debian-installer - en to sv translation catalogue (32 entries)

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik
sv: Installerar quik

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik boot loader
sv: Installerar starthanteraren quik

note: Type: boolean Description :sl4:
en: quik installation failed. Continue anyway?
sv: Installationen av quik misslyckades. Fortsätt ändå?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The quik package failed to install into /target/.  Installing quik as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to quik, so continuing the installation may be possible.
sv: Misslyckades med att installera paketet quik i /target/. Att installera quik som starthanterare är ett obligatoriskt steg. Installationsproblemet behöver inte vara relaterat till quik så det kan ändå vara möjligt att fortsätta.

note: Type: text Description :sl4:
en: Checking partitions
sv: Kontrollerar partitioner

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
sv: Hittade ingen rotpartition

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
sv: Ingen partition är monterad som din nya rotpartition. Du måste montera en rotpartition först.

note: Type: error Description :sl4:
en: Boot partition not on first disk
sv: Uppstartspartitionen finns inte på första disken

note: Type: error Description :sl4:
en: The quik boot loader requires partition that holds /boot to be on the first disk. Please return to the partitioning step.
sv: Starthanteraren quik kräver att partitionen som innehåller /boot finns på första disken. Gå tillbaka till partitioneringssteget.

note: Type: error Description :sl4:
en: Boot partition must be on ext2
sv: Uppstartspartitionen måste vara ext2

note: Type: error Description :sl4:
en: The quik boot loader requires the partition that holds /boot to be formatted using the ext2 file system. Please return to the partitioning step.
sv: Starthanteraren quik kräver att partitionen som innehåller /boot formateras med ext2-filsystemet. Gå tillbaka till partitioneringssteget.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Do you really want to install the quik boot loader?
sv: Vill du verkligen installera starthanteraren quik?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: You have chosen to install the quik boot loader. You will not be able to boot any other operating system from this disk. Furthermore, your machine may not be bootable in any manner after this process completes. If you are left with a blank screen, you may need to try a cold boot and hold down Command-Option-P-R.
sv: Du har valt att installera starthanteraren quik. Du kommer inte att kunna starta något annat operativsystem från den här disken. Vidare är det inte säkert att din maskin är startbar på något sätt efter att den här processen är klar. Om det slutar med en blank skärm kan du behöva göra en kallstart och hålla nere Command-Option-P-R.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Be aware that this code has not been thoroughly tested.
sv: Tänk på att den här koden inte har testats genomgående.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: You have chosen to install the quik boot loader. You will not be able to boot any other operating system from this disk. Furthermore, your machine may not be bootable in any manner after this process completes.
sv: Du har valt att installera starthanteraren quik. Du kommer inte att kunna starta något annat operativsystem från den här disken. Vidare är det inte säkert att din maskin är startbar på något sätt efter att den här processen är klar.

note: Type: text Description :sl4:
en: Creating quik configuration
sv: Skapar quik-konfiguration

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to create quik configuration
sv: Misslyckades med att skapa quik-konfiguration

note: Type: error Description :sl4:
en: The creation of the main quik configuration file failed.
sv: Skapandet av huvudkonfigurationsfilen för quik misslyckades.

note: Type: error Description :sl4:
en: Check /var/log/syslog or see virtual console 4 for the details.
sv: Kontrollera /var/log/syslog eller se på den virtuella konsollen 4 för mer detaljer.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
sv: Varning: Ditt system kan vara omöjligt att starta!

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik into bootstrap partition
sv: Installerar quik på bootstrap-partitionen

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to install boot loader
sv: Misslyckades med att installera starthanteraren

note: Type: error Description :sl4:
en: The installation of the quik boot loader failed.
sv: Installationen av starthanteraren quik misslyckades.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: your system may be unbootable!
sv: Varning: Ditt system kan vara omöjligt att starta!

note: Type: text Description :sl4:
en: Setting up OpenFirmware
sv: Ställer in OpenFirmware

note: Type: error Description :sl4:
en: Unable to configure OpenFirmware
sv: Kunde inte konfigurera OpenFirmware

note: Type: error Description :sl4:
en: Setting the OpenFirmware boot-device variable failed. You will have to configure OpenFirmware yourself to boot.
sv: Inställning av OpenFirmware-variabeln boot-device misslyckades. Du kommer måste konfigurera OpenFirmware själv för att kunna starta systemet.

note: Type: error Description :sl4: This error may not be fatal, depending on the exact type of Mac.
en: Problem configuring OpenFirmware
sv: Problem vid konfigurering av OpenFirmware

note: Type: error Description :sl4: This error may not be fatal, depending on the exact type of Mac.
en: Setting the OpenFirmware boot-command variable failed. You may have intermittent boot failures.
sv: Misslyckades med att ställa in boot-command för OpenFirmware. Du kan få oregelbundna fel vid start av systemet.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
sv: Misslyckades med att montera /target/proc

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
sv: Monteringen av proc-filsystemet i /target/proc misslyckades.

note: Type: text Description Main menu item :sl4:
en: Install quik on a hard disk
sv: Installera quik på en hårddisk
