spatial 7.2-20 - en to fr translation catalogue (13 entries)

en: 'np' exceeds 6
fr: 'np' dépasse 6

en: 'x' does not have columns 'x', 'y' and 'z'
fr: 'x' n'a pas de colonne 'x', 'y' et 'z'

en: some of '...' do not match
fr: quelques arguments de '...' ne correspondent pas

en: rank failure in Choleski decomposition
fr: erreur de rang dans la décomposition de Choleski

en: 'object' is not a fitted trend surface
fr: 'object' n'est pas une surface de tendance ajustée

en: 'x' and 'y' differ in length
fr: 'x' et 'y' diffèrent en longueur

en: 'object' not from kriging
fr: 'object' n'est pas issu d'un krigeage

en: 'n' is too large
fr: 'n' est trop large

en: object not from kriging
fr: l'objet n'est pas issu d'un krigeage

en: Device not active
fr: Le périphérique n'est pas actif

en: 'x' not a fitted trend surface
fr: 'x' n'est pas une surface de tendance ajustée

en: some points outside region
fr: quelques points sortent de la région

en: invalid input
fr: entrée incorrecte
