Quod Libet 0.23 - en to ja translation catalogue (1664 entries)

en: _Title
ja: タイトル(_T)

en: _People
ja: ピープル(_P)

en: _Date
ja: 日付(_D)

en: _Date Added
ja: 登録日時(_D)

en: _Original Date
ja: オリジナルリリース日時(_O)

en: _Genre
ja: ジャンル(_G)

en: _Rating
ja: 評価(_R)

en: Play_count
ja: 再生回数(_C)

en: Sort _by…
ja: ソート(_B)…

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Album List
ja: アルバムリスト

en: _Album List
ja: アルバムリスト(_A)

en: All Albums
ja: 全てのアルバム

en: %d album | %d albums
ja[0]: %dアルバム

en: Reload album _cover | Reload album _covers
ja[0]: アルバムカバーを再読込(_C)

en: Songs not in an album
ja: どのアルバムにも属さない曲

en: %d track | %d tracks
ja[0]: %dトラック

en: %d disc | %d discs
ja[0]: %dディスク

en: An Example Album
ja: サンプルアルバム

en: Album List Preferences
ja: アルバムリストの設定

en: Show album _covers
ja: アルバムカバーを表示する(_C)

en: Inline _search includes people
ja: インライン検索対象にピープルタグを含める(_S)

en: Options
ja: オプション

en: Album Display
ja: アルバムの表示

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Library Browser
ja: ライブラリブラウザ

en: %d song | %d songs
ja[0]: %d曲

en: Invalid pattern
ja: 不正なパターン

en: Album Collection
ja: アルバムコレクション

en: Album _Collection
ja: アルバムコレクション(_C)

en: Unknown %s
ja: 不明な%s

en: Multiple %s Values
ja: 複数の%s

en: _Custom
ja: カスタム(_C)

en: _Add
ja: 追加(_A)

note: Remove button
en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Tag
ja: タグ

en: Merge
ja: マージ

en: Album Collection Preferences
ja: アルバムコレクションの設定

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Cover Grid
ja: カバーグリッド

en: _Cover Grid
ja: カバーグリッド(_C)

en: Cover Grid Preferences
ja: カバーグリッドの設定

en: Show album _text
ja: アルバムのテキストを表示する(_T)

en: Show "All Albums" Item
ja: 「全てのアルバム」を表示する

en: Wide Mode
ja: ワイドモード

en: Cover Magnification
ja: カバーの表示倍率

en: File System
ja: ファイルシステム

en: _File System
ja: ファイルシステム(_F)

en: Unable to copy songs
ja: 曲のコピーができません

en: The files selected cannot be copied to other song lists or the queue.
ja: 選択されたファイルのソングリストまたはキューへのコピーに失敗しました。

en: _Add to Library
ja: ライブラリに追加(_A)

en: Station lists can only contain locations of stations, not other station lists or playlists. The following locations cannot be loaded:
    %s
ja: ステーションリストに含められるのはそのラジオ局のプレイリストだけで、他局のリストや他局のプレイリストを含めることはできません。以下の場所は読み込みできませんでした:
    %s

en: Internet Radio
ja: インターネットラジオ

en: Add stations
ja: ラジオ局の追加

en: Downloading station list
ja: ラジオ局リストをダウンロード中

en: New Station
ja: 新規ラジオ局

en: Enter the location of an Internet radio station:
ja: インターネットラジオ局の場所を入力してください:

en: Electronic
ja: エレクトロニック

en: Hip Hop / Rap
ja: ヒップホップ/ラップ

en: Oldies
ja: オールディーズ

en: Japanese
ja: 日本

en: Indian
ja: インド

en: Religious
ja: 宗教音楽

en: Charts
ja: チャート

en: Turkish
ja: トルコ

en: Reggae / Dancehall
ja: レゲエ/ダンスホール

en: Latin
ja: ラテン

en: College Radio
ja: カレッジラジオ

en: Talk / News
ja: トーク/ニュース

en: Ambient
ja: アンビエント

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Classical
ja: クラシック

en: Pop
ja: ポップ

en: Alternative
ja: オルタナティブ

en: Metal
ja: メタル

en: Country
ja: カントリー

en: News
ja: ニュース

en: Schlager
ja: シュラーガー

en: Funk
ja: ファンク

en: Indie
ja: インディーズ

en: Blues
ja: ブルース

en: Soul
ja: ソウル

en: Lounge
ja: ラウンジ

en: Punk
ja: パンク

en: Reggaeton
ja: レゲトン

en: Slavic
ja: スラブ

en: Greek
ja: ギリシャ

en: Gothic
ja: ゴシック

en: Rock
ja: ロック

en: Would you like to load a list of popular radio stations?
ja: 人気ラジオ局のリストをロードしますか?

en: _Load Stations
ja: ラジオ局のロード(_L)

en: _Internet Radio
ja: インターネットラジオ(_I)

en: All Stations
ja: 全てのラジオ局

note: Translators: Favorite radio stations TODO: support for ~#rating=!None etc (#1940)
en: Favorites
ja: お気に入り

en: No Category
ja: カテゴリなし

en: _Add Station…
ja: ラジオ局の追加(_A)…

en: _Update Stations
ja: ラジオ局の更新(_U)

en: No stations found
ja: ラジオ局が見つかりません

en: No Internet radio stations were found at %s.
ja: %s にインターネットラジオ局が見つかりません。

en: Nothing to add
ja: 追加するものはありません

en: All stations listed are already in your library.
ja: 一覧にあるラジオ局は全てライブラリに登録されています。

en: Add to Favorites
ja: お気に入りに追加

en: Remove from Favorites
ja: お気に入りから削除

en: %(count)d station | %(count)d stations
ja[0]: %(count)d局

en: Paned Browser
ja: ペインブラウザ

en: _Paned Browser
ja: ペインブラウザ(_P)

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: Unknown
ja: 不明

en: All
ja: 全て

en: Small
ja: スモール

en: Wide
ja: ワイド

en: Columnar
ja: カラムナー

en: Tag pattern with optional markup e.g. <tt>composer</tt> or
    %s
ja: 任意にマークアップ可能なタグパターン。例: <tt>composer</tt> や
    %s

en: Paned Browser Preferences
ja: ペインブラウザの設定

en: Column layout
ja: カラムレイアウト

en: Column content
ja: カラム内容

en: Equal pane width
ja: ペインの幅を揃える

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: _Playlists
ja: プレイリスト(_P)

en: _Remove from Playlist
ja: プレイリストから削除(_R)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Import…
ja: インポート(_I)…

en: Unable to import playlist
ja: プレイリストをインポートできません

en: Quod Libet can only import playlists in the M3U/M3U8 and PLS formats.
ja: Quod Libet は M3U/M3U8 と PLS 形式のプレイリストのみインポートできます。

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: Unable to rename playlist
ja: プレイリストの名前を変更できません

en: Import Playlist
ja: プレイリストのインポート

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _New Playlist…
ja: 新規プレイリスト(_N)…

en: What do you want to do with that %d song? | What do you want to do with those %d songs?
ja[0]: それらの%d曲をどうしますか?

en: Confirm action for playlist "%s"
ja: プレイリスト「%s」へのアクションの確認

en: empty
ja: 空

en: Example Playlist
ja: サンプルプレイリスト

en: Playlist Browser Preferences
ja: プレイリストブラウザの設定

en: Playlist display
ja: プレイリストの表示

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
ja: プレイリスト「%s」を削除してもよろしいですか?

en: All information about the selected playlist will be deleted and can not be restored.
ja: 選択したプレイリストに関する全ての情報が削除され、復元できなくなります。

en: Extend "{pl_name}" with {num} additional track? | Extend "{pl_name}" with {num} additional tracks?
ja[0]: 「{pl_name}」に{num}個のトラックを追加しますか?

en: _Add Tracks
ja: トラックの追加(_A)

en: New Playlist
ja: 新規プレイリスト

en: Enter a name for the new playlist:
ja: プレイリスト名を入力してください:

en: _Create
ja: 作成(_C)

en: Importing playlist.
    
    %(current)d/%(total)d songs added.
ja: プレイリストをインポートしています。
    
    %(current)d/%(total)d曲を追加しました。

en: New Feed
ja: 新規フィード

en: Enter the podcast / audio feed location:
ja: ポッドキャスト/オーディオフィードの場所を入力してください:

en: Podcasts
ja: ポッドキャスト

en: _Podcasts
ja: ポッドキャスト(_P)

en: _Add Feed…
ja: フィードの追加(_A)…

en: _Refresh
ja: 再表示(_R)

en: Search source for new episodes
ja: 新着エピソードを検索します

en: _Rebuild
ja: 再構築(_R)

en: Remove all existing episodes then reload from source
ja: 既存のエピソードを全て削除してから再読込します

en: Remove this podcast and its episodes
ja: このポッドキャストとエピソードを削除します

en: Unable to add feed
ja: フィードを追加できません

en: %s could not be added. The server may be down, or the location may not be a podcast / audio feed.
ja: %s を追加できませんでした。サーバがダウンしているか、もしくはポッドキャスト/オーディオフィードの場所を間違えている可能性があります。

en: The current audio backend does not support URLs, Podcast browser disabled.
ja: 現在のオーディオバックエンドはURLに対応していないため、ポッドキャストブラウザは無効になっています。

en: _Limit Results
ja: 検索結果の上限を設定(_L)

en: _Allow multiple queries
ja: 複数クエリを可能にする(_A)

en: Track List
ja: トラックリスト

en: _Track List
ja: トラックリスト(_T)

note: Pre-cache. It's horrible, but at least you can play things immediately
en: Soundcloud
ja: SoundCloud

en: Soundcloud Browser
ja: SoundCloudブラウザ

en: Sound_cloud
ja: SoundCloud(_C)

en: Search
ja: 検索

en: My tracks
ja: マイトラック

en: Go to %s
ja: %s を開く

en: Connected
ja: 接続完了

en: Quod Libet is now connected, %s!
ja: Quod Libet が接続されました、%s!

en: Log out of %s
ja: %s からログアウト

en: Enter code…
ja: コードを入力…

en: Log in to %s
ja: %s にログイン

en: Soundcloud authorisation
ja: SoundCloud 認証

en: Enter Soundcloud auth code:
ja: SoundCloud 認証コードを入力してください:

en: Quod Libet is not running (add '--run' to start it)
ja: Quod Libetは実行中ではありません (オプション「--run」を追加すると起動)

en: a music library and player
ja: ミュージックライブラリ/プレイヤー

en: [option]
ja: [オプション]

en: Print the playing song and exit
ja: 再生中の曲名を表示

en: Begin playing immediately
ja: 直ちに再生開始

en: Don't show any windows on start
ja: ウィンドウを表示せずに起動

en: Jump to next song
ja: 次の曲にジャンプ

en: Jump to previous song or restart if near the beginning
ja: 前の曲にジャンプ、または最初から再生(冒頭付近を再生中の場合)

en: Jump to previous song
ja: 前の曲にジャンプ

en: Start playback
ja: 再生開始

en: Pause playback
ja: 一時停止

en: Toggle play/pause mode
ja: 再生/一時停止をトグル

en: Stop playback
ja: 再生停止

en: Turn up volume
ja: 音量を上げる

en: Turn down volume
ja: 音量を下げる

en: Increase rating of playing song by one star
ja: 再生中の曲の評価を1つ上げる

en: Decrease rating of playing song by one star
ja: 再生中の曲の評価を1つ下げる

en: Print player status
ja: プレイヤーの状態を表示

en: Hide main window
ja: メインウィンドウを非表示

en: Show main window
ja: メインウィンドウを表示

en: Toggle main window visibility
ja: メインウィンドウの表示状態をトグル

en: Focus the running player
ja: 実行中のプレイヤーをフォーカス

en: Remove active browser filters
ja: ブラウザからフィルターを削除

en: Refresh and rescan library
ja: ライブラリをリフレッシュおよび再スキャン

en: List available browsers
ja: 利用可能なブラウザの一覧を表示

en: Print the current playlist
ja: 現在のソングリストを表示

en: Print the contents of the queue
ja: キューの内容を表示

en: Print the active text query
ja: アクティブなテキストクエリを表示

en: Start without plugins
ja: プラグインなしで起動

en: Start Quod Libet if it isn't running
ja: Quod Libetが実行中でなければ起動

en: Exit Quod Libet
ja: Quod Libetを終了

en: Seek within the playing song
ja: 再生中の曲をシーク

en: Set or toggle shuffle mode
ja: シャッフルモードをオフ/オンまたはトグル

en: Set shuffle mode type
ja: シャッフルモードのタイプを設定

en: Turn repeat off, on, or toggle it
ja: リピートモードをオフ/オンまたはトグル

en: Set repeat mode type
ja: リピートモードのタイプを設定

en: Set the volume
ja: 音量を設定

en: Search your audio library
ja: オーディオライブラリを検索

en: query
ja: クエリ

en: Play a file
ja: ファイルを再生

[ctx: command]
en: filename
ja: ファイル名

en: Set rating of playing song
ja: 再生中の曲の評価を設定

en: Set the current browser
ja: 現在のブラウザを変更

en: Stop after the playing song
ja: 再生中の曲の後で停止

en: Open a new browser
ja: 新しいブラウザウィンドウを開く

en: Show or hide the queue
ja: キューを表示/非表示

en: Filter on a random value
ja: ランダムな値でフィルタリング

[ctx: command]
en: tag
ja: タグ

en: Filter on a tag value
ja: タグの値でフィルタリング

en: tag=value
ja: タグ=値

en: Enqueue a file or query
ja: ファイルまたはクエリ結果をキューに追加

en: Enqueue comma-separated files
ja: カンマ区切りで指定したファイルをキューに追加

en: filename
ja: ファイル名

en: Print filenames of results of query to stdout
ja: クエリ結果のファイル名を標準出力に出力

en: Unqueue a file or query
ja: ファイルまたはクエリ結果をキューから削除

en: Add a file or directory to the library
ja: ファイルまたはディレクトリをライブラリに追加

en: location
ja: 場所

en: Set template for --print-* commands
ja: 「--print-*」コマンド用のテンプレートを設定

en: pattern
ja: パターン

en: Invalid argument for '%s'.
ja: 「%s」の引数が不正です。

en: Try %s --help.
ja: 「%s --help」を試してみてください。

en: An Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: You can ignore this error, but the application might be unstable until it is restarted. Submitting an error report will only take a few seconds and would help us a lot.
ja: このエラーは無視してもかまいませんが、アプリケーションを再起動するまで不安定になる可能性があります。エラー報告の提出は数秒しかかかりませんが、大変助かります。

en: Submit Error Report
ja: エラー報告の提出

en: Restart
ja: 再起動

en: Ignore Error
ja: エラーを無視

en: Error details:
ja: エラー詳細:

en: Various details regarding the error and your system will be send to a third party online service (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>). You can review the data before sending it below.
ja: エラーやシステムに関するさまざまな詳細が、サードパーティのオンラインサービス (<a href='https://www.sentry.io'>www.sentry.io</a>) に送信されます。送信前にデータを確認することができます。

en: (optional) Please provide a short description of what happened when the error occurred:
ja: (省略可能) エラーが発生したときの状況を簡単に説明してください:

en: _Send
ja: 送信(_S)

en: Short description…
ja: 短い説明…

en: Data to be sent:
ja: 送信するデータ:

en: an audio tag editor
ja: オーディオタグエディタ

en: directory
ja: ディレクトリ

en: Audio metadata editor
ja: オーディオメタデータエディタ

en: Artwork URL Cover Source
ja: アートワークURLカバーソース

en: Downloads covers linked to by the <tt>artwork_url</tt> tag. This works with the Soundcloud and Podcasts browsers.
ja: <tt>artwork_url</tt> タグでリンクされたカバーアートをダウンロードします。これは SoundCloud ブラウザとポッドキャストブラウザで動作します。

en: Discogs Cover Source
ja: Discogsカバーソース

en: Downloads covers from Discogs.
ja: Discogs からカバーアートをダウンロードします。

en: Last.fm Cover Source
ja: Last.fmカバーソース

en: Downloads covers from Last.fm's cover art archive.
ja: Last.fm のカバーアートアーカイブからカバーアートをダウンロードします。

en: MusicBrainz Cover Source
ja: MusicBrainzカバーソース

en: Downloads covers from MusicBrainz's cover art archive.
ja: MusicBrainz のカバーアートアーカイブからカバーアートをダウンロードします。

en: Convert Encodings
ja: エンコーディングの変換

en: Fixes misinterpreted tag value encodings in the tag editor.
ja: タグエディタで誤って解釈されたタグ値のエンコーディングを修正します。

en: _Convert Encoding…
ja: エンコーディングの変換(_C)…

en: Kana/Kanji Simple Inverter
ja: 漢字→かな(ローマ字)変換

en: Converts kana/kanji to romaji before renaming.
ja: 名前を変更する前に、かな/漢字をローマ字に変換します。

en: Romanize _Japanese text
ja: 日本語のテキストをローマ字化する(_J)

en: Couldn't find the 'Kanji Kana Simple Inverter' (kakasi).
ja: 「Kanji Kana Simple Inverter」(KAKASI) が見つかりませんでした。

en: Regex Substitution
ja: 正規表現置換

en: Allows arbitrary regex substitutions (<tt>s/from/to/</tt>) when tagging or renaming files.
ja: ファイルのタグ付けまたは名前変更時に、任意の正規表現置換 (<tt>s/from/to/</tt>) を許可します。

en: Title Case
ja: タイトルケース

en: Title-cases tag values in the tag editor.
ja: タグエディタでタグの値をタイトルケースにします。

en: Title-_case Value
ja: タイトルケース(_C)

en: Allow _ALL-CAPS in tags
ja: タグで全大文字の単語を使えるようにする(_A)

en: _Human title case
ja: 人間的なタイトルケース(_H)

en: Uses common English rules for title casing, as in "Dark Night of the Soul"
ja: タイトルケースとして一般的な英語のルールを使用します (「Dark Night of the Soul」のように)

en: Advanced Preferences
ja: 高度な設定

en: Allow editing of advanced config settings.
ja: 高度な設定の編集を可能にします。

en: I know what I'm doing
ja: 理解した上で編集

en: Animated On-Screen Display
ja: アニメート・オンスクリーンディスプレイ

en: Displays song information on your screen when it changes.
ja: 曲が変わったときに画面に曲情報を表示します。

en: _Position:
ja: 位置(_P):

en: _Cover size:
ja: カバーのサイズ(_C):

en: Display
ja: 表示

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: _Align text:
ja: 位置揃え(_A):

en: Text
ja: テキスト

en: _Text:
ja: テキスト(_T):

en: _Fill:
ja: 背景(_F):

en: Colors
ja: 色

en: _Shadows
ja: 影付き(_S)

en: _Outline
ja: 輪郭線(_O)

en: Rou_nded Corners
ja: 丸い角(_N)

en: _Delay:
ja: 遅延時間(_D):

en: Effects
ja: エフェクト

en: Ed_it Display Pattern…
ja: ディスプレイの編集(_I)…

note: Start preview button
en: Preview
ja: プレビュー

en: Application Information
ja: アプリケーション情報

en: Various information about the application and its environment.
ja: アプリケーションやその環境に関するさまざまな情報を提供します。

en: Supported Formats
ja: 対応している形式

en: Configuration Directory
ja: 設定ディレクトリ

en: Cache Directory
ja: キャッシュディレクトリ

en: Audio Backend
ja: オーディオバックエンド

en: After every play (default)
ja: 再生された後 (デフォルト)

en: Whenever a song was played but not skipped, the plugin will write the tags to the file. Skip counts aren't stored in files at all, so this avoids unnecessary writes.
ja: 曲が再生されたがスキップもされなかった場合に、ファイルにタグを書き込みます。スキップ回数はファイルには一切保存されないので、不必要な書き込みを避けることができます。

en: After every play or skip
ja: 再生またはスキップされた後

en: Whenever a song was played or skipped, the plugin will write the tags to the file. Can be useful if you want to make sure that ratings of songs you dislike and thus skipped are written to the files.
ja: 曲が再生またはスキップされるたびに、ファイルにタグを書き込みます。嫌いな曲、つまりスキップした曲の評価が確実にファイルに書き込まれるようにしたい場合に便利です。

en: Once, when album fully rated
ja: 一度だけ、アルバム全体が評価されたとき

en: When a song was played or skipped, the album of that song will be checked. If every song in the album has been rated and at least one has no ratings or play counts stored in its file, the plugin will write the tags to the songs' files.
    
    Use this to avoid constant file updates, but be aware that once an album was updated, you'll have to use the 'Update Tags in Files' plugin whenever you want modified ratings and play counts to be written to the files.
ja: 曲が再生またはスキップされたとき、その曲のアルバムがチェックされます。アルバム内の全ての曲が評価済みで、少なくとも1曲について評価や再生回数がファイルに保存されていない場合に、その曲のファイルにタグを書き込みます。
    
    ファイルが更新されないようにするために使いますが、一度アルバムが更新された後は、修正された評価や再生回数をファイルに書き込みたいときには「ファイルタグの更新」プラグインを使わなければならないことに注意してください。

en: When the plugin writes the tags of an album, it will first set the play count of the songs which are zero to one.
    Sometimes you already know that you don't like a song, so setting it to one when saving can be useful later on, when searching for albums you have fully listened to (%s).
ja: アルバムのタグを書き込むとき、まず再生回数が0の曲を1に変更します。
    嫌いな曲がすでに分かっている場合もあるので、保存時に1にしておくと、聴き終わったアルバム (%s) を検索するときに便利です。

en: Couldn't write '%s'
ja: 「%s」を書き込めませんでした

en: Auto Update Tags in Files
ja: ファイルタグの自動更新

en: When songs were played, update the tags in their files. This will ensure play counts and ratings are up to date.
ja: 曲が再生されたら、そのファイルのタグを更新します。これにより再生回数と評価が最新になります。

en: The following setting was enabled as it's required for this plugin to work:
    
    %s
ja: このプラグインが動作するために必要な、以下の設定を有効にしました:
    
    %s

en: Save ratings and play _counts in tags
ja: 評価と再生回数をタグに保存する(_C)

en: Settings updated
ja: 設定更新

en: Error in %s
ja: %s でエラーが発生しました

en: Ensure play counts are above zero when saving
ja: 保存時に再生回数が0回より多くなるようにする

en: _Update strategy:
ja: 更新方法(_U):

en: Preferences
ja: 設定

en: Automatic Masking
ja: 自動マスキング

en: Automatically masks and unmasks drives when they are unmounted or mounted.
ja: ドライブがアンマウントまたはマウントされたときに、自動的にドライブをマスクおよびマスク解除します。

en: Automatic Rating
ja: 自動評価

en: Rates songs automatically when they are played or skipped. This uses the 'accelerated' algorithm from vux (Vacillating Utilitarian eXtemporizer) by Brian Nelson.
ja: 曲の再生やスキップ時に自動的に評価を設定します。これは Brian Nelson による vux (Vacillating Utilitarian eXtemporizer) の「加速」アルゴリズムを使用しています。

en: Specified Banshee database is malformed or missing
ja: 指定された Banshee データベースが不正であるか、または見つかりません

en: Import Failed
ja: インポート失敗

en: Successfully imported ratings and statistics for %d song | Successfully imported ratings and statistics for %d songs
ja[0]: %d曲の評価と統計情報を正常にインポートしました

en: Banshee Import
ja: Bansheeインポート

en: Imports ratings and song statistics from Banshee.
ja: Banshee から評価と曲の統計情報をインポートします。

en: _Database path:
ja: データベースのパス(_D):

en: Start Import
ja: インポート開始

en: Alarm Clock
ja: アラームクロック

en: Wakes you up with loud music.
ja: 大音量の音楽で目を覚まさせます。

en: Lullaby
ja: ララバイ

en: Fades out and pauses your music.
ja: 音楽をフェードアウトして一時停止します。

en: Discord status message
ja: Discordステータスメッセージ

en: Discord Status Message
ja: Discordステータスメッセージ

en: Change your Discord status message according to what you're currently listening to.
ja: 現在聴いている曲に従って、Discord のステータスメッセージを変更します。

en: Paused
ja: 一時停止

en: Status Line #1
ja: ステータスライン#1

en: Status Line #2
ja: ステータスライン#2

en: Flat
ja: フラット

en: Live
ja: ライブ

en: Full Bass & Treble
ja: フル・ベース&トレブル

en: Club
ja: クラブ

en: Large Hall
ja: ラージホール

en: Party
ja: パーティ

en: Soft
ja: ソフト

en: Full Bass
ja: フル・ベース

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Soft Rock
ja: ソフトロック

en: Full Treble
ja: フル・トレブル

en: Dance
ja: ダンス

en: Techno
ja: テクノ

en: Ska
ja: スカ

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: Controls the tone of your music with an equalizer.
    Click or use keys to customise levels (right-click resets the band).
ja: イコライザーで音楽のトーンを制御します。
    クリックまたはキー操作でレベルをカスタマイズできます (帯域を右クリックするとリセットされます)。

en: The current backend does not support equalization.
ja: 現在のバックエンドはイコライザーに対応していません。

en: Default presets
ja: デフォルトプリセット

en: Select…
ja: 選択…

en: _Reset EQ
ja: EQをリセット(_R)

en: Custom presets
ja: カスタムプリセット

en: _Delete selected
ja: 選択項目を削除(_D)

en: Preset name for saving:
ja: 保存するプリセット名:

note: Save button
en: _Save
ja: 保存(_S)

note: Translators: statuses relating to Instant Messenger apps
en: online
ja: オンライン

en: offline
ja: オフライン

en: chat
ja: チャット可

en: away
ja: 離席中

en: xa
ja: 不在

en: invisible
ja: 隠れ中

en: Gajim Status Message
ja: Gajimステータスメッセージ

en: Changes Gajim status message according to what you are currently listening to.
ja: 現在聴いている曲に従って、Gajim のステータスメッセージを変更します。

en: paused
ja: 一時停止

en: Pattern:
ja: パターン:

en: List accounts, separated by spaces, for changing status message. If none are specified, status message of all accounts will be changed.
ja: ステータスメッセージを変更するアカウントを、スペースで区切って指定してください。何も指定しない場合は、全てのアカウントのステータスメッセージを変更します。

en: Accounts:
ja: アカウント:

en: Add '[paused]'
ja: 「[一時停止]」を追加する

en: If checked, '[paused]' will be added to status message on pause
ja: チェックした場合、一時停止時にステータスメッセージに「[一時停止]」が追加されます

en: Statuses for which message will be changed
ja: メッセージが変更されるステータス

en: Pause on Headphone Unplug
ja: ヘッドフォンが抜かれたら一時停止

en: Pauses in case headphones get unplugged and unpauses in case they get plugged in again.
ja: ヘッドフォンが抜かれたときに一時停止し、再び接続されたときに一時停止を解除します。

en: Inhibit Screensaver/Suspend
ja: スクリーンセーバー/サスペンドの禁止

en: On a GNOME desktop, when a song is playing, prevents either the screensaver from activating, or prevents the computer from suspending.
ja: GNOME デスクトップでの曲の再生中に、スクリーンセーバーのアクティブ化やコンピューターのサスペンドを防止します。

en: Music is playing
ja: 音楽再生中

note: Translators: Inhibiting Mode
en: Mode:
ja: モード:

en: Inhibit Screensaver
ja: スクリーンセーバーを禁止する

en: Inhibit Suspend
ja: サスペンドを禁止する

en: Internet Radio Log
ja: インターネットラジオログ

en: Records the last 10 songs played on radio stations, and lists them in the seek context menu.
ja: インターネットラジオ局で再生された直近の10曲を記録し、シークのコンテキストメニューに一覧表示します。

en: Outputs a Jabber User Tunes file to %(path)s.
ja: Jabber User Tunes ファイルを「%(path)s」に出力します。

en: Change Language
ja: 言語の変更

en: Change the user interface language.
ja: ユーザーインターフェースの言語を変更します。

en: System Default
ja: システムのデフォルト

en: A restart is required for any changes to take effect
ja: 変更を有効にするには再起動が必要です

en: UPnP AV Media Server
ja: UPnP AVメディアサーバー

en: Exposes all albums to the Rygel UPnP Media Server through the MediaServer2 D-Bus interface.
ja: MediaServer2 D-Bus インターフェースを介して、Rygel UPnP メディアサーバーで全アルバムを公開します。

en: Ensure the following is in your rygel config file (~/.config/rygel.conf):
ja: Rygel の設定ファイル (~/.config/rygel.conf) に以下が記述されていることを確認してください:

en: MPD Server
ja: MPDサーバー

en: Allows remote control of Quod Libet using an MPD Client. Streaming, playlist and library management are not supported.
ja: MPD クライアントを使用した Quod Libet のリモートコントロールを可能にします。ストリーミング、プレイリスト、ライブラリ管理には対応していません。

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: Local _IP:
ja: ローカルIP(_I):

en: P_assword:
ja: パスワード(_A):

en: Connection
ja: 接続情報

en: Tested Clients
ja: テスト済みのクライアント

en: MPRIS D-Bus Support
ja: MPRIS D-Busサポート

en: Allows control of Quod Libet using the <a href="https://mpris2.readthedocs.io/en/latest/">MPRIS 2</a> D-Bus Interface Specification. This allows various Linux desktop integrations (e.g. multimedia keys).
ja: <a href="https://mpris2.readthedocs.io/en/latest/">MPRIS 2</a> D-Bus インターフェース仕様を使用した Quod Libet の制御を可能にします。これにより様々な Linux デスクトップ統合 (マルチメディアキーなど) が可能になります。

en: Hide main window on close
ja: メインウィンドウが閉じられる代わりに非表示

en: Accepts QL Patterns e.g. %s
ja: QLパターンを受け付けます。例: %s

en: MQTT Publisher
ja: MQTTパブリッシャー

en: Publishes status messages to an MQTT topic.
ja: MQTT トピックにステータスメッセージを発行します。

en: Broker hostname / IP
ja: ブローカーのホスト名 / IP

en: Defaults to localhost
ja: デフォルトは localhost

en: Broker port
ja: ブローカーのポート

en: Defaults to 1883
ja: デフォルトは 1883

en: Broker username
ja: ブローカーのユーザー名

en: Broker password
ja: ブローカーのパスワード

en: Topic
ja: トピック

en: Playing Pattern
ja: 再生パターン

en: Status text when a song is started.
ja: 再生開始したときのステータステキスト。

en: Paused Pattern
ja: 一時停止パターン

en: Text when a song is paused.
ja: 一時停止したときのステータステキスト。

en: No-song Text
ja: 曲なしテキスト

en: Plain text for when there is no current song
ja: 曲を再生していないときのプレーンなステータステキスト

en: MQTT Configuration
ja: MQTTの設定

en: Status Text
ja: ステータステキスト

en: Connected to broker at %(host)s:%(port)d
ja: %(host)s:%(port)d のブローカーに接続しました

en: Couldn't connect to %(host)s:%(port)d (%(msg)s)
ja: %(host)s:%(port)d に接続できません (%(msg)s)

en: Connection error
ja: 接続エラー

en: MusicBrainz Sync
ja: MusicBrainzと同期

en: Syncs the rating of a song with MusicBrainz.
ja: 曲の評価を MusicBrainz と同期します。

en: User_name:
ja: ユーザー名(_N):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

note: verify data button = qltk.Button(_("_Verify account data"), Icons.DIALOG_INFORMATION) button.connect('clicked', check_login) table.attach(button, 0, 2, 4, 5)
en: Account
ja: アカウント

en: Notification text
ja: 通知テキスト

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: Revert to default pattern
ja: デフォルトのパターンに戻す

en: _Body:
ja: 本文(_B):

en: _Show notification
ja: 通知の表示(_S)

en: Show notifications
ja: 通知の表示

en: Only on <i>_manual</i> song changes
ja: <i>手動</i>での曲変更時のみ(_M)

en: Only on <i>_automatic</i> song changes
ja: <i>自動</i>での曲変更時のみ(_A)

en: On <i>a_ll</i> song changes
ja: 曲変更時は<i>常に</i>(_L)

en: Only when the main window is not _focused
ja: メインウィンドウがフォーカスされていない時のみ(_F)

en: Show "_Next" button
ja: 「次へ」ボタンを表示する(_N)

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Couldn't connect to notification daemon.
ja: 通知デーモンに接続できません。

en: Song Notifications
ja: 曲の通知

en: Displays a notification when the song changes.
ja: 曲が変わったときに通知を表示します。

en: Next
ja: 次へ

en: Bookmark Notifications
ja: ブックマーク通知

en: Uses notifications to display bookmarks / comments in real-time. Works well for the Soundcloud browser.
ja: 通知を使用して、ブックマーク/コメントをリアルタイムで表示します。SoundCloud ブラウザでうまく機能します。

en: Please visit the Plugins window to set QLScrobbler up. Until then, songs will not be submitted.
ja: プラグインウインドウで QLScrobbler の設定を行ってください。それまでは、曲情報の送信はできません。

en: Could not contact service '%s'.
ja: サービス「%s」に接続できません。

en: Authentication failed: invalid URL.
ja: 認証失敗: 不正なURLです。

en: Authentication failed: Invalid username '%s' or bad password.
ja: 認証失敗: 不正なユーザー名「%s」か、不正なパスワードです。

en: Client is banned. Contact the author.
ja: クライアントは禁止されています。作者に連絡してください。

en: Wrong system time. Submissions may fail until it is corrected.
ja: システム時刻が間違っています。 修正されるまで、送信は失敗する可能性があります。

en: AudioScrobbler Submission
ja: Audioscrobblerの送信

en: Audioscrobbler client for Last.fm, Libre.fm and other Audioscrobbler services.
ja: Last.fm、Libre.fm およびその他の Audioscrobbler サービス用の Audioscrobbler クライアントです。

en: Authentication successful.
ja: 認証成功しました。

en: _Service:
ja: サービス(_S):

en: _URL:
ja: URL(_U):

note: Translators: Other service
en: Other…
ja: その他…

note: verify data
en: _Verify account data
ja: アカウントデータの確認(_V)

en: _Artist pattern:
ja: アーティストパターン(_A):

en: _Title pattern:
ja: タイトルパターン(_T):

en: Exclude _filter:
ja: 除外フィルター(_F):

en: The pattern used to format the artist name for submission. Leave blank for default.
ja: 送信用にアーティスト名をフォーマットするためのパターン。通常は空白のままにします。

en: The pattern used to format the title for submission. Leave blank for default.
ja: 送信用にタイトルをフォーマットするためのパターン。通常は空白のままにします。

en: Songs matching this filter will not be submitted
ja: このフィルターに一致する曲は送信されません

en: _Offline mode (don't submit anything)
ja: オフラインモード(何も送信されない)(_O)

en: Submission
ja: 送信

en: Mute Radio Ads
ja: ラジオ広告のミュート

en: Mutes output while radio advertisements are playing.
    Stations: di.fm.
ja: インターネットラジオ広告の再生中に出力をミュートします。
    インターネットラジオ局: di.fm。

en: Random Album Playback
ja: ランダムアルバム再生

en: Starts a random album when your playlist reaches its end. It requires that your active browser supports filtering by album.
ja: プレイリストが最後まで達すると、ランダムなアルバムの再生を開始します。アクティブなブラウザがアルバムによるフィルタリングに対応している必要があります。

en: Rated higher
ja: 評価が高い

en: Played more often
ja: 再生回数が多い

en: Skipped more often
ja: スキップ回数が多い

en: Played more recently
ja: 最近再生された

en: Started more recently
ja: 最近再生開始された

en: Added more recently
ja: 最近追加された

en: Longer albums
ja: 長いアルバム

en: seconds before starting next album
ja: 秒後に次のアルバムを開始する

en: Weights
ja: ウェイト

en: Play some albums more than others
ja: 一部のアルバムを他のアルバムより多く再生する

en: avoid
ja: 避ける

en: prefer
ja: 好む

en: Random Album
ja: ランダムアルバム

en: Waiting to start %s
ja: %s の開始を待機中

en: Successfully imported ratings and statistics for %d songs
ja: %d曲の評価と統計情報を正常にインポートしました

en: Rhythmbox Import
ja: Rhythmboxインポート

en: Imports ratings and song statistics from Rhythmbox.
ja: Rhythmbox から評価と曲の統計情報をインポートします。

en: Screensaver Pause
ja: スクリーンセーバー中に一時停止

en: Pauses playback while the GNOME screensaver is active.
ja: GNOME スクリーンセーバーがアクティブな間、再生を一時停止します。

en: No GNOME Shell search provider for Quod Libet installed.
ja: Quod Libet 用の GNOME シェル検索プロバイダがインストールされていません。

en: Have you copied the ini file to %s (or similar)?
ja: iniファイルを %s (または同様の場所) にコピーしましたか?

en: GNOME Search Provider
ja: GNOME検索プロバイダ

en: Allows GNOME Shell to search the library.
ja: GNOME シェルによるライブラリの検索を許可します。

en: Alternative Seek Bar
ja: オルタナティブ・シークバー

en: Alternative seek bar which is always visible and spans the whole window width.
ja: 常に表示され、ウィンドウの幅全体に広がる代替シークバーです。

en: Seekpoint Bookmarks
ja: シークポイント・ブックマーク

en: Store Seekpoints A and/or B for tracks. Skip to time A and stop after time B when track is played.
    
    ℹ Note that changing the names of the points below does not update the actual bookmark names, it only changes which bookmark names the plugin looks for when deciding whether to seek.
ja: トラックのシークポイント A や B を保存しておくと、トラックが再生されたとき、時間 A にスキップし、時間 B の後に停止します。
    
    ℹ 以下のポイントの名前を変更しても、実際のブックマーク名は更新されず、シークするかどうかを決める際にどのブックマーク名を見るかが変更されるということに注意してください。

en: Bookmark name for point A
ja: ポイント A のブックマーク名

en: Bookmark name to check for when a track is started, and if found the player seeks to that timestamp
ja: トラックが開始されたときにチェックするブックマーク名。見つかった場合はそのタイムスタンプにシークします

en: Bookmark name for point B
ja: ポイント B のブックマーク名

en: Bookmark name to use each tick during play of a track if it exist. If the current position exceeds the timestamp, seek to the end of the track.
ja: トラックの再生中に使用するブックマーク名。現在位置がタイムスタンプを越えた場合、トラックの終端までシークします。

en: Squeezebox Sync
ja: Squeezeboxと同期

en: Makes Logitech Squeezebox mirror Quod Libet output, provided both read from an identical library.
ja: Logitech Squeezebox が Quod Libet の出力をミラーリングするようにします (両方が同一のライブラリから読み込まれる場合)。

en: Shares configuration with <a href="%(plugin_link)s">Export to Squeezebox plugin</a>.
ja: 「<a href="%(plugin_link)s">Squeezeboxにエクスポート</a>」プラグインと設定を共有します。

en: Error finding Squeezebox server
ja: Squeezebox サーバ検索エラー

en: Error finding %s. Please check settings
ja: 「%s」の検索エラーです。設定を確認してください

en: Stop on Pause
ja: 一時停止時に停止

en: This plugin changes Pause to Stop/Play/Seek.
    
    Useful if Quod Libet can't switch audio devices when a new one (Bluetooth speaker, USB DAC, etc.) is added to the system.
    
    Ensures position in the current source is maintained so long as 'Only Seekable Sources' is off. Otherwise, playback is left stopped and must be restarted from the beginning.
ja: このプラグインは、一時停止を停止/再生/シークに変更します。
    
    新しいデバイス (Bluetoothスピーカー、USB DACなど) がシステムに追加されたときに Quod Libet がオーディオデバイスを切り替えることができない場合に便利です。
    
    「シーク可能なソースのみ」がオフになっている限り、現在のソース内の位置が維持されるようにします。それ以外の場合、再生は停止したままになり、最初から再開する必要があります。

en: Only Seekable Sources
ja: シーク可能なソースのみ

en: Plugin Options
ja: プラグインオプション

en: Pending copy
ja: コピー保留中

en: Pending delete
ja: 削除保留中

en: delete
ja: 削除

en: Skip
ja: スキップ

en: DUPLICATE
ja: 重複

en: Synchronizing
ja: 同期中

en: Deleting
ja: 削除中

en: Success
ja: 成功

en: FAILURE
ja: 失敗

en: Skipped existing file
ja: 既存ファイルをスキップ

en: Cannot set the filename of a song.
ja: 曲のファイル名を設定できません。

en: Synchronize to Device
ja: デバイスと同期

en: Synchronizes all songs from the selected saved searches with the specified folder.
ja: 選択した保存済み検索の全ての曲を、指定したフォルダと同期します。

en: Synchronize the following saved searches:
ja: 以下の保存済み検索を同期:

en: The absolute path to your export location
ja: エクスポート先の絶対パス

en: All pre-existing files in the destination folder that aren't in the saved searches will be deleted.
ja: 保存された検索に含まれない、保存先フォルダ内の既存のファイルは全て削除されます。

en: For devices mounted with MTP, export to a local destination folder, then transfer it to your device with rsync. Or, when syncing many files to an Android Device, use adb-sync, which is much faster.
ja: MTP でマウントされているデバイスの場合は、ローカルの保存先フォルダにエクスポートしてから、rsync を使用してデバイスに転送します。または、多くのファイルを Android デバイスに同期する場合は、はるかに高速な adb-sync を使用します。

en: Destination path:
ja: 保存先パス:

en: Path Patterns
ja: パスのパターン

en: Edit saved patterns…
ja: 保存済みのパターンの編集…

en: The structure of the exported filenames, based on their tags
ja: エクスポートされるファイルのタグに基づいた、ファイル名の構造

en: Export pattern:
ja: エクスポートパターン:

note: Stop preview button
en: Stop preview
ja: プレビューを中止

en: Status
ja: 状態

en: Source File
ja: ソースファイル

en: Export Path
ja: エクスポートパス

en: Duplicate export paths detected! The export paths above can be edited before starting the synchronization.
ja: 重複したエクスポートパスが検出されました! 上記のエクスポートパスは、同期を開始する前に編集することができます。

en: Existing files in the destination path will be deleted (except files named 'cover.jpg')!
ja: 保存先パスにある既存のファイルは削除されます (ただし「cover.jpg」は除く) !

note: Start sync button
en: Start synchronization
ja: 同期の開始

note: Stop sync button
en: Stop synchronization
ja: 同期の中止

en: No saved searches yet, create some and come back!
ja: 保存済み検索はまだありません。作成して戻ってきてください!

en: Choose destination path
ja: 保存先パスを選択

en: Export path changed from [{old_path}] to [{new_path}] for file [{filename}]
ja: ファイル [{filename}] のエクスポートパスを [{old_path}] から [{new_path}] に変更

en: Starting synchronization preview
ja: 同期プレビュー開始

en: Synchronization preview in progress.
ja: 同期プレビューが進行中です。

en: Finished synchronization preview
ja: 同期プレビュー完了

en: Stopping synchronization preview
ja: 同期プレビュー停止中

en: Synchronization preview was stopped.
ja: 同期プレビューを中止しました。

en: Synchronization preview has finished.
ja: 同期プレビューが完了しました。

en: Stopped synchronization preview
ja: 同期プレビュー中止

en: A different plugin was selected - stop preview
ja: 別のプラグインが選択されたためプレビュー中止

en: Synchronization will:
ja: 同期の想定結果:

en: attempt to write {count} file | attempt to write {count} files
ja[0]: {count}個のファイルをコピー

en: skip {count} duplicate file | skip {count} duplicate files
ja[0]: {count}個の重複ファイルをスキップ

en: delete {count} file | delete {count} files
ja[0]: {count}個のファイルを削除

en: No destination path provided
ja: 保存先パスが指定されていません

en: Please specify the directory where songs should be exported.
ja: 曲をエクスポートするディレクトリを指定してください。

en: No export pattern provided
ja: エクスポートパターンが指定されていません

en: Please specify an export pattern for the names of the exported songs.
ja: エクスポートされる曲のファイル名のエクスポートパターンを指定してください。

en: Export path is not absolute
ja: エクスポートパスが絶対パスになっていません

en: The pattern
    
    {}
    
    contains "/" but does not start from root. Please provide an absolute destination path by making sure it starts with / or ~/.
ja: パターン
    
    {}
    
    に「/」が含まれていますが、ルートとなる位置を示していません。「/」または「~/」で始まることを確認して、保存先の絶対パスを指定してください。

en: No saved searches selected
ja: 保存済み検索が選択されていません

en: Please select at least one saved search.
ja: 保存済み検索を1つ以上選択してください。

en: No songs in the selected saved searches
ja: 選択された保存済み検索には曲がありません

en: All selected saved searches are empty.
ja: 選択された保存済み検索の結果は全て空です。

en: Found {} songs to synchronize
ja: {}曲の同期対象を検出

en: Mismatch between destination path and export pattern
ja: 保存先パスとエクスポートパターンが不整合です

en: The export pattern starts with a path that differs from the destination path. Please correct the pattern.
    
    Error:
    {}
ja: エクスポートパターンが、保存先パスとは異なるパスで始まっています。 パターンを修正してください。
    
    エラー:
    {}

en: Unable to sync
ja: 同期できません

en: Cannot start synchronization while sorting by <b>Status</b>.
ja: <b>状態</b>でソートされている間は同期を開始できません。

en: Starting song synchronization
ja: 曲の同期開始

note: Summary labels
en: Synchronization in progress.
ja: 同期が進行中です。

en: Finished song synchronization
ja: 曲の同期完了

en: Stopping song synchronization
ja: 曲の同期停止中

en: Synchronization was stopped.
ja: 曲の同期を中止しました。

en: Synchronization has finished.
ja: 曲の同期が完了しました。

en: Stopped song synchronization
ja: 曲の同期中止

en: A different plugin was selected - stop synchronization
ja: 別のプラグインが選択されたため同期中止

en: Removing "{}"
ja: 「{}」を削除中

en: Synchronization has:
ja: 同期の結果:

en: written {count}/{total} file | written {count}/{total} files
ja[0]: {count}/{total}個のファイルをコピー

en: (skipped {count} existing file) | (skipped {count} existing files)
ja[0]: ({count}個の既存ファイルをスキップ)

en: skipped {count}/{total} duplicate file | skipped {count}/{total} duplicate files
ja[0]: {count}/{total}個の重複ファイルをスキップ

en: deleted {count}/{total} file | deleted {count}/{total} files
ja[0]: {count}/{total}個のファイルを削除

en: failed to sync {count} file | failed to sync {count} files
ja[0]: {count}個のファイルの同期に失敗

en: skipped {count} file synchronized previously | skipped {count} files synchronized previously
ja[0]: {count}個の同期済みファイルをスキップ

en: Synchronized Lyrics
ja: 同期歌詞

en: Shows synchronized lyrics from an .lrc file with same name as the track (or similar).
ja: トラックと同じ (または同様の) 名前の .lrc ファイルから同期歌詞を表示します。

en: Text:
ja: テキスト:

en: Background:
ja: 背景:

en: Font
ja: フォント

en: Size (px):
ja: サイズ(px):

en: Telepathy Status Messages
ja: Telepathyステータスメッセージ

en: Updates all Telepathy-based IM accounts (as configured in Empathy etc) with a status message based on current song.
ja: 全ての Telepathy ベースのインスタントメッセンジャーアカウント (Empathy などで設定されたもの) を、再生中の曲に基づくステータスメッセージで更新します。

en: Playing:
ja: 再生:

en: Status text when a song is started. Accepts QL Patterns e.g. %s
ja: 再生開始したときのステータステキスト。QLパターンを受け付けます。例: %s

en: Paused:
ja: 一時停止:

en: Status text when a song is paused. Accepts QL Patterns e.g. %s
ja: 一時停止したときのステータステキスト。QLパターンを受け付けます。例: %s

en: Plain text for status when there is no current song
ja: 曲を再生していないときのプレーンなステータステキスト

en: No song:
ja: 曲なし:

note: Frame
en: Status Patterns
ja: ステータスパターン

en: Theme Switcher
ja: テーマスイッチャー

en: Changes the active GTK+ theme.
ja: 有効な GTK+ テーマに変更します。

en: _Theme:
ja: テーマ(_T):

en: Default Theme
ja: デフォルトテーマ

en: Prefer dark theme version
ja: ダークテーマを優先する

en: Thumb Rating
ja: サムズアップ評価

en: Adds a thumb-up / thumb-down scoring system which is converted to a rating value. Useful for keeping running vote totals and sorting by <b><tt>~#score</tt></b>.
ja: 評価値に変換されるサムズアップ/ダウン・スコアリングシステムを追加します。投票総数を維持し、<b><tt>~#score</tt></b> でソートするのに便利です。

en: Toggle Menu Bar
ja: トグルメニューバー

en: Toggle the menu bar by pressing the Alt key.
ja: Altキーを押すとメニューバー表示をトグルします。

en: Not playing
ja: 再生中の曲はありません

en: Tray Icon
ja: トレイアイコン

en: Controls Quod Libet from the system tray.
ja: システムトレイから Quod Libet を制御します。

en: _Show %(application-name)s
ja: %(application-name)sの表示(_S)

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: P_ause
ja: 一時停止(_A)

en: Pre_vious
ja: 前へ(_V)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _Shuffle
ja: シャッフル(_S)

en: _Repeat
ja: リピート(_R)

en: Stop _After This Song
ja: この曲の後で停止(_A)

en: Open _Browser
ja: ブラウザウィンドウを開く(_B)

en: Edit _Tags
ja: タグの編集(_T)

en: _Information
ja: 情報(_I)

en: Play_lists
ja: プレイリスト(_L)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Behavior
ja: 挙動

en: Scroll wheel adjusts volume
ja: スクロールホイールで音量を調節する

en: Scroll wheel changes song
ja: スクロールホイールで曲を変える

en: Scroll _Wheel
ja: スクロールホイール(_W)

en: Tooltip Display
ja: ツールチップ表示

en: View Lyrics
ja: 歌詞表示

en: Automatically displays tag or file-based lyrics in a sidebar.
ja: タグやファイルベースの歌詞を自動的にサイドバーに表示します。

en: No lyrics found for
     %s
ja: 以下の歌詞は見つかりませんでした
     %s

en: No active song
ja: アクティブな曲はありません

en: Launch Visualisations
ja: ビジュアライザーの起動

en: Launch external visualisations.
ja: 外部のビジュアライザーを起動します。

en: Couldn't run visualisations using '%s'
ja: 「%s」を使用してビジュアライザーを実行できませんでした

en: Error
ja: エラー

en: Visualiser executable:
ja: ビジュアライザーの実行ファイル:

en: Reload
ja: 再実行

en: Waveform Seek Bar
ja: 波形シークバー

en: ∿ A seekbar in the shape of the waveform of the current song.
ja: ∿ 再生中の曲の波形の形をしたシークバーです。

en: Override foreground color:
ja: 前景色を上書きする:

en: Override hover color:
ja: マウスホバー時の色を上書きする:

en: Override remaining color:
ja: 残り時間の色を上書きする:

en: Show current position
ja: 現在位置を表示する

en: Show time labels
ja: 時間ラベルを表示する

en: Seek amount when scrolling (milliseconds):
ja: スクロール時のシーク量(ミリ秒):

en: Picture Saver
ja: 画像保存

en: Saves the cover image of the current song to a file.
ja: 再生中の曲のカバー画像をファイルに保存します。

en: File:
ja: ファイル:

en: _Threshold:
ja: しきい値(_T):

en: Threshold until the filter is activated
ja: フィルターが作動するまでのしきい値

en: R_atio:
ja: 比率(_A):

en: Compression ratio
ja: 圧縮率

en: Audio Compressor
ja: オーディオコンプレッサー

en: Changes the amplitude of all samples above a specific threshold with a specific ratio.
ja: 特定のしきい値を超える全ての標本値の振幅を特定の比率で変更します。

en: _Preset:
ja: プリセット(_P):

en: Filter preset
ja: フィルターのプリセット

en: _Frequency cut:
ja: 周波数カット(_F):

en: Low-pass filter cut frequency
ja: ローパスフィルターのカット周波数

en: Feed _level:
ja: フィードレベル(_L):

en: Feed level
ja: フィードレベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Closest to virtual speaker placement (30°, 3 meter)
ja: 仮想スピーカー配置 (30°、3メートル) に一番近い

en: Close to Chu Moy's crossfeeder (popular)
ja: Chu Moy のクロスフィーダーに近い (一般的)

en: Close to Jan Meier's CORDA amplifiers (little change)
ja: Jan Meier の CORDA アンプに近い (ほとんど変化しない)

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom settings
ja: カスタム設定

en: Crossfeed
ja: クロスフィード

en: Mixes the left and right channel in a way that simulates a speaker setup while using headphones, or to adjust for early Stereo recordings.
ja: ヘッドフォン聴取時において、スピーカーでの聴取をシミュレートする方法で、あるいは古いステレオ音源を調整するために、左右のチャンネルをミックスします。

en: Filter _band:
ja: 周波数帯域(_B):

en: The Frequency band of the filter
ja: フィルターの周波数帯域

en: Filter _width:
ja: 周波数幅(_W):

en: The Frequency width of the filter
ja: フィルターの周波数幅

en: _Level:
ja: レベル(_L):

en: Level of the effect
ja: 効果のレベル

en: Karaoke
ja: カラオケ

en: Removes main vocals from audio.
ja: 音声からメインボーカルを除去します。

en: Mono Downmix
ja: モノラル・ダウンミックス

en: Downmixes audio channels to mono.
ja: オーディオチャンネルをモノラルにダウンミックスします。

en: R_ate:
ja: レート(_A):

en: _Tempo:
ja: テンポ(_T):

en: _Pitch:
ja: ピッチ(_P):

en: Audio Pitch / Speed
ja: オーディオピッチ/スピード

en: Controls the pitch of an audio stream.
ja: オーディオストリームのピッチを制御します。

en: Export Playlist to Folder
ja: フォルダにプレイリストをエクスポート

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: Destination folder:
ja: 保存先フォルダ:

en: Filename pattern:
ja: ファイル名のパターン:

en: Exports a playlist by copying files to a folder.
ja: ファイルをフォルダにコピーする形でプレイリストをエクスポートします。

en: Unable to export playlist
ja: プレイリストをエクスポートできません

en: Ensure you have write access to the destination.
ja: 保存先への書き込み権限があることを確認してください。

en: Default filename pattern:
ja: デフォルトのファイル名のパターン:

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Type a new playlist name,
    or choose an existing Sonos playlist to overwrite
ja: 新しいプレイリスト名を入力、
    または既存の Sonos プレイリストを選択して上書きしてください

en: Export to Sonos Playlist
ja: Sonos プレイリストにエクスポート

en: Exports a playlist to Sonos by matching tracks.
ja: マッチングしたトラックを Sonos プレイリストにエクスポートします。

en: Error finding Sonos device(s)
ja: Sonos デバイスの検索エラー

en: Error finding Sonos. Please check settings
ja: Sonos の検索中にエラーが発生しました。設定を確認してください

en: Failed to delete existing Sonos playlist %s:
ja: 既存の Sonos プレイリスト「%s」の削除に失敗しました:

en: Export to playlist %(playlist)r (%(total)d tracks)
ja: プレイリスト「%(playlist)r」(%(total)dトラック) にエクスポート

en: Export to Squeezebox
ja: Squeezeboxにエクスポート

en: Dynamically exports a playlist to Logitech Squeezebox playlist, provided both share a directory structure.
ja: Quod Libet プレイリストを Logicool Squeezebox プレイリストに動的にエクスポートします (両方がディレクトリ構造を共有している場合)。

en: Shares configuration with <a href="%(plugin_link)s">Squeezebox Sync plugin</a>.
ja: 「<a href="%(plugin_link)s">Squeezeboxと同期</a>」プラグインと設定を共有します。

en: Export playlist to Squeezebox
ja: Squeezeboxにプレイリストをエクスポート

en: Playlist name (will overwrite existing)
ja: プレイリスト名 (既存のものを上書きします)

en: Export to Squeezebox playlist
ja: Squeezeboxプレイリストにエクスポート

en: Remove Playlist Duplicates
ja: プレイリストの重複を削除

en: Removes duplicate entries in a playlist.
ja: プレイリスト内の重複している項目を削除します。

en: Are you sure you want to remove %d duplicate song? | Are you sure you want to remove %d duplicate songs?
ja[0]: 重複する%d曲を削除してもよろしいですか?

en: The duplicate songs will be removed from the playlist '%s'.
ja: 重複している曲はプレイリスト「%s」から削除されます。

en: Shuffle Playlist
ja: シャッフルプレイリスト

en: Randomly shuffles a playlist.
ja: プレイリストをランダムにシャッフルします。

en: Follow Cursor
ja: カーソルに追従

en: Adds a play order mode that follows your selection, or the next song in the list once exhausted.
ja: 選択した曲に追従し、聴き終わったらリストの次の曲に進む再生順序モードを追加します。

en: Follow cursor
ja: カーソルに追従

en: _Follow cursor
ja: カーソルに追従(_F)

en: Playcount Equalizer
ja: 再生回数イコライザー

en: Adds a shuffle mode that prefers songs with fewer total plays.
ja: 総再生回数が少ない曲を優先するシャッフルモードを追加します。

en: Prefer less played
ja: 再生回数が少ない曲を優先

en: Prefer _less played
ja: 再生回数が少ない曲を優先(_L)

en: Queue Only
ja: キューのみ再生

en: Limits playing of songs to the queue.
    
    Select this play order in the main window, then double-clicking any song will enqueue it instead of playing.
ja: 曲の再生をキューに限定します。
    
    メインウィンドウでこの再生順序を選択し、曲をダブルクリックすると、再生する代わりにキューに追加されます。

en: Queue only
ja: キューのみ再生

en: _Queue only
ja: キューのみ再生(_Q)

en: Automatically start playing double-clicked songs
ja: ダブルクリックした曲を自動的に再生開始

en: Reverse
ja: 逆順再生

en: Adds a shuffle mode that reverses the play order of songs.
ja: 曲の再生順序を逆にするシャッフルモードを追加します。

en: Re_verse
ja: 逆順(_V)

en: Shuffle by Grouping
ja: グルーピングシャッフル

en: Adds a shuffle mode that groups songs with a common tag – similar to album shuffles.
    
    This is useful for shuffling multi-movement classical pieces, making sure all movements play in order before shuffling to the next piece.
ja: アルバムシャッフルに似た、共通のタグで曲をグルーピングするシャッフルモードを追加します。
    
    この機能は、複数の楽章から成るクラシック曲をシャッフルする際、次の曲に移る前にすべての楽章が順番に再生されるようにするのに便利です。

en: Shuffle by grouping
ja: グルーピングシャッフル

en: Shuffle by _grouping
ja: グルーピングシャッフル(_G)

en: Waiting to start new group…
ja: 新しいグループの開始を待機中…

en: Grouping tag:
ja: グルーピングタグ:

en: Tag to group songs by
ja: 曲をグルーピングするためのタグ

en: Filter tag:
ja: フィルタータグ:

en: Grouping is applied only if the filter tag is defined.
    A song with an undefined filter tag will be treated as
    a group consisting only of itself. Typically the filter
    tag should match or partially match the grouping tag.
ja: グルーピングは、フィルタータグが定義されている場合のみ適用されます。
    フィルタータグが定義されていない曲は、その曲だけで構成されるグループ
    として扱われます。通常、フィルタータグはグルーピングタグと完全一致か
    部分一致している必要があります。

en: Delay:
ja: 遅延時間:

en: Time delay in seconds before starting next group
ja: 次のグループを開始するまでの遅延時間(秒)

en: Reset to defaults
ja: デフォルト値にリセット

en: Skip Disliked Tracks
ja: 嫌いなトラックをスキップ

en: Adds a play order (shuffle) mode that plays in order, but skips tracks with a rating below (or equal to) a given threshold.
ja: 指定されたしきい値より低い (または等しい) 評価のトラックをスキップして順番に再生する再生順序 (シャッフル) モードを追加します。

en: Skip disliked tracks
ja: 嫌いなトラックをスキップ

en: Skip _disliked tracks
ja: 嫌いなトラックをスキップ(_D)

en: Repeat Each Track
ja: トラック毎のリピート

en: Adds a shuffle mode that plays tracks in order, but repeating every track a set number of times.
ja: トラックを順番に再生するが、各トラックは設定された回数だけリピートしていくシャッフルモードを追加します。

en: Repeat each track
ja: トラック毎のリピート

en: Repeat _each track
ja: トラック毎のリピート(_E)

en: Number of times to play each song:
ja: 各曲を再生する回数:

en: Conditional Query
ja: 条件付きクエリ

en: Chooses the query to match based on a condition query.
ja: 条件クエリに基づいて、マッチするクエリを選択します。

en: @(if: condition-query, then-query, else-query)
ja: @(if: 条件クエリ, thenクエリ, elseクエリ)

en: Missing Query
ja: 欠落クエリ

en: Matches songs without the given tag.
ja: 指定されたタグが無い曲とマッチします。

en: Include empty tags
ja: 空のタグを含める

en: Python Query
ja: Pythonクエリ

en: 🐍Use Python expressions in queries.
ja: 🐍クエリで Python の式を使用します。

en: @(python: expression)
ja: @(python: 式)

en: The variable <tt>s</tt> (or <tt>a</tt>) is the song / album being matched.
    
    <tt>_ts</tt> is a (real number) timestamp at start of query.
    
    Modules <tt>time</tt> and <tt>random</tt> are also available, and the class <tt>Random</tt> (==<tt>random.Random</tt>) too.
ja: 変数 <tt>s</tt> (または <tt>a</tt>) は、一致する曲/アルバムです。
    
    <tt>_ts</tt> は、クエリ開始時の (実数の) タイムスタンプです。
    
    モジュール <tt>time</tt> および <tt>random</tt> も使用でき、クラス <tt>Random</tt> (== <tt>random.Random</tt>) も使用できます。

en: Include Saved Search
ja: 保存済み検索を含める

en: 💾 Include the results of a saved search as part of another query.
ja: 💾 保存済み検索の結果を別のクエリの一部として含めます。

en: @(saved: search-name)
ja: @(saved: 検索の名前)

en: Unique Query
ja: ユニーククエリ

en: Filter search results by unique tags.
ja: タグが一意となるように検索結果をフィルタリングします。

en: @(unique: tag)
ja: @(unique: タグ)

en: Squeezebox OK. Using the only player (%s).
ja: Squeezebox OK。プレイヤー %s だけを使用しています。

en: Couldn't connect to %s
ja: %s に接続できません

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Port:
ja: ポート:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Library directory the server connects to
ja: サーバーが接続するライブラリディレクトリ

en: Library path:
ja: ライブラリパス:

note: Add verify button
en: _Verify settings
ja: 設定の確認(_V)

note: Server settings Frame
en: Squeezebox Server
ja: Squeezeboxサーバー

en: Debug
ja: デバッグ

en: unidentified Squeezebox server
ja: 不明な Squeezebox プレイヤー

en: unidentified Squeezebox player: %r
ja: 不明な Squeezebox プレイヤー: %r

en: Choose Squeezebox player
ja: Squeezeboxプレイヤーを選択

en: Found Squeezebox server.
    Please choose the player
ja: Squeezebox サーバーが見つかりました。
    プレイヤーを選択してください

en: Fit image to _window
ja: 画像表示をウィンドウサイズに合わせる(_W)

en: See '[plugins] cover_filenames' config entry for image filename strings
ja: 画像ファイル名の文字列については「[plugins] cover_filenames」設定項目を参照してください

note: Both labels
en: _Program:
ja: プログラム(_P):

en: _Edit image after saving
ja: 保存後に画像を編集する(_E)

en: File_name:
ja: ファイル名(_N):

en: Saving failed
ja: 保存失敗

en: Unable to save "%s".
ja: 「%s」を保存できません。

en: [albumart] HTTP Error: %s
ja: [albumart] HTTP エラー: %s

en: Album Art Downloader
ja: アルバムアートダウンローダー

en: from %(source)s
ja: %(source)s から

en: Resolution: %s
ja: 解像度: %s

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Per engine 'at best' results limit
ja: 1エンジンあたりのベストな結果の上限

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Searching…
ja: 検索中…

en: Done
ja: 完了

en: Download Album Art
ja: アルバムアートのダウンロード

en: Downloads album covers from various websites.
ja: さまざまなウェブサイトからアルバムカバーをダウンロードします。

en: Sources
ja: ソース

en: APEv2 to ID3v2
ja: APEv2をID3v2に変換

en: Converts your APEv2 tags to ID3v2 tags. This will delete the APEv2 tags after conversion.
ja: APEv2 タグを ID3v2 タグに変換します。これにより、変換後に APEv2 タグが削除されます。

en: Go to Bookmark
ja: ブックマークに移動

en: Manages bookmarks in the selected files.
ja: 選択したファイルのブックマークを管理します。

en: _Edit Bookmarks…
ja: ブックマークの編集(_E)…

en: No Bookmarks
ja: ブックマークがありません

en: MusicBrainz Lookup
ja: MusicBrainzで検索

en: Re-tags an album based on a MusicBrainz search.
ja: MusicBrainz での検索結果に基づいてアルバムにタグを付け直します。

en: Only use year for "date" tag
ja: 「date」タグには年のみを使用する

en: Write "_albumartist" when needed
ja: 必要な場合は「albumartist」タグを書き込む(_A)

en: Write sort tags for artist names
ja: アーティスト名のソートタグを書き込む

en: Write _standard MusicBrainz tags
ja: 標準のMusicBrainzタグを書き込む(_S)

en: Write "labelid" tag
ja: 「labelid」タグを書き込む

en: Filename
ja: ファイル名

en: Disc
ja: ディスク

en: Track
ja: トラック

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: アーティスト

en: MusicBrainz lookup
ja: MusicBrainzで検索

en: _Query:
ja: クエリ(_Q):

en: S_earch
ja: 検索(_E)

en: Results <i>(drag to reorder)</i>
ja: 結果 <i>(ドラッグで並べ替え)</i>

en: Please enter a query.
ja: クエリを入力してください。

en: Error encountered. Please retry.
ja: エラーが発生しました。再試行してください。

en: Loading result…
ja: 結果をロード中…

en: No results found.
ja: 該当する結果はありません。

en: Python Console
ja: Pythonコンソール

en: Interactive Python console. Opens a new window.
ja: 対話型 Python コンソール。新しいウィンドウを開きます。

en: {plugin_name} for {songs} ({app})
ja: {plugin_name} {songs}用 ({app})

en: Python Console Sidebar
ja: Pythonコンソールサイドバー

en: Interactive Python console sidebar, that follows the selected songs in the main window.
ja: 対話型 Python コンソールのサイドバーで、メインウィンドウで選択された曲に追随します。

en: You can access the following objects by default:
ja: 以下のオブジェクトにアクセスできます:

en: Your current working directory is:
ja: カレントディレクトリ:

en: Completion
ja: 補完

en: Download Cover Art
ja: カバーアートのダウンロード

en: Downloads high-quality album covers using Quod Libet cover plugins.
ja: Quod Libet カバープラグインを使用して高画質なアルバムカバーをダウンロードします。

en: Classic
ja: クラシック

en: Large
ja: ラージ

en: Full HD
ja: フルHD

en: Cover Art Download
ja: カバーアートダウンロード

en: Loading %(source)s - %(dimensions)s…
ja: %(source)s - %(dimensions)s をロード中…

en: Nothing found for albums:
    %(albums)s.
    
    Providers used:
    %(providers)s
ja: 以下のアルバムに関する情報が見つかりませんでした:
    %(albums)s
    
    使用したプロバイダー:
    %(providers)s

en: No covers found
ja: カバーが見つかりません

en: Preview size
ja: プレビューサイズ

en: Save destination
ja: 保存先

en: If not already a JPEG, convert the image to a high-quality JPEG of the same size
ja: JPEG でない場合は、同じサイズの高品質 JPEG に変換します

en: Save as JPEG
ja: JPEGとして保存

en: Command
ja: コマンド

en: name
ja: 名前

en: The name of this command
ja: このコマンドの名前

en: command
ja: コマンド

en: The shell command syntax to run
ja: 実行するシェルコマンドの構文

en: parameter
ja: パラメータ

en: If specified, a parameter whose occurrences in the command will be substituted with a user-supplied value, e.g. by using 'PARAM' all instances of '{PARAM}' in your command will have the value prompted for when run
ja: 指定した場合、コマンド内で出現するパラメータがユーザー指定の値に置き換えられます。例えば、「PARAM」を使用すると、コマンド内の全ての「{PARAM}」を置換するための入力プロンプトが実行時に表示されます

en: The QL pattern, e.g. <~filename>, to use to compute a value for the command. For playlists, this also supports virtual tags <~playlistname> and <~#playlistindex>.
ja: コマンドの値を計算するために使用するQLパターン (例: <~filename>)。プレイリストの場合、仮想タグ <~playlistname> および <~#playlistindex> も対応しています。

en: unique
ja: ユニーク

en: If set, this will remove duplicate computed values of the pattern
ja: 設定された場合、パターンの計算値から重複した値を削除します

en: max args
ja: 最大引数

en: The maximum number of argument to pass to the command at one time (like xargs)
ja: 一度にコマンドに渡す引数の最大数 (xargs のようなもの)

en: reverse
ja: 逆順

en: If set, the argument list will be reversed
ja: 設定すると、引数リストが逆順になります

en: Input value
ja: 値の入力

en: Value for %s?
ja: %s の値は？

en: Custom Commands
ja: カスタムコマンド

en: Runs custom commands (in batches if required) on songs using any of their tags.
ja: 曲のタグを使って (必要ならバッチ処理で) カスタムコマンドを実行します。

en: Edit Custom Commands
ja: カスタムコマンドの編集

en: Unable to run custom command %s
ja: カスタムコマンド %s を実行できません

en: %d duplicate group | %d duplicate groups
ja[0]: %d個の重複グループ

en: Collapse / Expand all
ja: 全て折りたたむ/展開する

en: Duplicate key expression is '%s'
ja: 重複キーを表すタグ式は「%s」

en: Duplicates Browser
ja: 重複した曲の表示

en: Finds and displays similarly tagged versions of songs.
ja: 類似のタグが付けられた曲を検索して表示します。

en: Accepts QL tag expressions like <tt>~artist~title</tt> or <tt>musicbrainz_track_id</tt>
ja: <tt>~artist~title</tt> や <tt>musicbrainz_track_id</tt> などのQLタグ式を受け付けます

en: _Group duplicates by:
ja: 重複グループ(_G):

en: Duplicate Key
ja: 重複キー

en: Remove _Whitespace
ja: 空白を削除する(_W)

en: Remove _Diacritics
ja: 発音区別符号を削除する(_D)

en: Remove _Punctuation
ja: 約物を削除する(_P)

en: Case _Insensitive
ja: 大文字小文字を区別しない(_I)

en: Matching options
ja: マッチングオプション

note: Create a dialog.
en: Edit Playcount
ja: 再生回数の編集

en: Edit a song's <tt>~#playcount</tt> and <tt>~#skipcount.</tt>
    
    When multiple songs are selected, counts will be incremented, rather than set.
    
    When setting a song's <tt>~#playcount</tt> to 0, the <tt>~#lastplayed</tt> and <tt>~#laststarted</tt> entries will be cleared. However, when setting a 0-play song to a positive play count, no play times will be created.
ja: 曲の <tt>~#playcount</tt> および <tt>~#skipcount</tt> を編集します。
    
    複数の曲を選択すると、それぞれのカウントは指定した回数に設定されるのではなく、指定回数分増加されます。
    
    曲の <tt>~#playcount</tt> を0に設定した場合、<tt>~#lastplayed</tt> および <tt>~#laststarted</tt> がクリアされます。ただし、再生回数0の曲に1以上の再生回数を設定しても、再生時間は作成されません。

en: Play Count
ja: 再生回数

en: Skip Count
ja: スキップ回数

en: Multiple files selected.
ja: 複数ファイルが選択されました。

en: Counts will be incremented.
ja: 各カウントは指定回数分増加します。

en: Edit Embedded Images
ja: 埋め込み画像の編集

en: Adds, removes or replaces embedded images.
ja: 埋め込み画像を追加、削除または置換します。

en: _Embed
ja: 埋め込む(_E)

en: Choose image to embed in the %d track | Choose image to embed in %d tracks
ja[0]: %d個のトラックに埋め込む画像の選択

en: _Remove all Images
ja: 全ての画像を削除する(_R)

en: _Embed Current Image
ja: 現在の画像を埋め込む(_E)

en: _Choose Image…
ja: 画像の選択(_C)…

en: Set Exact Rating
ja: 正確な評価の設定

en: Allows setting the rating of songs with a number.
ja: 曲の評価を数字で設定できるようにします。

en: Please give your desired rating on a scale from 0.0 to 1.0
ja: 0.0から1.0の範囲でご希望の評価を付けてください

en: Filter on Any Tag
ja: 任意のタグでフィルタリング

en: Creates a search query based on tags of the selected songs.
ja: 選択した曲のタグに基づいて検索クエリを作成します。

en: Filter on Directory
ja: ディレクトリでフィルタリング

en: Filters on directory in a new browser window.
ja: 新しいブラウザウィンドウを開き、ディレクトリでフィルタリングします。

en: Acoustic Fingerprint Lookup
ja: 音響指紋で検索

en: Looks up song metadata through acoustic fingerprinting.
ja: 音響指紋を使用して曲のメタデータを検索します。

en: Submit Acoustic Fingerprints
ja: 音響指紋の送信

en: Generates acoustic fingerprints using chromaprint and submits them to acoustid.org.
ja: chromaprint を使用して音響指紋を生成し、acoustid.org に送信します。

en: API Key Missing
ja: APIキーが見つかりません

en: You have to specify an acoustid.org API key in the plugin preferences before you can submit fingerprints.
ja: 音響指紋を送信する前に、プラグインの設定で acoustid.org のAPIキーを指定する必要があります。

en: Request API key
ja: APIキーのリクエスト

en: API _key:
ja: APIキー(_K):

en: AcoustID Web Service
ja: AcoustIDウェブサービス

en: Queued
ja: キュー

en: Analyzing
ja: 解析中

en: Lookup
ja: 検索中

en: Write
ja: 書き込み

note: Translators: album release ID
en: Release
ja: リリース

en: Write MusicBrainz tags
ja: MusicBrainzタグを書き込む

en: Group by directory
ja: ディレクトリでグルーピング

en: Album Mode
ja: アルバムモード

en: Write album related tags and try to reduce the number of different album releases
ja: アルバム関連のタグを書くことで、異なるアルバムリリースを減らすようにします

en: Generating fingerprints:
ja: 音響指紋の生成中:

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: _Submit
ja: 送信(_S)

en: Songs either need a <i><b>musicbrainz_trackid</b></i>, or <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i> tags to get submitted.
ja: 曲の送信には、<i><b>musicbrainz_trackid</b></i> タグ、または <i><b>artist</b></i> / <i><b>title</b></i> / <i><b>album</b></i> タグのどちらか一方が必要です。

en: Fingerprints:
ja: 音響指紋:

en: Songs with MBIDs:
ja: MBIDが付いた曲:

en: Songs with sufficient tags:
ja: 十分なタグが付いた曲:

en: Songs to submit:
ja: 送信する曲:

en: Done. %(to-send)d/%(all)d songs to submit.
ja: 完了しました。%(to-send)d/%(all)d曲を送信します。

en: Submitting fingerprints:
ja: 音響指紋の送信:

en: Submitting…
ja: 送信中…

en: Update Tags in Files
ja: ファイルタグの更新

en: Update modified tags in files. This will ensure play counts and ratings are up to date.
ja: 修正されたタグをファイルに反映します。これにより再生回数と評価が最新になります。

en: Export to HTML
ja: HTMLにエクスポート

en: Exports the selected song list to HTML.
ja: 選択した曲のリストを HTML にエクスポートします。

en: Send to iFP
ja: iFPに送信

en: Uploads songs to an iRiver iFP device.
ja: iRiver iFP デバイスに曲をアップロードします。

en: No iFP device found
ja: iFP デバイスが見つかりません

en: Unable to contact your iFP device. Check that the device is powered on and plugged in, and that you have ifp-line (http://ifp-driver.sf.net) installed.
ja: iFP デバイスに接続できません。デバイスの電源がオンになっていて接続されていること、および ifp-line (http://ifp-driver.sf.net) がインストールされていることを確認してください。

en: Uploading %(current)d/%(total)d
ja: %(current)d/%(total)d アップロード中

en: Unable to upload %s.The device may be out of space, or turned off.
ja: 「%s」をアップロードできません。デバイスの容量が不足しているか、電源がオフになっている可能性があります。

en: Error uploading
ja: アップロードエラー

note: Could be made configurable in the future, but these likely suffice "tag1 tag2" will result in only tag1 and tag2 being exported * means all tags (so tags like 'title' and internal (user data) "tags" like ~#added) * tag1 tag2 means all except tag1 and tag2
en: Export User Data
ja: ユーザーデータのエクスポート

en: Export Tags
ja: タグのエクスポート

en: Export Tags and User Data
ja: タグとユーザーデータのエクスポート

en: Export File Stems and User Data
ja: ファイルステムとユーザーデータのエクスポート

en: Export File Stems and Tags
ja: ファイルステムとタグのエクスポート

en: Export File Stems, Tags and User Data
ja: ファイルステム、タグとユーザーデータのエクスポート

en: Import / Export
ja: インポート/エクスポート

en: Imports and exports tags and track user data.
ja: タグやトラックのユーザーデータをインポートまたはエクスポートします。

en: Further information
ja: 詳細情報

en: The term 'track user data' includes the playlists in which the selected tracks are and the following metadata:
    
    %s
    
    Be aware that whatever you chose to export will be imported. If you exported the file stems (file names without extension), then, on import, the selected files will be renamed.
    
    After exporting an album you can import the data into another version of the album. Order and number of tracks can be different. The plugin matches the exported data to the new tracks, even if the names of the tracks are slightly different. The automatic matching is not always correct, so it is better to not reduce the following similarity values too much.
ja: 「トラックのユーザーデータ」という用語には、選択したトラックが含まれるプレイリストと次のメタデータが含まれます:
    
    %s
    
    エクスポートを選択したものは、すべてインポートされることに注意してください。ファイルのステム (拡張子なしのファイル名) をエクスポートした場合、インポート時に、選択したファイルの名前が変更されます。
    
    アルバムをエクスポートした後、そのデータを別のバージョンのアルバムにインポートすることができます。トラックの順番や数は異なってもかまいません。プラグインは、トラックの名前が多少異なっていても、エクスポートされたデータを新しいトラックに合わせます。自動マッチングが常に正しいとは限らないので、以下の類似度の値をあまり下げない方がよいでしょう。

en: User interaction on import
ja: インポート時のユーザー操作

en: Require confirmation if number of tracks differs
ja: トラック数が異なる場合は確認を求める

en: Require confirmation if number of albums differs
ja: アルバム数が異なる場合は確認を求める

en: Percentage below which the user will have to manually check and optionally change which track is matched with which.
ja: この割合以下の場合、ユーザーはどのトラックがどのトラックとマッチングしているかを手動で確認し、変更する必要があります。

en: Track similarity:
ja: トラックの類似度:

en: Album similarity:
ja: アルバムの類似度:

en: Export files
ja: エクスポートファイル

en: Write pretty and clear JSON (slower)
ja: きれいに整形された JSON を出力する (遅い)

en: Delete export files after they've been imported
ja: インポート後にエクスポートファイルを削除する

en: Import
ja: インポート

en: Open Export Directory
ja: エクスポートディレクトリを開く

en: Discs
ja: ディスク数

en: Tracks
ja: トラック数

en: Artist(s)
ja: アーティスト

en: End of path
ja: パスの末端

en: Match Albums
ja: アルバムのマッチング

en: Continue
ja: 続行する

en: Nothing to import
ja: インポートするものはありません

en: You have to export something before you can import.
ja: インポートする前に、何かをエクスポートする必要があります。

en: The index was corrupt.
ja: インデックスが破損していました。

en: Couldn't parse JSON in %s
ja: %s を JSON として解析できません

en: Couldn't read %s
ja: %s を読み込めません

en: File name
ja: ファイル名

en: Match Tracks
ja: トラックのマッチング

en: Updating chart list.
ja: チャートリストを更新中。

note: No charts to fetch, no update scheduled.
en: Already up-to-date.
ja: すでに最新です。

en: Fetching chart for week of %s.
ja: %sの週のチャートを取得中。

en: Sync complete.
ja: 同期完了しました。

en: Error during sync (%s)
ja: 同期中にエラーが発生しました (%s)

en: Last.fm Sync
ja: Last.fmと同期

en: Updates your library's statistics from your Last.fm profile.
ja: Last.fm のプロフィールからライブラリの統計情報を更新します。

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: Create Sort Tags
ja: ソートタグの生成

en: Converts album and artist names to sort names, poorly.
ja: アルバム名やアーティスト名をソート名に変換します(不十分)。

en: Export as M3U / PLS Playlist File
ja: M3U/PLSプレイリストとしてエクスポート

en: Exports songs to an M3U or PLS playlist.
ja: 曲を M3U または PLS プレイリストにエクスポートします。

en: Use relative paths
ja: 相対パスを使う

en: Use absolute paths
ja: 絶対パスを使う

en: Writing to %s failed.
ja: 「%s」への書き込みに失敗しました。

note: Translators: Plugin name
en: Rescan Songs
ja: 曲の再スキャン

en: Checks for file changes and reloads / removes the songs if needed.
ja: ファイルの変更をチェックし、必要に応じて曲を再読込/削除します。

en: Rescan songs
ja: 曲の再スキャン

en: ReplayGain Analyzer
ja: ReplayGainアナライザー

[ctx: track/title]
note: Translators: Combined track number/title column heading
en: Track
ja: トラック

en: Progress
ja: 進捗

en: Gain
ja: ゲイン

en: Peak
ja: ピーク

en: There is %(to-process)s album to update (of %(all)s) | There are %(to-process)s albums to update (of %(all)s)
ja[0]: 更新するアルバムは%(to-process)s枚あります(%(all)s枚中)

en: Replay Gain
ja: ReplayGainの解析

en: Analyzes and updates <a href="%(rg_link)s">ReplayGain</a> information, using GStreamer. Results are grouped by album.
ja: GStreamer を使用して <a href="%(rg_link)s">ReplayGain</a> 情報を解析し更新します。結果はアルバム単位でグルーピングされます。

en: always
ja: 常に

en: if <b>any</b> RG tags are missing
ja: <b>いくつかの</b>RGタグが欠落している場合

en: if <b>album</b> RG tags are missing
ja: <b>アルバム</b>RGタグが欠落している場合

en: _Process albums:
ja: アルバムの更新処理(_P):

note: Server settings Frame
en: Existing Tags
ja: 既存のタグ

en: Split Tags
ja: タグの分離

en: Splits the disc number from the album and the version from the title at the same time.
ja: アルバムからディスク番号、タイトルからバージョンを同時に分離します。

en: Split Album
ja: アルバムタグの分離

en: Split out disc number.
ja: ディスク番号を分離します。

en: n/a
ja: なし

en: Reset
ja: リセット

en: Tap
ja: タップ

en: Tap BPM
ja: BPMのタップ

en: 🥁 Tap BPM for the selected song.
ja: 🥁 選択した曲の BPM をタップします。

en: Website Search
ja: ウェブサイトで検索

en: Searches your choice of website using any song tags.
    Supports patterns e.g. %(pattern)s.
ja: 曲のタグを使用して、選択したウェブサイトで検索します。
    「%(pattern)s」のようなパターンに対応しています。

en: Search URL patterns
ja: 検索URLパターン

en: Edit search URLs
ja: 検索URLの編集

note: Add link to editor
en: Configure Searches…
ja: 検索の設定…

en: Search Tag in Wikipedia
ja: Wikipediaでタグを検索

en: Opens a browser window with the Wikipedia article on the selected song's corresponding tag.
ja: 選択した曲の対応するタグに関する Wikipedia の記事をウェブブラウザで表示します。

en: Search at %(website)s
ja: 検索先 %(website)s

en: Edit Tags
ja: タグの編集

en: Search failed
ja: 検索失敗

en: Tag "%s" not found.
ja: タグ「%s」が見つかりません。

note: then (try to) load all new files
en: Library
ja: ライブラリ

en: Checking mount points
ja: マウントポイントを確認中

en: Scanning library
ja: ライブラリスキャン中

en: Scanning %s
ja: %s をスキャン中

en: Loading files
ja: ファイルをロード中

en: Moving library files
ja: ライブラリ移動中

en: Removing library files
ja: ライブラリ削除中

en: Adding watches for %s
ja: %s の監視を追加

en: No library songs found in legacy playlist %(filename)r (of size %(size).1f kB).
ja: レガシープレイリスト「%(filename)r」(サイズ %(size).1f kB) にはライブラリ登録曲が見つかりません。

en: Have you changed library root dir(s), but not this playlist?
ja: ライブラリのルートディレクトリを変更したのに、このプレイリストは変更していないということはないですか?

en: %d playlist failed to convert | %d playlists failed to convert
ja[0]: %d個のプレイリストの変換に失敗しました

en: Music player and music library manager
ja: ミュージックプレイヤー/ミュージックライブラリマネージャ

en: Failed to load file: %r
ja: ファイルの読み込みに失敗しました: %r

en: List tags
ja: タグの一覧表示

en: Print terse output
ja: 簡潔な出力を表示

en: Columns to display and order in terse mode (%s)
ja: 簡潔モードでの表示するカラムおよび表示順 (%s)

en: Also list programmatic tags
ja: プログラマチックタグも表示する

en: Not enough arguments
ja: 引数が不足しています

en: Too many arguments
ja: 引数が多すぎます

en: Description
ja: 説明

en: Value
ja: 値

en: List all common tags
ja: 全共通タグの一覧表示

en: Copy tags from one file to another
ja: あるファイルから別のファイルにタグをコピーする

en: Show changes, don't apply them
ja: 変更の表示のみで、適用はしない

en: Skip tags that can't be written
ja: 書き込めないタグはスキップする

en: Can't copy tag {tagname} to file: {filename}
ja: タグ「{tagname}」をファイル「{filename}」にコピーできません

en: Edit tags in a text editor
ja: テキストエディタでタグを編集する

en: Editing aborted
ja: 編集を中止しました

en: Starting text editor '%(editor-name)s' failed.
ja: テキストエディタ「%(editor-name)s」の実行が失敗しました。

en: No changes detected
ja: 変更は検出されませんでした

en: Set a tag and remove existing values
ja: タグを設定して既存の値を削除

en: Can not set %(tag)r for %(format)s file %(file)r
ja: %(format)s ファイル「%(file)r」に「%(tag)r」を設定できません

en: Remove tags
ja: タグの削除

en: Value is a regular expression
ja: 正規表現で指定

en: Remove all tags
ja: 全てのタグの削除

en: Can't combine '--all' with '--regexp'
ja: 「--all」と「--regexp」を組み合わせることはできません

en: Can't remove {tagname} from {filename}
ja: 「{filename}」から「{tagname}」を削除できません

en: Remove a tag value
ja: タグの値の削除

en: Add a tag value
ja: タグの値の追加

en: Can not set %r
ja: 「%r」を設定できません

en: List file information
ja: ファイル情報の一覧表示

en: Set the provided image as primary embedded image and remove all other embedded images
ja: 提供された画像を主埋め込み画像として設定し、他の全ての埋め込み画像を削除する

en: Failed to load image file: %r
ja: 画像ファイルの読み込みに失敗しました: %r

en: Image editing not supported for %(file_name)s (%(file_format)s)
ja: 「%(file_name)s」(%(file_format)s) の画像編集には対応していません

en: Remove all embedded images
ja: 全ての埋め込み画像の削除

en: Extract embedded images to %(filepath)s
ja: 埋め込み画像を「%(filepath)s」に抽出

en: Path to where the images will be saved to (defaults to the working directory)
ja: 画像の保存先パス (デフォルトはカレントディレクトリ)

en: Rename files based on tags
ja: タグに基づいてファイル名を変更

en: Fill tags based on the file path
ja: ファイルパスに基づいてタグを埋める

en: File
ja: ファイル

en: Fill tracknumbers for all files
ja: 全てのファイルのトラック番号を埋める

en: Print tags based on the given pattern
ja: 指定されたパターンに基づいてタグを表示

en: Display help information
ja: ヘルプ情報の表示

en: '%(column-id)s' is not a valid column name (%(all-column-ids)s).
ja: 「%(column-id)s」は有効なカラム名ではありません (%(all-column-ids)s)。

en: _Unknown
ja: 不明(_U)

en: In Order
ja: 並び順

en: _In Order
ja: 並び順(_I)

en: Random
ja: ランダム

en: _Random
ja: ランダム(_R)

en: Prefer higher rated
ja: 高評価の曲を優先

en: Prefer _higher rated
ja: 高評価の曲を優先(_H)

en: Repeat this track
ja: このトラックをリピート

en: Repeat _this track
ja: このトラックをリピート(_T)

en: Repeat all
ja: 全体をリピート

en: Repeat _all
ja: 全体をリピート(_A)

en: One song
ja: 1曲のみ

en: One _song
ja: 1曲のみ(_S)

en: Stream
ja: ストリーム

en: Buffering
ja: バッファリング中

en: Could not create GStreamer pipeline (%s)
ja: GStreamer パイプラインを作成できません (%s)

en: No GStreamer element found to handle media format
ja: メディア形式を処理する GStreamer エレメントが見つかりません

en: Media format: %(format-description)s
ja: メディア形式: %(format-description)s

en: GStreamer plugin '%(name)s' could not be initialized
ja: GStreamer プラグイン「%(name)s」を初期化できませんでした

en: The GStreamer output pipeline used for playback. Leave blank for the default pipeline. If the pipeline contains a sink, it will be used instead of the default one.
ja: 再生に使用される GStreamer 出力パイプライン。空白の場合はデフォルトのパイプラインが使用されます。パイプラインにシンクが含まれる場合、デフォルトの代わりに使用されます。

en: _Output pipeline:
ja: 出力パイプライン(_O):

note: Translators: s = seconds
en: %.1f s
ja: %.1f秒

en: _Buffer duration:
ja: バッファ時間(_B):

en: Disable _gapless playback
ja: ギャップレス再生を無効にする(_G)

en: Disabling gapless playback can avoid track changing problems with some GStreamer versions
ja: ギャップレス再生を無効にすると、一部の GStreamer バージョンでトラック変更の問題を回避できます

en: Use JACK for playback if available
ja: 可能であれば再生にJACKを使用する

en: Uses `jackaudiosink` for playbin sink if it can be detected
ja: 検出できる場合は、playbin シンクに「jackaudiosink」を使用します

en: Auto-connect to JACK output devices
ja: JACK出力デバイスに自動接続する

en: Tells `jackaudiosink` to auto-connect
ja: 「jackaudiosink」に自動接続するように指示します

en: No GStreamer audio sink found. Tried: %s
ja: GStreamer オーディオシンクが見つかりません。試行した設定: %s

en: Invalid GStreamer output pipeline
ja: 不正な Gstreamer 出力パイプライン

en: Unable to create audio output
ja: オーディオ出力を作成できません

en: The audio device %r was not found. Check your Xine settings in ~/.quodlibet/config.
ja: オーディオ デバイス「%r」が見つかりませんでした。「~/.quodlibet/config」で Xine の設定を確認してください。

en: Couldn't find module '{module}'. Perhaps you need to install the package?
ja: モジュール「{module}」が見つかりませんでした。おそらくパッケージのインストールが必要ではないでしょうか?

en: Couldn't find GStreamer element '{element}'.
ja: GStreamer エレメント「{element}」が見つかりませんでした。

en: Please visit the Plugins window to set ListenBrainz up. Until then, listens will not be submitted.
ja: プラグインウィンドウで ListenBrainz の設定を行ってください。それまでは、聴取情報は送信されません。

en: Too many consecutive submission failures (%d). Setting to offline mode. Please visit the Plugins window to reset ListenBrainz. Until then, listens will not be submitted.
ja: 連続して送信失敗しすぎています (%d回)。オフラインモードに設定しています。プラグインウィンドウで ListenBrainz の再設定を行ってください。それまでは、聴取情報は送信されません。

en: ListenBrainz Submission
ja: ListenBrainzの送信

en: Submit listens to ListenBrainz.
ja: ListenBrainz に聴取情報を送信します。

en: User _token:
ja: ユーザートークン(_T):

en: T_ags:
ja: タグ(_A):

en: List of tags to include in the submission. Comma-separated, use double-quotes if necessary.
ja: 送信に含めるタグのリスト。カンマで区切り、必要に応じてダブルクォートを使用してください。

en: Songs matching this filter will not be submitted.
ja: このフィルターに一致する曲は送信されません。

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlist? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)s playlists?
ja[0]: プラグイン「%(name)s」を%(count)s個のプレイリストで実行しますか?

en: _Run Plugin
ja: プラグインの実行(_R)

en: Usage
ja: 使用法

note: Translators: Refers to the beginning of the playing song.
en: Beginning
ja: 曲の頭から再生

en: N/A
ja: なし

en: Time
ja: 時間

en: Bookmark Name
ja: ブックマーク名

en: MM:SS
ja: 分:秒

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: _Filters
ja: フィルター(_F)

en: Recently _Played
ja: 最近再生された曲(_P)

en: Recently _Added
ja: 最近追加された曲(_A)

en: _Top 40
ja: 上位40曲(_T)

en: All _Songs
ja: 全ての曲(_S)

en: On Current _Genre(s)
ja: 再生中の曲のジャンル(_G)

en: On Current _Artist(s)
ja: 再生中の曲のアーティスト(_A)

en: On Current Al_bum
ja: 再生中の曲のアルバム(_B)

en: Random _Genre
ja: ジャンルでランダム選択(_G)

en: Random _Artist
ja: アーティストでランダム選択(_A)

en: Random Al_bum
ja: アルバムでランダム選択(_B)

en: The 40 songs you've played most (more than 40 may be chosen if there are ties)
ja: 再生回数の上位40曲(組になっているものがある場合40曲以上が選択される場合もあります)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Value:
ja: 値(_V):

en: Saved Values
ja: 保存済みの値

en: Edit saved values…
ja: 保存済みの値の編集…

en: Auto_matic
ja: 自動(_M)

en: _Track Mode
ja: トラックモード(_T)

en: _Album Mode
ja: アルバムモード(_A)

note: Translators: player state, no action
en: _Mute
ja: ミュート(_M)

en: _Replay Gain Mode
ja: ReplayGainモード(_R)

note: Translators: New Command/Entry/Item/...
en: New %s
ja: 新規%s

en: (unknown)
ja: (不明)

en: _Add…
ja: 追加(_A)…

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Tag expression
ja: タグ式

en: Tag expression e.g. people:real or ~album~year
ja: タグ式 (例: people:real、~album~year)

en: Enter new tag
ja: タグの入力

en: Edit tag expression
ja: タグ式の編集

en: Files:
ja: ファイル:

en: The selected songs will be removed from the library and their files deleted from disk.
ja: 選択された曲はライブラリから削除され、そのファイルはディスクから削除されます。

en: The selected files will be deleted from disk.
ja: 選択されたファイルがディスクから削除されます。

en: Delete %(file_count)d file permanently? | Delete %(file_count)d files permanently?
ja[0]: %(file_count)d個のファイルを完全に削除しますか?

en: _Delete Files
ja: ファイルの削除(_D)

en: The selected songs will be removed from the library and their files moved to the trash.
ja: 選択された曲はライブラリから削除され、ファイルはゴミ箱に移動されます。

en: The selected files will be moved to the trash.
ja: 選択されたファイルはゴミ箱に移動されます。

en: Move %(file_count)d file to the trash? | Move %(file_count)d files to the trash?
ja[0]: %(file_count)d個のファイルをゴミ箱に移動しますか?

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動(_M)

en: Moving %(current)d/%(total)d.
ja: %(current)d/%(total)d個を移動中。

en: Unable to move to trash
ja: ゴミ箱に移動できません

en: Moving one or more files to the trash failed.
ja: 1個以上のファイルのゴミ箱への移動に失敗しました。

en: Deleting %(current)d/%(total)d.
ja: %(current)d/%(total)d個を削除中。

en: Unable to delete files
ja: ファイルを削除できません

en: Deleting one or more files failed.
ja: 1個以上のファイルの削除に失敗しました。

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Downloading files
ja: ファイルをダウンロード中

en: missing from %d song | missing from %d songs
ja[0]: %d曲が欠落しています

en: different across %d song | different across %d songs
ja[0]: %d曲の内容がそれぞれ異なっています

en: Split into _Multiple Values
ja: 複数の値に分割(_M)

en: Split Disc out of _Album
ja: albumからdiscを分離(_A)

en: Split _Version out of Title
ja: titleからversionを分離(_V)

en: Split Arranger out of Ar_tist
ja: artistからarrangerを分離(_T)

en: Split _Performer out of Artist
ja: artistからperformerを分離(_P)

en: Split _Performer out of Title
ja: titleからperformerを分離(_P)

en: Split _Originalartist out of Title
ja: titleからoriginalartistを分離(_O)

en: Add a Tag
ja: タグの追加

en: _Tag:
ja: タグ(_T):

en: Show _programmatic tags
ja: プログラマチックタグの表示(_P)

en: Access all tags, including machine-generated ones e.g. MusicBrainz or Replay Gain tags
ja: MusicBrainz タグや ReplayGain タグなどの機械生成されたものを含む全てのタグにアクセスします

en: Show _multi-line tags
ja: 複数行タグの表示(_M)

en: Show potentially multi-line tags (e.g 'lyrics') here too
ja: 複数行になる可能性のあるタグ(「lyrics」など)もここに表示します

[ctx: edittags]
note: Translators: Revert button in the tag editor
en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

[ctx: edittags]
note: Translators: Save button in the tag editor
en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Configure
ja: 設定(_C)

en: _Split Tag
ja: タグの分割(_S)

en: _Copy Value(s)
ja: 値のコピー(_C)

en: Unable to add tag
ja: タグを追加できません

en: Unable to add %s
ja: 「%s」を追加できません

en: The files currently selected do not support multiple values for %s.
ja: 選択されているファイルには「%s」タグに複数の値を設定することができません。

note: Can't add the new tag.
en: Invalid tag | Invalid tags
ja[0]: 不正なタグ

en: Invalid tag %s
    
    The files currently selected do not support editing this tag. | Invalid tags %s
    
    The files currently selected do not support editing these tags.
ja[0]: 不正なタグ: %s
    
    選択されているファイルはこのタグの編集に対応していません。

en: Invalid value
ja: 不正な値

en: Invalid value: %(value)s
    
    %(error)s
ja: 不正な値: %(value)s
    
    %(error)s

en: Tag may not be accurate
ja: タグが正しくない可能性があります

en: %(file-name)s changed while the program was running. Saving without refreshing your library may overwrite other changes to the song.
ja: プログラム動作中に「%(file-name)s」の内容が変更されました。ライブラリをリフレッシュせずに保存すると、この曲に対する他の修正内容を上書きしてしまう可能性があります。

en: Unable to save song
ja: 曲を保存できません

en: Saving %(file-name)s failed.The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
ja: 「%(file-name)s」の保存に失敗しました。ファイルが読み取り専用になっている、あるいは破損している、またはあなたにファイル編集の権限が与えられていない可能性があります。

en: _More options…
ja: 他のオプション(_M)…

en: _Undo
ja: 取り消す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _About
ja: バージョン情報(_A)

en: _Check for Updates…
ja: アップデートの確認(_C)…

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: %(title)s and %(count)s more | %(title)s and %(count)s more
ja[0]: %(title)s、他%(count)s曲

en: Ex Falso Preferences
ja: Ex Falsoの設定

en: Folders
ja: フォルダ

en: _New Folder…
ja: 新しいフォルダ(_N)…

en: _Select all Sub-Folders
ja: サブフォルダを全て選択(_S)

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Enter a name for the new folder:
ja: フォルダ名を入力してください:

en: Unable to create folder
ja: フォルダを作成できません

en: Unable to delete folder
ja: フォルダを削除できません

en: Songs
ja: 曲

en: Disc %s
ja: ディスク %s

en: Track %s
ja: トラック %s

en: Current _Song
ja: 再生中の曲(_S)

en: _Edit Display…
ja: ディスプレイの編集(_E)…

en: No songs are selected.
ja: 曲が選択されていません。

en: No Songs
ja: 曲がありません

en: Information
ja: 情報

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Produced by %s
ja: プロデュース %s

en: artist
ja: アーティスト

en: artists
ja: アーティスト

note: for backwards compat
en: performers
ja: 演奏者

en: Never
ja: なし

en: %(n)d time | %(n)d times
ja[0]: %(n)d回

en: added
ja: 登録日時

en: last played
ja: 再生完了日時

en: plays
ja: 再生回数

en: skips
ja: スキップ回数

en: rating
ja: 評価

en: path
ja: パス

en: length
ja: 時間

en: format
ja: フォーマット

en: codec
ja: コーデック

en: encoding
ja: エンコーディング

en: bitrate
ja: ビットレート

en: file size
ja: サイズ

en: modified
ja: 修正日時

en: Additional
ja: 付加情報

en: %d selected | %d selected
ja[0]: %d曲選択済み

en: Track unavailable
ja: トラック情報が取得できません

en: %d song with no album | %d songs with no album
ja[0]: %d曲にアルバム情報がありません

en: Selected Discography
ja: 選択済みディスコグラフィ

en: %d song with no artist | %d songs with no artist
ja[0]: %d曲にアーティスト情報がありません

en: albums
ja: アルバム

en: Total length:
ja: 合計時間:

en: Total size:
ja: 合計サイズ:

en: Files
ja: ファイル

en: _View online
ja: オンラインで表示(_V)

en: No lyrics found for this song.
ja: この曲の歌詞は見つかりませんでした。

en: Are you sure you want to remove all songs?
ja: 全ての曲を削除してもよろしいですか?

en: The selected songs will be removed from the library.
ja: 選択された曲はライブラリから削除されます。

en: Unhide
ja: 再表示

en: _Unhide
ja: 再表示(_U)

en: Check if the columns on the left side approximately match the ones on the right side. If they don't, you can change the order here (use _ for rows that shouldn't be matched):
ja: 左側のカラムが右側のカラムとほぼ一致しているかどうかを確認してください。一致しない場合は、ここで順序を変更することができます (一致させるべきではない行には「_」を使用します):

en: Right side order:
ja: 右側の順序:

en: Discard tag changes?
ja: タグの変更を破棄しますか?

en: Tags have been changed but not saved. Save these files, or revert and discard changes?
ja: タグが変更されましたが、まだ保存されていません。保存しますか? それとも元に戻して変更を破棄しますか?

en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

en: File exists
ja: 同名のファイルが存在します

en: Replace %(file-name)s?
ja: 「%(file-name)s」を置換しますか?

en: _Replace File
ja: ファイルを置換(_R)

en: Active tasks
ja: アクティブタスク

en: %d tasks running
ja: %d個のタスクを実行中

en: Toggle shuffle mode
ja: シャッフルモードをトグル

en: Toggle repeat mode
ja: リピートモードをトグル

en: Events
ja: イベント

en: Play Order
ja: 再生順序

en: Editing
ja: 編集

en: Renaming
ja: 名前変更

en: Querying
ja: クエリ

en: Covers
ja: カバー

en: Plugin Errors
ja: プラグインのエラー

en: Any state
ja: 全ての状態

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: No category
ja: カテゴリなし

en: Any category
ja: 全てのカテゴリ

en: No plugins found.
ja: プラグインが見つかりません。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Filter by plugin state / tag
ja: プラグイン状態/タグでフィルタリングします

en: Filter by plugin type
ja: プラグインタイプでフィルタリングします

en: Filter by plugin name or description
ja: プラグイン名や説明でフィルタリングします

en: Show _Errors
ja: エラーの表示(_E)

en: _Disc
ja: ディスク(_D)

en: _Track
ja: トラック(_T)

en: Grou_ping
ja: グループ(_P)

en: _Artist
ja: アーティスト(_A)

en: Al_bum
ja: アルバム(_B)

en: _Filename
ja: ファイル名(_F)

en: _Length
ja: 時間(_L)

en: _Jump to playing song automatically
ja: 再生中の曲へ自動的にジャンプする(_J)

en: When the playing song changes, scroll to it in the song list
ja: 再生する曲が変わったときにソングリストをスクロールさせます

en: _Sort songs when tags are modified
ja: タグが変更されたときに曲をソートする(_S)

en: Automatically re-sort songs in the song list when tags are modified
ja: タグが変更されると、ソングリスト内の曲を自動的に再ソートします

en: Always allow sorting
ja: 常にソートを可能にする

en: Allow sorting by column headers, even for playlists etc
ja: プレイリストなどでも、カラムヘッダでソートできるようにします

en: _Others:
ja: その他(_O):

note: Stock edit doesn't have ellipsis chars.
en: _Edit…
ja: 編集(_E)…

en: Add or remove additional column headers
ja: 追加表示するカラムヘッダを追加または削除します

en: Visible Columns
ja: 表示するカラム

en: Title includes _version
ja: タイトルにバージョンを含める(_V)

en: Album includes _disc subtitle
ja: アルバムにディスクサブタイトルを含める(_D)

en: Artist includes all _people
ja: アーティストに全てのピープルを含める(_P)

en: Filename includes _folder
ja: ファイル名にフォルダ名を含める(_F)

en: Column Preferences
ja: カラム設定

en: _Update Columns
ja: カラムの更新(_U)

en: Apply current configuration to song list, adding new columns to the end
ja: 現在の設定をソングリストに適用し、新しいカラムは最後に追加します

en: Song List
ja: ソングリスト

en: Edit Columns
ja: カラムの編集

en: Duration totals
ja: 総再生時間

en: _Global filter:
ja: グローバルに適用するフィルター(_G):

en: Apply this query in addition to all others
ja: 他の全ての検索条件に加えてこのクエリを適用します

[ctx: heading]
note: Translators: The heading of the preference group, no action
en: Search
ja: 検索

en: Browsers
ja: ブラウザ

note: Ratings
en: Confirm _multiple ratings
ja: 複数の評価時に確認する(_M)

en: Ask for confirmation before changing the rating of multiple songs at once
ja: 複数の曲の評価を一度に変更する前に確認を求めます

en: Enable _one-click ratings
ja: ワンクリック評価を有効にする(_O)

en: Enable rating by clicking on the rating column in the song list
ja: ソングリストで「評価」カラムをクリックすることで評価できるようにします

en: Ratings
ja: 評価

note: Filename choice algorithm config
en: Prefer _embedded art
ja: 埋め込み画像を優先する(_E)

en: Choose to use artwork embedded in the audio (where available) over other sources
ja: 他のソースより、オーディオファイルに埋め込まれたアートワーク(利用可能な場合)を選択します

en: The album art image file(s) to use when available (supports wildcards). If you want to supply more than one, separate them with commas.
ja: 利用可能な場合に使用するアルバムアート画像ファイル(ワイルドカードに対応)。複数指定する場合は、カンマで区切ってください。

en: _Preferred fixed image filename(s)
ja: 固定の画像ファイル名を優先する(_P)

en: Album Art
ja: アルバムアート

en: Playback
ja: 再生

en: Output Configuration
ja: 出力設定

en: If no Replay Gain information is available for a song, scale the volume by this value
ja: 曲に ReplayGain 情報が無い場合、この値で音量を調整します

en: _Fall-back gain:
ja: フォールバックゲイン(_F):

en: Scale volume for all songs by this value, as long as the result will not clip
ja: 結果がクリップしない限り、この値で全ての曲の音量を調整します

en: _Pre-amp gain:
ja: プリアンプゲイン(_P):

en: _Enable Replay Gain volume adjustment
ja: ReplayGain音量調整を有効にする(_E)

en: Replay Gain Volume Adjustment
ja: ReplayGain音量調整

en: _Continue playback on startup
ja: 起動時に再生を再開する(_C)

en: If music is playing on shutdown, automatically start playing on next startup
ja: シャットダウン時に音楽が再生されていた場合は、次回の起動時に自動的に再生を開始します

en: _Default rating:
ja: デフォルトの評価(_D):

en: Rating _scale:
ja: 評価尺度(_S):

en: Bayesian Average factor (C) for aggregated ratings.
    0 means a conventional average, higher values mean that albums with few tracks will have less extreme ratings. Changing this value triggers a re-calculation for all albums.
ja: 集計された評価のベイジアン平均係数(C)。
    0は従来の平均を意味し、値が高いほど、トラックの少ないアルバムの極端な評価が低くなります。この値を変更すると全てのアルバムが再計算されます。

en: _Bayesian averaging amount:
ja: ベイジアン平均量(_B):

en: _Email:
ja: メールアドレス(_E):

en: Ratings and play counts will be saved in tags for this email address
ja: 評価と再生回数はこのメールアドレスのタグに保存されます

en: _Auto-save tag changes
ja: タグの変更を自動保存する(_A)

en: Save changes to tags without confirmation when editing multiple files
ja: 複数ファイルの編集時に確認なしでタグの変更を保存します

en: A set of separators to use when splitting tag values in the tag editor. The list is space-separated.
ja: タグエディタでタグの値を分割するときに使用する区切り文字のセット。このリストはスペースで区切られます。

en: Split _tag on:
ja: タグの分割に用いる文字(_T):

en: A set of separators to use when extracting subtags from tags in the tag editor. The list is space-separated, and each entry must only contain two characters.
ja: タグエディタでタグからサブタグを抽出するときに使用する区切り文字のセット。このリストはスペースで区切られ、各エントリには2文字のみを含める必要があります。

en: Split _subtag on:
ja: サブタグの分離に用いる文字(_S):

en: Tags
ja: タグ

en: Tag Editing
ja: タグの編集

en: Updating for new ratings
ja: 新しい評価に更新中

en: _Scan Library
ja: ライブラリのスキャン(_S)

en: Check for changes in your library
ja: ライブラリの変更内容をチェックします

en: Re_build Library
ja: ライブラリの再構築(_B)

en: Reload all songs in your library. This can take a long time.
ja: ライブラリの全曲を再読込します。この処理はやや時間がかかるかもしれません。

en: Hidden Songs
ja: 非表示の曲

en: Scan library _on start
ja: 起動時にライブラリをスキャンする(_O)

en: _Watch directories for changes
ja: ディレクトリの変更を監視する(_W)

en: Watch library directories for external file additions, deletions and renames.
ja: 外部ファイルの追加、削除、名前の変更についてライブラリディレクトリを監視します。

en: Scan Directories
ja: スキャンするディレクトリ

en: %(title)s and %(count)d more | %(title)s and %(count)d more
ja[0]: %(title)s、他%(count)d曲

en: Properties
ja: プロパティ

en: _Queue
ja: キュー(_Q)

en: Clear Queue
ja: キューを全て消去

en: Disable queue - the queue will be ignored when playing
ja: キューを無効化 - 再生時にキューは無視されます

en: Ephemeral
ja: 一時的

en: Remove songs from the queue after playing them
ja: 再生後、キューから曲を削除します

en: Persistent
ja: 永続的

en: Keep songs in the queue after playing them
ja: 再生後、キューに入っている曲を保持します

en: Mode
ja: モード

en: Stop at End
ja: 最後の曲で停止

en: %(count)d song (%(time)s) | %(count)d songs (%(time)s)
ja[0]: %(count)d曲(%(time)s)

en: _Browse Library
ja: ライブラリの参照(_B)

en: Toggle queue visibility
ja: キューの表示状態をトグル

en: Playback Error
ja: 再生エラー

en: Set up library directories?
ja: ライブラリディレクトリを設定しますか?

en: You don't have any music library set up. Would you like to do that now?
ja: ライブラリが設定されていません。これから設定しますか?

en: _Not Now
ja: 今はまだ(_N)

en: _Set Up
ja: 設定する(_S)

en: Unable to add songs
ja: 曲を追加できません

en: %s uses an unsupported protocol.
ja: %s で使われているプロトコルに対応していません。

en: _Jump to Playing Song
ja: 再生中の曲にジャンプ(_J)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Song
ja: 曲(_S)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Browse
ja: ブラウザ(_B)

en: _Control
ja: 操作(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Add a Folder…
ja: フォルダの追加(_A)…

en: _Add a File…
ja: ファイルの追加(_A)…

en: _Add a Location…
ja: 場所の追加(_A)…

en: Edit Bookmarks…
ja: ブックマークの編集…

en: Stop
ja: 停止

en: Stop After This Song
ja: この曲の後で停止

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: Search Help
ja: 検索のヘルプ

en: Add a Location
ja: 場所の追加

en: Enter the location of an audio file:
ja: オーディオファイルのある場所を入力してください:

en: Unable to add location
ja: 場所の追加ができません

en: %s is not a valid location.
ja: 指定された場所 %s にアクセスできません。

en: Add Music
ja: ミュージックの追加

en: _Add Folders
ja: フォルダの追加(_A)

en: Music Files
ja: ミュージックファイル

en: _Add Files
ja: ファイルの追加(_A)

en: Are you sure you want to enqueue %d song? | Are you sure you want to enqueue %d songs?
ja[0]: %d曲をキューに追加してもよろしいですか?

en: _Enqueue
ja: キューに追加(_E)

en: Are you sure you want to change the rating of all %d songs?
ja: %d曲全ての評価を変更してもよろしいですか?

en: The saved ratings will be removed
ja: 保存されている評価は削除されます

en: _Remove Rating
ja: 評価の削除(_R)

en: The rating of all selected songs will be changed to %s
ja: 選択された全ての曲の評価が %s に変更されます

en: Change _Rating
ja: 評価の変更(_R)

en: Replace spaces with _underscores
ja: スペースをアンダースコアに置き換える(_U)

en: Replace [semi]colon delimiting with hyphens
ja: (セミ)コロン区切りをハイフンに置き換える

en: e.g. "iv: allegro.flac" → "iv - allegro.flac"
ja: 例:「iv: allegro.flac」→「iv - allegro.flac」

en: Strip _Windows-incompatible characters
ja: Windowsと互換性のない文字を削除する(_W)

en: Strip _diacritical marks
ja: 発音区別符号を削除する(_D)

en: Strip non-_ASCII characters
ja: 非ASCII文字を削除する(_A)

en: Use only _lowercase characters
ja: 大文字を小文字に変換する(_L)

en: Rename Files
ja: ファイル名の変更

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: File names
ja: ファイル名

en: _Move album art
ja: アルバムアートを移動する(_M)

en: See '[albumart] filenames' config entry for image search strings
ja: 画像検索文字列については「[albumart] filenames」設定項目を参照してください

en: _Overwrite album art at target
ja: 移動先のアルバムアートを上書きする(_O)

en: _Remove empty directories
ja: 空になったディレクトリを削除する(_R)

en: Album art
ja: アルバムアート

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Unable to rename file
ja: ファイル名を変更できません

en: Renaming %(old-name)s to %(new-name)s failed. Possibly the target file already exists, or you do not have permission to make the new file or remove the old one.
ja: 「%(old-name)s」から「%(new-name)s」への名前変更に失敗しました。変更先のファイルが既に存在する、新規ファイルを作成する権限が無い、旧ファイルを削除する権限が無い、などの可能性があります。

en: Ignore _All Errors
ja: 全てのエラーを無視(_A)

note: Add stop/pause buttons. count = 0 means an indefinite number of steps.
en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Continue
ja: 続行する(_C)

en: Path is not absolute
ja: パス名が絶対パスになっていません

en: The pattern
    	%s
    contains / but does not start from root. To avoid misnamed folders, root your pattern by starting it with / or ~/.
ja: パターン
    	%s
    に「/」が含まれていますが、ルートとなる位置を示していません。誤ったフォルダ名とならないよう、パターンを「/」または「~/」で始め、ルート位置を特定してください。

en: Songs in the listed folders will be added to the library during a library refresh
ja: リストされたフォルダ内の曲は、ライブラリのリフレッシュ時にライブラリに追加されます

en: The new directory will be scanned after adding
ja: 新しいディレクトリは、追加後にスキャンされます

en: All songs in the selected directories will also be removed from the library
ja: 選択したディレクトリにある全ての曲もライブラリから削除されます

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: Move a scan root (but not the files), migrating metadata for all included tracks.
ja: スキャンルートを移動し(ファイルは移動しません)、含まれている全てのトラックのメタデータを移行します。

en: Remove {dir!r} and all its tracks?
ja: {dir!r} とその全てのトラックを削除しますか?

en: Remove {n} library paths and their tracks?
ja: {n}個のライブラリパスとそのトラックを削除しますか?

en: Remove library path? | Remove library paths?
ja[0]: ライブラリパスを削除しますか?

en: Remove
ja: 削除

en: Select Directories
ja: ディレクトリの選択

en: Select This Directory
ja: このディレクトリを選択

en: Select Actual / New Directory for {dir!r}
ja: {dir!r} の実際のディレクトリまたは新しいディレクトリを選択

en: This will move QL metadata:
    
    {old!r} → {new!r}
    
    The audio files themselves are not moved by this.
    Nonetheless, a backup is recommended (including the Quod Libet 'songs' file).
ja: これにより、QLメタデータを移動します:
    
    {old!r} → {new!r}
    
    オーディオファイル自体はこれによって移動することはありません。
    それでも、バックアップを取ることをお勧めします (Quod Libet の「songs」ファイルを含む)。

en: Move scan root {dir!r}?
ja: {dir!r} のスキャンルートを移動しますか?

en: OK, move it!
ja: OK、移動して!

en: Saved Searches
ja: 保存済みの検索文字列

en: Edit saved searches…
ja: 保存済みの検索文字列の編集…

en: Search your library, using free text or QL queries
ja: フリーテキストまたはQLクエリを使用してライブラリを検索します

en: Search after _typing
ja: タイピング後に検索(_T)

en: Show search results after the user stops typing
ja: タイピングが終わった後に検索結果を表示する

en: _Limit:
ja: 検索結果の上限(_L):

en: _Weight
ja: ウェイト(_W)

en: Add query
ja: クエリを追加

en: Add a QL query or free text to be &ed together
ja: 一緒に使用するQLクエリまたはフリーテキストを追加します

en: Display remaining time
ja: 残り時間を表示

en: Main Window
ja: メインウィンドウ

en: Seek backwards by 10 seconds
ja: 10秒前に戻す

en: Seek forward by 10 seconds
ja: 10秒先に進める

en: Focus the search entry
ja: 検索ボックスをフォーカス

en: Reset filters and jump to the playing song
ja: フィルターをリセットして、再生中の曲にジャンプ

en: Open the information window for the selected songs
ja: 選択した曲の情報ウィンドウを開く

en: Open the tag editor for the selected songs
ja: 選択した曲のタグエディタを開く

en: Queue the selected songs
ja: 選択した曲をキューに追加する

en: Delete the selected songs
ja: 選択した曲を削除する

en: Show the inline search entry
ja: インライン検索ボックスを表示する

en: Left click on a column header
ja: カラムヘッダを左クリック

en: Add the column to the list of columns to sort by
ja: ソート対象カラムのリストに追加する

en: Tree View
ja: ツリービュー

en: Collapses the element or select the parent element
ja: 要素を折りたたむ、または親要素を選択する

en: Expands the element
ja: 要素を展開する

en: Text Entries
ja: テキストボックス

en: Undo the last change
ja: 直前の変更を取り消す

en: Redo the last undone change
ja: 直前に取り消した変更をやり直す

en: Select all songs in all panes
ja: 全てのペインで全ての曲を選択する

en: _Filter on %s
ja: %sでフィルタリング(_F)

en: All _Headers
ja: 全てのヘッダ(_H)

en: _Track Headers
ja: トラックヘッダ(_T)

en: _Album Headers
ja: アルバムヘッダ(_A)

en: _People Headers
ja: ピープルヘッダ(_P)

en: _Date Headers
ja: 日付ヘッダ(_D)

en: _File Headers
ja: ファイルヘッダ(_F)

en: _Production Headers
ja: プロダクションヘッダ(_P)

en: _Customize Headers…
ja: ヘッダのカスタマイズ(_C)…

en: _Expand Column
ja: カラム幅の自動伸縮(_E)

en: Remove track: "%(title)s" from the library?
ja: ライブラリからトラック「%(title)s」を削除しますか?

en: Remove %(count)d tracks from the library?
ja: ライブラリから%(count)d個のトラックを削除しますか?

en: Remove from Library
ja: ライブラリから削除

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d song? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d songs?
ja[0]: プラグイン「%(name)s」を%(count)d曲で実行しますか?

en: Run the plugin "%(name)s" on %(count)d album? | Run the plugin "%(name)s" on %(count)d albums?
ja[0]: プラグイン「%(name)s」を%(count)d個のアルバムで実行しますか?

en: Configure Plugins…
ja: プラグインの設定…

en: Add to _Queue
ja: キューに追加(_Q)

en: _Remove from Library…
ja: ライブラリから削除(_R)…

en: Unable to show files
ja: ファイルを表示できません

en: Error showing files, or no program available to show them.
ja: ファイル表示のエラー、または表示できるプログラムがありません。

en: _Show in File Manager | _Show %(total)d Files in File Manager
ja[0]: ファイルマネージャで%(total)d個のファイルを表示(_S)

en: _Download file… | _Download %(total)d files…
ja[0]: %(total)d個のファイルをダウンロード(_D)…

en: successful
ja: 成功

en: failed
ja: 失敗

en: Downloads complete
ja: ダウンロード完了

en: Download {name!r} to | Download {total} files to
ja[0]: {total}個のファイルのダウンロード先

en: Download here
ja: ここにダウンロード

en: Replace _underscores with spaces
ja: アンダースコアをスペースに置き換える(_U)

en: _Title-case tags
ja: タイトルの単語をキャピタライズする(_T)

en: Split into multiple _values
ja: 複数の値に分割する(_V)

en: Tags From Path
ja: パス名からタグへの変換

en: Tags replace existing ones
ja: 既存のタグを置き換える

en: Tags are added to existing ones
ja: 既存のタグに追加する

en: The pattern
    	%s
    is invalid. Possibly it contains the same tag twice or it has unbalanced brackets (&lt; / &gt;).
ja: パターン
    	%s
    は不正です。同じタグが二度使われているか、ブラケット (&lt; / &gt;) の開始、終了の対応が取れていない可能性があります。

en: The pattern you entered was invalid. Make sure you enter &lt; and &gt; as \&lt; and \&gt; and that your tags are balanced.
    
    %s
ja: 入力されたパターンが不正です。「&lt;」と「&gt;」はそれぞれ「\&lt;」や「\&gt;」のように入力し、タグの開始と終了関係を保つように入力してください。
    
    %s

en: Edit Display
ja: ディスプレイの編集

en: Track Numbers
ja: トラック番号

en: Start fro_m:
ja: 開始番号(_M):

en: _Total tracks:
ja: 合計トラック数(_T):

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Previous
ja: 前へ

en: and %d more…
ja: 他%d項目…

en: Saving the songs you changed.
ja: 変更した曲を保存しています。

en: %(current)d/%(total)d songs saved
    (%(remaining)s remaining)
ja: %(current)d/%(total)d曲を保存済み
    (残り%(remaining)s曲)

en: %(current)s of %(all)s
ja: %(current)s / %(all)s

en: Checking for Updates
ja: アップデートの確認中

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: You are already using the newest version %(version)s
ja: 既に最新バージョン %(version)s を使用しています

en: A new version %(new-version)s is available
    
    You are currently using version %(old-version)s
    
    Visit the <a href='%(url)s'>website</a>
ja: 新しいバージョン %(new-version)s が利用可能です
    
    現在はバージョン %(old-version)s を使用しています
    
    <a href='%(url)s'>ウェブサイト</a>も参照してください

en: Empty Playlist
ja: 空のプレイリスト

en: Playlists must have a name
ja: プレイリストには名前が必要です

en: A playlist named %(name)s already exists at %(path)s
ja: 「%(name)s」という名前のプレイリストは既に「%(path)s」に存在します

en: Embedded album covers
ja: 埋め込みアルバムカバー

en: Uses covers embedded into audio files.
ja: オーディオファイルに埋め込まれたカバーを使用します。

en: Filesystem cover
ja: ファイルシステムカバー

en: Uses commonly named images found in common directories alongside the song.
ja: 曲と一緒のディレクトリにある一般的な名前の画像を使用します。

en: Cover Art
ja: カバーアート

en: Querying album art providers
ja: アルバムアートプロバイダへの問い合わせ中

en: Display brief usage information
ja: 基本的な使い方を表示

en: Display version and copyright
ja: バージョンと著作権情報を表示

en: Print debugging information
ja: デバッグ情報を表示

en: Usage: %(program)s %(usage)s
ja: 使用法: %(program)s %(usage)s

en: [options]
ja: [オプション]

en: Option %r not recognized.
ja: オプション「%r」は認識できません。

en: Option %r requires an argument.
ja: オプション「%r」には引数が必要です。

en: %r is not a unique prefix.
ja: 「%r」はユニークなプリフィックスではありません。

en: %s second | %s seconds
ja[0]: %s秒

en: No time information
ja: 時間情報なし

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d秒

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間

en: %d day | %d days
ja[0]: %d日

en: %d year | %d years
ja[0]: %d年

en: The date must be entered in 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' or 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS' format.
ja: 日付は「YYYY」「YYYY-MM-DD」「YYYY-MM-DD HH:MM:SS」のいずれかの形式で入力してください。

en: Replay Gain gains must be entered in 'x.yy dB' format.
ja: ReplayGain のゲイン値は「x.yy dB」の形式で入力してください。

en: Replay Gain peaks must be entered in 'x.yy' format.
ja: ReplayGain のピーク値は「x.yy」の形式で入力してください。

en: MusicBrainz IDs must be in UUID format.
ja: MusicBrainz ID は UUID 形式でなくてはなりません。

note: Translators: Leave "official", "promotional", and "bootleg" untranslated. They are the three possible literal values.
en: MusicBrainz release status must be 'official', 'promotional', or 'bootleg'.
ja: MusicBrainz リリースステータスは「official」「promotional」「bootleg」のいずれかでなくてはなりません。

en: Language must be an ISO 639-2 three-letter code
ja: language は ISO 639-2 の3文字コードでなければなりません

en: Saving %d file | Saving %d files
ja[0]: %d個のファイルを保存中

en: Auto-Saving
ja: 自動保存

en: Unable to edit song
ja: 曲の編集に失敗しました

en: Saving %s failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
ja: 「%s」の保存に失敗しました。ファイルが読み取り専用になっている、あるいは破損している、またはあなたにファイル編集の権限が与えられていない可能性があります。

en: [Invalid Encoding]
ja: [不正なエンコーディング]

en: album
ja: アルバム

en: arranger
ja: 編曲者

en: arrangers
ja: 編曲者

en: arrangement
ja: 編曲

en: author
ja: 原作者

en: authors
ja: 原作者

en: comment
ja: コメント

en: composer
ja: 作曲者

en: composers
ja: 作曲者

en: composition
ja: 作曲

note: Translators: conducting as in conducting a musical performance
en: conductor
ja: 指揮者

en: conductors
ja: 指揮者

en: conducting
ja: 指揮

en: contact
ja: 連絡先

en: copyright
ja: 著作権

en: date
ja: 日時

en: description
ja: 説明

en: genre
ja: ジャンル

en: genres
ja: ジャンル

en: performer
ja: 演奏者

en: performance
ja: 演奏

en: grouping
ja: グルーピング

en: language
ja: 言語

en: license
ja: ライセンス

en: lyricist
ja: 作詞者

en: lyricists
ja: 作詞者

en: lyrics
ja: 作詞

note: Translators: Also e.g. "record label", "publisher"
en: organization
ja: 組織

en: title
ja: タイトル

en: version
ja: バージョン

en: website
ja: ウェブサイト

en: album artist
ja: アルバムアーティスト

note: Translators: This used to be called "part".
en: disc subtitle
ja: ディスクサブタイトル

en: disc
ja: ディスク

en: track
ja: トラック

en: label ID
ja: レーベルID

en: original release date
ja: オリジナルリリース日時

en: original album
ja: オリジナルアルバム

en: original artist
ja: オリジナルアーティスト

en: recording date
ja: 録音日時

en: release country
ja: リリース国

en: initial key
ja: 最初の調

note: http://musicbrainz.org/doc/MusicBrainzTag Note: picard has changed musicbrainz_trackid to mean release track. We can't do that because of existing libraries, so use a new musicbrainz_releastrackid instead.
en: MusicBrainz recording ID
ja: MusicBrainzレコーディングID

en: MusicBrainz release track ID
ja: MusicBrainzリリーストラックID

en: MusicBrainz release ID
ja: MusicBrainzリリースID

en: MusicBrainz artist ID
ja: MusicBrainzアーティストID

en: MusicBrainz release artist ID
ja: MusicBrainzリリースアーティストID

en: MusicBrainz album status
ja: MusicBrainzアルバムステータス

en: MusicBrainz album type
ja: MusicBrainzアルバムタイプ

en: MusicBrainz release group ID
ja: MusicBrainzリリースグループID

note: Translators: "gain" means a volume adjustment, not "to acquire".
en: track gain
ja: トラックゲイン

en: track peak
ja: トラックピーク

note: Translators: "gain" means a volume adjustment, not "to acquire".
en: album gain
ja: アルバムゲイン

en: album peak
ja: アルバムピーク

en: reference loudness
ja: リファレンスラウドネス

en: discs
ja: ディスク数

en: tracks
ja: トラック数

en: last started
ja: 再生開始日時

en: full name
ja: フルパス

en: mount point
ja: マウントポイント

en: people
ja: ピープル

en: year
ja: 年

en: original release year
ja: オリジナルリリース年

en: bookmark
ja: ブックマーク

en: bitdepth
ja: ビット深度

en: file format
ja: ファイル形式

en: playlists
ja: プレイリスト

en: sample rate
ja: サンプリングレート

en: channel count
ja: チャンネル数

note: Translators: e.g. "artist (sort)"
en: sort
ja: ソート

note: Translators: e.g. "performer (roles)"
en: roles
ja: 担当

en: Audio tag editor
ja: オーディオタグエディタ

en: Edit tags in your audio files
ja: オーディオファイルのタグ編集

en: Music Player
ja: ミュージックプレイヤー

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
ja: オーディオファイルの再生、内容表示、編集ができます

en: Ex Falso is a tag editor with the same tag editing interface as Quod Libet. It lets you display and edit any tags you want in the file, for all the file formats it supports.
ja: Ex Falso は、Quod Libet と同じタグ編集インターフェイスを備えたタグエディタです。対応している全てのファイル形式について、任意のタグを表示および編集できます。

en: Supported file formats include Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC, MP3, FLAC, MOD/XM/IT, Musepack, Wavpack, MPEG-4 AAC, Monkeys Audio, WMA, SPC, MIDI.
ja: 対応しているファイル形式は、Ogg Vorbis/Opus/Speex/FLAC、MP3、FLAC、MOD/XM/IT、Musepack、Wavpack、MPEG-4 AAC、Monkeys Audio、WMA、SPC、MIDI です。

en: Quod Libet is a music management program. It provides several different ways to view your audio library, as well as support for Internet radio and audio feeds. It has extremely flexible metadata tag editing and searching capabilities.
ja: Quod Libet は音楽管理プログラムです。 オーディオライブラリを表示するさまざまな方法を提供するのみならず、インターネットラジオやオーディオフィードにも対応しています。また、非常に柔軟なメタデータタグの編集および検索機能を備えています。
