chosen to install the quik boot loader. You will not be able to boot any other operating system from this disk. Furthermore, your machine may not be bootable in any manner after this process completes.
am: የኩዊክ ማስነሻ ስልትን ለመትከል መርጠዋል፡፡ ከዚህ ዲስክ ምንም ሌላ ገዢስልት ማስነሳት አይችሉም፡፡ በተጨማሪ አስሊ መኪናዎ ይህ ተግባር ሲያልቅ በጭራሽ መነሳት የማይችል ሊሆን ይችላል፡፡

note: Type: text Description :sl4:
en: Creating quik configuration
am: የኩዊክ ማስተካከያ ፋይል በመፍጠር ላይ

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to create quik configuration
am: ኩዊክ አስተካካይን ምፍጠር አልተቻለም

note: Type: error Description :sl4:
en: The creation of the main quik configuration file failed.
am: ዋናውን የኩዊክ ማዘጋጃ ፈጠራ አልተሳካም፡፡

note: Type: error Description :sl4:
en: Check /var/log/syslog or see virtual console 4 for the details.
am: ለዝርዝሩ /var/log/syslog ወይም virtual console 4ን ይመልከቱ።

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
am: ማስጠንቀቂያ፦ ስርዓትዎን ቡት ማድረግ አይቻል ይሆናል!

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik into bootstrap partition
am: ክዊክቡትን በመነሻ ከፋይ ላይ በመትከል ላይ...

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to install boot loader
am: ማስነሻ ፕሮግራም ተሰናክሏል

note: Type: error Description :sl4:
en: The installation of the quik boot loader failed.
am: የክዊክቡት ማስነሻ ፕሮግራም ተሰናክሏል

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: your system may be unbootable!
am: ማስጠንቀቂያ፦ ስርዓትዎን ቡት ማድረግ አይቻል ይሆናል!

note: Type: text Description :sl4:
en: Setting up OpenFirmware
am: OpenFirmware በመትከል ላይ

note: Type: error Description :sl4:
en: Unable to configure OpenFirmware
am: OpenFirmwareን ማስተካከል አልተቻለም

note: Type: error Description :sl4:
en: Setting the OpenFirmware boot-device variable failed. You will have to configure OpenFirmware yourself to boot.
am: የOpenFirmware ማስነሻ አካል ተለዋጫ ስየማ አልተሳካም፡፡ OpenFirmwareን በእጅ ማዘጋጀት ይኖርቦታል፡፡

note: Type: error Description :sl4: This error may not be fatal, depending on the exact type of Mac.
en: Problem configuring OpenFirmware
am: OpenFirmware የማስተካከል ስህተት

note: Type: error Description :sl4: This error may not be fatal, depending on the exact type of Mac.
en: Setting the OpenFirmware boot-command variable failed. You may have intermittent boot failures.
am: የOpenFirmware ማስነሻ አካል ተለዋጫ ስየማ አልተሳካም፡፡ ምናልባት አልፎ አልፎ የቡት አለመሳካት ሊያስከትል ይችላል።

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
am: /target/proc ን መጫን አልተሳካም

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
am: የproc ፋይል ስርዓትን በ /target/proc መጫን አልተሳካም።

note: Type: text Description Main menu item :sl4:
en: Install quik on a hard disk
am: ክዊክ ዲስኩ ላይ ይትከሉ፡፡
