spatial 7.3-8 - en to it translation catalogue (13 entries)

en: 'np' exceeds 6
it: 'np' eccede 6

en: 'x' does not have columns 'x', 'y' and 'z'
it: 'x' non ha le colonne 'x', 'y' e 'z'

en: some of '...' do not match
it: alcuni '...' non corrispondono

en: rank failure in Choleski decomposition
it: fallimento di rango nella decomposizione di Choleski

en: 'object' is not a fitted trend surface
it: 'object' non è una superficie di trend aderente

en: 'x' and 'y' differ in length
it: 'x' e 'y' differiscono in lunghezza

en: 'object' not from kriging
it: 'object' non da kriging

en: 'n' is too large
it: 'n' è troppo grande

en: object not from kriging
it: oggetto non da kringing

en: Device not active
it: Dispositivo non attivo

en: 'x' not a fitted trend surface
it: 'x' non ha una superficie di trend aderente

en: some points outside region
it: alcuni punti al di fuori della regione

en: invalid input
it: input non valido
