class 7.3-14 - en to it translation catalogue (15 entries)

en: wrong plot method used
it: metodo di plot utilizzato è sbagliato

en: 'SOM' called with no data
it: 'SOM' chiamato senza dati

en: 'radii' must be a list of the same length as 'alpha'
it: 'radii' dev'essere una lista della medesima lunghezza di 'alpha'

en: 'alpha' and 'radii' do not have the same lengths
it: 'alpha' e 'radii' non hanno la medesima lunghezza

en: 'alpha' and 'radii' do not match
it: 'alpha' e 'radii' non corrispondono

en: no missing values are allowed
it: i valori mancanti non sono ammessi

en: 'train' and 'class' have different lengths
it: 'train' e 'class' hanno lunghezze differenti

en: dims of 'test' and 'train' differ
it: le dimensioni di 'test' e 'train' differiscono

en: k = %d exceeds number %d of patterns
it: k = %d eccede il numero %d dei pattern

en: k = %d must be at least 1
it: k = %d dev'essere almeno 1

en: 'x' and 'cl' have different lengths
it: 'x' e 'cl' hanno lunghezze differenti

en: invalid 'prior'
it: 'prior' non valido

en: 'prior' is of incorrect length
it: 'prior' è di lunghezza incorretta

en: retained set is now too small to proceed
it: il set conservato è ora troppo piccolo per procedere

en: pass %s size %d
it: passa %s dimensione %d
