pkgdown 1.9000.9000.9000 - en to de translation catalogue (76 entries)

en: Page not found (404)
de: Seite nicht gefunden (404)

en: Content not found. Please use links in the navbar.
de: Inhalt nicht gefunden. Bitte die Navigationleiste benutzen.

en: Articles
de: Artikel

en: All vignettes
de: Alle Artikel

en: Developed by
de: Entwickelt von

en: Site built with <a href="%s">pkgdown</a> %s.
de: Seite erstellt mit <a href="%s">pkgdown</a> %s.

en: Authors and Citation
de: Autor:innen und Zitation

en: More about authors...
de: Mehr zu den Autor:innen

en: Developers
de: Entwicker:innen

en: author
de: Autor:in

en: compiler
de: Zusammensteller:in

en: contractor
de: Auftragnehmer:in

en: contributor
de: Beitragende:r

en: copyright holder
de: Urheberrechtsinhaber:in

en: maintainer
de: Maintainer:in

en: data contributor
de: Datenbeitragende:r

en: funder
de: Sponsor:in

en: reviewer
de: Gutachter:in

en: thesis advisor
de: Betreuer:in der Abschlussarbeit

en: translator
de: Übersetzer:in

en: Citation
de: Zitationsvorschlag

en: Citing %s
de: %s zitieren

en: Contributing guide
de: Leitfaden zum Mitwirken

en: Code of conduct
de: Verhaltensregeln

en: Getting help
de: Hilfe erhalten

en: Dev Status
de: Entwicklungsstatus

en: View on %s
de: Auf %s ansehen

en: Browse source code
de: Quellcode ansehen

en: Report a bug
de: Bug melden

en: Table of contents
de: Inhaltsverzeichnis

en: License
de: Lizenz

en: Full license
de: Vollständige Lizenz

en: Changelog
de: Änderungsprotokoll

en: News
de: Neuigkeiten

en: Releases
de: Veröffentlichungen

en: CRAN release: %s
de: CRAN-Veröffentlichung: %s

en: Package index
de: Paketindex

en: All functions
de: Alle Funktionen

en: Usage
de: Verwendung

en: Tutorials
de: Tutorien

en: Released version
de: Veröffentlichte Version

en: In-development version
de: Version in Entwicklung

en: Unreleased version
de: Unveröffentlichte Version

en: Search site
de: Suchen nach

en: Search for
de: Suchen nach

en: Reference
de: Verzeichnis

en: Light switch
de: Erscheinungsbild

en: Light
de: Hell

en: Dark
de: Dunkel

en: Auto
de: Automatisch

en: Get started
de: Erste Schritte

en: More articles...
de: Mehr Artikel ...

en: deprecated
de: veraltet

en: superseded
de: überholt

en: experimental
de: experimentell

en: stable
de: stabil

en: Description
de: Beschreibung

en: References
de: Literaturverzeichnis

en: Source
de: Quelle

en: Note
de: Notiz

en: Author
de: Autor:in

en: See also
de: Siehe auch

en: Arguments
de: Argumente

en: Value
de: Rückgabewert

en: Skip to contents
de: Direkt zum Inhalt springen

en: Toggle navigation
de: Navigation ein-/ausschalten

en: On this page
de: Auf dieser Seite

en: Abstract
de: Kurzzusammenfassung

en: Authors
de: Autor:innen

en: Examples
de: Beispiele

en: Additional details
de: Zusätzliche Details

en: Site navigation
de: Seitennavigation

en: Source:
de: Quelle:

en: Dev status
de: Entwicklungsstatus

en: # Default %s method
de: # Standard-%s-Methode

en: # %s method for class '%s'
de: # %s-Methode für '%s'
