pkgdown 1.9000.9000.9000 - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: Page not found (404)
tr: Sayfa bulunamıyor (404)

en: Content not found. Please use links in the navbar.
tr: İçerik bulunamıyor. Lütfen yukarıdaki gezinme çubuğundaki bağları kullanın.

en: Articles
tr: Makaleler

en: All vignettes
tr: Bütün makaleler

en: Developed by
tr: Geliştiren

en: Site built with <a href="%s">pkgdown</a> %s.
tr: Site <a href="%s">pkgdown</a> %s ile geliştirilmiştir.

en: Authors and Citation
tr: Yazarlar ve Alıntı

en: More about authors...
tr: Yazarlar hakkında daha fazla bilgi...

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: author
tr: yazar

en: compiler
tr: derleyici

en: contractor
tr: yüklenici

en: contributor
tr: katılımcı

en: copyright holder
tr: telif hakkı sahibi

en: maintainer
tr: bakımcı

en: data contributor
tr: veri katılımcısı

en: funder
tr: fon sağlayıcı

en: reviewer
tr: eleştirmen

en: thesis advisor
tr: tez danışmanı

en: translator
tr: çevirmen

en: Citation
tr: Alıntı

en: Citing %s
tr: %s'ı kaynak gösterme

en: Contributing guide
tr: Katkıda bulunma rehberi

en: Code of conduct
tr: Davranış kuralları

en: Getting help
tr: Yardım

en: Community
tr: Komünite

en: Dev Status
tr: Geliştirme statüsü

en: View on %s
tr: %s'da gör

en: Browse source code
tr: Kaynak koduna göz at

en: Report a bug
tr: Hata bildir

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Table of contents
tr: İçindekiler

en: License
tr: Lisans

en: Full license
tr: Tam lisans

en: Changelog
tr: Değişiklik günlüğü

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: News
tr: Haberler

en: Releases
tr: Yayınlar

en: CRAN release: %s
tr: CRAN yayını: %s

en: Package index
tr: Paket dizini

en: All functions
tr: Bütün fonksiyonlar

en: Usage
tr: Kullanım

en: Tutorials
tr: Öğreticiler

en: Released version
tr: Yayımlanan sürüm

en: In-development version
tr: Geliştirme aşamasındaki sürüm

en: Unreleased version
tr: Yayınlanmamış sürüm

en: Search site
tr: Ara

en: Search for
tr: Ara

en: Reference
tr: Referans

en: Light switch
tr: Koyu/açık

en: Light
tr: Açık

en: Dark
tr: Koyu

en: Auto
tr: Otomatik

en: Get started
tr: Başla

en: More articles...
tr: Diğer makaleler...

en: deprecated
tr: artık kullanılmayan

en: superseded
tr: yerine gelen

en: experimental
tr: deneysel

en: stable
tr: sabit

en: Details
tr: Detaylar

en: Description
tr: Açıklama

en: References
tr: Referanslar

en: Source
tr: Kaynak

en: Note
tr: Not

en: Author
tr: Yazar

en: See also
tr: Ayrıca bak

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Value
tr: Değer

en: Skip to contents
tr: İçeriğe atla

en: Toggle navigation
tr: Gezinmeyi aç/kapat

en: On this page
tr: Bu sayfada

en: Abstract
tr: Özet

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Version
tr: Sürüm

en: Examples
tr: Örnekler

en: Additional details
tr: Ek detaylar

en: Site navigation
tr: Site navigasyonu

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Dev status
tr: Geliştirme statüsü

en: # Default %s method
tr: # Varsayılan %s metodu

en: # %s method for class '%s'
tr: # %s için %s metodu
