RGUi - en to da translation catalogue (253 entries)

en: Not enough memory
da: Ikke nok hukommelse

en: Insufficient memory: text not copied to the clipboard
da: Utilstrækkelig hukommelse: Tekst blev ikke kopieret til udklipsholderen

en: Unable to open the clipboard
da: Kan ikke åbne udklipsholderen

en: Insufficient memory. Please close the console
da: Utilstrækkelig hukommelse. Luk venligst konsollen

en: Font %s-%d-%d  not found.
    Using system fixed font
da: Skrifttype %s-%d-%d blev ikke fundet.
    Bruger systemskrifttype

en: Save selection to
da: Gem markering til

en: Save console contents to
da: Gem konsolindhold til

en: Scrolling.
da: Rulle.

en:   Keyboard: PgUp, PgDown, Ctrl+Arrows, Ctrl+Home, Ctrl+End,
da:   Tastatur: PgUp, PgDown, Ctrl+pile, Ctrl+Home, Ctrl+End,

en:   Mouse: use the scrollbar(s).
da:   Mus: Brug rullebjælkerne.

en: Editing.
da: Redigere.

en:   Moving the cursor:
da:   Flytning af markøren:

en:      Left arrow or Ctrl+B: move backward one character;
da:      Venstre pil eller Ctrl+B: Flyt et tegn tilbage;

en:      Right arrow or Ctrl+F: move forward one character;
da:      Højre pil eller Ctrl+F: Flyt et tegn fremad;

en:      Home or Ctrl+A: go to beginning of line;
da:      Home eller Ctrl+A: Gå til begyndelsen af linjen;

en:      End or Ctrl+E: go to end of line;
da:      End eller Ctrl+E: Gå til slutningen af linjen;

en:   History: Up and Down Arrows, Ctrl+P, Ctrl+N
da:   Historik: Pilene op og ned, Ctrl+P, Ctrl+N

en:   Deleting:
da:   Slette:

en:      Del or Ctrl+D: delete current character or selection;
da:      Del eller Ctrl+D: Slet aktuelt tegn eller markering;

en:      Backspace: delete preceding character;
da:      Slet tilbage: Slet foregående tegn;

en:      Ctrl+Del or Ctrl+K: delete text from current character to end of line.
da:      Ctrl+Del eller Ctrl+K: Slet tekst fra aktuel tegn til slutningen af linjen.

en:      Ctrl+U: delete all text from current line.
da:      Ctrl+U: Slet al tekst fra aktuel linje.

en:   Copy and paste.
da:   Kopier og indsæt.

en:      Use the mouse (with the left button held down) to mark (select) text.
da:      Brug musen (med den venstre tast nede) til at markere (vælge) tekst.

en:      Use Shift+Del (or Ctrl+C) to copy the marked text to the clipboard and
da:      Brug Skift+Del (eller Ctrl+C) til at kopiere den markerede tekst til udklipsholderen og

en:      Shift+Ins (or Ctrl+V or Ctrl+Y) to paste the content of the clipboard (if any)
da:      Skift+Ins (eller Ctrl+V eller Ctrl+Y) til at indsætte indholdet af udklipsholderen (hvis der er noget)

en:      to the console, Ctrl+X first copy then paste
da:      til konsollen, Ctrl+X først kopier så indsæt

en:   Misc:
da:   Div.:

en:      Ctrl+L: Clear the console.
da:      Ctrl+L: Ryd konsollen.

en:      Ctrl+O or INS: Toggle overwrite mode: initially off.
da:      Ctrl+O eller INS: Skift tilstand for overskrivning: Som start slukket.

en:      Ctrl+T: Interchange current char with one to the left.
da:      Ctrl+T: Udveksl aktuelt tegn med tegnet til venstre.

en: 
    Note: Console is updated only when some input is required.
da: 
    Bemærk: Konsol opdateres kun når inddata er krævet..

en:   Use Ctrl+W to toggle this feature off/on.
da:   Brug Ctrl+W til at tænde og slukke denne funktion..

en: Use ESC to stop the interpreter.
da: Brug ESC til at stoppe fortolkeren.

en: TAB starts completion of the current word.
da: TAB påbegynder færdiggørelse af det aktuelle ord.

en: Standard Windows hotkeys can be used to switch to the
da: Standardgenvejstaster for Windows kan bruges til at skifte til

en: graphics device (Ctrl+Tab or Ctrl+F6 in MDI, Alt+Tab in SDI)
da: den grafiske enhed (Ctrl+Tab eller Ctrl+F6 i MDI, Alt+Tab i SDI)

en: R Editor
da: Redigeringsprogrammet R

en: unable to open file %s for reading
da: kan ikke åbne fil %s for læsning

en: Could not read from file '%s'
da: Kunne ikke læse fra fil »%s«

en: Could not save file '%s'
da: Kunne ikke gemme fil »%s«

en: Save script as
da: Gem skript som

en: Open script
da: Åbn skript

en: No RGui console to paste to
da: Ingen RGui-konsol at indsætte til

en: R EDITOR
da: REDIGERINGSPROGRAM FOR R

en: A standard text editor for editing and running R code.
da: Et standard tekstredigeringsprogram for redigering og kørsel af R-kode.

en: RUNNING COMMANDS
da: KØRE KOMMANDOER

en: To run a line or section of R code, select the code and either
da: For at køre en linje eller afsnit af R-kode, så vælg koden og enten

en:      Press Ctrl-R
da:      Tryk Ctrl-R

en:      Select "Run line or selection" from the "Edit" menu
da:      Vælg »Kør linje eller markering« fra menuen »Rediger«

en:      Press the "Run line or selection" icon on the toolbar
da:      Tryk på ikonet »Kør linje eller markering« på værktøjsbjælken

en: This will copy the selected commands to the console and evaluate them.
da: Dette vil kopiere de valgte kommandoer til konsollen og evaluere dem.

en: If there is no selection, this will just run the current line and advance
da: Hvis der ikke er en markering, vil dette bare køre den aktuelle linje og fortsætte

en: the cursor by one line.
da: markøren med en linje.

en: Run line or selection
da: Kør linje eller markering

en: Undo
da: Fortryd

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopier

en: Paste
da: Indsæt

en: Delete
da: Slet

en: Select all
da: Vælg alle

en: Save script
da: Gem skript

en: Return focus to Console
da: Returner fokus til konsollen

en: Print script
da: Udskriv skript

en: Print
da: Udskriv

en: File
da: Fil

en: New script
da: Nyt skript

en: Open script...
da: Åbn skript...

en: Save
da: Gem

en: Save as...
da: Gem som...

en: Print...
da: Udskriv...

en: Close script
da: Luk skript

en: Edit
da: Rediger

en: Clear console
da: Ryd konsol

en: Run all
da: Kør alle

en: Find...
da: Søg...

en: Replace...
da: Erstat...

en: GUI preferences...
da: Indstillinger for grafisk brugerflade...

en: Help
da: Hjælp

en: Editor
da: Redigering

en: Maximum number of editors reached
da: Det maksimale antal redigeringer er nået

en: Unable to create editor window
da: Kunne ikke oprette redigeringsvindue

en: Untitled
da: Uden titel

en: Select file
da: Vælg fil

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: Insufficient memory to display file in internal pager
da: Utilstrækkelig hukommelse til at vise fil i intern tekstfremviser

en: No selection
da: Ingen markering

en: Paste to console
da: Indsæt i konsol

en: Paste commands to console
da: Indsæt kommandoer i konsol

en: Stay on top
da: Forbliv øverst

en: Close
da: Luk

en: Save to File...
da: Gem til fil...

en: View
da: Vis

en: Unable to create pager window
da: Kan ikke oprette fremviservindue

en: The overall console properties cannot be changed
    on a running console.
    
    Save the preferences and restart Rgui to apply them.
da: De overordnede konsolegenskaber kan ikke blive ændret
    på en kørende konsol.
    
    Gem indstillingerne og genstart Rgui for at bruge dem.

en: The language for menus cannot be changed on a
     running console.
    
    Save the preferences and restart Rgui to apply to menus.
da: Sproget for menuer kan ikke ændres på en
     kørende konsol.
    
    Gem indstillingerne og genstart Rgui for at de træder i kraft.

en: Changes in pager size will not apply to any open pagers
da: Ændringer i fremviserstørrelse vil ikke træde i kraft for åbne fremvisere

en: Do not change pager type if any pager is open
    Proceed?
da: Ændr ikke fremvisertype hvis en fremviser er åben
    Fortsæt?

en: Select directory for file 'Rconsole'
da: Vælg mappe for filen »Rconsole«

en: Select 'Rconsole' file
da: Vælg »Rconsole-fil«

en: Ignored '%s' at line %d of file %s
da: Ignorerede »%s« på linje %d i filen %s

en: Rgui Configuration Editor
da: Konfigurationsredigering for Rgui

en: Select file to source
da: Vælg fil til kilde

en: Select image to load
da: Vælg billede at indlæse

en: Save image in
da: Gem billede i

en: Load history from
da: Indlæs historik fra

en: Save history in
da: Gem historik i

en: No text available
da: Ingen tekst tilgængelig

en: Name of data frame or matrix
da: Navn på dataramme eller matrix

en: '%s' cannot be found
da: »%s« kan ikke findes

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Help on
da: Hjælp til

en: Search help
da: Søgehjælp

en: Search for words in help list archives and documentation
da: Søg efter ord i arkiver og dokumentation for hjælpelister

en: Can only drag-and-drop .R, .RData and .rda files
da: Kan kun trække og slippe .R-, .RData- og .rda-filer

en: Paste commands only
da: Indsæt kun kommandoer

en: Copy and paste
da: Kopier og indsæt

en: Clear window
da: Ryd vindue

en: Buffered output
da: Mellemlagrede uddata

en: Packages
da: Pakker

en: Load package...
da: Indlæs pakke...

en: Set CRAN mirror...
da: Angiv CRAN-spejl...

en: Select repositories...
da: Vælg arkiver...

en: Install package(s)...
da: Installer pakker...

en: Update packages...
da: Opdater pakker...

en: FAQ on R
da: OSS på R

en: FAQ on R for &Windows
da: OSS på R for &Vinduer

en: Manuals (in PDF)
da: Manualer (i PDF)

en: R functions (text)...
da: R-funktioner (tekst)...

en: Html help
da: Html-hjælp

en: Search help...
da: Søg i hjælp...

en: R Project home page
da: R-projektets hjemmeside

en: CRAN home page
da: CRAN's hjemmeside

en: About
da: Om

en: Windows
da: Vinduer

en: Cascade
da: Kaskade

en: Tile &Horizontally
da: Felt &Vandret

en: Tile &Vertically
da: Felt &Lodret

en: Minimize group
da: Minimer gruppe

en: Restore group
da: Gendan gruppe

en: Load workspace
da: Indlæs arbejdsrum

en: Save workspace
da: Gem arbejdsrum

en: Stop current computation
da: Stop aktuel beregning

en: Source R code...
da: Kilde-R-kode...

en: Display file(s)...
da: Vis filer...

en: Load Workspace...
da: Indlæs arbejdsrum...

en: Save Workspace...
da: Gem arbejdsrum...

en: Load History...
da: Indlæs historik...

en: Save History...
da: Gem historik...

en: Change dir...
da: Ændr mappe...

en: Exit
da: Afslut

en: Copy and Paste
da: Kopier og indsæt

en: Data editor...
da: Redigeringsprogram for data...

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: Statusbar
da: Statusbjælke

en: Misc
da: Diverse

en: Stop current computation           	ESC
da: Stop aktuel beregning              	ESC

en: Stop all computations
da: Stop alle beregninger

en: Break to debugger
da: Afbryd til fejlsøgning

en: Word completion
da: Ordfuldførelse

en: Filename completion
da: Filnavnsfuldførelse

en: List objects
da: Vis objekter

en: Remove all objects
da: Fjern alle objekter

en: List search &path
da: Vis søge&sti

en: Console
da: Konsol

en: 'mname' is limited to 1000 bytes
da: »mname« er begrænset til 1.000 byte

en: menu %s does not exist
da: menu %s findes ikke

en: 'menu' is limited to 500 bytes
da: »menu« er begrænset til 500 byte

en: base menu does not exist
da: basemenu findes ikke

en: failed to allocate menu
da: kunne ikke allokere menu

en: menu + item is limited to 1000 bytes
da: menu + punkt er begrænset til 1.000 byte

en: menu does not exist
da: menu findes ikke

en: failed to allocate char storage
da: kunne ikke allokere tegnlager

en: failed to allocate menuitem
da: kunne ikke allokere menuitem

en: menu not found
da: menu ikke fundet

en: menu or item does not exist
da: menu eller punkt findes ikke

en: Save workspace image?
da: Gem arbejdsrumsbillede?

en: Insufficient memory: cell not copied to the clipboard
da: Utilstrækkelig hukommelse: Celle ikke kopieret til udklipsholderen

en: Question
da: Spørgsmål

en:  Change working directory to:
da:  Ændr arbejdsmappe til:

en: Unable to set '%s' as working directory
da: Kan ikke angive »%s« som arbejdsmappe

en: Cancel
da: Afbryd

en: OK
da: O.k.

en: User
da: Bruger

en: Password
da: Adgangskode

en: "%s" not found
da: »%s« ikke fundet

en: Arrange Icons
da: Arrangere ikoner

en: invalid argument
da: ugyldig argument

en: invalid type for value
da: ugyldig type for værdi

en: Data Editor
da: Dataredigeringsprogram

en: dataentry: internal memory problem
da: datapost: Internt hukommelsesproblem

en: dataentry: internal memory error
da: datapost: Intern hukommelsesfejl

en: internal type error in dataentry
da: intern typefejl i datapost

en: dataentry: parse error on string
da: datapost: Fortolk fejl på streng

en: dataentry: expression too long
da: datapost: Udtryk er for langt

en: column names cannot be blank
da: kolonnenavne kan ikke være tomme

en: Variable editor
da: Redigeringsprogram for variabler

en: variable name
da: variabelnavn

en: Cell width(s)
da: Cellebredder

en: Cell width
da: Cellebredde

en: variable
da: variabel

en: Navigation.
      Keyboard: cursor keys move selection
    	Tab move right, Shift+Tab moves left
    	PgDn or Ctrl+F: move down one screenful
    	PgUp or Ctrl+B: move up one screenful
    	Home: move to (1,1) cell
    	End: show last rows of last column.
       Mouse: left-click in a cell, use the scrollbar(s).
    
    Editing.
      Type in the currently hightlighted cell
      Double-click in a cell for an editable field
    
    Misc.
      Ctrl-L redraws the screen, auto-resizing the columns
      Ctrl-C copies selected cell
      Ctrl-V pastes to selected cell
      Right-click menu for copy, paste, autosize currently selected column
da: Navigering.
      Tastatur: markørtaster flytter markering
    	Tab flytter mod højre, Skift+Tab flytter mod venstre
    	PgDn eller Ctrl+F: Flyt en skærm ned
    	PgUp eller Ctrl+B: Flyt en skærm op
    	Home: Flyt til cellen (1,1)
    	End: Vis sidste rækker på sidste kolonne.
       Mus: Venstreklik i en celle, brug rullebjælkerne.
    
    Redigering.
      Indtast i den aktuelt fremhævet celle
      Dobbelklik i en celle for et redigerbart felt
    
    Diverse.
      Ctrl-L gentegner skærmen, med automatisk ændring af kolonnestørrelser
      Ctrl-C kopier valgt celle
      Ctrl-V indsætter i valgt celle
      Højrekliksmenu for kopier, indsæt, automatisk størrelse på aktuelt valgt kolonne

en: Copy selected cell
da: Kopier valgt celle

en: Paste to selected cell
da: Indsæt til valgt celle

en: Autosize column
da: Automatisk størrelse på kolonne

en: Copy  	CTRL+C
da: Kopier  	CTRL+C

en: Paste 	CTRL+V
da: Indsæt 	CTRL+V

en: Delete	DEL
da: Slet	DEL

en: Cell widths ...
da: Cellebredder...

en: Data editor
da: Redigeringsprogram for data

en: Portable network graphics file
da: Portable network graphics-fil

en: Windows bitmap file
da: Windows bitmap-fil

en: TIFF file
da: TIFF-fil

en: Jpeg file
da: Jpeg-fil

en: Postscript file
da: Postscript-fil

en: PDF file
da: PDF-fil

en: Enhanced metafiles
da: Forbedrede metafiler

en: file path selected is too long: only 512 bytes are allowed
da: den valgte filsti er for langt: Kun 512 byte er tilladt

en: No plot to replace!
da: Intet plot at erstatte!

en: Variable name
da: Variabelnavn

en: Variable doesn't contain any plots!
da: Variabel indeholder ingen plot!

en: Name of variable to save to
da: Navn på variabel at gemme til

en: Copy to the clipboard as a metafile
da: Kopier til udklipsholderen som en metafil

en: Stop locator
da: Stop lokalisering

en: Continue
da: Fortsæt

en: Next
da: Næste

en: Next plot
da: Næste plot

en: Save as
da: Gem som

en: %s quality...
da: %s kvalitet...

en: Copy to the clipboard
da: Kopier til udklipsholderen

en: as a Bitmap	CTRL+C
da: som en bitmap	CTRL+C

en: as a Metafile	CTRL+W
da: som en metafil	CTRL+W

en: close Device
da: luk enhed

en: History
da: Historik

en: Recording
da: Optager

en: Add	INS
da: Tilføj	INS

en: Replace
da: Erstat

en: Previous	PgUp
da: Forrige	PgUp

en: Next	PgDown
da: Næste	PgDown

en: Save to variable...
da: Gem til variabel...

en: Get from variable...
da: Hent fra variabel...

en: Clear history
da: Ryd historik

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: R mode
da: R-tilstand

en: Fit to window
da: Tilpas til vindue

en: Fixed size
da: Fast størrelse

en: Copy as metafile
da: Kopier som metafil

en: Copy as bitmap
da: Kopier som bitmap

en: Save as metafile...
da: Gem som metafil...

en: Save as postscript...
da: Gem som postscript...

en: Locator is active
da: Lokalisering er aktiv

en: Waiting to confirm page change...
da: Venter på at bekræfte sideændring...

en: Click or hit ENTER for next page
da: Klik eller tryk på RETUR for næste side
