pkgdown 1.9000.9000.9000 - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Page not found (404)
fr: Page introuvable (404)

en: Content not found. Please use links in the navbar.
fr: Contenu introuvable. Merci d'utiliser les liens de la barre de navigation.

en: All vignettes
fr: Tous les articles

en: Developed by
fr: Développé par

en: Site built with <a href="%s">pkgdown</a> %s.
fr: Site créé avec <a href="%s">pkgdown</a> %s.

en: More about authors...
fr: À propos des auteur·rice·s...

en: Developers
fr: Développeur·se·s

en: Authors
fr: Auteur·rice·s

en: author
fr: auteur·rice

en: compiler
fr: compilateur·rice

en: contractor
fr: fournisseur·se

en: contributor
fr: contributeur·rice

en: copyright holder
fr: titulaire des droits d'auteur

en: maintainer
fr: mainteneur·se

en: data contributor
fr: contributeur·rice des données

en: funder
fr: fondateur·rice

en: reviewer
fr: réviseur·se

en: thesis advisor
fr: directeur·rice de thèse

en: translator
fr: traducteur·rice

en: Citing %s
fr: Citer %s

en: Authors and Citation
fr: Auteur·rice·s et Citation

en: Contributing guide
fr: Guide de contribution

en: Code of conduct
fr: Code de conduite

en: Community
fr: Communauté

en: Dev Status
fr: Statut de développement

en: View on %s
fr: Voir sur %s

en: Browse source code
fr: Naviguer le code source

en: Report a bug
fr: Signaler un bogue

en: Links
fr: Liens

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: License
fr: Licence

en: Full license
fr: Licence complète

en: Changelog
fr: Changements

en: News
fr: Nouveautés

en: Releases
fr: Versions

en: CRAN release: %s
fr: Version CRAN : %s

en: Function reference
fr: Documentation des fonctions

en: All functions
fr: Toutes les fonctions

en: Usage
fr: Utilisation

en: Tutorials
fr: Tutoriels

en: Released version
fr: Dernière version publiée

en: In-development version
fr: Version en développement

en: Unreleased version
fr: Version inédite

en: Reference
fr: Référence

en: Get started
fr: Prise en main

en: More articles...
fr: Plus d'articles...

en: Details
fr: Détails

en: References
fr: Références

en: Author
fr: Auteur

en: See also
fr: Voir également

en: Value
fr: Valeur de retour

en: # %s method for %s
fr: # Méthode %s pour %s

en: Skip to contents
fr: Passer au contenu

en: Toggle navigation
fr: Activer la navigation

en: Search for
fr: Rechercher

en: On this page
fr: Sur cette page

en: Abstract
fr: Résumé

en: Examples
fr: Exemples

en: Source:
fr: Source :

en: Dev status
fr: Statut de développement
